Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Testis kanseri nedeniyle %82 raporum ile malulen emekli olabilir miyim?

muamma1905

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
1
Merhaba 2009 da polis okulu (uzun vade giriş tarihi olarak gözüküyor) girişim var. 2011 de ise memuriyet girişim (2550 gün) var. Daha sonra Eylül 2020 de 4/a girisim var. Toplam prim günüm 3920. 2018 de testis kanseri nedeniyle %82 raporum mevcut. Şu an için herhangi bir tedavi görmüyorum. Bu durumda emekli olabilir miyim?

Emekli olursam emekli maaşı kesilmeden tekrar çalışabilir miyim?

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun. % 60 ve üzeri raporlarda malulen emekli olabilir ve başka bir işte kayıtlı olarak çalışamazsınız eğer çalışırsanız malulen maaşınız kesilir. Ama vergi indiriminden erken emekli olursanız başka bir işte çalışabilirsiniz ve emekli maaşınız kesilmez.

Merak ettiğim başka konuda kanser teşhisi alıp sonrasında benim gibi mevcut durumda herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişiler ilk raporları ( %82 ağır engelli) ile vergi indirimine direk başvuru yapabilir mi?
@OturanBoğa

Sgk ya gittim ancak maliye ye gitmem gerektiği söylendi. Ben raporumu vergi indirimi için hiç kullanmadim zamanında. Vergi indirimi yapmam için öncelikle maliye ye mi gitmem lazım?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,maluliyet cetvelinde bulunan hastalıklardan birisi mevcutsa malulen emekli ediyorlar.Raporunuzun %82 olmasının çok ta önemi yok SGK için.Benim de %86 idi.Gercekten de maluliyet cetveline uyuyor rahatsızlıklarım. Ama 3 yılın sonunda maaşımı kestiler.Vergi indirimi ile emeklilik için SGK girişinizin olması lazım.Hethangibbir işyerinde çalışıyor olmanız lazım ki elinizdeki raporu vergi dairesine yollayıp oradan gelecek sonuca göre emeklilk hakkınız olacaktir

Malulen emeklilik için SGK Hastalık Listesi'ne göre Ağır tanısı alabilmek gerek. Bu durum varsa hemen malulen emeklilik mümkün.

Testis
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
Antineoplastik tedaviyi takiben progresif olan veya cerrahi olarak çıkartılamayan rekürrens veya metastatik tümör

Emeklilik kriteri tanının düzeyine göre belirlenir. Eğer Ağır tanısı ile malulen emekli olamazsanız o zaman aynı SGK Hastalık Listesi'ne göre Hafif veya Orta tanısı ile erken Yaşlılık emekliliği şartlarınız da şuradaki gibidir:

2008_sonrasi.PNG

Bu hastalıktan ağır tanı almak dışında başka seçeneğim yok. Bu ağır tanıyla erken yaşlılık emekliliği hak edilir mi? Yoksa direk malulen mi emekli edilirim. Çünkü malulen emeklilikle ev gecindirilemez. Benim amacım emeklilik sonrası tekrar calisabilmek.

@muamma1905,

Dünyanın en salakça uygulaması ama evet, 5510 28. maddesi

"Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi"
ile yaşlılık aylığına hak kazanır.

diyor. Eğer %60 ve üzeri ise tek istisna şu:

"Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalığı veya engelliliği bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır."

Yani "bir nedenle malulen emekli olamayanlar 3960 günle Yaşlılık emekliliğinden yararlanabilir" demiyor, "sigortalı olmadan önce malul olduğu için malulen emekli olamayanlar" diyor!
Bundan daha ahmakça ve saçma bir şey olamaz! Ama böyle!

Ben olsam "durumunuz maluliyeti gerektiriyor" diye size bildirdiklerinde bir dilekçe yazıp "başvurumun 5510 28. madde gereğince Yaşlılık Emekliliği statüsünde işleme konmasını arz ederim" derdim.

Üst Alt