Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TAK tedavisinde yaşanan sorunlar ve acı hissi..?

finch

Yeni Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,

Yaklaşık 1 yıldır TAK yapmaktayım. İlk aylar kendinden jelli 12'lik tak kullanıyordum fakat 2 ay sonra bunu yapamamaya başladım. Bu sürede canım yanmaya başladı. TAK yapmadığım zamanlarda, uyanık olduğum her an idrar yolunda ve mesanede acı hissetmeye başladım. Sulu ve 10'luk taka geçtim. TAK yapma konusunda sıkıntım kalmadı. Acıma durumu bir türlü geçmedi. İdrar yolu darlığı teşhisi koyuldu, ameliyat oldum, 10 gün sonda takılı kaldı, sadece birkaç saat acı hissetmedim. Sonda çıktıktan sonra acım devam etti. Sürekli doktor araştırıyorum ve bir sonuca varamıyorum.

Şu anda günde 5-6 kez TAK yapıyorum. Yapma esnasında sorun yaşamıyorum. Sadece uyanık olduğum her an yaşadığım acı beni bitiriyor.

TAK kullanan ve buna benzer sorun yaşayıp çözüm bulan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Ürolog önerileriniz de olabilir, her doktora gitmekten başka şansım kalmadı gibi.

finch

Üretrada darlık olması TAK yaparken üretranın tahriş olmasını hızlandırır. Bunun iki etkisi olur. Birincisi, tak yapma esnasında acı hissi verir. İkincisi, zorlanarak tahriş olan üretra sonrasında da ağrıya neden olur.

Önerim, TAK yaparken bolca furacin soluble dressing merhem kullanın. Bu merhem hem ağrıyı alır hem de tahrişin tedavisini sağlar. Merhemi katetere sürebileceğiniz gibi, üretra girişine bolca sürüp, Kateteri iterken içeri doğru itilmesini de sağlayabilirsiniz. Merhemli Kateter 5-10 dakika kadar içeride kalsın (ama aralıklarla Kateteri oynatın ve içerde donmadığından emin olun. Aksi halde çekerken üretrayı tahriş eder)

Öneriler için teşekkürler. İlacı en son ameliyat olduğum doktora da soracağım. Sanırım TAK yaptığımda mesanem tamamen boşalmıyor. 15-20 dakika sonra yeniden yaptığımda yine idrar geliyor. TAK yaptıktan sonra biraz da olsa rahatlıyorum. Mesanem idrar dolmaya başlayınca acı giderek yükseliyor. Son ameliyatta mesanemde bir sorun olmadığı söylenmişti.

finch

Zaman kaybetmenize neden olacaksa, ilacı doktorunuza sormanıza gerek yok aslında. Oldukça rutin kullanılan bir ilaçtır.

Kateterin ucuna idrar torbası takıyor musunuz TAK esnasında? Torbaya aktığında mesane daha rahat boşalıyor.
Ayrıca TAK esnasında kateteri ne kadar ileri itiyorsunuz? 40cm uzunluğundaki Kateteri 7-8cm kalıncaya kadar içeri itin. İdrar akışı kesilince derin bir nefes alıp idrar yapmayı deneyin. Sonra birkaç cm gerçi çekin Kateteri. Akış durunca mesanenin üstüne elinizle aşağıya doğru bi baskı uygulayın ve aynı anda karından nefes alın. Akış durunca birkaç cm daha geri çekin... Bu şekilde mesane çok daha iyi boşaltılabilir.

Hayır takmıyorum. TAK yaparken bazen oturuyorum, bazen ayakta yapıyorum. Yatarak yapmayı denedim biraz zor oldu. Bunun bir önemi var mı?

Dediğiniz ölçüler kadar içeri sokuyorum. Bazen geri çektiğimde yeniden akma başlıyor. TAK yaptığımda ortalama 110 cc idrar çıkıyor. İçerde çok az kalması bile beni etkiliyor sanırım. Tieman uçlu TAK önerdiler, sizce bir faydası olur mu? Dediklerinizi de yapacağım.

finch

Mutlaka ucuna bir idrar torbası takarak deneyin. İdrar torbasını her seferinde boşaltıp içini çalkalayın. Günde bir torba ihtiyacınızı görür.

Pozisyonun elbette önemi var. Kateter içerdeyken pozisyon değiştirerek idrar akışın en iyi olduğu pozisyonu bulmanızı öneririm.

İçeri itmekte sorun olduğunda, baric bir şekilde iterken takılma, mesaneye girme sorunu ortaya çıktığında Tieman uçlu kateter önerilir. Durumunuz bunu gerektirecek düzeyde mi?
TAK yaparken doğru pozisyonu aldığınızda kateterin geçişi de daha iyi olacaktır.

Hocam bilmediğim için soracağım, yanlış anlamayın sakın. Torbasız boşalması ile torba takılıyken boşalması arasındaki fark nedir tam olarak ? Ben torbayı kateterin çıkışına takmıştım ama yatarak denediğimde idrar gelmemişti, panik yapıp bir daha denememiştim.

