Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tapu dairelerinde ve bankalarda yaşadığımız zorluklar..

daggul

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben de her türk vatandaşı gibi 18 yaşımdan sonra mal edinme hakkım olduğunu düşünerek tapu dairelerine ve bankalara gitmeye başladım.
ancak her gittiğimde tapudaki veya bankadaki memurun tepkisi şöyle oluyor, "bunun burada ne işi var ve de şöyle devam ediyor "bunun üzerine hiçbir işlem yapamayız..."
Çok acı bir şekilde gördüm ki, bu ülkede engellilerin zekaları yerinde olsa dahi mal edinmeye hakkı yokmuş ve bu sadece bir bölgede olmuyor!
Nereyen gitsem bu böyle... Oysa anayasanın çok açık bir hükmüne göre 18 yaşını doldurmuş her türkiye vatandaşı taşınır, taşınmaz mal edinmeye ve edindiği mal üzerinde her türlü işlemi yapmaya yetkilidir.
Ya bu anayasa hükmü uygulanmıyor ya da biz türkiye vatandaşı değiliz!
Üstelik hitap şekli ve memurların uslubunu terbiye sınılarını aşan ve aşağılayıcı bir uslup olarak görüyor...
Ve ben bir an evvel bu tavrın değişmesini istiyorum

Güzel yazmışsınız bunların kısa sürede düzeleceğini de sanmıyorum.

Bu tür davranışlara muhatap olmada bizlerin yani engellilerinde payı az değil.

Bir kere sessiz oluyoruz, ezik davranıyoruz ve haklarımızıda tam bilmiyoruz.İ
tiraz etmesini hak aramasını bilmiyoruz.
Usluplu ve karalı bir şekilde hak arayacağımıza ya kızıp bağırıp çağırıyoruz, ya kızıp lanetliyoruz yada en kötüsü hakkımızın yenmesi karşısında kadere küsüp gidiyoruz.

Tapu memuru da kim oluyormuş ,ben eğer konuya hakim ve konu hakkında bilgim varsa o haddini bilmezi mutlaka bilgimle yerin dibine sokardım.

Bu ülkede ancak sesi çıkanlar haklı görülmektedir. O zaman bizde kendimizi yetiştireceğiz vede sesimizi çıkaracağız.
Başka da bir çaresi yok.

Aklınca -hatta belki görevi icabı da olsa- işlem yapacağı kişinin akli dengesinin yerinde olup olmadığını anlamak için yapıyor yaptıklarını.
Ama üslup herşeyin belirleyicisidir.
İnsanlar bilmeyebilir; hangi sakatlık akli eksiklikleri getirir, hangisi getirmez... Ama bu işi adabıyla yapmak ve iki üç soru/diyalogla tereddütleri gidermek varken, hayvan gibi, beceriksizce ve karşındakini rencide ederek yapmak ne ola ki!
Baktın ki karşındaki kişide alışık olmadığın bir durum söz konusu, neden bu durumda O'nunla diyaloğa girip durumu anlamıyorlar!?
"Afedersiniz, dünyanın binbir türlü hali var, hergün yüzlerce insanla ve olayla karşılaşıyoruz, o yüzden, sizin işleminizin güvenliği açısından, birkaç soru sormam gerekiyor..." deyip, yaptırmak istenilen işlemle ilgili 2-3 soru sorulsa, peki ala hem hendi kaygıları giderilebilir hem de karşıdaki insan rencide edilmemiş olur.

Ama bununla birlikte ben hep derim, bu tür şeyler zamanla öğrenilir. Kötü niyetli olmayan insanlar bile benzer hatalara düşebilir; çünkü alışık olunmayan biri ve bir durum karşısında hepimiz saçmalayabiliriz...
Direnmek lazım, öğreTmek lazım, yılmamak lazım, mücadele etmek lazım...

evet arkadaşlar, sana bire bir katılıyorum zaten benimde anlatmak istediğim tam olarak bu ancak bende insanım ve bazen herşeyle tek başıma mücadele etmekten yoruluyorum çünkü engelliler genelde yalnız ve bir haksızlığa uğradığımız zaman ailelerimizden başka hiç kimse bizi dinlemeye çalışmıyor. bu yüzden haksızlıklarla mücadele etmek gibi bir şansımız dahi yok, bu yüzden susup, kadrine küsen arkadaşlarada hak veriyorum

