Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Geçmiş olsun bende yeni oldum 6.haftam bitti.fizik tedavi gördünüz mü o kalınlık incelik uzunluk kısalık farkı uzun bı fizik tedavi sonrası duzelebiliyormus.yasinizi bilmiyorum ama bı yakınım da oldu bu ameliyatı yaşı büyük ama onunda nerdeyse bir yıl olcak hala sekiyo ve geçen ağrısı olduğundan bahsetti.agrisinin sebebi yanlış hareket.sekmesinin sebebi fizik tedavi görmemiş olması ve biraz hor kullanması.ayrica ben bu konuyu acayip araştırdım.protezde gevşeme çıkma yada herhangi bi kötü durum oldugunda acidan duramazmisiz.amanyinede bı muayene olun derim.iyi geceler

Bltylmz; merhaba teşekkür ederim 37 yasindayim ve çalışıyorum yani hareket halindeyim cok da yürüyorum aslında hafta sonu özellikle .
Fizik tedaviyi 1 ay kadar aldim ve tens harici ne gösterildiyse yapmaya çalışıyorum. Ama mantikli bişey varsa oda farkinda olmadan ters bir hareket yapmis olabilirim.Mesala bugün o ağrı yok ara ara oluyor. Ama aksama ve bacak en farkı gala ayni 1 sene ya dile kolay yinede şükürler olsun agrilarim yok

Bende dün başladım fizik tedaviye aynı şekilde tens araciy egzersiz falan ama bende bel egriligide mevcutmus şuan basmama izin verseler bende sekicem büyük ihtimalle çünkü bı ayağım uzun duruyo ve belim yamukmus.sanirim ömrümün iki üç ayı fizik tedavide gecicek.. o en farkı fizik tedavi eksikliğinden de oluyo çünkü bana 9 yaşında platin takılmıştı şu zamana kadar 3 cm den fazla en farkı vardı iki ayagimda ama sıkı bı egzersizle duzelirmis arastrdhm kadariyla.bakicaz önümüzde uzun bı yol var hayırlısı hakkımızda

Ben ameliyat olalı 6,aya yaklaştı kontrolde Dr gayet iyi dedi tam iyileşme 1 yıl diyor yürürken hala kendim obacagi koruyorum Dr tam kuvvet ver sık sık fizik hrt yap kas gücü artınca kemiğe binen yük azalacak dedi ağrım yok denecek kadar az dizde hafif şişme hala var ama eskiye göre çok iyi iyiki ameliyat olmusum

Geçmiş olsun.ben baştan çok pişman oldum..ki halada pişman sayılırım iyice duzelirsem pişman olmam herhalde.tabi ağrılarım yok o ayrı ama böyle sürekli yatacak insan değilim ben çok zor geliyor bana.daha 3.ayin dolmasına 1 buçuk ay var inşallah çabuk gecer

Bltylmz bana doktorum hiç fiizk önermedi izin vermedi gitmeme. Ben evde kendim bi kac harekry yapıyorum koşu bandı aldım arada yürüyüs yapıyorum fiizk bencede çok önemli ama doktora kac kere söyledim karsı çıktı

Böyle sürekli aklıma geldikçe soruyorm ama.bana seramik başlı protez takıldı ve 3 ay dolana kadar üzerine basmam yasak.cok hafif yukleneblrsn dedi drm.sizinde böyle miydi yoksa direk yürüme provasina gectnz mi.fizik tedavi çok iyi ya evde aaa bugün yapmasam olur diyosn ama hastanede mesbursun yapmaya çokta iyi geliyor.bence bı an önce basla

Bltylmz benimki de seramik. Doktoru beni ameliyattan 4 gün sonra yürüttü. Ondna sonra ben gün içinde cok aktif olmasada lavobama ne bilim suyu mu almaya kendim gittm. Doktorum yürü sadece oturma dedi ilk 1.5 ay.

