Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Süresiz vergi indirimi, %46 rapor ve 4C statüsü ile emeklilik şartlarım nedir?

serotonin

Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
28
Süresiz vergi indirimim var . Bulunduğum yerdeki ilçe devlet hastanesinden %46 tedaviye ragmen kısmen düzelebilir ibareli bipolar + tansiyon raporum var . 4 C liyim 21 yıl hizmetim var . Yaşlılık için emeklilik talebinde bulundum iş yerim il müdürlüğüne yazdı. İl milli eğitim olamazsın deyip duruyor dilelikçeme üst yazı 25 gündür sgk a yazmamış bile . Neymiş sgk araştırma hastanesinden rapor istermiş kendi sevk etmesi gerekirmiş bu işlemlerde 6 ay sürermiş . 2008 fen önce işe başladım . Hitap belgemde 18 yıla tabidir yazıyor . Ama sağlık kurulunca maluliyet tespit edildiği takdirde emekli olabilir yazdığı için maluliyet emekliliği talep ettiğimi ve işleyişin önce sgk sonra hastane sonra yine sgk daha sonra kurumum olduğunu söylüyorlar .

siz vergi dairesine gidip direk işlemleri başlatın. emeklilik hakkınız var işyeri emekli olunca öğrenir oluyormuymuş olmuyormuymuş.

ya benim günüm doldu 21 yıl 3 ay hizmetim var . 2000 girişliyim. arada ücretsiz izinler var . 4 C liyim. ilçe devlet hastanesinden erişkin sağlık kurul raporum var %40 bipolar tedaviye rağmen kısmen düzelen yazıyor % 10 tansiyon kronik yazıyor . vergi indirimi aldım % 46 süresiz geldi 2 ay önce . raporum martta alındı . okulda çalışıyorum memur ilçeye , ilçe ile havale etti dilekçemi. ama gel gör ki il 20 günden fazladrı hiçbir sey yapmamış sgk a yazmamış . bana diyor ki sen emekli olamazsın . niye diyorum sıhhi izin formun yok bir de onlar seni araştırma hastanesine seni sevk edecekler oradan sonra belli olacak . 6 ay falan sürer o da ederler mi bilinmez . eee siz yazın gönderi dilekçemi diyorum ederler etmezler bilelim yok sen zaten emekli olamazsın diyorlar.

@omreg,

Ama sgk da milli eğitimde çalışıyorsunuz buradan başvuru yapamazsınız diyor :(

Merhabalar,

Raporu almışsın evet ama SGK ye emeklilik için müracaat ettiğinde seni yeniden hastaneye sevk edebilir , bu olan bir durum.
Kendin gidip aldığın rapor ile emekli olamıyorsun malesef , illa seni sevk etmesi gerekiyor kurumun.
İstanbul'da randevu alıp , sgk ya hastaneye sevk etmesi için ben gittim mesela.

@serotonin,
YANLIŞŞ
SGK 100de100 haklı bu konuları kendi kurumun aracılığı ile halledeceksin. Belki kurumundaki görevli kişilere ANGARYA olarak gelebilir bu iş. KURUMUN KURUMUN KURUMUN.
BAŞKA YERE GİTMENE HİÇ GEREK YOKKİ.

5434 SK mı TABİ siniz siz?

5434 evet

raporum yeni . Son 6 ay içerisinde alınmış rapor . Yine de yeniden rapor mu istenir

Son düzenleme:
@serotonin,
HİTAP HİZMET DÖKÜMÜ nde engelli raporun kayıtlımı? Eğer kayıtlı değilse uğraştırabilir ve bu biraz zaman alabilir.

serotonin

1. Raporun %60 olmadığı için Malulen emekli olamazsın.

2. Yaşlılık emekliliğine başvurabilirsin.
a) SGK Maluliyet İşlemleri SGK nın kendi sitesinde de yazdığı üzere (Sigortalıların talep tarihi itibariyle son 6 ay içerisinde Kurumca yetkilendirilmiş hastanelerce düzenlenmiş raporlarının bulunması halinde sevk işlemi yapılmaksızın bu raporlara göre işlem yapılır.) Yani Kurumca yetkilendirilmiş hastanelerden alınmış ise raporunu kullanabilirsin. Kurumca yetkilendirilmiş hastaneler Eğitim ve Araştırma hastaneleri ve üniversite hastaneleri.

b) 5434 e göre

- % 50 ila % 59 arasında olduğunu tespit ederse memurun da en az 5760 gün (16 yıl) hizmeti varsa emekli olması mümkün olmaktadır.