Bende düzeleceğine ve hiç bu kötü anılarımızı aklımıza bile getirmeyeceğimiz günler olacağına inanıyorum :wink:

slm

arkadaşlar bu kadar çekimser kalmaya gerek yok her yerde hakkımızı aramak zorundayız aslında bu iş yalızca engelliler için değilki bu tarz kurumlarda herkesin başına geliyor böyle sorunlar bizim vermemiz gereken mücadele biraz daha fazla
ben katılmıyorum pasif kalan arkadaşların tutumlarına sen önce kendini farkettir ama karşında ki hala anlamamakta ısrarlı ise inan anlayacağı bir üslubu mutlaka buluyorsun e bazen tabi ki sinirlerin yıpranıyor doğru ama hayat mücadelesi bu
arkadaşlar bizler bağıra bağıra her yerde kendimizi ne kadar ön plana çıkarırsak çaresiz kalan engelli arkadaşlarımıza da yol açmış oluruz
mesela ben ssk tapu banka v.s gibi yerlerde engelli olduğum için hep en öne geçerim hatta kapalı kapıların arkasındaki odalara girerim direk ama inanın kimse gel demiyor sormadan gireceksin içeri almıyormu çık en üst makama biraz da prosedürlerle ilgili konuş bak ozaman sana nasıl ne içersin diye soruyorlar
anılar ilgilide bir yazım var okumayanlar okusun akdeniz üniversitesindeki bir öğretim üyesi ile ilgili

Geçen yıl devlet dairesine işim düşmüştü.Konu hakkında bilgi almak hemde gerekli işlemi yaptırmak için memur hanımı aldım karşıma.Olay sadece engelli statüsünde değerlendirilmem için işlemlerimin yapılmasıydı.Konuya tam hakim olamamın çekingenliği vardı üzerimde :) Memur hanım sizin bişeyiniz yok ki canım dedi,işlemimi yapmadı.(engelim sol kolumda olduğu için sıkça duyduğum tepki)Bu durum benim içime oturmuştu adeta..Bir yandan konuya hakim olmadığım için kendime kızarken diğer taraftan memurun insiyatifinin bu tarzda olması canımı sıkmıştı.Velhasıl peşini bırakmadım.Bu yıl aynı işlem için aynı hanımın karşısına kendimden gayet emin bir şekilde çıktım.Hanfendi geçen yılı hatırlamadı bile..Oturanboğa'nın da dediği gibi gün içinde türlü olayla karşılaşıyorlar,ama insanca muamelenin unutulmaması gereğini azaltmaz.Dün bahsi geçen işlemimi hallettim.Artık mutluyum, önemlisi şu ki eğer bazı olaylar bizlerin canını sıkabilecek tarzda gelişiyorsa öncelikle artısını ve eksisini her iki taraflı değerlendirebilelim.Sonrası kolay,gayet kolay..

Bende fgrsu ya katılıyorum. eğer gerçekten kendi haklarımızı biliyorsak savunmak ta o kadar kolay oluyor. sonuçta anayasada bizim haklarımız var ve onlarda devlet memuru olduğu için uygulamak zorundalar. bizler yeterki kendi haklarımızı bilelim. bilmezsek her zaman bunları yaşarız

Aslında bütün bu sorunların temelinde yatan en önemli sorunun iletişim eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Toplum olarak birbirimizi tanımak ve anlamak gibi bir özeliğimiz çok az... maalesef aşağı yukarı bizler olayları kendi içimizde anlamaya ve buna göre davranmaya çalışıyoruz. Daha doğrusu önyargılarımız çok.. Engelli veya engelsiz farketmez.. Örneğin arkadaşlar istanbulda özel halk otobüsleri bize bedava... bu bir hak.. ama bu yüzden bazı halk otobüsleri bizleri duraktan almamak gibi olaylara başvurdukları gibi bazılarıda hem aldıkları gibi rahatça binmeleri için yardımcı oluyorlar.. Aynı kanun farklı tepki... maalesef ülkemizde engelliler, kanunların azlığından değil bu önyargılardan çekiyor. Ve aynı şekilde engellilerde toplum bizi anlamıyor yargısında takılıp kalıyoruz. Çözüm yasalarda değil bence.. Birbirimize karşı duvarları yıkabilmekte... yılmadan usanmadan...................

bu karşılatığın olayda sanırım sen tam olarak bilgi sahibi değilsin sen engelli olarak 18 değil istersen 50 yaşında ol tam ehliyet sahibi olamazsın yanı burda tam ehliyet soruunu var tam ehliyetin hangi hallerde hasıl olduğu durumlar farklıdır sen 15 yaşında bile anne ve babanın rızası ile tam ehliyet sahibi olabnilirve saydığın bu işlemleri yapmaya hak kazanabilirsin ancak eng için durum farklıdır senin atayacağın kanunı vasin olması gerekir tabi bu tüm engelliler için değil belli orandaki engelliler için geçerlidir yani karşılaştığın tepki bunun doğal sonucu olsa gerek yinede sadece bankaların değil tüm kurumlarımızn hantal bir yapısı vardır ve umulurki zamanla yonetim ve organızasyondaki düzenlemelerle bu sorunlar hall olur e-devlet projesi güzel bir başlangıçtır bu yolda......

evet anlıyorum burhan bey ve bunuda biliyorum ancak bence bu tamen haksızlık

Bi evrak için ordan oraya koştururlar kınıyorum :evil:

BENDE TAPU VE KADASTRODAN EMEKLİYİM BİR KAÇ KİŞİ YÜZÜNDEN TÜM CAMİAYI SUÇLAYAMAYIZ.MESELA BİZLERİN İÇİNDEDE DENSİZ İNSANLAR ÇIKABİLİR

Üst Alt