Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şu girişe nasıl bir rampa yapmalıyım?

Cloud.

Üye
Konular
56
Reaksiyonlar
1
Selam. Evden taşınmak zoruda kalıyorum malesef ve İst-fatihte pek kolay değil uygun ev bulmak...

Şu eve taşınma durumumuz yüksek fakat bu yapılmış olsun diye yapılan rampayı iyileştirmem gerekicek.

Giriş dairede biz oturacağımızdan rampayıda sola uzatayım diyorum. Fikir verirseniz sevinirim.

Bu rampayı kime yaptırabilirim, tuzluya patlamadan?

Bina yeni hatta bikaç aya biticek etraf. Kim ödemeli bu işi normal şartlarda?

Belediyelik bı durum var mı?

ROqpb7.jpg

nJBNGV.jpg

@Cloud.

Bina önünde 6 basamak var. Rıht yükseklikleri en iyi ihtimalle 16 cm'dir. Bu durumda 96 cm bir kot var. Buraya 12 metre rampa yapsanız %8 eğim elde edersiniz. Gördüğüm kadarıyla 12 metre rampa yapılacak mesafede sıkıntı var. Burada oturmaya mecbursanız o halde merdiven tırmanıcı bir cihaz kullanabilirsiniz. Çok daha ekonomik olur. Bu durumda birinin desteğine mutlaka ihtiyacınız oluyor. Mekanik sandalye kullanıyorsanız bu bir çözümmüş gibi düşünülebilir.

İlla 12 metre rampa yapmak isterseniz de zeminde en az 36 metre profil demir ve en az da 10 metrekare sac kullanmalısınız.... Kenarlarına korkuluk ve küpeşte de yapmak gerekir. O halde 64 metre de buraya demir profil gider. Zemin kaplaması (kaymaz malzeme) için yine 10 metrekare zemin döşemesi gerekecek...

aslında biraz inşaat malzemesiyle olur bir metre yada iki metre öne taşacak rampa ve şu anki ramanın yukarına dogru sıfırlanacak ...

Metal işleri ve makine imalat montaj bölümünde emek veren biri olarak editörümüz Hakan bey in görüşüne katılıyorum . Profiller ile rampa uzatılarak taşıyıcı asansör sistemi gibi ray üzerinde giden korkuluklu tabla yapılabilir . Manuel kontrollü veya butonlu elektrikli vinç eklenmesi gerekir . Taşıyıcı tablayı vinç yardımıyla yukarı yön veya aşağı yönde hareket ettirebilirsiniz.

Yani %8egimle yardımsız girip cikmak tabi guzel ama bu semtte onu kovalamak çok düşük bi yüzde. Bulsamda diger faktorler uymuyacak fiyat m2 vs.. Bi 7 aydır arıyoruz açıkçası ev..
Kaldirima yanasmayan otobuslerde yardimla cikilan bi egim gibi biseye anca yer var heralde...
Sola duvar dibinden uzatmayi denicez gibi..
Isallah kurtarir

Cloud.

Bu bina da yeni galiba daha, inşaatı yapan kişiler yeniden ilgilenmiyorlar mı? Çünkü herhangi bir probleme karşı ev içlerinde dahi soruyorlar burada belirli aralıklarla üzerinden yıllar geçse de.

Aynı sorunları ben de yaşamıştım da araştırırken cesaret edememiştim açıkçası. Bu şekilde ne olursa olsun kullanman çok güç olur.

Bir yöntem daha var maliyetten kurtuluş için . Yeni taşındığın binanın iskanı alınmamışsa binadan sorumlu yapı denetim firması ile konuşarak mütaahite yaptırabilirsin .