- Şayet % 40 ila % 49 arasında olduğunu tespit ederse bu defa en az 6480 gün (18 yıl) hizmet aranmaktadır.

prim gün sayında tutuyorsa yaşlılık emekliliği ile emekli olmanın önünde hiçbir engel olduğunu düşünmüyorum.

Burada benim anladığım maluliyet ve yaşlılık emekliliği arasında tam anlaşılamamış sanırım senin talebin.

@serotonin,
Senin tarafından alınan raporun emeklilik sırasında bir önemi yok , kurumun seni hastaneye sevk etmesi gerekiyor. Ve o rapor sana hiç gelmiyor , emeklilik işlemlerin için direk kuruma gönderiliyor.

durumumu sgk a anlattım dediler ki sen gel buraya bir dilekçe yaz oluyor mu olmuyor mu ankaraya gönderelim o karar versin. Ben de gittim oradan başvuru yaptım . şu an yazım kamu personelleri emeklilik daire başkanlığında görünüyor. Tahminim ya raporu yeni olduğu gibi kabul edecekler ya da araştırma hastanesi üniversite hastanesinden yenisini isteyecekler . Bu arada yenisini ne olur olmaz diye alayım dedim üniversite hastanesi 2025 yılı 6. aya randevu veriyormuş . Marsin şehir hastanesi ise randevu bile vermiyor :) sgk sevk ederse randevusuz gidebilirmişim . Sgk dan sevk istemedim . Gelen yazı red olursa giderim dedim.

@ayDÜNYAvazo,

raporum yeni ve alır almaz vergi indirimi aldım . hitapta 18 yıla tabidir yazısı var .

@ucuncubahar,
malulen demiyorki vergi indirimiyle diyor.. resmen emekliliğini gasp ediyorlar arkadaşın.

Malulen değil çalışma gücü kaybı vergi indirimli diye uzun uzun anlatmam hatta dilekçeye söz konusu maddeleri açık açık yazmama rağmen mersin mem de özlük şef ve memurları , öyle birsey yok bizden iyi mi bileceksiniz , zaten o 2008 sonrası için , siz malul olmak istiyorsunuz ona da bu rapor olmaz vs vs gibi saçma argümanlar üretip ısrarla yazımı sgk a yazmadılar. İlçe sgk gel buradan dilekçe ver dedi mesai bitimine rağmen verdiğim dilekçem bugün kamu çalışanları emeklilik genel müdürlüğünde sisteme kaydedildi görünüyor . 25 gündür sgk a gitsin diye beklediğim evrak 25 saatte sağolsun ilçe sgk tarafından gönderildi . Milli eğitim memurları sgk adına işlem yapmak evrak toplamak gibi faaliyetlerden uzak dursun bir de sgk çalışmaz bile 6 aydan fazla beklersin diyorlardı

@omreg,
Merhaba,
Normal engelli emekliliği veya malulende emekli olsa , kurum yeniden rapor istiyor.

@serotonin
Kurumdan gelen bilgiyi de bizlerle paylaşırsan sevinirim.

Başvurum şu an kamu çalışanları emekli sandığında. Bakalım son 6 ay içinde alınmış raporu kabul mü edecek yoksa yeni rapor mu isteyecek . Sanayide çakışan dükkan sahibi birinin aynı yerden 6 ay içinde başvuru tarihli raporunu kabul ettiler. Bir banka çalışanı memurun da aynı hastaneden alınmış yine 6 ay içinde bir tarihli raporu kabul görmüş . Devlet Memuru için bekliyoruz :)

Umarım kabul ederler , uğraşmazsın :)
Genelde emeklilik olduğu için istiyorlar ama bakalım sende nasıl olacak.

