Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol ayağından sakatlığı olanlar ÖTV muafiyetli otomobil alamıyor mu? [Soru]

benim

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
h sınıfı ehliyet almak üzereyim.. sol ayagımda protez var ve %60 da engelim. otomatik vites araba kullanmam gerekior..
son günlerde öğrendiğim üzre ben ötv siz arac alamıor musum, özel bi donanım istemediği için..

hiç bir indirimmi yok mu araba almamı kolaylastııracak?

Evet var.Sağlık kurulu raporonuza özel tertibatlı araç kullanması uygundur.ibaresi yazıldıktan sonra hem ÖTV hemde MTV muafiyetinden kesinlikle yararlanırsınız.

ancak bu rapor formalite bi rapor olacak..

yani aslında gerek yok ama belgede öle yazcak deilmi?

coksaolun cvp için..

Rapor formalite değil,Bilakis vergi muafiyeti için rapora göre proje çizdirip aracınıza takacaksınız.Tertbatı takmadığınız sürece vergi muafiyetli araç alamazsınız.

Hayır hayır, yok böyle bir şey. Sol ayağından sakatlığı olanlar "özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli rapor da, ÖTV muafiyetli otomobil de alamaz. Hiç uğraşmayın.
Sol ayağından sakatlığı olanların otomobil konusunda hiç bir indirim hakkı yok.

Engellimisin değilmisin

bu kanunları hangi akla hizmet edip çıkarıyorlar anlamıyorum işlerine gelirse sakatsın işlerine gelmezse sakat değilsin böyle yasa olurmu sol ayağında rahatsızlığı olan insana hastande rapor veriyorsun tescilli mescilli kimlik veriyorsun sakatlığının devamlı olduğunu her şeyiyle belgeliyorsun fakat ehliyet almaya geldimi orada dur sen sağlamsın (H) sınıfı ehliyet alamazsın şimdi otomatik araçlar çıktı onları kullanabilirsin mecburmuyun ben otomatik araç almaya beni zorluyorsun eğer bir insana sakat raporu verdiysen onu sakat olarak kabul ettiysen bütün sakatlara verdiğin haklardan onlarında yararlanmasına izin ver

SEVGİLİ BÜLENT bu söylediğin doğrumu ya ?
Peki şimdi ben 2009 arabamı değiştircektim bu söylediğine göre arabamı satarsam arabasız kalıcam yada vergili ve ötv li araba alıcam.
Peki benim şu anda 2004 yılında aldığım ve kullandığım ötv siz ve mtv siz aracım ne olacak yani ben halen onu mtv siz kullanıyorum şimdi ben ona mtv mi ödeyeceğim ? ya nezaman oldu bu saçma sapan kural yine ,biz otamatik vites bile kullanabilir yasası beklerken aparatlı aracımıza bile ötv ve mtv den mahrummu kalacaz yaniiiiiiiii

Arkadaşlar bende sol bacağımdan özürlüyüm şubat 2008 tarihinde Bursa Devlet Hastanesinden almış olduğum ''özel tertibatlı araç kullanabilir'' raporum ile düz vites araç aldım.Vergi dairesinde herhangi bir sorun yaşamadım.Aracımda debriyaj aparatı mevcut.Hastaneden alacağınız raporda özel tertibatlı araç kullanabilir yazdıktan sonra hiç bir sorunla karşılaşmaz aracınızıda ötv muafiyetli alabilirsiniz.Ancak heyete girdiğiniz esnada raporu yazan doktora mutlaka özel tertibatlı araç kullanabilir yazmasını dile getirin ve hastaneye başvuru esnasında yazmış olduğunuz dilekçede de özel tertibatlı araç kullannabilir raporu istediğini kaleme al.

Yahu bu bürokratlar yüzünden adımız yaşancıya çıkacak :):):)

Sol ayağından sakatlığı olanlara "özel donanımlı araç kullanır" diye rapor verilmiyor. Buna dair yüzlerce arkadaşımızın mesajı var sitede... Ama pluton...'da aldığına göre, demek veren yerler de var. O zaman bana söz söylemek düşmez, denemenizi öneriririm. Dilerim alabilirsiniz.
Lütfen başvurun, ve gelişmeleri bizimle de paylaşın.

sevgili bülent peki bu durumu sorabileceğimiz yetkili bir merciğ yokmu bu konuda tam bilgi sahibi olan?
Acaba şöle bir soru sorulubilirmi:
Sol ayağı engelli olan kişilerin araba alımında ötv ve mtv muafı ne durumlarda geçerlidir ne durumlarda geçersizdir?Diye bir soruyu yetkil mercihlere sorabilecek bi arkadaşımız varmı acaba

Mehmeti bu soruya yetkililerin verdiği yanıt, "sol ayağından sakatlığı olanlar otomobil kullanmak için özel donanıma ihiyaç duymazlar. Bu sebeple de vergi muafiyetinden yararlanamazlar".
Bu kesin bir bilgidir. Yani hiç kafan karışmasın..