Kiracı olucam oturursak. Satin alsak napar eder bulent abinin dediği şekilde rampami kurardim..
Bina bitmediginden mutahit ortalarda geziyomus. Onu yakaliyim. Düzgün bisey yapabiliyosak yapalim yoksa yalan olcak gibi.
Bu rampayi koyan mutahitede neyi anlatcam ayri 😄😄

@Cloud.
Anlatmakla olmaz tabi, sandalyeyi verip denetmek lazım o müteahhite :) Bence bulur bir çözüm, yani inşallah :)

Peynirci , oduncu , tencereci , kömürcü mütaahit olunca böyle oluyor . Veriyor 2 bin TL belge alıyor teknik okulları okumadan yapı kursları almadan her yere biçimsiz beton yığını dikiyorlar .
Kardeşim yaptığın rampa bu , tekerlekli sandalye bu , çözüm bul demek lazım :)

Rampanın eğiminin azalması için ya dibini yükseltmek lazım ya da başını alçaltmak lazım. Bülent abimizin sunduğu çözüm rampadan kolayca çıkabilmek için gayet güzel bir yol ancak rampanın uzunluğundan dolayı biraz masraflı görünecektir bunu yapacak olan kişiye. Doğalgaz hattının da orada olması rampanın o denli uzatılmaması için sebep sayılacaktır tahminimce. Ha ne yapılır rampanın uzantısı yönünden yaklaşık 1-1.5 metreye yakın uzatılmasının daha doğru olacağı görüşündeyim ve kesinlikle destek yapılmalıdır sağ ve sol tarafa. Sandalyenim kaymaması için farklı bir malzeme kullanılmalı. Zemin fazlasıyla kaygan şimdiki haliyle. Hele tekerlekler ıslak olursa bildiğin kayar adam:).

bence rampa için yeterli mesafe yok orayı kırdırıp engelli asansörü yaptırmak daha mantıklı

Buraya giriş arka taraf balkon tarafından olabilir mi?

Cloud.

Sırf bu yüzden doğduğum, büyüdüğüm ve gençliğimin geçtiği Fatih'i terk etmiştim. Daire bulabilmek çok zor. msait19 dediği doğru. Gaz tesisatı ciddi masraf çıkarır. Tahminim o dur ki, en az 5-6 bin TL'yi bulur. Gaz kutusunun deplasesi için ayrı bir ücret isteyecekler, tesisat için de yeniden proje ve tadilat için ayrı ücret. Rampanın da kendisi tutar. Buradan bizim için söylemesi kolay ama başka alternatif aramanızı önersek?

Girişteki görülen pencere sizin mi, dış zemin ile ne kadarlık kot farkı var?

selda*

ev sahibi pencereyi yiktırır mı çok masraflı olur

doğalgaz hattının olduğu yerden L şeklinde bi rampa tırmanış açısını düşürücektir

Arkadaşlar herkes yardimci olmaya calisirken bende çılgın bi enfeksiyonu yenmeye calisiyodum suan damardan antibiyotik devam o derece.

Rampaya gelirsek türkiye de doğru olamicak kadar iyi haberler..

Yardımsız cikip indigim demirden bi rampam var. Korkuluklu U şeklinde yolu var. 8mden uzundur.. Rampayi ev sahibinin abisi muhendismis onlar yapti ve 1lira istemediler.. Fo to atamadim telden.

Tek sorun demir kaygan zemin. Zemine ne kaplamali??

Cloud senin adına sevindim dostum. Üstelik ücret almadan bunu yapanın eline yüreğine sağlık. Bir ara resim atarsan sevinirim. Benim içinde bir örnek olmuş olur.

Cloud.
Çok geçmiş olsun öncelikle, sağlık problemlerini en kısa sürede atlatırsın umarım.
Ama ev ile ilgili gelişme de ikinci planda çok güzel olmuş senin için. :) Gerçekten bu kadar tesadüfü tahmin edemezdik, sağlıklı ve güzel günlerde kullanırsın inşallah. :)

Cloud.

Basamaklara kaydırmaz bant şeklinde yapılan, zımparaya benzer yüzeyi olan döşemeyi kullanabilirsiniz. Nalburlarda bulunur. Dilediğiniz boyutta da özel olarak kesen yerler var diye biliyorum

Süper haber güle güle oturun o halde:)

Geçmiş olsun cloud
U şeklinde rampa nasıl oldu dönemeçli mı?

Üst Alt