Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Arkadaşlar ameliyatımın üstünden tam 4 ay geçti ama benim düşük ayagım hala düzelmedi. Doktor 3 ay içinde düzelecek demişti güya ...😥😥
@Haznaz sizinde ameliyattan sonra düşğk ayak gelişmişti düzeldi mi?

Arkadaşlar çok geçmiş olsun... 2009 yılında ben de benzer süreci yaşadım ilk 4 ay; hani, kontroller yavaş hareketler vsy dikkatli geçti, 6 ay da hareketlerim normalleşti, 1 yıl sonra da harici bir uzuv (Kemik) taşıdığımı tamamen unuttum. Şimdi x-ray cihazlarında seviye 2 sinyale neden oluyor protezim, beyan ediyorum sinyal gelecek protez kullanıyorum diye. siz de umarım en kısa zamanda rahatlarsınız🙏
O süreci biraz da eski eşimin arkadaşlığıyla, yoldaşlığıyla "rahat" atlattığımı da söylemem gerekiyor...

Herkese geçmiş olsun 7 ay oldu dkç ye bagli protez ameliyati olalı kısalık kalmadı ancak daha tam (düzgün) yürüyemiyorum .
Bide dikiş bölgesinde sertlik uyuşukluk geçmedi sizde süreç nasıl merak ediyorum normal mi?

Bugünde dizimden aşağı sızlama ve şişlik var ayak bilegimde

valla benim nerdeyse 2 sene oldu ameliyat olduğum tarafta özellikle o yana uzandığımda ağrı yapıyor ayrıca sanki o bölgede bir çıkıntı var gibi

Mrb Ataseher
Bende dkc ye bagli ameliyat olali 5,5 ay oldu duzgun yuruyememe sikintisi bende de mevcut, kalcami halen tam hareket ettiremiyorum buda yururken aksamaya neden oluyor insallah en kisa zmnda normal yürüyüşe gecebiliriz. Dikislere gelince sadece o taraf üzerinde yatarken brz uyusukluk oluyor.

Ameliyat olaşı o kadar pişmanım ki 11 ay oldu hala yürüyemiyorm. Ameliyattan bana kalan agrıyan ayaklar bide düşük ayak. Eskisi gibi olabilecekmiyim agrısız sızıs yürüyebilecekmiyim bilmiyodum😥😥😥😥

Mrb nuray dede çok geçmiş olsun. Ilk ameliyat olduğun taraftada mi sıkıntı var. Düşük ayak için doktorun ne dedi nasıl bi tedavi önerdi

fatmaekin İlk ayagımda bi sıkıntım yom saadece arada ignelenme hissi oluyo ama ona alıştım artık cok rahatsız etmiyo. İkinci ayagımda düşük ayak hala devam ediyo. İlk zamanlar 3 ay içinde düzelecek demişti gecen hafta kontrole gittim şimdide 1 yıl içinde iyileşecek. Plastik afo aldım onu takınca destekz yürüyorum ama daynılmaz topuk agrım var. Biliegim parmklrım çok agrıyo bunların hepsi sinirlerin iyileştigi için diyo. 11 ay çnce sedyeye bi yattım yatış o yatış yani. Daraldım bunaldım artık. Hiç-bir işimi yapamıyorum. Sürekli birilerine muhtacım. Ameliyatta önce her işimi yapıyodm agrım sızım oluyodu ama bu durumdan dah iyiydim. Resmen yaşama sevincim gittii. Sanki ömrüm boyunca böyle kalacakmısım gibi geliyo bu ayak işlemeyecek.
fatmaekin eşim zorluyo hergün dışarı cıkalım biraz gezelim diyo arada cesaretimi toplayıp çıkıyorum yürümwk ne mümkün 50 metre zor gidiyorum mecburen eve geri dönüyorum. Topuklarımda inanılmaz bi agrı var özellikle düşük ayak olan ayagımda sanki 300 kiloyum da ayaklarım beni taşımıyo yani nasıl anlatabilirim bilmiyorum

Nuray dede

Nuray hanım ben sol kalçamdan ameliyat olalı 6 ay oldu hala uyuşukluk tam olarak yukarı kaldıramama gibi şikayetlerim var, bana da 3 ay demişti doktorum ama sinir zedelenmesine göre 1 yılı bulabiliyormuş.Nacizane tavsiyem ne kadar zor olsada yürümeye çalışın bana doktorum günde 2-3 saat yürü fizik tedaviden bile etkili dedi ve dediği gibi ne kadar canım yansada yürüyorum.Gün geçtikçe daha iyiye gittiğinin farkındayım evin içinde değneksiz yürümeue başladım.Sağ bacağım da daha 3 ay olduğu için dışarıda değneksiz cesaret edemiyorum.Bacak boyum eşitlendiği halde hala aksayarak yürüyorum.Doktorun protezlerini unut bol bol yürü dedi.Zamanla herşey daha iyi olacak diye düşünüyorum.Çok zor zamanlar geçiriyoruz ama bu ameliyatı olan herkese tavsiyem sabır ve azim...