Ama işte, pluton'Unki de vakıa! Sonuçta o almış. Bursa'da yaşayan arkadaşlara ne mutlu :) Dediğim gibi, herkes şansını deneyecek...

OturanBoğa' Alıntı:
Hayır hayır, yok böyle bir şey. Sol ayağından sakatlığı olanlar "özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli rapor da, ÖTV muafiyetli otomobil de alamaz. Hiç uğraşmayın.
Sol ayağından sakatlığı olanların otomobil konusunda hiç bir indirim hakkı yok.
Kesinlikle yanılıyorsun.Özel tertibatlı araç kullanması uygundur.ibareli sağlık kurulu raporu olduktan sonra Hem ÖTV hemde MTV muafiyetinden yararlanılabilir.

Tabii. Tabii de, işte, hastaneler bu raporu (ne ehliyet alırken ne de araba alırken) vermiyor. Ve dahası bu rapor alınsa dahi, Maliye'deki bürokratlar yukarıda yazdığım gerekçeyle reddediyor.

Yıllardır bunun düzeltilmesi için debeleniyoruz... Yani sorun bu söylediğim şekilde var. Genel uygulama da budur. Aksi uygulamalar çok çok azdır. Keşke çoğalsa... Deneyin, göreceksiniz.

Ya da şöyle sürdüreyim tartışmayı:
Siz ne diyorsunuz?
- Rapor olduktan sonra gerisi sorun olmaz
Peki, o mantıkla bakarsak, böbrek hastası ve %40 üzerinde raporu olan kişi, veya hiç bir sakatlığı olmayan kişi "özel donanımlı araç kullanır" ibareli rapor alsa, o kişiler de o rapora istinaden elle kumandalı araç alabilir mi? Alamaz derseniz, neden? Sonuçta sol ayağından sakatlığı olan kişi de özel donanıma ihtiyaç duymuyor, sakat olmayan kişi de, böbrek hastası da..!
İşte, kriter olarak raporun değil, "araç kullanırken donanıma ihtiyaç duyma"nın getirilmesi bu ikiliği önlemek içindir.
Maliyenin argümanı budur.

evet.Yazdığın enegelliler bedensel engelli olmadığından,araç; el ve ayaklarla kullanıldığından dolayı kendilerine verilmiyor.Ancak, sol ayaktan engelliler bedensel engelli ve tertibata ihtiyaç duyduğundan dolayı ÖTV siz araç alabiliyorlar.Hastahaneler özürlülük uygun olduğu sürece rapor veriyor,maliyede tertibat uygun olduktan sonra hiç sorun çıkarmadan ÖTV siz aracı onaylıyorlar.

PEKİ BENDE ŞÖYLE Bİ SORU SORAYIM BU YASA
ENGELLİLERİN HATATINI BİRAZ DAHA KOLAYLAŞTIRSIN VE BU SABEPLE ARABA ALIRKEN İNDİRİMDEN YARARLANSIN DİYEMİ YOKSA BİR TAKIM APARAT YAPAN FİRMALAR PARA KAZANSIN DİYEMİ ÇIKTI.
YANİ ŞUANDAKİ KONU ÖYLE BİR YERE GELDİKİ BEN ARABAYI NE İÇİN ALIYORUM ? GİTMEK İSTEDİĞİM BİR NOKTAYA DAHA RAHAT VE KENDİMİ YORMADAN ,BAŞKA KİŞİLERİ RAHATSIZ ETMEDEN KENDİ İMKANLARIMLA GİTMEK İÇİN ALIYORUM. PEKİ AYNI DERECEDE SAKATLIĞI OLAN BİRİ SAĞ AYAK ENGELLİ DİĞERİ SOL AYAK ENGELLİ KİŞİLER ARASINDA SADECE SAĞ SOL FARKI VARKEN NE DİYE BÖYLE BİR AYRIMCILIK YAPILIYOR ? KONU APARAT TAKIP TAKMAMAK DEĞİLKİ KONU ENGELLİ İNSANIN YUKARIDA SAYDIĞIM BİR TAKIM İHTİYAÇLARINI KENDİ İMKANLARIYLA BECEREBİLMEK. BU SEBEPLEDE ENGELLİ KİŞİLERE DEVLETİMİZ BİR TAKIM KOLAYLIK GETİRMİŞ . AMA MALESEF ŞU ANDA OLAY TAMAMİYLE APARAT TAKAR VEYE TAKAMAZ OLMUŞ .
YAHU!!! BEN ARABAMA APARAT TAKMAYINCA BENİM ENGELİM ORTADANMI KALKIYORKİ, BEN APARAT TAKMAYINCA KOŞUP TAKLAMI ATABİLİYORUM YÜK MÜ KALDIRIYORUM SEKMEDENMİ YÜRÜYORUM NOLUYO YANİ BİRİSİ BANA SÖYLESİN .
BU ÖTV VE MTV KANUNU NİYE ÇIKTI LÜTFEN BİLGİSİ OLAN SÖYLESİN NİÇİN ENGELLİLERDEN ÖTV VE MTV ALINMIYOR?

