Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sol kol ve sağ bacaktan engelliyim. Özel donanımlı otomobil aldım

alienbyz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba bende sol kol özürlüyüm. ayrıca sağ ayakta güç kaybı var h sınıfı ehliyetim var ve hastaneden sol kol ve sağ ayagını kullanmayacak sekilde tertibat edilmiş araç kullanabilir raporumla ötv den faydalanarak fiat dan araç aldım fiat ın beraber çalıştıkları pusula adlı bir firma var plan projeyi yapıp tertibatı tse garantili yapıyorlar.... benin araçta far,sinyal,silecek vb.işlevleri kontrol eden kızılötesi bir cihaz taktılar direksiyona sorunsuz kullanıyorum....

yardımcı olabidiysem sevinirim

Evet, Pusula gerçekten kaliteli ürünler sunuyor: www.pusuladesign.com

Teecrübe olması açısından:
1- H sınıfı ehliyet için hangi hastaneden, hangi ibareye sahip bir sağlık raporu aldınız? Trafik şubede herhangi bir sorun yaşadınız mı?
2- Araba almak için hangi hastaneden, hangi ibareye sahip bir sağlık raporu aldınız? Trafik şubede ve vergi dairesinde herhangi bir sorun yaşadınız mı?
3- Arabayı alımdan özel donanım taktırmaya, vergi dairesi işlemlerinden trafik şubedeki işlemlere kadar kısaca bir anlatır mısınız yaptığınız işlemleri?
4- Taktırdığınız özel donanımla sürüş kalitenizi değerlendirir misiniz?

Biraz yoracağız sizi ama... :)

1- özel bir hastaneden Ortapedi uzmanından h sınıfı ehliyet alabilir diye rapor aldım .sonra sürücü kursuna verdim onlar işlemleri yaptılar sınavdan sonra trafikten ehliyeti sorunsuz aldım..
2- devlet hastanesinden özür durumuna göre kişlere göre değişir sol kol ve sağ bacağı kullanmayacak şekilde özel tertibat edilmiş araç kullanabilir ifadeli özür oranını belirtir rapor aldm.biraz zor oldu ama...
3-fiat bayisinde pazarlama yetkilisine verdim ve beğendiğim aracın bursada olması benim için ayrı bir şansdı araç ordan pusula firmasına bırakıldı, aracın projesi tse onayı ve tertibatı takılması ile kendileri ilgilendi ...yaklasık 15 günde aracı teslim ediyorlar...trafik ve vergi dairesi ile fiat ın anlaşmalı trafik takipcileri ilgileniyor kısaca bize sadece rapor ve ehliyet almak yetiyor bide parayı ödemek...
başka uğraşmıyorsunuz.
4-aracımda sadece far sinyal vb.işlevleri kontroleden cihaz var kullanımı harika..
bide gaz pedalının solda olması gerekiyordu ama araç otamatik vites olması nedeniyle benim aracda iki tene gaz pedalı var sağ da ve sol da canım hangisini isterse onu kullanıyorum....

mrh ben sag kolum yok ehliyet alırken otomatik vitesli araba kulanabılır şeklinde ehliyet almammı iyi yoksa özel donanımlı araç kulanabilir şeklinde olmasımı daha iyi bir de o aracı benden başkası kulanabilir mi yurt dışında tanıdık var getirmek için ne yapmak gerek şimdiden cevap için teşekkürler

Bir kolu olmayanlara "özel donanımlı otomobil kullanabilir" ibareli rapor verilmiyor. Sadece "hareket ettirici" özel donanıma sahip araç kullanması zorunlu olanlara veriliyor ötv muafiyeti hakkı. Yani vergi muafiyetli araç alamazsınız.

"Otomatik vitesli araç kullanır" ibareli bir rapor alarak tüm otomatik vitesli araçları kullanabilirsiniz.

İlla şansımı denemek ve mevzuattaki bu saçmalığı aşmak istiyorum dersen, o zaman, "Sağ kolu kullanmayı gerektirmeyecek özel donanıma sahip otomatik vitesli araç kullanır" ibareli bir rapor alacaksın, www.pusuladesign.com sitesinde (AUTONOMY / Baştan 4. seçenek) yer alan bir kol kullanamayanlar için dizayn edilmiş özel donanımı araca taktıracaksın ve ötv muafiyetli araç almanın yollarını zorlayacaksın.
Bence Pusula dizayn'a açıp, sadece kol için varolan donanımın özel donanım olarak geçip geçmediğini ve o donanımla ötv muafiyetli araç satın alan müşterilerinin olup olmadığını sorabilirsin.

ötv muafiyetli araç alırsan, o zaman o aracı senden başka hiç hiç hiç kimse kullanamaz. Ve sen de o araçtan başka bir aracı kullanamazsın.

tek kol

"Otomatik vitesli araç kullanır" ibareli bir rapor alarak tüm otomatik vitesli araçları kullanabilirsiniz yazmışsınız altınada siz başka aracı kulamasınız başkasıda o aracı kulanamaz demişsiniz.anlayamadım teşekürler
:(
zaten yazmışınız (ötv indirimli alırsanız diye)peki yurt dışında tanıdık var o arabayı hediye ediyom türkiyedeki bir engeliye derse arabaya özel donanım yapıyorlarmı indirim uygulanıyomu tşk

Sürücü belgesinde "özel donanım" ibaresi geçtiğinde sadece adınıza kayıtlı otomobil kullanabilirsiniz. Bu ibare geçmze, sadece "otomatik vites" ibaresi geçerse, o zaman otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz.

Yurt içinden otomobil almak için "hareket ettirici özel donanım" şartı var. Tek kolundan sakatlığı olanlara bu ibareli rapor verilmiyor.

Yurt dışından ise vergi muafiyetli araç alabilirsiniz. Aracı sadece siz kullanabilirsiniz, sizden başka hiç kimse kullanamaz. Yurt dışı için
Rapor örneği:

Bu rapora karşılık Gümrük karar örneği:

Üst Alt