Zeynogul benim bide düşük ayagım var. Ayakkabı falan giyemiyorum. Plasttik afo aldım ayagımı dik tutuyo ama magzemesi sert oldugu için tabanlarım agrıyo corap falan da giyemiyorum ayagım yanıyo. Terleme yapıyo daha neler neler... 27 ysındayım ne zman ölürüm bilmiyorum ama hayatım boyunca bu kadar daha acı cekermiyim sanmıyorum. En büyük yanlışı ameliyat olmajla yaptım bu hayatta. Güya daha iyi olacktım iyi olmayı bırak eski halimin kat ve kat altındaydım.

Nuray dede

Sizi surekli takip ediyorum,yakin zamanda ben de amaliyat dusunuyorum ama yazdiklariniz karsinda hem cok uzuluyorum hem de tum cesaretimi kaybediyorum...2 yildir arastiriyorum,siz keşke dedikçe amaliyat karari konusunda inanin ne yapmam gerektigi cok kafami karistiriyor...en kisa zamanda iyi haberlerinizi duymak beni de cok mutlu edecek...

gokcesydn hastanede biritle tanıştık 22 yasında daha bi kız. Hatta toktorum vesile oldu tanışmamıza. Beni ameliyata hazırlıyolarken doktor geldi kontrol için tabi ben cok heycanlıyım nasıl olcak ne zman yüricem falan doktora dünyanın sorusunu yönelttim. Doktor da bana bişi sorma karşı odada bi kız var onun amleiyatını da ben yaptım ona sor nasıl bi sürec diye seninkiyle aynı ameliyat dedi. Gittim onunda 5 cm uzaması olmuş benim 6 inanırmısın 1 ay kadar hafiif yanma oldu ayagımda diyo o ikinci bacagından olcaktı ben ilk 3 ay içşnde deynekleri falan bıraktı aksamsı gitii suan dua ediyo iyikide ameliyat olmusum diye. Hala görüşüyoruz. Bana ne oluyo anlamıyorum. Sagımdan ameliyat oldum 2 kere kalçam yerinden cıktı. Sinir agrılarını saymıyprum bile. Zar zor onu iyileştirdim. Bu sefer solumdan oldum bunda daha dikatli olcam dedim hemen toparlicam bu sefer de düşük ayak gelişti. Bende bi ugursuzluk var bence..

Ben daha once hic amaliyat olmadim.ama anlattiklarinizdan sunu anliyorum kaslarinizi yeterince gelistirmediginiz icin sorunlari kat ve kat fazla yasiyorsunuz.agriniz aciniz var cok haklisiniz ama umutsuz olmayin.bakin baska sebeplerle dusuk ayak sorunu yasayan bir cok arkadasim var,inanin afo ile gayet rahat yuruyorlar.sizin kaslarinizi guclendirmeniz sonucunda sinir agrilarinizin azalmasiyla yalnizca dusuk ayakla mucadeleniz daha kolaysacak.yasiniz cok genc sanirim 27 yasindaydiniz.yapabileceginize gonulden inaniyorum.bu sitede sunu farkettim.yaklasik 2 yildir cok ciddi takip ediyorum.uyilesen sikintilari gecen asla bidaha kolay kolay ugramiyor.sizi takip ettigim gibi bi cok kisiyi takip surecimde sikintili zamanlari gectiginde yazmadiklarini ve cevap vermediklerini gordum.o.zamanda iyilestiklerini anlamis oluyorum.keske iyilestiklerinde de yardimci olsalar da bizim gibi yolun cok basindaki insanlara umut olsalar.ben sizin de iyilesip buralara bi sure sonra ugramayacaginizi dusunuyorum :) lutfen guclu olun,sabrin sonu selamet olacak inanin buna...benim amaliyatim bayag riskli.burda arkadaslar bi cok isim sayiyor.bulent erdemli ve bulent atiila hocalar asla beni amaliyat yapmayacaklarini solediler.sinir felci olurmusum.kesin olurmusum.agrisi olan bi hastaya ne halin varsa gor demek gibi bisi bu.bole yasa kusura bakmaya getirdiler.onca umutsuzlugun icinde cankaya hastanesi asim gunduz beni amaliyat edebilecegini ama uzamadan kaynakli (dkç var ve bacak boyum 6-7 cm kadar uzamasi gerek) kemigi kesip kisaltarak yapmak istedigini soledi.bu nedenle ondan vazgectim.ankarada yine berk guclu hoca yine onay verdi amaliyata olur hallederiz merak etme dedi.istanbulda fahri erdogan cok titiz bi calisma ile senin yuzunu guldurebiliriz dedi.bunlarin icinden bana en cok fahri hoca guven verdi,cok fazla riskli amaliyat ornegi var ve cok deneyimli.onda karar kildim sadece maddi anlamda cok yuksek rakamlardan bahsedildigi icin onu halletme surecindeyim.umudum iyilesmekten yana,olumsuzluk yasamak kabus oldu.sizin yazdiklariniz beni cok etkiledi.sanirim kendimi ben de sizin gibi biraz sanssiz goruyorum.korkularim cok fazla ...iyilesip guzel haberler vermenizi bekliyorum.sevgiler

