Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Spastisite durumunda ameliyat seçenekleri var mıdır?

really

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Spastisite ameliyatla tedavi ediliyor mu bilmiyorum. Benim bildiğim kadarıyla spastisite olan kası gevşetme ameliyatı yapılıyormuş, ayrıca çalışmayan kasa çalışan bölgedeki kasın transfer edildiğini de duydum. Fakat bunlar ne derece fayda sağlıyor ya da sağlıyor mu bilgi sahibi değilim. Eğer aranızda spastisitesi olup da bu şekildeki ameliyatlardan fayda gören ya da bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa ve görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim...

Ben.. Ben. Ben Spastik'im. Böyle bir ameliyatın faydasının olacağına emin değilim. botox ile tedavi olduğunu duydum ve doktorla mailleştim. Geldedi haaala gidecem :oops:

Nıhaha.. ben de spastikimm..

benim fikrim::

botox vs vs ile yapılacak bölgesel tedavinin felç ve hissizlik gibi kalıcı zararları olacağıdır.

kendi adıma konuşayım. hareketleerimdeki kontrolsüzlüğün temel nedeni BEYİNDEKİ KONTROL MERKEZİ dir. oradaki nöronların tedavisi olmadıkça hiç bir diğer tedavilerin çözüm sağlamayacağını biliyorum.

ortaokul yaşlarındayken bir doktor beni görüp, "seni el ve avuç içlerinde sorun var evlat, buralarda var olan çarpraz kas ve sinir uçlarında bir mudahele ile düzeltmemiz mumkun " vs vs dediydi. o çocuk yaşıma rağmen, bu doktor salak dedim içimden.

sonra bir kaç yıl sonra marmara üni.de genç bir beyin cerrahı yoğun ve detaylı bir muayene yaptı. tomografiler çekti.. ve tanımı şuydu.. "erken doğumla, oksijen yetersızliğinden, beynin bir tarafındaki hareket merkezi mikron ölçülerde de olsa daha küçük kalmış. " deedi ve beynin iki yarı küresi arasındaki bağları koparmayı teklif etti..

kabul etmedim.

iyi ki de etmemişim çünkü o yöntem daha çok sara lı hastalarda uygulanmış. ve tuhaf yan etkilere sahip. çünkü o zaman birbirindenb bağımsız iki beyin küren oluyor.. düşünme şeklin bile değişiyor!

sanki sadece kök hücre çalışmalarında umut var.

ama eminim çözülecek bu sorun.

TIRTIL' Alıntı:
botox vs vs ile yapılacak bölgesel tedavinin felç ve hissizlik gibi kalıcı zararları olacağıdır.

Tırtılcım yok böyle birşey. O bölgenin felç edildiği doğru..Ama bu durum 3-6 ay kadar sürüyor ve bunun hiç 1 yan etkisi yok..Bahsettiğin çözüm yöntemlerini ben de duymamıştım...Hele şu beynin iki yarı küresindeki bagları koparma mevzusu benim de midemi bulandırırdı...Ben de kabul etmezdim.
Ayrıca haklısın bu sorun beyinle ilgili ve kaslara müdahele etmeleriyle çözümlenmesi ihtimali bana da mantıklı gelmiyor..Ama bahsettiğim yöntemlerden yarar gördüğünü iddia eden hastalar da var!!!
Bilemiyorum yani :)

Ben de bir spastisite ameliyatları zinciriyle epey normale döndüm parmak uçlarında dizleri kasık ve içe dönük yürüyordum. 7 - 11 yaşları arasında 6 ameliyat.. Sırayla once ayak tabanlarım yerle temas ettirildi bu ameliyat %100 basarılıydı.Ancak sonraki kasıklığı açma ameliyatları +cihaz tedavisi pek o kadar basarılı olmayınca en son 11 yasımda kasık bolgesinde çift taraflı bir ameliyat sonrasında çok rahatladım tabii fizik tedavileri desteğiyle.Şu an için yapılabilecek herşeyin yapıldığını söylüyorlar gittiğim doktorlar. Ben de rahatım şu an.
Ama kök hücre konusunda umut çok fazla bakalım.Bekleyip göreceğiz. :)

Mavisim' Alıntı:
Ama kök hücre konusunda umut çok fazla bakalım.Bekleyip göreceğiz. :)

Sevgili Tırtılın da kök hücre konusunda böyle bir söylemi var ama birçok yazıda kök hücrenin omurilik felci için umut olduğunu okudum. Yani bizim durumumuz daha farklı..Oysa ben ameliyat sonucu sinir zedelenmesi sebebiyle spastisiteyle tanıştım.. :roll:

Henüz denemeler devam etmekte bildiğim kadarıyla.Spastiklerde olumlu etkisini olduğunu senin sayende duydum.Omurilik felçlisi bir arkadaşım için Ege Üniversitesi Beyin Cerrahisinde bir doktorla konuşmuş ve fikir almıştım. MR ları eşliğinde mr raporlarında gördüğü duruma göre böyle bir operasyonun fayda getirmeyeceğini söylemişti doktor ve herkeste olumlu olacağı garanti değil yani duruma ve hastalığın süresine göre değişiyor demişti.Bu konuyla ilgili laboratuvarların İzmir ve Trabzonda bulunduğunu eklemişti.