Benim 3 aya kadar yasak.ama benim platin de vardı eskiden kalma onu cikartirlarken kemigi kırarak çıkarmışlar 23 sene kadar ayağımda idi.belkide ondan bastirmiyo.bu Walker beni mafetti ne kollarımdan hayır kaldı ne sağlam bacagimdan.bende yatmamaya çalışıyorum üzerine tam basmasamda yürümeye gayret ediyorum ama sağlam yerlerim çökecek yani 3 ay dolana kadar

Kollar güzel kas yapıyo😊 merak etmeyin her doktorun teknigi fatklı. Size tavsiyem doktorunuz ne derse onu yapın. Bu günlerde gececek.🙏🙏

Bende öle yapıyorum mecburen teşekkürler inşallah geçecek

@Sea1 merhaba.evet 21 ekim de sag kalcamdan dogumsal yuksek kalca cikikligina bagli,total kalca protezi amaliyati oldum.benim cikikligim cift tarafli,henuz sag bacagimdan ilk amaliyati oldum.beni cok az doktor amaliyat etmeyi kabul etti.ankarada berk guclu ve istanbulda fahri erdogan bu doktorlar.ben fahri erdoganda karar kildim,cunku cok fazla riskli operasyonu vardi.herseyden once benim durumumla kendi durumunuzu ne kadar kiyaslayabilirsiniz bilemiyorum,cunku bende coklu eklem deformasyonuna bagli dogumsal bir rahatsizlik var,yani burdaki bir cok kisi gibi sadece kalcam cikik degildi.zaten beni en cok korkutan konuda buydu.tum eklemlerimde bir deforme var,ama fahri hocam bana sunu dedi" tum vucudunun eklemlerini tamir edelim demiyorum sana,sadece yapilacak yerleri duzeltelim ki hayatini kolaylastiralim".cok mantikliydi,kalca ve dizler duzelebilirdi ve oncelik tabi ki kalcalardaydi.

herkez bana felc olacagimi soleyip durdu.ama hayatimin kisitlanmasi ve neredeyse durma noktasina getirecek kadar yogun yasadigim agrilar,farkettim ki artik fiziksellikten cikti ruhsal aciya donustu.aci insanin ruhunu da inciten bisi malesef.genel anlamda ailem dahil bu amaliyata onay vermedi.ama ben cok fazla arastirdim ve kendime bi yol cizip Allaha emanet girdim operasyona. Sunu kesinlikle belirtmek isterim ki ,3 yila yakin hem bu siteden arkadaslarla,hem iletisime gectigim doktorlarin tedavi ettikleri hastalarla yaptigim gorusmeler sadece ölesine bir fikir edinmekmis!!!bunu neden dedigimi az sonra aciklicam.ama amaliyat olmayan arkadaslarin bu fikirlere ne kadar ihtiyaci oldugunu biliyorum.

ben resmen yalvarir hale geliyordum bilgi almak icin,o nedenle amaliyata karar verecek arkadaslarin durumlarini cok cok iyi anliyorum.amaliyat belimin kaymis olmasi nedeniyle genel anastezi ile yapildi.uyandigimda ilk yaptigim sey ayak bilegimi sallamak oldu,bunu uyandirma odasinda kendi kendime narkozun etkisi ile yaptim ve size nasil bi sevinc yasadigimi anlatamam.arkadaslar hic bir sey anlatildigi gibi degildi,yukariya cikardilar ve ben ömrümce ,38 yasindayim bu kadar caresiz bu kadar yuksek bir aci cekmedim.size yasadigim aciyi asla tarif edemem,diri diri sizi kesmisler civilemisler gibi,ölümcül bir acı sancı.damardan ilac veriolar gececek diolar herkez basimda ama o belki 15 belki 10 dklik aci ölumculdu,sonra cok hafif azaldi,sakinlestirici verip uyuttular beni.

ilk 2 gun asiri siddetli agri aci yasadim,verilen ilaclar yan etki yapti ve 2 gun boyunca araliksiz kustum,agrinin siddeti tansiyonumun cikmasina neden oldu,tansiyonumu dusuremediler acilarim azalmadikca o tansiyon inmedi,kan degerlerim dustu takviye kan verdiler,ama pes etmedim .hep zorla yedim bi dk sonra kustum,ablam sagolsun benimle birlikte mucadele verdi,artik tum hemsireler halime resmen uzuluyordu.2.gun fiyoterapist beni oturttu,cilgin acilarla sadece 30 sn oturabildim,bas donmem ve kusmam zaten beni perisan etti.o iki geceyi hic unutmucam omrumce...

