Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sompo Japon Sigorta'nın engelli araç kaskosundaki işgüzarlığı!?

toprak.61

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar kaza sonucu aracım pert ve hurdaya ayrılmasından dolayı kaskom. Şirketi. Bana mukavemet raporunda teklifi. 67.500. Oldu. Benim aracimin rayiç değeri. Bugün şartlarında. Megane4 joy 1.6 benzinli. 2018.6.567.kliometrde.90.ilen.100.bin arasıdır. Benden. Kasko. Şirketi. Otv yi düşüyor. Ve bana devlet size bir hak daha tanıyor boleliklen. Arac alma hakkınız bulunuyor. Egerki. Hurda. Ve vakaletnameyi doldurup. Arac satışını. Yaparsam.?? Teklifi kabul etmesim. Sonuç size verilen teklif bu kadar bunun üstünü veremeyiz deniliyor.. Sizce arkadaşlar ne yapmam gerek. Acil. Yardımınızı. Bekliyorum. Bu konu hakkında. ersin55toprak61@gmail.com.

Son düzenleme:
Kasko yaptırdığın zaman ki sözleşmeyi oku eğer bu dediklerin maddeler halindeyse yapacak bir şey yok ama ÖTV indirimi hakkın doğuyorsa aynı aracın sıfırını alabilirsin zararın olmaz

Arkadaşlar maliyelen girusmemde aracın hurdaya ayrılmasından dolayı otv düşer ama 2. Bir satış daha olursa otv çıkar deniliyor. Kaskom şirketi aracimi hurdaya ayırması gerekirken ihale usuluylen satışa çıkarıyor. Ve ötv yi bana yüklüyor. Kendilerine aracimi yaptırıp bana teslim edin dedim. Kabul etmediler. Ne yapmam gerekli.

toprak.61

Bu konuda aşağıdaki başlıkta sayfalarca görüşüü yazmıştım. Keşke okusaydınız...

https://www.engelliler.biz/forum/engelli-statusundeki-araclarda-kasko/66869-engelli-statusunde-otv-siz-alinan-araclarda-kasko-uygulamasi-hakkinda-tecrubeleriniz-29.html

Kasko şirketi genel hükümleri gereği size ÖTV'siz tutarı düşerek ödeme yapar. Bu adaletsizliği ortadan kaldırmak için kaskoyu yaparken ÖTV'siz tutara göre prim hesaplatmanız gerekirdi. Bunu geçiyorum...

Siz bunu alsanız bile şirket, aracı yaptırıp tekrar satışa çıkaracağı için 5 yılınız dolana kadar ÖTV'siz araç alamama durumunuz orataya çıkar. Bunu ortadan kaldırmak için aracı hurdaya çıkartıp, trafikten çekilmesi gerekir. Ama firma buna yanaşmaz çünkü gelir elde edecektir...

Bu tür durumlarda tüm engelli arkadaşlara söylediğim gibi yapılması gereken şey, aracı mümkün olduğunca perte çıkartmadan onartmaktır. Eğer bunu yapamıyorsanız pert kaçınılmazsa, şirket ile iyi pazarlık yapıp, mutlaka trafikten çektirmeniz ve hurdaya çıkarttırmanız gerekir. Eğer yine bunu yapamıyorsanız, o halde sıkı pazarlıkla iyi para almanızı gerekirse mahkemeye gitmenizi öneririm. Çünkü 5 yıl ÖTV'siz araç alamamanız bir hak kaybıdır.

Stratos. İyi günler. Sompo japon sigorta yetkilileri nekadar. Görüştu sem. Fiyat konusunu. Verdikleri. Fiyattan fazlasını vermediler. Uzlaşma yoluna gidim diyorum yanasmiyorlar. Hiç. Benim araştırma ma göre. Aracimin eksprez. Raporunda. 115.binliralik.aracin.86.binlira hasar kaydı çıkıyor. Yapılamaz durumunda. Oldundan. Hurdaya ayrılır deniliyor. Bana gönderdikleri vekalet namerde. Noterden satışını başka bir şirkete istiyorlar. Bende vermedim. Acele etmedim. Sigorta tahkim kuruluna baş vursam netice nasıl olur. Bikgisi olan varmidirr efendim

Başvurabilirsiniz.

Ama öncelikle sigorta ile tekrar yazılı olara görüşüp, maduriyetinizi anlatmanız ve bu aracın hurdaya ayrılıp trafikten çekilmesini sağlamanızı öneririm. Olumsuz cevap alsanız bile tahkime o cevabı sunarsınız.

Mutlaka 5 yıl araç alamama durumuna değinmeli ve bu yüzden hurda istediğinizi söylemelisiniz.