Hayır, "sol ayaktan engelliler bedensel engelli ve tertibata ihtiyaç" duymazlar. Onlar otomatik vitesli araçları hiç bir donanım olmaksızın kullanabilirler. Tıpkı iki ayağı da olan herkesin otomatik vitesli araç kullanırken sol ayağını kullanmaması gibi...

Rapora göre çok güzel tertibat takılıyor.

SEVGİLİ BÜLENT BU KANUN NİYE ÇIKTI OZAMAN ? ÇIKIŞ AMACINI LÜTFEN YAZARMISINIZ?

:) Maliye'ye göre amaç, otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyan sakatların, bu özel donanım masraflarının devlet tarafından sübvanse edilmesi. Yani diyorlar ki, "bu insanlar özel donanım almak zorunda. Bu masraflarına karşılık onlardan ötv almayalım". Beğeniriz ya da beğenmeyiz ama adamların gerekçesi bu!
Böyle olunca, otomobil kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duymayan kişilere de vergi muafiyeti yapmıyorlar. Bu kadar basit.

Rapor alıp vergi dairesince de onaylatan arkadaşlara ne mutlu... Dilerim herkes bu sekilde araç alabilir. :) Lütfen deneyin ve sonucu bizlerle paylaşın.

Oturanboğa heyetteki doktorlar alınacak raporun maliye tarafından ne anlam taşıdığını bilmiyorlar doktor sadece işe anotomik ve azıcıkta teknik açıdan bakıyor özel tertibat kullanabilir yada otomotik vites kullanabilir yazıyorlar.Ancak doktorlar tam bu aşamada çıkan yasaların sadce başlıkların haberdar sol bacaktan özürlü yada sağ bacaktan özürlü kavramı onlar için aynı şeyler.Benim 1 sıra önümde sol bacağından özürlü arkadaşın raporuna otomatik vitesli araç kullanabilir yazarken ben özel tertibatlı araç kullanabilir yazabilirmisiniz diye sordum doktorda ikilemedi öylede yazabiliriz deyip önceki yazdığını çizdi ve özel tertibatlı araç kullanabilir yazdı.Sonraki sırada benim olduğu için aynı kavramı kendi raporuma yazdırarak raporu aldım.Yani heyete giren arkadaşlar raporda hangi ibarenin yazılacağını doktora söylerse bir sorun yaşamazlar diye tahmin ediyorum.Zaten dilekçede özel tertibatlı araç kullanmak istiyorum diye yazarlarsa istedikleri yönde raporu alabilirler.

Ama tüm varsayımlar otomatik vites üzerinden yapılmış.
Engelli olmayan kişilerin otomatik veya düz vites araç almak gibi 2 tane seçenekleri yok mu ?
-VAR
SOL Bacaktan engelli olanlara neden illaki otomatik vites kullanma mecburiyetinde bırakılıyorlar ki.
Mesela diyelim ki otomatik vitesin Allah göstermesin motor veya şanzımanının bozulması durumunda ( Tamirci ustalardan edindiğim bilgiye göre ) Düz vitesli araçlara göre tamiratı çok daha pahalıya patlıyor birde yaşadığın ilde otomatik şanzımanı tamir edebilecek usta bulabilirsek.
Durum böyle olunca ben otomatik vites araç almak istemem kendi şahsım adına. Benin için şu anki durum itibariyle aklıma yatan. Alabilirsek Hastaneden Debriyağı elden kumandalı " Özel tertibatlı araç kullanabilir raporu almak ve debriyajı elden kumanda edip aracı rahat bir şekilde sürmek.
Özel tertibat takılı olacağından Maliyede de bir sorun çıkacağını sanmam.

sanırım su yazdıklarınızı ne kadar kabullenmekistemsemde konu anlasıldı..
ya adil olmayan yollardan yapacaksın yada adil yoldan vereceksn parayı ötv mtv demiceksn..

olay engellilere saglanan bi yardım yada kolaylık olayı deil anladıgım kadarıyla..