fahri hocam amaliyatin tahmininden cok daha iyi gectigini soyledi,ayagimi salladigimi gordugunde bizimle beraber coookkk sevindi tamam bak bitti iste artik gecti korkma dedi.arkadaslar cok enteresandir,benim bacagim yaklasik 8 cm uzadi,ben diger arkadaslar gibi hic bir sinir agrisi cekmedim,cunku damar ve sinir yapim uzamaya cok uygunmus,fahri hoca bu kadar uygun olacagini inanin asla tahmin etmezdim dedi.3 gun hastanede kaldim,4 gun taburcu oldum,ilaclar kesilince kusmam aninda bitti.ama ben cok aci cektim,kesik acim ve bacagimdaki morluklar korkunc sanci yapti,bacagim davul gibi sisti.simdi bugun 11.gunum ve morluklar hafifledikce benim acilarim azalmaya basladi.ayagimin ucuna basiyorum komple yuk vermem yasak.sunu belirtiyim herkezin amaliyata verdigi tepki fakli,kimi aylarca sinir agrisi cekiyor,kimisi 3 ayda turp gibi oluyor.

o nedenle yukarda yazimda belirtmistim, aldigim bilgiler yalnizca fikir edinmekmis dedim.amaliyat olacak arkadaslar bu bir kura gibi,sansiniza ne cikarsa.burda doktor cok onemli ,sonra size bebek gibi bakacak bir refakatci olmasi cok onemli,dirayetiniz kendinize inanmaniz cok onemli.acikcasi ilk bir hafta yasadigim agri ve aci seviyesi ,cok yuksekti.amaliyatli ayagim 8 cm.digerinden uzun,diger sol bacagim ve kalcam zaten agriyor ve tum yuku o tarafa vermek ,hep ayni yone yatmak siddetli agri ve uykusuz geceler demek...umuyorum ki daha iyi olacagim,her gun birazcık daha iyiyim farkindayim.ama benim yolum bir cogunuzdan uzun,zira 2.kalcam var.aklima gelenleri yazdim,sormak istediginiz bisi olursa cevap veririm,cunku sizi en iyi anlayanlardan biri benim....

gokcesydn geçmiş olsun öncelikle Allah yardımcin olsun.o ilk 10 günü çok iyi bilirim az hıçkıra hıçkıra ağlamadım sabahlara kadar.hatta ameliyattan ciktigimdan itibaren ağladım.acidan yatagi yumruklamisim hep.tabi ben o ilk günü hatırlayamıyorum artık morfine geçmişlerdi yani hayal metal.
Ama geçecek geciyomus.yaklasik 20 gün sonra ağrılar diniyo sonra korku basliyo ay bastım mi falan gibilerinden.bejimde senin gibi 3 ay basmam yasak.1 ay 10 gün sonra yasak bitiyo inşallah.sunu anlamadım dizinde de mi problem var bı çok eklem yerimde diye yazmışsın.benimde doğuştan cikikti çocukken platin takıldı ben onunla 23 sene gezdim kirecleme oldu sonra çıkarıp protez taktılar aynı anda benim o yüzden yasak.
Senin ikinci ameliyatta varmış Allah yardımcın olsun inşallah çabuk atlatıp ayaklanirsin

Bltylmz tesekkur ederim.dizim kalca cikikligi nedeniyle egri ve icindeki sivi bitmis kirecleme mevcut,ama suan kalcalarim iyilesmeden onu bi rafa kaldirdim,fahri hocam 3 yil daha goturur dizler ,cok acillesirsen dusunuruz dedi.suan sadece kalcalara odakliyim,parmak ucu basiyorum yuk vermeden ,cunku kemikler 38 yildir cikik oldugundan gucsuzlesmis,yuk verirsem kirilabilirmis,biraz boyle idare edicem.protezi vucusun bi sarsin sonra bastikca kemiklerin de guclenecek dedi doktorum.keske benim de sizler gibi tek tarafim olsaydi...gercekten sana da acil sifalar iyilikler dilerim,cektigimiz agri ve acilar son bulsun