Geçmiş olsun.
Yasal bir boşluk var ve her zaman ki gibi tüketici magdur ediliyor.
Yıllar önce aynısı benimde başıma gelmişti, tabi şimdi ki şartlar nasıl bilmiyorum.
Şartları zorlayıp hurdaya çıkartın, yoksa verdikleri teklif etmek zorunda kalacaksnız yada mahkemeye vereceksiniz.

Sigorta tahkim komisyona başvuracam ve kasko sompo japon un bana gönderdiği mukavemet te aracimin. 2.bir satışının istedikleri ve şimdide bana vakelet satışını unut. Sana biz hurda elgelerini gönderelim sen kendin hurdaya düşür ve 2.bir otv siz arac alma hakkın doğsun. Deniliyor. Neden dondulerse. Bende aracimin gerçek değerini otv düşülmeksizin. İstiyorum dedim ve sigorta tahkim komisyona başvuracami dwyincede. Tehdit eder gibi avukatını tutsan iyi olur. Diye cevap veriyorlar. Yaptıkları iş yasal değil ama ne yaparsak kar dır düşüncesiyle hareket ediyorlar. Arkadaşlar sigorta tahkim komisyondan sizce bir olumlu karar çıkarmi

toprak.61

Sigorta genel hükümleri gereği size ÖTV'siz tutar ödenir. Oradan brşey beklememenizi öneririm.

Ancak size önerilen Hurdaya çıkarma mantıklı gibi. Eğer verecekleri tutar ile emsal aracı alabiliyorsanız, hemen hurdaya çıkarp, yeni araç alabilirsiniz.

Merhaba stratos verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ve çok yararlı oldu bazı konularda. Sigorta tahkim komisyonunda. Dava süreci devam ediyor. Şunu belirtmek isterim. Arkadaşlar. Ötv siz alınan araçların. Kasko tarafından. Araç Hurdaya yada. Perte ayrılacağı zaman. Aracın rayiç ve kasko bedelinden. Ötv yi düşürme gibi. Bir hak ve yetkileri dahi yoktur. Burada bilinen yanlış budur bazı arkadaşlar. Sanırım. Bu konunun tam ayrıntısınan bir haber değildirler.!? Tekrar ediyorum. Ötv siz alınan aracın kasko tarafından. Aracın rayiç bedelinden. Ötv kesinliklen dusurulemez. Ve onların. Hadlerine dahi değildir. Bu konuda elimde sigorta genel müdürlüğünden cimer üzerinden. Verdiğim soru metnine cevaben. Kanun metni tarafıma göndermiş olup ve sigorta tahkim komisyon yetkilileri iletmek üzere dosyama eklemiş bulunuyorum. Kasko aracimin benim üzerimden. Satış vekaletiyken. İhale yoluylan satısini yapacağı firmaya. Vekalet vermemi. Ve buda yanlış sakın böyle bir şey yapmayın. Sulh hukuk mahkemesinden. Aracın hurdaya ayrılması için dilekçe verip. Hakim de aracimi hurdaya ayrılmasını ve Ötv siz araç alma kararını verdi

@toprak.61

Bu konuyu bende araştırdım aynen sizin dediğiniz gibi Tahkim komisyonundan kara çıktığında lütfen bizimlede paylaşın bu gibi durumlar için bu kararlar örnek teşkil eder.

Son düzenleme:
toprak.61

Yetkisi vardır. Genel Riziko Kabul Yönetmeliklerinde bu madde var. Bu yönetmelikte T.Sigortalar Birliği taraf oluyor. Bu konuda kaybedilmiş mahkeme kararları da ÖTV'nin kesilmesi gerektiğini aksi halde sebepsiz zenginleşme olduğu şeklinde hükümleri var.

Neyse tahkimdesiniz, dosya sonucunuz ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Sigorta genel müdürlük ve Ötv 1.2. Müdürlüklerin. Bu konuda. Ötv kanun. Metinleri vardır. Kendilerine gönderdiğim. Ötv nin. Düşürülmesi konusunda.ki cevaba. Ötv nin engelli lehine muaf bırakıldığı. Ve tekrar Ötv siz araç alabilir.maddesi geçiyor.?!

toprak.61 StratoS o zaman ötv siz değil tüm fatura tutarına göre kasko yaptırıp kaza durumunda normal araç tutarının tamamını almak daha mantıklı değil mi? evet kasko bedeli artar ama bu gibi sorunlar da yaşanmamış olur diye düşünüyorum

fatih_123 Aracıma kasko yaptırırken. Zaten Ötv li sıfır fiyat üzerinden yaptılar. Sorunda bu zaten. Vermeye gelince neden Ötv yi düşüyorlar. Anlamdim

toprak.61

o zaman sahtekarlık yapmış olurlar. sözleşmede olsa bile ver mahkemeye. lehine sonuçlanır çünkü menfaate yönelik taraflı bir sözleşme oluyor. kaldı ki ötv tutarını sana vermiyorlarsa maliyeye vermeleri lazım. ötv zaten teknik olarak senin hakkın değil çünkü. ötv yi maliyeye senin adına öderlerse senin de 5 yıl engelin ortadan kalkar aldığın parayla yeni aracı alabilirsin.

