Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tabu

_DELAL_

Aktif Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
(Polinezya dilinden): Dokunulmaz olan, kendi içinde belli bir güç (mana) taşıyan; her bakımdan dokunulması yasaklanmış olan. Tabu olarak gözönünde tutulan nesne ya da kişi ya bu güçle doludur, o zaman kutsaldır; ya da bu gücün boyunduruğu altındadır, o zaman da temiz değildir ve tehlikelidir.(TDK sözlük)...bi gün düşüneyimde varolayım dedim:Dbaşıma elma düşmedi ama ,hayatımızda alabildiğine çok tabu yada batıl inanç olduğunu farkettim.kendimce bunları ikiye ayırdım:rolleyes:küçük tabular,büyük tabular.küçük tabulara batıl inançta denilir bence.aşılması,konuşulması kolay.büyük tabular için aynı şeyi söleyemem.tabuları sayalımmı.:D

Sözlkteki anlamını bir kenara koyarsak, gündelik dilde: Kutsallık atfedilen; değiştirilmesi, dokunulması yasak olan, anlamında kullanılır. Örneğin: Hemcinsler arası ilişki bir zamana kadar sinamanın geneli için bir tabuydu ve o konuya girilmezdi ama şimdilerde bolca işlenen bir konu oldu. Ve bir oluklda bir öğrenci bu kelimeyi cümle içinde kullanarak, şöyle dedi: Sinemada bir tabu daha yıkıldı

herzaman tabu ile yasakları ben karıştırırım. kelimede nasıl kullanıldığı yada ne anlamda kullanıldığı manasını değiştiriyor.
bazen beyin tembeli oluyorum herhalde:) güzel bir konuya değinmişsin.

hemcinsler arası ilişki sinemada tabu olarak yıkılmış olabilir,ama güncel hayatta hala tabu olmaya dvm ediyor.net konuşamıyoruz.yada konuşurken tedirgin oluyoruz.korkuyoruz .(aslında tabudan çok korkuları mı sorgulamak gerek acaba).cinsellik,bekaret,cinsel kimlik seçimi,ahlak.tarihin,dinin sorgulanamaması.aslında toplumumuzun dolaylıda olsa en çok ilgilendiği konular bunlar.ama ne hikmetse iş konuşmaya geldiğinde susuyoruz ,susturuluyoruz.düşüncelerimizi özgürce ifade edemiyoruz.

Zannımca bütün tabuların tartışmaya açıldığı bir dünyaya doğru gidiyoruz ve bu beni korkutuyor. Oysa ben değişimden yanayımdır genelde... demek ki içim zihnim kadar liberal değil...

neden korkutuyor seni.tabular tartışmaya kapalı olduğunda dahamı güvende hissediyoruz kendimizi yoksa.

Bebek doğarken neden ağlar? Nereye gittiğini bilmediği için... Dünya nasıl bir yer olacak korkusu belki depresyonlu zihni daha bir tedirgin ediyordur... bir de bahar çıkınca düşüneyim bu mevzuyu:eek:

tabuları yaratan insan olduğu gibi koruyan kollayanda insan toplumu değilmi. bir kişinin tabuları yıkması veya değiştirmesi mümkün olabilirmi. kişi kendi tabularını yıkmak istese dahi çevreden etkilenirmi,acaba yanlışmı yapıyorum diye.yada tepki alırmı.tabularımın yıklmasını istemem doğrusu.sorgulamak sorguladığına zarar vermeden olursa sanırım bir anlam kazanır.kimbilirr..

Tabuları yıkmak insanın kendisinde başlar bence.eminim bir çok insan tabularının farkında,ama tepki almak korkusu bunu pratiklemeyi engelliyor.tabularının yıkılmasını niçin istemezsin hakan.onunla yaşamaktan mutlumusun.ok :)sana tabularınla sağlıklı mutlu bir hayat diliyorum;).ama inan tabuyla mutlu olunmuyor.heleki bişileri farketmişsek.

Üst Alt