Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Spastite tedavisinde neler denediniz?

hasato

Üye
Konular
38
Reaksiyonlar
2
felçte en büyük sıkıntılardan biri spastite sanırım ne yazık ki literatüre geçen tedavi yöntemleri çok az o yüzden fikir alışverişinde bulunmanın faydalı olacağını düşünüyorum çünkü birimizde etki göstermeyen tedavi başkasında işe yarayabilir. bende beyin kanamasına bağlı kısmi felç var(sol taraf) çok şükür güçsüzlük sorunum çok çok az ancak ayak bileğimdeki spastite en en büyük derdim el parmaklarımda ve sol el dirseğim de de içe kapanmaya sebep olacak şekilde spastite mevcut.

sol elimi sıkıyorum ancak açamıyorum bundan dolayı sol elim sadece fiziksel olarak var tek el ile hayata adapte olmak mümkün ancak sol ayak bileğimde ki spastite yaşam kalitemi çok düşürüyor uzun mesafe yürümem de ki tek engel diyebilirim ne sıcak nede soğuk iyi yönde etki etmiyor bazen sıcak kasılmayı artırıyor bazende soğuk kasılmayı artırıyor o yüzden sıcak soğuk uyguladığım tercih ettiğim tedaviler arasında değil ancak genel anlamda tens cihazı vücudumu rahatlatıyor kas gevşetici olarak günde bir tane 6mg sirdalud kullanıyorum ancak çok etkisini gördüm diyemem medikal çözüm olarak refleks afo kullanıyorum kısmende olsa spastitenin etkisini azaltıyor en azından 30-40 adıma kadar ayağımı dengeliyor sonrasında işe yaramıyor kol dirseğim de ki spastite için maalesef medikal ürün kullanamıyorum çünkü kolumu açmaya zorladığımda(aslında kolumu istemli açıyorum ancak yürümeye başlayınca tekrar kasılıyor- reflekssel olarak kasılma var) ayak bileğimde ki kasılma artıyor ve neredeyse yürüyemeyecek hale geliyorum

botoks için prof ile görüştüm ancak biz botoksu kasılması çok olup hiç yürüyemeyen yada kişisel temizliğini yapamayan hastalarda tercih ediyoruz diyerek yapmadı ancak benden daha iyi olan hastalarda botoksun yapıldığını okudum duydum bu noktada kriter ne anlamış değilim çünkü botoks uygulatıp çok çok iyi oldum diyende var daha kötü oldum diyende şuan için sadece fizik tedaviden fayda görüyorum ancak onuda bir gün bile aksatmaya gelmiyor ve bir türlü stabil duruma gelemedim bazen bir alışveriş merkezini hiç sorun yaşamadan yürüyerek gezecek kadar iyiyim bazense 30 adım zor atıyorum bu yüzden dışarı çıkmaya da tedirgin oluyorum çünkü kasılmanın olup olmayacağını anlayamıyorum olay olalı 1 yıl oldu süre olarak daha yenisin diyor genelde fizyoterapist ve doktorlar

ayrıca ayağım için kuru iğneleme yaptırdım kısmen faydasını gördüm diyebilirim yani denenebilir bunların dışında denenebilecek tek ek tedavi tms tedavisi en azından benim bildiğim onuda uygulayan devlet hastanesi bulamadım özel olarak uygulayan doktor var ancak güven noktasında tereddüt ediyorum

spastite için botoks tedavisi uygulatanlar

beyin kanamasından dolayı sol ayak bileğimde dışa burkulmaya sebep olacak şekilde spastite var daha önce botoks için prof ile görüştüm. ancak biz botoksu ayağa kalkmasına engel olacak kadar yada kişisel temizliğini yapamayacak kadar kasılması olanlarda uyguluyoruz sen ayaklanmışsın diyerek yapmadı ( ayaklanmışsından kastı ayakta durmak ve 15-20 adım baston desteği ile yürümekti ) bu görüşmeyi hiç tatmin edici bulmadığımdan hep aklımda soru işareti olarak kaldı

fizik tedaviye devam ederken botoks uygulatan pek çok hasta ile karşılaştım biri 6 defa uygulandı hiç faydası olmadı dedi diğeri botokstan sonra daha zor yürümeye başladım dedi hal böyle olunca bendede de kafa karışıklığı başladı şimdi tekrardan gideceğim ancak sen ayaklanmışsın erken deyip yapmayacak biliyorum ev ortamında bastonsuz yürüyebiliyorum ancak dışarıda yürüme mesafemi artırdıkça spastitem arttığından bastondan kurtulamıyorum ne yapmalıyım bilmiyorum

yürümek ve hayat kalitemi artırmak en öncelikli amacım botoks kalıcı çözüm değil biliyorum ancak bir umut gerekirse başka ile gideceğim çünkü tatmin edici açıklama alamıyorum

Üst Alt