Asıl sorun burada hurdaya çıkacak olan aracimin benim üzerimden 2. Bir şirkete ihleylen satışını istemeleri. Ve sonuç olarakta aracın satışını kendim yapacağım için. Ötv benden kesilecek. Ve 5 yıl araç alamıyorum. Samsun vergi dairesinin bu konudaki. Cevabı ise araç engelli üzerinden. Direk hurdaya çıkarılır ve trafik ten düşürülür. Ve trafik hurda raporuylanda bizde vergi dairesinden. Aracın geçmişini sileriz. Deniliyor. Ama sompo japon ise kendileri. Bana hitaben. Vergi dairesi seni yanıltıyor. Onlar anlamazlar bu işlerden sen bizim dediğimizi yap diyorlar. Kendilerinin. Presuduru doğruymuş.??! Bu işin aslı nedir. Vergi dairesi şimdi burada yanlış diyormuş. Lafa bak. İnsanları cahil zannediyorlar.

Sigorta şirketi hurda değil perte çıkarmak istiyor sanırım.

Arabayı Hasarlı araç diye satıp (araç trafikten düşmüyor ve tamir edilip tekrar satışa çıkıyor) para kazanmak istiyor ancak aracın ötv si ödenmediği içinde bu işi sizin yapmanızı istiyor.

Bu sebeple hurdaya çıkarmak istemiyor olabilir.

Ancak böyle olursa siz tekrar ötv siz araç alamıyorsunuz, taki eski aracınızın yılı dolana kadar.

Ama araç direk hurdaya çıkarsa , araç trafikten men olur ve araç tekrar tamir olmadan parçaları satılır.

Araç hurdaya çıkarsa da otomatikman sizin ötv siz araç alma hakkınız tekrar oluyor.

fatih_123 toprak.61

Bu konuyu heralde sayfalarca tartıştık. Kanun ÖTV muafiyetli olan aracın pert durumunda ÖTV'siz tutarın ödenerek işlem yapması gerektiğini söylüyor. ÖTV de ödenirse sebepsiz zenginleşme olarak kabul ediyor. Zaten mantık olarak ÖTV'siz aldığınız araçta 6 ay sonra pert durumunda ÖTV'li tutarı almak zaten vicdan ile de açıklanmaz.

Burada bizlerde madem ÖTV2siz tutar ödenir, tamam. O halde kasko fiyatı hesaplanırken ÖTV'siz fiyat dikkate alınsın ve indirim yapılsın diyip yaklaşık %25 indirim alıyoruz. Daha önce paylaştığım başlıkta bunu detaylı açıklamıştım...

toprak.61
onlar bildiğin dolandırıcılık yapıyor. aracın ötv sini vermiyorsa sana aracın mülkiyetini senden alamaz. araç üzerinde senin araç bedeli ve kdv hakkın var maliyenin de ötv hakkı var sonuçta sen ötv li tutar üzerinden kasko ödediğin için ötv nin de maliyeye ödenmesi lazım. ötv yi de ödeyip ondan sonra aracı yaptırıp satabilirler. aksi halde mahkemeye ver yoksa maddi zararın oluşur sonuçta bugün sana ötvsiz ödenen tutarla 2–3 yıl sonra araç alamazsın her yıl zam geliyor

Merhaba, arkadaşlar aracimin kasko bedeli için başvurdugumuz tahkim komisyon tarafından verilen kararda, engenlli bireyin sebepsiz zenginleşme sağlayacağı için Ötv nin verilmesinin uygun olmadığına karar çıktı ve bende itiraz sürecinde itiraz sonucunu bekliyorum, pek umudum yok itiraz sürecinde aynı karar çıkar zaten hepsinin kafası aynı karar ilen çalışıyor, adamlar bırakın Ötv vermeyi, aracıma eklediğim aksesuar faturalarımin, bedelini dahi hesaba katmamislar, buradan tahkime gitmeyi düşünen varsa, gitmesinler yerel mahkemeye gitmeleri daha mantıklı olur, bence, çıkan karari burada yayınlicaktim, ama nasıl yayınlanıyor bilemiyorum??! Biri nasıl yayınlanır konusunda bana yardımcı olursa sevinirim,

ben de; kasko fiyatlandırması konusunda Sompo Japan hakkında tahkime başvurmuştum olumsuz sonuçlandı

ÖTV'siz fiyat dikkate alınıp birkaç ay içerisinde kasko yaptırmış olan arkadaşlarımız kangi firmalardan yaptırdılar paylaşabilirler mi?

Üst Alt