Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Süresi dolacak raporu yenileme prosedürü nedir?

tahribatt

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
3
Anneme ait iki yıllık rapor süresi dolmak üzere.rapor tarihi 24 mart görünüyor.yani 24 mart öncesinde raporu yenilemem gerekli doğrumudur.
Birde yenileme süreci nasıl işliyor.yeni rapor alırken ki işlemlerin aynısı mı acaba.rahatsızlıklar ve hastalıkları devam ediyor.bir sorun çıkar mı ki acaba...endişeleniyorum tam bağımlı rapor vermezler diye...

tahribatt

Ne kadar erken başlarsanız işlemlere o kadar zaman kaybı olmaz.Yenileme işlemleri de ilk raporunuzu nasıl aldıysanız aynı sekilde gittiğiniz bolumlere gideceksiniz.Butun işlemler aynı şekilde devam edecek.Umarim sıkıntı olmadan halledersiniz

Melekciks önce istediğin bir hastanenin sağlık kurulundan randevu almanız gerekiyor. ardından sizi yönlendirecekleri polikliniklere tek tek muayene oluyorsunuz. işlemler ilk aldığınız zaman ile aynı oluyor.

Melekciks randevu almadan direk gidemezsiniz rapor yenilemeye. örneğin; vergi indirimi ile emekli birisi raporu süreli kurum kontrol muayenesine çağırdı diyelim randevu gerekmiyor direk sevk kağıdı ile hastaneye gidiyorsun. Bireysel süreli rapor yenilemelerde randevu almalısınız.
tahribatt rapor süresini bitmediniz beklemeye gerek yok.Şuanda rapor alıp gide bilirsin uygun tarihe .Annenin hastslıgı nedir öyküsü nedir biz bilemeyiz bunu ,mevcut hastalığı devam ediyorsa tedavisi yada doktorundan hastalığı ile alakalı durum bildirir raporu alıp heyetteki ilgili dokturuna verin. İşiniz daha kolay ireller.

2yıllık süreli raporla emekli oldum.sgk mı beni çağıracak ?sgk da vergi dairesi de 2 yıllık kontrol ettim.

Rapor süreleri uzatıldığı için yeni rapora gerek yokmuş!?

24 mart ta süresi dolacak engelli raporunu yenilemek için başvuru yaptım.kurul görevlileri engelli rapor geçerlilik süresinin haziran ayına kadar uzatıldığını söyledi.
Yani raporum haziran ayına kadar geçerli.

Bu durumdan haberi olan var mı neden böyle bir uygulama yapıldı bilgisi olan duyan gören var mı ?

Ben de 2 yıllık rapor ile emekli oldum, sürenin bitmesine 3 ay kala SGK ev adresime bir yazı gönderdi. Beni raporu yenilemem için bir hastaneye sevk etmiş. Aynı yazıyı hastaneye de göndermiş. Gidip sağlık kurulu raporumu yeniledim. Yeni raporu SGK' ya hastanenin kendisi gönderecekmiş. Ben buna ek olarak raporumu kendim vergi dairesine de vereceğim. İlk raporum süreli olduğu için vergi indirimim de süreli olmuştu. Ama bana oradan herhangi bir yazı gelmedi.

yardbird heyete girdikten sonra 1 hafta içinde e devletten çıktısını ala bilirsin sistemde görünür.Eriskinler için engelli raporu diye sorgulat ssk ya gönderdikleri raporu sistemine yüklerler

yardbird

Emekli olduktan sonra sgk sevki ile hastaneye giden kişi için vergi indiriminin ya da vergi dairesinin bir işi yok. SGK ile iş bitiyor.

Teşekkürler dostlar, Ben çalışmaya devam ediyorum, vergi dairesi ilk raporumdan sonra sgk benzeri bir yazı yazmıştı, mealen bunun vergi indirimi de iki yıllıktır yazıyordu. Bu arada raporum çıktı, %44 olmuş %54, ama yine iki yıllık vermişler.
hanifeaydin
Sgk evine bir resmi yazı gönderecek ve seni bir hastaneye sevk edecek

yardbird

ÇOK teşekkür ederim benim de aynısı 2 yıl süreli emekli ve 2 yıl süreli vergi inidirmi ve çalışıyorum aynı görevde devam ediyorum....bu duurmda beni hangi hastaneye yollarlarsa kabul edeceğim yani.raporlarım hep tek hastaneden almıştım itiraz edemez miyim?

emekli maaşımın kesilmesinden işlermlerin hızlı olmamasından endişe ediyorum.emeklilik için raporu kendim aldım elimle vergi daireisne vergim sgk ya bizzat gittim vs acaba hızlı olmazsa yetişmezzse? çok hastalığım var 1 ay git gel yaptım.

siz kaç günde hallettiniz hala çalışıyor musunu yine süreli mi rapor verildi ve vergi indiirmi?