Bana da kas nakli yapıldı çok iyi sonuçlar aldım ve bu dediğim ameliyat 88 yılında oldu.. Bu ameliyattan önce cihazla yürümek zorundaydım.. Ama günden sonra hiç kullanmadım.. Sonuç olarak, ben çok faydasını gördüm..

Re: Spastisite hakkında..?

really' Alıntı:
Eğer aranızda spastisitesi olup da bu şekildeki ameliyatlardan fayda gören ya da bu konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar varsa ve görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim...
Doğuştan spastikim ve 3 yaşına kadar hiç yürüyemiyordum. Kasıklardan kasılma ve topuklardan kasılma olduğu için parmak uçlarının üzerinde durabildiğimden yürüyemiyordum. Sol kolumda da dirsekte ve avuçta kasılma vardı. 1982 yılında (3 yaşında iken) kasılardan ve topuklardan kas gevşetme ameliyatı oldum. Ameliyat başarılı oldu, Fizik tedavi sürecinden sonra yürümeye başladım. İlk yürüdüğüm geceyi unutamam.Cumartesiydi, Zeki-Metin in bir filmi vardı. Fazla uzatmayayım. Ameliyatımı yapan doktor, aileme; 3 ay sonra kol ameliyatını yaparız demiş. Fakat ilk ameliyatımdan 1 ay sonra doktor vefat etmiş. Sonra da artık yürüyebildiğim için kol ameliyatımın üstüne ailem tarafından pek gidilmemiş. Açıkcası o yılları da çok iyi hatırlayamıyorum. Daha sonra dizlerde kasılma arttığı için dizlerden bükülü şekilde yürümeye devam ettim.

2003 yılında tamamen tesadüfler sonucu tnıştığım doktorum, Tıbbın ilerlediğini ve daha dik vaziyette yürüyebileceğimi belirtti. Bu seferde dizlerden kas gevşetmesi ameliyatı oldum ve sol diz kemiğinde bazı oynamalar yapıldı.Dize platin takıldı. 2 ay sonra da sol kolumdan kas gevşetmesi ameliyatı oldum. 6 ay sonra tekrar bir ameliyatla dizdeki platin çıkarıldı.

Bu 3 ameliyatın her hangi bir faydası olmadı. Zararı da olmamış. Ameliyat öncesi durumumla hiç bir farkım yok. Aynı eskisi gibi yürüyebiliyordum. Şu an ki kemik erimesi hastalığımı saymazsak.

24 yaşındaydım. Fakat aynı doktor; 9 yaşında olan ve hiç yürüyemeyen spastik bir çocuğa bana yapılan ameliyatların aynısının yapıldığını ve O nun yürüdüğünü söyledi.

Sanırım yaş ilerledikçe kas gevşetme ameliyatlarının başarı yüzdesi düşüyor.

Ben de 1996 yılından beri spasite ile uğraşıyorum.Spasite 1. motor nöron hasırına bağlı olarak oluşuyor ya da beyin hasarına bağlı.Aşamalı tedavi yöntemleri var:egzersiz,sıcak ve soğuk kompress,botox,fenol bloklama,baklofen tedavisi gibi.En son yöntem baklofen pompası.Lioresal kullananlar bilir,lioresalin karaciğeri zorlayıcı bir etkisi var,dolayısıyla maksimum 100 mg oral doza çıkılabiliyor.Oysa baklofen pompası yönteminde karında cilt altına bir pompa sistemi yerleştiriliyor,buna bağlı olan kanül de BOS içine yerleştiriliyor hasar seviyesinden.Böylece cok daha düşük dozda daha yüksek verim alınabiliyor ama ameliyat 3-5 yılda bir tekrarlanıyor.

benim oğlum cp li henüz ameliyat ettirmedik şu ana kadar 5 kez botoks oldu hiç bir fayda görmedik ilerde ameliyat ettirecez inşallah ameliyat olup ta yürüyen başka bir cp li çocuk biliyorum gayet güzel yürüyordu şu sıralar alternatif tıbba yöneldik 3 ay sonra kontrole gidecez inşallah bir faydası olur bir sürü ilaç aldım detaya girmek istemiyorum 3 ay sonra bir faydasını görürsem açıklarım henüz çok erken biliyorsunuz böyle şeyler hep suistimal edilir bizim ülkemizde bizim insanımız tarafından inşallah kandırılmıyoruzdur, çünkü artık botoksu bıraktık hem ebeveyn olarak bir faydasının olmadığını gördük hemde gittiğimiz doktor yaptırmayın dedi bu arada yazın sıcak günlerinde günde en az 2 kez birebir oranda karıştırılmış halis zeytin yağ ile ispirto karışımından çocuğun bacaklarına sürüp masaj yaptığımızda kaslarının bayağı bir rahatladığına şahit olduk.

bana dr um botox uyguluo boynumda cokkk faydasını gördum ses tellerımdede... lakın pil takalım dedıler ankara yollayalım senı kesın çözüm olsunn.. bu amelıyatın benzerı parkınson hastalarına uygulanıomuş.. düşünme payı verdı 2 ay bana. arastır dedı iiçinbe sinerse işlemlere başlayalım. ama ben bı turlu daha önce olan bulamadımm ..yoksa kobay mı olcam dıom içimdenn.

Kökhücre 2005 de konuşuluyormuş hala konuşuluyor icraat yok..

Üst Alt