Tieman uçluyu jelli takı yapamadığım zamanlarda önermişlerdi. Şu anda bir faydası olmaz o zaman sanırım ? TAK ı içeri iterken takılma vs. yaşamıyorum. Sadece TAK tamamen mesaneyi boşaltmıyor bence ve mesane biraz daha dolunca beni yine kıvrandırıyor.

finch

Bir şekilde daha iyi boşaltıyor. İçerdeki hava daha iyi çekilmesine mi neden oluyor nedir, bilmiyorum :) Ve hiç bir şekilde panik yapmanıza gerek yok. TAK esnasında kendinize zarar verme ihtimaliniz sıfırdır. Özenli itin-çekin yeter.

Tieman uçlu kateteri ihtiyaç hasıl olmadığında kullanmaya gerek yoktur.

İdrar torbalı yeniden deneyeceğim o zaman. Kendinden jelli takı yapmaya çalışırken zarar verdim muhtemelen, takı çıkardığım zaman nerdeyse 8 çizmiş bir şekilde oluyordu kateter ve epey zorlanarak itiyordum. Sulu takta bir sorun yaşamıyorum.

İnşallah krem ve torba işe yarar , bir çözüm yolu bulamıyorum ve bu acı beni çok zor durumda bırakıyor.

Teşekkürler hepsi için.: )

Bu akşam deneme fırsatım oldu (doktorlara sormadan bir ilaç deneyemiyorum), sanırım biraz fazla sürmüşüm, kendi sıvısı azalmış epey kateteri iterken epey zorlandım, yarısına geldiğinde durdu bende çıkardım. Yatmadan önce çok daha az sürüp tekrar deneyeceğim.

Teşekkürler ayrıca, durum hakkında buradan yazacağım hep.

OturanBoğa ikinci denememde de aynı sorun oldu. TAK'a merhemi sürdüğümde kendi sıvısı kayboluyor ve kateteri içeri sokamıyorum. Ben mi yanlış yapmaktayım? Neye dikkat etmeliyim?

finch

Kendinden jelli Kateter mi kullanıyorsun yoksa cathajel ile mi kayganlaştırıyorsun? Bol cathajel kullanarak kayganlaştırıp yaptığında merhem sorun olmuyor.

OturanBoğa İçinde su poşeti olan TAK kullanıyorum. Önce poşeti patlatıp 15 saniye karıştırıyorum ve ondan sonra kullanıyorum. Katetere kremi sürüp yapmayı denediğimde 3-4 cm'den sonra duruyor.

bu sorun bende de var ama benim bulduğum sebep bağırsaklarımın idrar kanallarını sıkıştırmasından dolayı oluyor. biraz masajla sağa sola hareketlerle bir kaç dakika içinde açılıyor. biraz gaz çıkartma rahatlatıp kataterin girmesini sağlıyor. ben kendimce böyle çözmeye çalışıyorum. tak girmediğinde üretranın üstünü elimle yokluyorum ve düğümlenmiş gibi geliyor elime bir sıkışıklık olduğunu fark ediyorum. idrara sıkıştığınız anda işeyememek yada takı takamamak sancısı çok can yakıcı. Allah şifa versin.

tsrahman

Amin, hepimize şifa verir inşallah. Bende TAK yaparken sorun yok şu anda , sadece canım hep yanıyor. OturanBoğa nın önerdiği kremi deniyorum şimdi bakalım neler olucak.

Jelli katheter yaparken yaşadığım sorunlar nedeniyle bu tahrişler ve sorunlar oluşmuştu. En son hiç yapamaz hale geldikten sonra sulu katheter kullanmaya başladım. Yine bi çözüm yolu kalmadı gibi..

finch

Pre-lube marka kullanmış mıydın?
Furacin merhemle beraber jel soketli Kateter sorunsuzca kullanılacaktır. Sadece bu dönem ve sadece furacin uygulaması için dene bence

OturanBoğa markasını hatırlamıyorum şu anda, evde kontrol edeceğim. Kateter yumuşak olduğu için sorun oluşuyordu. Şu anda kullandığımda sert ve içeri iterken sorun yaşamıyorum.

Merhaba sizin sancı problemi enfeksiyondan mı? kaynaklanıyor tam anlayamadım.
Ancak bende de TAK yaparken ellerimi bol sabunlu suyla yıkadığım halde ve bu esnada hiçbir yere dokunmadığım halde katheter'e sadece yüzüğünden tutup TAK yapmama rağmen enfeksiyonun önüne bir türlü geçemedim. Adeta antibiyotik bağımlısı oldum.

