Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Süreli engelli raporu ile emekli olunabilir mi?

jansetyy

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
1
3 yıl süreli yüzde 40 engelli raporu almış bir devlet memuru 2005 den sonra ile başlamış sa 20 yılınıda doldurursa süreli engelli raporu ile emeklilik başvurusu yapabilir mi?

Hayır yapamaz son 1261 gün 4a olması gerekiyor memurlukta hastane sevki ile mümkün

Prim ve çalışma yıl sayısına uymanız gerekiyor , ayrıca raporunuz var diye emekli etmiyorlar malesef..

Emeklilik başvurusu sırasında yendien sizi hastaneye sevk edip muayene olmanızı ve o rapordan gelecek bilgilere istinaden süreli veya sürekli emekli ediyorlar.

1) Raporunuz son 6 ay içinde alınmışsa yeniden rapor almadan da emekliliğe başvurabilirsiniz.

2) En önemli şart raporunuzdaki tanının SGK Hastalık Listesi nde olması. SGK Hastalık Listesinde olmayan bir tanıdan %90 da alsanız emekliliğiniz onaylanmaz.

3) Sizi ilgilendiren yıl ve prim gün sayısı aşağıdaki gibidir. %40 için 18 yıl ve 4 bin 680 gündür.

bagkur.PNG

@samedo99,
Evet bende öyle biliyorum.

@ansetyy,
Ben kurula girdim fakat sadece işitmeye %20 verdiler. Ben de itiraz etmedim çünkü başka rahatsızlıklarım var. üç yıl süreli %20 işitme engeli raporu verdiler. Altı ay sonra tekrar başvuracağım bu sefer alacağımı düşünüyorum %40’ı aşcağımı düşünüyorum. Zaten prim günümü tamamladım.19 yıl devlet memuru olunca süreli veya süresiz fark etmiyor emekli ediyorlar diye biliyorum eğer yanlış biliyorsan lütfen düzeltin

jansetyy

%20 bir hastalıktan, %30 diğer hastalıktan aldın toplamda %44 etti şeklinde düşünüyorsan yanlış biliyorsun.

Yukarıda yazdığım 2. Madde yi şöyle düzeltelim. SGK Hastalık Listesinde olup tek hastalıktan en az %40 almalısın. Çünkü SGK sendeki en ağır olan tek hastalığa göre karar veriyor.

Üst Alt