İyileşşem de buraya girerim emin ol😄 çünkü bu süreçte insanın bişiyler duymaya cok ihtiyacı oluyo. Ben ilk ameliyatt olmaya karar verdigimde özelde profa gittim. Bana 50 55 yaşında gel dedi. Ben o zamna kadar nasıl beklim benim agrım var merdiven cıkmak da bike artık zorlanıyom dedim yapcak bişi yok dedi. İllaki olmak istiyosan imza atarsın ama %20 felc kalma riskin var dedi. 13000 tl de ameliyat masrafları. Sonra şimdi ki doktoruma gitim tavsiye üzerine o da tam tersine hemen amliyat olmalısın dedi. Uzama fazla oldugu için bu kadar sıkıntıları m oldu. İnşallah sizin gönlünüzden ne geciyosa öyle olur. En kolay şekilde atlartısın bu süreci. Bazen sadece inanmak gerekiyo. Dedigim gibi ben talihsiz galiba. Sadece eger okursan doktoru n dediklerini harfi harfine yap. Ben 11 ay dır evdeyim galiba psikolojim bozuldu biraz. Doktor 1 yıl içinde düzelecek atagın dedi. Sadece beklemek zor geliyo artık. 3, 4 ayda iyileşirm diyodum 2 yıla cıktı sürec bu biraz yıprattı beni

gokcesydn merhaba 1 sene önce bende fahri erdoğana ameliyat oldum çok doktor dolaştım hep umutsuz olumsuz konuştular bende doktor ve ekibine güvendim tekrar olmam gerekirse gözüm kapalı fahri erdoğan derim

Umarim hersey yolunda gider.surec uzarsa is anlaminda ve psikolojik olarak beni cok yorar.yasadiklarinda cok hakli buluyorum seni.guzel haberlerini bekliyorum

Evet :)