Merhaba
Ben engelli vergi indirimi için %57 engelli raporu aldım 2 yıllık maliyeye başvurdum 2 yıllık vergi indirimim onaylandı fakat 3 aylık prim eksiğim olduğu için itiraz ettim 60 ın üzerine çıkarsam hemen emekli olabilirim diye bu hafta itiraz kurul sonucum çıkacak olurda %60 üzeri çıkarsa ki tahminim çıkacak tekrar dan çalışıyor görünüp vergi indirimine başvurmam gerekecek mi ?

hanifeaydin
Aslında tüm sorularının cevaplarını vermişim ama yine bir kere daha yazayım. Tabi ben kendi yaşadığım sürece göre cevap yazıyorum.
SGK beni resmi bir sevk yazısı ile belli bir hastaneye gönderdi. Aynı yazıyı hastaneye de gönderdi. Bu hastaneye itiraz edilebilir mi bilmiyorum. Gerek var mı onu da bilmiyorum.
Emekli maaşımız kesilmesin diye zaten 3 ay önceden yazı geldi.Genel olarak rapor yenileme daha kolay oldu diyebilirim. Hatta bir daha yenileyecek olursam 1-1,5 ay daha bekler öyle başvururum. Eski raporumun süresi dolmadan 3 ay önce yenilemiş oldum. İşlemlerim hastanede 2-3 saat sürdü. Kolayca halloldu. Ama oradaki hekimleri ikna edecek belgeleri hep yanımda götürdüm. Örneğin hipertansiyonum için ilaç kullanım raporum gibi...
Ben sağlık kurulu raporunu 1 günde hallettim. Ama raporu hastane kendisi SGK' ya gönderecek. Bu işler ne kadar sürecek bilmiyorum.
Bunlar dışında raporumun bir kopyasını vergi dairesine kendim sunacağım. O ksımda bir netlik yok, anlayamadım. Yeni rapor sunulmalı mı? Bence eğer çalışmaya devam ediyorsan yeni raporu sunmak gerekiyor. Ama emekli olup çalışmayı bıraktıysan gerek olmadığını düşünüyorum.
Kolaylıklar dilerim
Kolay gelsin

Zeki81 yeni raporla vergi indiriminden faydalanmak için çalışıyor ol man gerekir. Müracaat ederken en az 1 hafta sigorta yaptırman gerekir 4a statüsünde

Süresiz rapor hakkında.

Arkadaşlar annemin daha önce 2 yıl süreli raporu vardı,geçen hafta yeniledik,süresiz ağır engelli raporu verdiler.ve teşhisleri arasında senil katarakt var oranı yüzde 12 ve görme ile ilgi engellilik durumu işaretli.aklıma takılan rapordaki ifade aynen şöyle;

Bilateral katarakt vizyon sağ 0.6 sol 0.6 süre 2 yıl.
Teşhisler kısmına senil katarakt yazılmış.

Süre 2 yıl denmesindeki kasıt acaba 2 yıl sonra kontrol den mi geçecek yine sadece göz için.? Heyete mi girecek yine..

Selamlar..2 ay önce süresi dolan engelli raporumu yenilemek için başvuruda bulundum,heyete girdim heyet yüzde 90 kısmı bağımlı raporu verdi 2 yıllık.
Rapora itiraz ettim İl Sağlık müdürlüğü başka bir hastahaneye yönlendirdi tekrar heyete girdim, bu sefer de yüzde doksan tam bağımlı raporu verildi.

Bundan sonraki süreç ne olur ? hakem heyeti diye bir durumdan bahsettiler hakem heyetine mi gidilir yoksa son rapor mu geçerli olur.
Durum ne olur dostlar.

Verilen kararlar farklı olduğu için hakem heyetine yönlendirileceksiniz.

@tahribatt,

Son düzenleme:
Bilgi belki birilerinin işine yarar diye yazıyorum.
Bugün aile ve sosyal.mudurlugunden ebm başvurumu tekrar yaptım.
Son aldığım tam.bagimli rapor geçerli oldu.sayet itirazım devam etseydi hakem heyetine sevk edilirdi.

Teşekkürler.

Üst Alt