Anladığım şimdi.benimde öyle hatta bı ayağım diğer ayağıma göre ince yani protezi olan.kemik yapisida öyle.kaslar birikmiş.cunku ameliyat olmadan öncede pek aktif kullanamiyodum.corap ayakkabı falan üzerine tam olarak egilemiyodm.
Ama fizik tedavi ile o incelik farkı duzeliyoms.
Yalnız bende acayip bı bel ağrısı oluyo sabahları şuan duramiyorm ağrıdan kontrole gidince sorucam yataktan mi ameliyattan mi bilemiyorum
İnşallah ya bundan sonraki hayatımızda acısız günlerimiz olsun

Kaşlar bitmiş olacakti.otomatik düzeltme ile yanlış yazmışım :))

gokcesydn çok teşekkür ederim çok açıklayıcı anlatmışsınız. İkinci ameliyatınız inşallah daha ağrısız geçer. Acil şifalar dilerim.

Merhaba bende 42 yaşında doguştan dkç olan biriyim 3ekimde sag kalça protez ameliyatı oldum benim ayagım zaten uzundu ameliyattta çektiler ben belden uyuşturuldugum için çektiklerini gördüm şimdi dahada uzun ayagım doktor 6ayda oturur dedi böyle bi sıkıntı yaşayan varmı

Geçmiş olsun.bende 12 Eylül'de oldum.sizin gibi benimde uzundu ameliyattan sonra ama 1 2 cm kadar.uzerine basmam hala yasak fakat hafif hafif yukleneblrsn demişti dr um.az biraz düzelme var gibi ama beldede eğrilik mevcutmus benim o düzelince daha da esitlenecekmis.yani duruşumuz düzelince boylarda düzelecek kısaca.
Eskiden kalma yamuk durusumzdan kaynaklı bı olay hep bı tarafa doğru eğilmektn

Size de çok geçmiş olsun bana basabilirsin dedi aynı şeyler bendede var belde kayma egrilik kısa tarafa egik yürümekten dolayı umarım düzelir şuan tabanlıksız basınca iyice aksıyorum malesef fizik tedavi görcem inşallah düzelir rabbim herkese şifalar versin

S. A arkadaşlar doğuştan kalça çıkığım var şu ana kadar bir problem yoktu doktorlar zamanında ne kadar geç amaliyat olsan okadar iyidir diyorlardı şu anda çok fazla bir ağrım yok arada oluyor ama yalnız belimde eğrilik başladı skolyoz ve aksamam var 4 veya 5 cm kisaligim var sizce bu protez amaliyatini olmalimiyim kisaligim geçer ve düz yürür müyüm bel egriligim duzelirmi Allah hepimize sifa versin inşallah

Yaşınız kaç bilmiyorum ama eğer ağrılarınız çok fazla rahatsız etmiyorsa yaşam kaliteniz düşmediyse beklemeniz en iyisi çünkü bu protezlerinde belli bir ömrü var.

Yaşım 29 yani sırtımda ağrı var kalçada yok bugün sırt filmi çektim aksamaya bağlı eğrilik oluşmuş skolyoz doktorlar zamanı geldi diyor bursada Ömer Faruk bilgeni önerdiler ne yapacam bilmiyorum

Geçmiş olsun.maalesef kalça problemlerinin sebep olduğu bı durum.aynisi bendede var.normal bı kalça protezi olan insanın hemen yürümesi aksamasinin geçmesi beklenir ama yamukluklar sonucu benim iyileşme süren uzadı.ve bu kadar yamuk olduğumu ameliyat bitince anladım.ama zor bir ameliyat nekahat dönemi uzun ve yasaklarla dolu.ve insanın kas ve kemik gücüne göre iyileşme süresi degisiyo.cokniyi düşünmek lazım.mesela ben ilerde daha kotu olmayacagimi bilsem yaptirmazdm ama bir oğlum var ve bayanım mecburdum.sonu iyi olacak Dr tercihi çok önemli biraz disimizi sikicaz kisaca

Cvbiniz için tskler geçmiş olsun bende 2 çocuk babasıyım ilerde dahada eğilir diyorlar bel yani duzelecekse idare ederim inşallah bel bacak iyi olacaksa dişimizi sıkarız sizin yürüme ve bel egriliginiz düzeldi mi acaba