Son düzenleme:
Selamlar

1984 yılında geçirmiş olduğum kemik tüberkülozu sağ kalça eklemime zarar vermişti 2 yıldır ağrılarım artmıştı ağrı kesiciler eklem sıvıları son günlerde işe yaramaz olmuştu kısacası kalça protezi kaçınışmaz olmuştu bende son 1 yıldır doktor aramaya ve konuyla ilgili forum sitelerindeki yorumlara bakmaya bu konu hakkında her bilgiye ulaşmaya çalışmıştım
son karar olarak bursa osmangazi aritmi hastanesinde dr kayhan turan hocaya robotik kalça protezi olmaya karar kıldım ama öncesinde başka hastalıklar yüzünden 1 ay kadar başka doktorlara git geller ilaçlar vs uzun sürer 1 temmuz 2019 pazartesi sabah 10 da hastanede oldum tahliller filmler kan almalar 3 boyutlu tomografi hepsi kısa zamanda doktorun asistanıyla beraber halloldu saat 4 te odama çıkarıldım o gece gerekli önlemler alındı ve sabah 8.00 da 2 temmuz 2019 salı günü ben ameliyat önlüğümü giyim yazın iyi olan soğuk ameliyathaneye girdim gerekli iğneler yapıldı ben gittim o anda
eşim 4 saate yakın sürdü diyor normalde 1 saatlik ameliyat ama benim durum farklı zor daha önce bölümünde ünlü 5 doktora gitmiştim seni ameliyat edemeyiz demişlerdi
neyse konuyu dağıtmadan odamda uyandığımda baya bi zaman geçmiş benim kafa bi dünya kollatımda 3 tane kelebekten çeşitli serum ve ilaçlar takılı bacağımda bi cihaz ve ameliyat yerinde buz vardı hemşireler sağolsular başımda pervane gibilerdi ilaçlarım iğnelerim vs vs herşey güzel benim kafada öyle
3 temmuz 2019 çarşamba sabah 8.30 doktorum geldi tabi bn ayağa kaldırılacağımı biliyorum birazda deli cesaretim vardır walker yardımıyla ayağa kalktım basıyorum ilaçların etkisiyle ağrıda yok tabi biraz yürüdüm sonra biraz daha yattım tabi 2 gündür sigara ve kahve içemedim doktorda yürüyebilirsin dedi o gün farklı saatlerde başka kattaki balkonlu kafeye 4 defa yavaş yavaş gittim ağrımda olmadı
ertesi gün 4 temmuz 2019 perşembe bugün sabahtan itibaren hastanenin diline dolandım her gören hemşire maşallah ilk defa senin gibi birini görüyoruz dediler doktorumunda kulağına gitmiş tabi taburcu etmek için odama geldi inanın çok samimi ve içten bir insan bana sarıldı aferini de kaptım ama bilinli şekilde walker olmadan yürüyordum önceden spor geçmişim olduğu için kaslarımda kuvvetli gerekli ilaçlarım yazıldı herkezle vedalaşıp otobüsle 2 saatlik yoldan sonra eve geldim
çift deynekle eve çıktım tabi biraz yorulduğum merdiven çık biraz yürü ilaçlarında etkisi azalmıştı çok az bi ağım oldu ilaçlarımı temin etmiştim eve girmeden onları içtim
şuan evin içinde balkon wc geziyorum tek deynek bazen deyneksiz bende şoktayım çünki burdaki yorumlarda 2 ay oldu ağrım var basamıyorum vs okuduğum için benimde terettüdüm vardı ama robotik olduğundan mı yoksa ben acıya dayanıklı ve deli cesatim var ondan mıdır şükürler olsun çok çok iyiyim sporla dahada iyi olup 10 gün içinde normale dönmeyi düşünüyorum eklem sorunu ileri derecede olanlara tek tavsiyem var boşa ağrı çekmeyin korkmayın robotik cerrahi ile protezinizi taktırın emin olun ve cesaretli olun önceki ağrılarınız kadar anca ağrınız oluyor ameliyat sonrası herkeze geçmiş olsun ALLAH tüm hastalara tez şifalar versin selamlar

bugün 3026 adım atmışım tek değnekle biraz ağrım oldu ama umrumda bile deyil biran önce iyileşmek için yürümeye ve spor yapmaya devam hedefime 6 gün kaldı sonra baston ve değneğimi engelliler derneğine bağışlıycam bütün eklem rahatsızlığı olanlara tavsiyem cesur olun sizden daha kötüsüne bakın hayat ağrıyla yaşamak için çok kısa

Arkadaşlar ben 50yasinda DKÇ bağlı protez oldum.10haft oldu sürekli hareket yapıyorum evde koltuk değneğini bıraktım dışarda destek hafif alıyorum ayakta şişlik oluyor ama sabah geçiyor bacaklar eşit gibi protez olan çok az uzun ben şuna inanıyorum kas güçlerden aksa gecmiyecek