Siz l memur değil misniz vergi indirimi ile nasıl emekli olacaksınız ?Tekrar hastane sevki gerkeiyor diye biliyorum

Ever 657 e tabiyim . Ancak kanun maddesini okuduğumda son 6 ay içerisinde kanun ile yetkilendirilmiş hastanelerden olmak koşuluyla alınmış rapor diyor . Buradaki hastane engelli rağoru veren devlet hastanesi ve rapor da yeni . Kanuns uygun görünüyor . Ama bakalım pratikte böyle mi :)

Emeklilik dilekçesi vermiştim . Son durumu Aylık bağlanma servisine sevk edildi. Bu ne Demek bilen var mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hala aylık bağlanma servisinde görünüyor . 22 temmuzdan bu yana aynı . Sadece devlette tek bir bakanlık çatısı altında 7500 günüm var . Neden bu kadar sürdü bilmiyorum . Normalde yaş yıl olarak emeklilik hak eden mesai arkadaşlarım okula dilekçe verdikten sonra 2 hafta içinde ayrıldı . Dilekçem memurların iş bilmezliğinden 15 hazirandan 10 temmuza kadar ilin dışına çıkamadı. Ancak 10 temmuzda ankaraya ulaştı. 22 temmuzda aylık bağlanma servisine gitti 2 haftadır orada . Son durum bu . Durum değişirse yazacağım

Bugün güncelleme geldi . 22 temmuzda aylık bağlanma servisinde görünen yazı. 07 ağustosta emeklilik hizmetleti daire başkanlığı başkanlık kurulları servisinde oradan aylık bağlama şube müdürlüğünde oradan da aylık bağlanma servisi 8 de olarak güncellenmiş . Evrak takip bu şekilde şu an . Kimi hayırlı olsun diyor kimi belli olmaz nihai kararı beklemek lazım diyor . Alo 170 boş bir uygulama bunun aynısı söylüyor . Benim edevlette gördüğümü söylüyor . Bir Açıklaması yok .

@serotonin,
hocam hayırlı olsun umarım olumlu sonuçlanır. ben de hemen hemen aynı durumdayım. size bir kaç soru sormak istiyorum.
1- raporunuz süresiz miydi?
2- HİTAP a engel durumunuzu nasıl işlettiniz?
3- işlemleriniz kuruma verdiğiniz dilekçe üzerinden mi devam etti?

Raporum süresiz ve yeni tarihli . Raporu vergi dairesine iletip vergi indirimi almıştım daha önce . Kurum bana zorluk çıkardı diye sgk a başvuru yaptım ki aslında memurlar sgk üzerinden başlatmıyor işlemleri . Kurumum ben sgk a başvuru yaptıktan sonra yazdı sgk a ama o evrak değil önceki sgk başvurum üzerinden devam ediyor.

Benim de vergi indirimim var ama hitapta hala 25 yıl 60 yaşa tabidir yazıyor. Hitapa raporu nasıl işletebiliriz acaba? Benim oran %70 ama süreli. Siz nasıl süresiz aldınız acaba? son beş yıldır hep 1 yıllık verdiler. Her yıl eylül ekim gibi rapor için koşuşturuyorum.

Bugün baktım . 9 ağustosta işlem tamamlandı yazıyor . Aylık bağlanma servisi 8 de idi . Ben şimdi olumlu olursa ayrılmış mı oluyorum yoksa okulum valilik onayı alınca mı emekli oluyorum. Hala görevdeyim doktorum çalış sen daha iyi diyor . Şu aşamada vazgeçebilir miyim ? Sgk dan okuluma yazı geldiğinde ilişik keamesem çalışmaya devam edeceğim desem oluyor mu ?

@bipolarikipolmaz,
Benim hastalığım psikiyatrik . Vergi dairesi süresiz onayladı

@bipolarikipolmaz, bu hitap ne demek oluyor acaba başka bir kaç yerdede okudum hitap yada hitapda ne anlama geliyor bu bizim bildiğimiz hitap olmamalı gibime geliyor...

@bipolarikipolmaz, beninde süresiz 64 raporum var ama hitap yada hitapda gibi bir kelime yok yazmıyor yani...

• Beğen
Reaksiyonlar: oxzd
Üst Alt