Başka bir rahatsızlığımdan dolayı Probiyotik kullanıyordum ve şunu keşfettim naçizane. Probiyotik'in sancılarımı hafiflettiğini ve TAK yaparken eskiye göre ciddi şekilde acıma hissinin azaldığını fark ettim.
Eğer sorununuz benimkine benzer şekilde ise, doktorunuza yazdırmak şartı Probiyotik kullanabilirsiniz.
Probiyotik henüz yeni yeni keşfedildiği pek bilinen birşey değil. Dilerseniz internette kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Ben TAK yaparken acıma hissinin azalmasına binaen yaptığım araştırma da,
İdrar yolu enfeksiyonları için de reçete edilebildiğini öğrendim.
Zira Probiyotik bir Bakteri topluluğudur yani kötü huylu bakterileri Probiyotik'in karışımı olan iyi huylu bakterilerle tedavi etmektir Probiyotik de ki amaç.
Geçmiş olsun.

engelli_biri

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

İdrar ve kültür testleri yaptırdım, sonuçları temiz çıktı. Yaklaşık 3-4 ay düzenli yaptırdım bu testleri. İdrar yolu darlığı buldular , ameliyat oldum fakat bir şey değişmedi. Doktorlar bu sorunumla ilgili pek bir şey söyleyemiyorlar. TAK yapanların böyle şeyler yaşayabileceğini söylüyorlar sadece. Ben TAK yapmadığım zamanlarda da acı çektiğim için geldiğimi söylüyorum onlara. TAK yapımı esnasında özellikle oluşan bir şey değil bu.

İlacı araştırıp doktorlara da danışacağım. Çok teşekkür ederim.

Geçmiş olsun.

Merhaba üsteki yazım da Probiyotik'in en önemli kaynağının KEFİR
olduğunu yazmayı unutmuşum afedersiniz.
Yani İLLA ilaç kullanmanız gerekmez.

Not: Ben Probiyotik'i sindirim sistemi rahatsızlığımdan dolayı kullanıyorum.
Probiyotik kullanımının aşırısı zararlı olabilir özellikle de Mide için.

Rica ederim küçük de olsa umarım bir katkı sağlayabilmişimdir.

Geçmiş olsun.
Bende 2008 yılında Üretra darlığı ameliyatı oldum. Ameliyat olmadan önce
hiç TAK yapamıyordum ameliyat olduktan sonra tam hatırlamıyorum ancak
hayli zaman bende sıkıntı çektim.
o zamanlar bende buraya konu açmıştım altta ki linkte
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/4918-sonda-girmiyor-ne-yapabilirim.html
Sağ olsunlar baştan OturanBoğa beyfendi olmak üzere benim için çok kıymetli insanlar bana
ellerinden geldiğince yardımcı olmuşlardı sayenizde onlara buradan bir kere daha teşekkür etme
fırsatı buldum.

Ameliyat olduğum 2008 yılından bu yana darlık sorunum olmadı ancak enfeksiyon
hep bir baş belası olarak kaldı.
Enfeksiyonlar için sık sık Cipro Antibiyotik kullandım o zamandan bu yana,
ancak bağırsaklarda ki iyi huylu bakterileri Cipro ile zamanla öldürmüşüm.
Şimdi de bağırsaklara iyi huylu bakteri kazandırabilmek için Probiyotik
kullanıyorum Gastroentereloji tavsiyesi ile ve bu Probiyotik'i ilacını
kullanırken TAK'ın vücada girip çıkması esnasında daha az acı hissetmeye
başladım ve bunu da araştırarak emin oldum ve sizlerle de paylaşmak istedim.

Bende enfeksiyon olduğu zamanlar da yanma ve acı hissi oluyor tabi TAK
yaparken bu his daha da depreşiyor.
Ancak enfeksiyonun nadir zamanlarında ise acı ya da yanma hissi pek olmuyor.
havalar çok soğuk gidiyor bu ara özellikle soğuk havalar da üşütmeden kaynaklı da
olabilir.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım bir faydası olur tüm arkadaşlara bunun haricinde
aklıma yeni bir şeyler gelirse tekrar yazarım.
Sormak istediğiniz bir şey olursa sorabilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

2-3 ay Cipro kullandım ama maalesef bir faydasını göremedim. Probiyotik için doktorumla konuşacağım.
OturanBoğa engelli_biri çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. tavsiyelerinizi deneyip geri dönüş yapacağım.

OturanBoğa merhabalar tekrardan, önerdiğiniz gibi furacin kullanmaya çalışıyorum düzenli bir şekilde. Şu anda ayaktayken canım eskisi gibi yanmıyor fakat oturduğum veya yattığım zaman aynı acı devam ediyor. Sanırım idrar torbamda idrar varken oturduğumda canımı yakıyor sadece, TAK yapıp oturduktan sonra eskisi gibi yanmıyor. Doktorlara da gitmekten epey yoruldum. Son durumumla ilgili bir fikriniz var mı? Furacin önerisi için teşekkürler ayrıca.

finch

Oturduğunuzda mesane iç basıncı artıyor ve ondan yanma oluyor gibi geldi bana.

Kronik bir kabızlığınız var mı?

OturanBoğa

Bana da aynı şekilde geliyor fakat yattığımda da aynı şekilde acı hissediyorum. TAK yaptıktan sonra içerde kalan idrar mesaneyi mi yakıyor acaba ya da mesane ile ilgili bir sıkıntı mı var ?
Evet kronik kabızlığım var.

finch

Kabızlığın nasıl bir etkisi olduğunu ölçebilirsiniz bence. Barsakları tümüyle boşaltacak bir ilaç kullanın ve barsak boşken mesanede nasıl bir his olduğunu anlayın...

Üst Alt