Geçmiş olsun rabbim herkese şifa versin sabır versin zor bir süreç. Bana tam 1yıl oldu. Ağrılarım azaldı tabi. Daha önce yazılarımda biraz daha karamsardım şimdi daha olumlu yorumlar yapacağım. Artık istediğim kadar yürüyebiliyorum. Çarşı pazar dolaşıyorum. Tatilime gittim. Deniz kum sıcak çok çok iyi geldi. Sıcak çok iyi geldi bana.Belki 5-6 saat ayakta AVM 'de gezdim. Yoruldum ama gece yatıp dinlenince sabah ağrısız uyandım. Hatta evde hareketsiz tembellik yapınca ağrım daha çok artıyor ayaklarımda uyuşma başlıyor o yüzden hep hareket halindeyim. Namazımı normal secde ederek kılabiliyorum yer sofrasına ağrılı olsa bile bir iki saat oturabiliyorum. Hareket çok önemli yürüyüş yapmak çok önemli. Şimdi olumsuz taraflarına geçeyim hala epilepsi hastalığında kullanılan sinir ağrısı ilaçları kullanıyorum bağımlılık yaptı bırakamıyorum. Bırakmak istediğimde aşırı sinirlilik kalp çarpıntısı yaptı. Bacaklarım eşitlenmedi hala ameliyatlı bacağım 2-3cm uzun. (Umudumu yitirmiyorum zamanla bununda düzeleceğine inanıyorum)Hala sağa sola yatamıyorum ağrım oluyor. Pişmanmıyım evet pişmanım keşke erteleyebildiğim kadar erteleyebilseydim diyorum. Ama erteleseydim de kas gevşetici ilaç kullanmaktan midem iflas edecekti.Bunun kararını vermek çok zor. Rabbim ameliyat olma kararını verene yardım etsin. Her iki durumdada ağrı var acı var sabretmek var. Hep daha beterini düşünüyorum. Acılarımız günahlarımıza kefaret olur inşallah. En azından kimseye muhtaç değilim şükürler olsun diyorum.

Gercekten cok gecmis olsun.tam amaliyat surecine girecekken gercekten cok panikletiyor bu yorumlar insani... anlamak mumkun degil,herkez farkli durumlar yasiyor,bunun bir standarti malesef yok sanirim.Artik Allaha siginip ,ne olacaksa gormek lazim...yoksa insanin karar vermesi kadar zor bisi yok bu konuda...hele olumsuz yorumlar cok korkutuyor...Allah herkezin yardimcisi olsun...

Arkadaşlar benden iyi haber.😊 ameliyattan sonra düşük ayak gelişmişti bende 5 ay oldu cok şükür ki dün akşam parmaklarımı cok ufak da olsa kaldırabildim. Eminim devamı da gelecek..🙏🙏

Ameliyat olmak isteyen arkadaşlar robotik ameliyat yapan doktorları tercih edin. Çünkü hem ayak boyunu daha önceden bilgisayarla ayarlıyorlar hem ameliyat sırasında kaslar daha az hasar görüyor. Ben Kayseri hastanesi Ali Baktır tarafından ameliyat oldum. Tamam alanında uzman ve tecrubeli taktığı protezde çok sağlam ama ayak boyumu tahminen yaptığı için ayarlayamadı zamanla alışırsın bir iki cm bişey değil herkeste olur diyor. kaslarda aşırı hasar var bu yüzden 1 yıl olmasına rağmen hala sinir ağrıları çekiyorum. Bu tecrubemide sizinle paylaşmak istedim.

Ben 7 sene önce oldum protez ameliyatını 10 gün hastanede yattım 1 ay wolker ile gezdim 1 ayda kanadyen ile sonra bıraktım ameliyat sonrası hiç ağrı çekmedim ama arada sesler geliyordu

Selamlar bugün tam 15 gün oldu robotik kalça protezi ameliyatını olalı bugün toplam tek bastonla 6795 adım atmışım şükürler olsun ağrısız yürümek ne kadar güzel evde 5 gündür desteksiz yürüyorum korkanlara tavsiyem robotik cerrahî çok iyi imkanınız varsa boşa ağrı çekmeyin ALLAH dert verip derman aratmasın yeterki çaresi var şükür

Merhaba bende kalça protezi olmam gereken durumdayım bulunduğum ildeki dr larıma güveniyorum ama herkes bişey diyo kafam allak bullak 40 yaşındayım ve bundan sonrasını rahat geçirmek istiyorum tabi protezle yaşamak ne kadar rahatlık bilmiyorum

Protez

Arkadaşım bende 40 yaşınyım ve protez çok rahat ben o ağrıları cekmeseydim daha once olsaydım diyorum şimdi solda protez var sağ tarafta da olacak ama şu anda bir ağrısı yok ağrımaya başladı zaman onu da en kısa zamanda olurum hiç düşünmem sadece ameliyat sonrası Bir hafta on gün bir kesik yerlerin ağrısını acısını çekiyorsunuz ondan başka bir sorunu yok bir an önce olun o ağrıları çekmeyi hiç gerek yok normal hayatınıza devam ediyorsun sonrasında tam iyileşme 2 ay buluyor

Son düzenleme:
Üst Alt