Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sonda kullanan var mı, zorlukları nelerdir?

baharkurt

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben ameliyat oldum ve sonda kullanmaya basladım doktorum tamam diyene kadar da kullanıcam kullanan varmı aranızda ne kadar süre kullanılıyo ?

Enfeksiyon kapmaya çok yakısındır bol su içmek lazım. Sürekli torba değişimi yapmak lazım. Eski torbayı yıkayıp kullanmaya kalkma gene enfeksiyon belası bulaşır yatarken rahat donemezsin dönerken sonda geride ise bir acıyla yatağından zıplarsın. Aslında burada sonda kullanan çokkkişi var ama nedense cevap yazmamıslar.

baharkurt

sabit sonda değil, TAK'ı kastediyorsunuz sanırım?

Hangi rahatsızlıktan dolayı sonda kullanmanız gerekiyor?

Ben 7 ay kullanmıştım.Bu süre hastalığa göre değişiyor.Sonda kullanımında dikkat edilecek hususlar ,hijyen, enfeksiyon olmaması için .

kendimi bildim bileli kullanıyorum ölene kadar da kullancam. Allah beterinden saklasın :)

kendi kendine tuvaletini yapamıyorsan hayatına devam etmen için bir mucize gerekiyor.

işte bu mucizenin adı sondadır. katater de diyebiliriz.

daimi sonda kullanıcılarının sürekli şikayetlerinden sonra geliştirilen tek kullanımlık tak yani temiz aralıklı katater :)
temiz demek steril demek değildir. idrardan sizden çıktığı anda sakın korkmayın çünkü sterildir. su olmadığı yerde yaraların idrarla yıkandığı ve bir alkol vazifesi gördüğünü duymuşsunuzdur.
fakat bekleyince spor başlar ve kamunsal bakteriler patojen hale dönüşür ve enfeksiyon riski artar. o yüzden bol su ve sıvı önerirler.

uzatmayayım :) TAK bir mucize olmasa ne yapardık bilmem... sizce de öyle değil mi?

Üst Alt