Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sosyal yardım tuzağına düşüp engelli maaşından olmayın!

Mahmut-21

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
27
Ben %51 psikiyatri raporum var engelli maaşı ile geçinmeye çalışan bekar 32 yaşında bir gencim herhangi bir işim de yok

engelli maaşı bildiğiniz üzere en düşük maaş bizim 433 tl civarında maaş almaktayım. Diyelim ki, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat ettim oradaki yetkili diyor ki evet aile yardımı alabilirsin ben tekrar tekrar soruyorum bak diyorum yardım talebinde bulunur isem, gelir kriteri aşıyor mu aşmıyor mu cevap hayır aşmıyor şeklinde oluyor.
Ankaradan da soruyorsunuz aynı cevap bulunduğunuz ilde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat edin şeklinde bir cevap alıyorum tamam diyorum başvuru yapıyorum
komisyon sonucu sonra mesaj ile geliyor cevap reddedildi şeklinde,
e-Devlet uygulamasına giriyorum bakıyorum ki yardımın durumu hakkında "devam ediyor" değil "Reddedildi/Feshedildi" şeklinde görünüyor

bu olay benim başıma geldi ve bundan dolayı vakıfa gidip ya valilik belediye dahi gidip yardım talebinde bulunmaktan çekiniyorum çünkü onların size verdiği her türlü yardım gelir kapsamında sayılıyor! İkincisi vakıf çalışanları ya da sosyal hizmetlerde görev yapan memurların gerçeği neden gizlediklerinin işte yok gelir aşmıyor gibi size beyanda bulunmalarının tek sebebi vardır o da engelli maaşı alan engelli sayısını en aza indirmek başka hiçbir nedeni olamaz bunun açıklaması budur. Demek istediğim ne size iş verirler ne de kupkuru bir engelli maaşından başka bir yardım verirler o maaşı da kesmek için fırsat kolluyorlar..

mahmut-2323 sana ben şöyle iza edeyim evet maaş ın hariç sosyal yardım alabiliyosun yanlız ilk baş vurular red edile biliyor. bu konuyu ya cimer den yaz derdini anlat. yada bağlı bulunduğun sosyel yardımlaşma müdürüyle konuş yani memurlar başvurunu alır dosya açar dosyan heyete sunulur heyet sisteme bakar daha önce yardım alamadığın için fes edilir. bir kere almaya başla zaten üç ile 6 ay da bir durumuna göre yardım alırsın.

Evet alabiliyorum ancak gelir aşıyor diye başta uyarmıyorlar. Başvuru yaptıktan sonra, gelir aşıyor gerekçesi ile maaşı kesiyorlar. Ben bunu anlatmak istiyorum. Yani Ankara ile de görüşsek sonuç yine aynı şuan maaşım devam ediyor bir sorun yok o günden beri yardım için müracaat etmiyorum müracaat edersem verecekleri yardımı gelir diye hesaplama yapıp hemen anında maaşı kesiyorlar bu açıdan ben bir daha aynı tuzağa düşmek istemiyorum diğer arkadaşlar da bu konuda tedbirli olsunlar diye böyle bir konu açtım.

mahmut-2323 anlıyorum senin gözün korkmuş eldeki maaş dan olurum diyosun. bak kardeşim. devletin sana hak sunduğu hakkın olan 2022 sayılı yasa gereği aldığın maaş hakkın. harici maaşını gelir olarak göremezler. sonuçda her iki yardımıda sosyal yardımlaşmadan çıkıyor. artı 32 yaşındasın evdeki gelir seni bağlamaz. sen ihtiyaçlarını sırala cimer istek bölümünden yaz. olmadı birdaha yaz çıkar korkma. yardımını alırsın.

Tamam doğrudur bu benim hakkım ama aile gelirine bakıyorlar babam malulen emekli memur gelir olarak sadece onun geliri var. Gerekçe olarak onun gelirini gösteriyorlar böyle olunca da ben haktan mahrum kalıyorum. Hadi yardım vermediniz vermediğiniz bir yardımdan dolayı onu gelir diye hesap edip dosyamı niye feshedersiniz diyorum cevap yok. Böyle olunca bir ikilem arasında kalıyor insan. Yani tedirgin oluyorum zaten rahatsızım bir de bunlar böyle yapınca insan daha da bunalıma giriyor iş verdikleri de yok

mahmut-2323 benim abim sigortalı çalışıyordu yengem aynı. sadece aynı hanedeyiz diye onların gelirini bana yansıtamazlar ben aynen müdüre böyle dedim zamanında. ben 39 yaşındayım. bir iki red aldım inat eddim cimerden yazı yolladım. verdim veriştirdim. bu yazımı sosyel yardımlaşma genel müdüre gitmiş. beni aradılar gitdim senmi yazdın ben yazdım. dedim birdaha yazma yanıma gel dedi. yani diğeceğim gerçek yetkiliyle diyolağa gir.

Vallahi bilmiyorum yine de deneyecem ama bu sefer herşey belgeli olacak sonra ben bilmiyorum diyemiyecekler gelir aşmadığına dair imzalı belge alacam şayet gelir aşıyor gerekçesi ile maaşı keserler ise o belgeyi delil olarak kullanacam isterse kabul etmesinler

mahmut-2323 sırf sosyel yardım çıktı diye maaş ını kesicek kuruma ben net konuşurum adi şerefsizler derim. şu an ihtiyacım yok. istesem bu perşenbe heyet var gidip baş vursam pazartesi adıma halk banka ytar adım gibi eminim. belediyenin sosyel yardımı fakirlik kağdı alıp şidi gitsem anında bekletmeden verirler. ama ihtiyacım yok hakda yememek gerek.

Üst Alt