Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Suçluya Boynunu Bükmek Yakışır!

hodbin

Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
0
İncitmeyi, kırmayı sevmiyorsun. Ama karşındaki kişinin, hatalı ve suçlu olduğu halde boynunu büküp vicdan azabı duyması, senle konuşmaktan utanması gerekirken. Sen ona hak ettiği bazı kötü sıfatları sırf o gereğinden fazla üzülmesin diye söylemezken; onun bir takım imalarda bulunması, üste çıkmaya çalışması, nefsinin sana galebe çalmasına neden oluyor. Kendine yakıştıramayacağın kabalıklar yapabiliyorsun.

Oysa ne çok yakışır suçluya boynunu bükmek ve senin kalbini de hemen yumuşatır bu. Zaten her zaman yaptığı gibi bir ton laf edeceğine, susması ve gitmesi senin vicdanını harekete geçirmeye yetti. Üzüldün, üzülmesine.

Ama bunu onun yüzüne söyleme emi hodbin, çünkü böyleleri haklı olduğuna çabuk inanır.

Siteye uzun süredir girmiyordum ama yine döktürmüşsün be hodbin:)

sen yinede incitme emi:)

Belki konuşan yeterince konuşmadığı için sustuğunu sanıyordur. Belki susan konuştuğu halde konuşmadığını sanıyordur.

Bugüne kadar boyun büküp giden suçluya rastlamadım:) İnsan hergün yeni şeyler öğreniyor:)

fate;bt9791' Alıntı:
Siteye uzun süredir girmiyordum ama yine döktürmüşsün be hodbin:)

sen yinede incitme emi:)
İncitmemek için gayretlerim niye sonunda tam tersi sonuç veriyor? Hayır, baştan içimdeki bencili göstermeliyim ki beklentiler az olsun. Ama kahretsin, insanlar kendilerini iyi göstermeye öylesine alışmış ki ben içimdeki çirkinliği gösterdikçe güzel sanılıyorum :) Çok sembolik oldu ama olsun: Anlaşılmak ve anlaşılmamak arasındaki araf en güzel liman :)

H.P;bt9799' Alıntı:
Belki konuşan yeterince konuşmadığı için sustuğunu sanıyordur. Belki susan konuştuğu halde konuşmadığını sanıyordur.
Yok, onunki düpedüz şirretlikti :)

yasminella;bt9802' Alıntı:
Bugüne kadar boyun büküp giden suçluya rastlamadım:) İnsan hergün yeni şeyler öğreniyor:)
O zaman sen benim, işlediğim suçları, yaptığım hataları düşününce yüzümün ve başımın aldığı şekli bilmiyorsun :)

''Ah!!! Merhamet sen hıyanettende betersin'' sözü geldi birden aklıma.
Ardındanda bi sürü farklı paranoyalar geldi tabi ki.Sen haklı olduğunu düşünürken onunda haklı olduğunu düşündüğünü düşünmeliydin.Haklılık senin baktığın nokta ile onun baktığı noktalardan farklı görünemez mi? Her yapılan davranışın altında bir sürü olguların izleri varken ve sen bu olguların ne olduğunu nerden kaynaklandığını bile sorgulamazken haklılığını nasıl ortaya koyabilirsin ki.Belkide boynunu büküp,utanması vicdan azabı duyması gereken kişi sensin.

Vilanjik :) hodbin burda ben haklıyım yok o haklıdır demiyor ki kişinin suçlu olduğunu bildiği halde davranışlarına sitemi

Fate kişinin suçlu olduğunu bilmek demekle o suçlu demek arasındaki farkı izah edebilirmisin.Bunu zaten açıkça söylemiyor ama dolaylı yoldan demek istediği bu.:D

vilanjik
[FONT='inherit']Edebiyatın küçük bir sorunu vardır: Gerçeğin bütününü yansıtamaz. Gerçeğin bir parçasını koparıp alır ve onunla bize bir şeyler anlatmak ister. Eğer karşıdaki kişinin gözünden de olayları anlatabilecek yetenekte olsaydım, bu sefer de "olayın geçmişini bilmiyoruz ki, geçmişteki bazı şeyler şimdi haksız gibi görünen kişiyi haklı kılıyordur." denebilir. Yani bu bitmez. Bir yerinden koparıp almanız gerekir, büyük resimden küçük parçayı. Ve aslında kimin suçlu olduğunun da bir önemi yoktur. Kurgulamış da olabilirdim hadiseyi. (ama kurgu değil) Ben yazıda bir nedenle suçlu olduğunu düşündüğüm kişinin davranışları karşısındaki hislerimi, düşüncelerimi anlatmışım ve bunu daha çok edebi niyetlerle yapmışım. Ama tabii senin dediğin de hikayeye yeni bir boyut ekliyor: Acaba onun gözünden hikaye nasıl görünüyordu. [/FONT]:)

fate;bt9820' Alıntı:
Vilanjik :) hodbin burda ben haklıyım yok o haklıdır demiyor ki kişinin suçlu olduğunu bildiği halde davranışlarına sitemi
Bence de :)

[FONT=verdana][SIZE=2]hayirdir hodbin, otobüsten biri mi gene? :p:p...[/SIZE]
[SIZE=1](kizma lütfen; takiliom sadece biras :))[/SIZE]

[SIZE=2]yani sen shimdi o kishinin, suclu oldugu halde kendini hakli zannederek yaptigi davranishlarini degil, suclu oldugunu bile bile yaptigi davranishlari mi edebi olarak ele aliosun burda? dogru mu anlamishim:confused:...[/SIZE][/FONT]

Rekursion
Baştan, bunlar benim aşırı subjektif yargılarımdı, deseydim bu kadar kelam etmeye gerek kalmayacaktı değil mi :) Şimdi doğru anlaşılacaz diye uğraşıp duruyoruz :)

Doğru anlaşılmakmı?;):eek: ''Ne kadar anlatırsan anlat,anlattığın karşındakinin anladığı kadardır'':cool:

Üst Alt