Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Spastisite tamamen iyileşebilir mi, tekrarlar mı?

Joizaza__1907

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Slm ben spastisite hastasıyım ama öyle aşırı değil.Yürüyememe vb. durumum yok.7-8 aydır fizik tedaviye gidiyorum.Bacaklarımda geçti. Belde ve kalçada biraz var oda iyiye gidiyor. Allah nasip ederse onuda atlatıcam. Merak ettiğim konu eğer bunu tamamen atlatırsam eskisi gibi olabilecekmiyim ve bu hastalık tekrarlarmı ? Bunlardan korkuyorum ama bana hep moral veriyorlar tabii çoğunu atlattım bir tek yokuş inişlerde zorlanıyorum şimdilik.Birde bu hastalık psikolojiden etkileniyor tabii heyecanlandığım ve korktuğumda kaslar katılaşıyor. Durum bu cevap yazarsanız sevinirim...:confused:

merhaba geçmiş olsun öncelikle...
spastisiteniz neden kaynaklanıyor yani hastalığınız nedir?
örneğin cerebral palsy mi?yada multıble sklerozmu(ms)?

teşhisiniz çok önemli bu yüzden?

fizyoterapist murat kanat
ortopedik-nörolojik-pediatrik rehabilitasyon

Beyin hasarindan dolayi spastize olusuyor fizik olarak düzelmeler olabilir ama beyindeki hasar hicbir zaman düzelmiyormus cünkü beyin hücreleri kendini yenilemiyormis bu gercegi cok sonra ögrendim oglumun dogumda oksijensiz kalip beyni hasar görünce dünyam yikildi konusma bozukluguda var ama amerikadaki bazi doktorlar beyin hücrelerinin yenilendigini söylüyorlarmis bence siz fizik tedaviye devam edin ve hep arastirin allah sifa versin.

herediter spastik parapleji benmki. doktorlara söylediğimde geçeceğini söylemişlerdi. omurilik sıvısı ( BOS ) alıp araştırdılar taşıdığım herhangi bir hastalık olmadığını söylediler. Tek şüpeleri vardı oda genetik olmasıydı. Genetikse düzelmez dediler ama durumum iyiye gidiyor.

Beyin emarini cektirdin mi? Cünkü dogumda olamsa bile gizli havaleyle bile beyin oksijensiz kalip hasar birakiyormus beyinde birsey yoksa mutlaka düzelme olur.

Beyin MR'ı temiz yaptırdığım bütün testler temizçıktı neden kaynaklandığını bulamadılar. Genetik şüphesiyle taburcu edildim diye biliyorum. Genetikse iyileşme olmaz hatta biraz daha kötüleşir dediler ama fizik tedaviye gittik düzeliyorum.

selam arkadaşım konuyu açalı 4 yıl olmuş bende hsp hastasıyım şu an durumun nedir acaba..

ALLAH acil sifalar versin bende of t3 yaralanmasi sonucunda spastisite gelisti.kazanin 3.ayindan sonra o zamanlar cok beterdi...bacakalrim birbirine o kadar yakinlasiyorduki sanki birbirine girecekti...o zamanlar sabit sonda vardi..sonda ciktiktan sonra bir muddet daha devam.etti...sonra ankara arm deki fizikten sonra bayagi duzelme kaydettim..ama sabaha karsi 3.30dan sonra olan sogukta bacaklarim katilasiyor...taki sabah hava normal sicakligina ulasana kadar...bacaklarimi sicak tituyorum kasiliyor soguk tutuyorum kasiliyor anlamadim bu isten birsey ben...cok zor...bi yarim saat germeden sonra duzeliyor sonra yeniden basliyor sirdalud ve lioresel kullaniyorum...lioresel cabuk idrara cikariyor tutmada sikinti cikariyor..sirdalud sa kas agrilarimi aliyor sabaha kadar iyi uyuyamasamda idare ediyorum...dr kasilmayi tamamen engellersek ayakta duramazsin dedi...walkerla ev ici yuruyen olu gibi dolaniyorum...

Spastik pareparezi

Merhaba ben 10 yildir ugrasiyorum bu hastalikla.cok sinsi bir sekilde ilerliyor.zerdecal ekstresi kullanmaya basladim.bir hafta oldu.dr.um onerdi.tibbi makaleler var bu konuda.

Üst Alt