öle olması gerektiğini sölesekte sanırım işe yaramıcak..

sitemlerimiz cok ama...sanırım işe yaramıo...ne desek boş..
saolun cvplar için..

şaka gibi yada siyasi bir ayrimcilik gibi geliyor bana bu sag sol meselesi:) sene 2002 de otomatik vit. arac almak icin bayiye basvurdum.arac hazirlandi teslim almaya gitdigimde sen h sınıfı ehliyete sahipsin oto.vit. arac alamazsin dediler. düz vit. alıp aparat takdıracaksin dediler.diyen kisi ise vergi dairesinden gelen memur :lol: ne dedilerse yaptim. düz vit. alip aparat takdim.ötv felamda ödemedim. su an kullaniyorum bu araci.simdi yeni bir arac alsam ötv den muaf olmak istesem arac alamayacakmiyimmm cokkkk cokkkkk komik bir kural gibi geliyor bana........... :mrgreen:

madem otomatik araba kullancam herkes gibi engelli ibaresi olacak mı plakamda??

kesn burdada aksinee bi durum vardır..:S

sol ayağından sakat olupta otamatik vitesli araç kullanmayı seçersen ,zannedersem engellilerin yararlandığı tüm haklarıda kaybetmiş oluyorsun buna plaka da dahil. yani normal bir vatandaş statüsüne geçiyorsun ama ilginçtir engelin hala devam ediyor.

Sol ayağından engelliler özel tertibatlı arac kullanabilir raporu alabilirler. Bu raporla sadece Düz vites arac ötv siz alabilirler. Otomatik vites kanunen almaları yasak.
Ama sol ayagından engelli raporunda Otomatik vites kullanır yazdırabilirse ozaman ÖTV den yararlanamaz, istediği otomatik vitesli aracı kullanabilir.
Yani sol ayaktan engellilerin iki tercihi var istediğini tercih edebilir.

BAYRAK AUTO

işte bu benimde beklediğim cevap budur işte sevgili bayrak çok teşekkür ederim verdiğin bilgi için ,çünkü ben gibi bir çok sol ayaktan engelli kişilerin aklında hep acaba tertibatlı araç kullanması uygundur raporu dahi alsak ötv den yararlamıyacakmışıs gibi bir fikir oluştu.
bunun üzerine bende 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7/2.maddesini inceledim orada kesinlikle sol ayak ötv den muaf sağ ayak muaf değil gibi bir ibara yok 1) Sakatlığa uygun hareket ettirici özel bir tertibat yapılmadığı sürece otomatik vitesli araçlar özel tertibatlı araç olarak kabul edilmeyecektir. yani burada senin dediğin gibi eğer ben arabamı otamatik vites almazsam ve raporumda da özel tertibatlı araç kullanması uygundur yazısı olursa ben ötv ve mtv den yararlanabilirim.
UMARIM TÜM SOL AYAKTAN ENGELLİ ARKADAŞLARIM BU OLAYI ANLAMIŞTIR.

sevgili arkadaşlar burada şöyle bir durum var...

1-) sol ayağından engelli arkadaşlar ötv ve mtv siz araç almaları uygundur.. sayet raporunda "özel tertibatlı araç kullanması uygundur" yazması lazım ve düz vitesli bi araç alarak ona debriyaj aparatı taktırması lazımdır....

2-) "otomatik vites li araç kullanması uygundur" diyosa raporunuzda ötv ve mtv den yararlanamıyosunuz...

3-) vergi indirimlerinden yararlanmak istiyorsanız eğer ; raporunuzdaki "otomatik vitesli araç kullanması uygundur" ibaresi yerine "özel tertibatlı araç kullanabilir" diye değiştirmeniz lazım.. ondan sonra tertibatınızı taktırıp vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz....
HEPİNİZE KOLAY GELSİN

DRMS ortopedik engelli tertibatları

Üst Alt