Sizin doğuştan kalça cikikligimi ve kısalık ne kadar.benim 9 yaşındayken platin takıldı fakat bu kısalığı gidermeye yardımcı olmadı kısalık aynı kaldı.tek artisi daha da kısalmasına engel olmuş.normalde doğuştan kalça cikikligi olanların kisaliklari zaman geçtikçe kisalmaya devam edermiş.benim protez ameliyatını yaparken hem platini çıkarmışlar hemde protezi takmışlar.ve kemiğin durumu baya bı kötüymüş.dr la ilk muyanemizde yaşımın genç olduğunu hemen yuruyecegimi hatta tek koltuk deyneigi ile baslayacgimi söylemişti.fakat ameliyat sırasında kemiğin durumunu görünce işler değişti.suan bana yasak 3 ay ama belki sizin öyle olmayabilir.kaslar kuvvetliyse çabuk iyilesirsinz.en az 2 3 ay rapor veriyolar zaten.tabi omur boyu koruma var hoplamak zıplamak ağır spotlar kilo almak yasak.bu korumalar protezin ömrünü uzatmak için.
Dediğiniz gibi ilerde daha kotu olma diye bı sorun var ben olmasaydım sonum tekerlekli sandalye idi.yinede iyi araştırın iyi bı Dr iyi bı fizik tedavi ile 3 ayda atlatırsınız.ameliyat agirilarina da dayanirsinz ki dayaniyosnz herşey geciyo evlatlar için herşeye katlaniliyo inşallah tez vakitte atlatırsnz.

Benim yamukluk düzeldi bu arada kısalık giderildi.sadece biraz daha Durusumu duzeltmem lazım o duruş bozukluğundan dolayı da ayağım uzun gibi duruyo 1 cm kadar.ama bel yamuklugu olanlarda beklenen durumnus fizik tedavi görüyorum.daha da iyiye gidiyrm.kaslar kuvvetleniyo.aralikta üzerine basmaya basliycam o zaman daha da duzelicekmis.en büyük ilacı fizik tedavi yani

Kısalık 4 cm civarı belde eğrilik başlangıcı düzelir diyorlar Allah sifa versin hepimize inşallah fazla ayakta duramama var bende bel ağrısı birde aksayarak yürüme bursada Ömer Faruk hoca varmış ona randevu aldım 20sine inşallah bir sıkıntı çıkmaz sizin kısalık ne kadardı benim kısalık geçer mi sizce bel yamukluguda geçer diyorlar inşallah bu arada dogustan

Kendimde hastanede çalışıyorum fizik tedavimi kendi çalıştığım yerde yapacam Ömer hocayı çok ovduler sizin doktorunuz kimdir acaba

Ömer hoca çok iyi ama maalesef çok fiyat istiyor bana kalça protezi dendi direnmeye çalışıyorum tabi nereye kadar bilmiyorum çok ağrılarım çift taraflı ama ameliyat olmaya karar verirsem bu Ömer hoca olmaz birde medical parkta MURAT SAYLIK var çok iyi bir doktor bir de onla görüşün derim

Yaşınız kaç Ömer hocaya randevu aldım fiyat yüksek gelirse başka doktorla görüşürüm inşallah ama çok iyi bahsediyorlar sağlık bu şakaya gelmez sizde dikkat edin beliniz felan egrilmesin

Benim kısalık 3 cm di.hepsi duzeliyo ameliyat ve fizik tedavi ile.ben Edirne de yaşıyorum edirne tıp fakültesinde Nurettin heybeli yaptı ameliyatını 8 bin lira ödedik.
Bende ameliyat olmadan önce ayakta durabiliyrdm fakat uzun yürüyüşler yapamıyordm.gun içinde ağrıları geçtim uykumdan ağrı ile kalkiyrdm ve oturuken dahi agirnaya başlamıştı.nerede oturyisnz bilmiyrm İstanbul Dr larini da pek tanımıyorum açıkçası.belki buradan tanıyanlar yardımcı olur.bide burda Erol Yalniz diye bı Dr var o da çok iyi hatta onunlada görüştüm ben fakat o bana iki ameliyat yaparım dedi daha az fiyat istedi ama ben tek ameliyat için Nurettin beyi tercih ettim iyiki de onu tercih etmisim

Üst Alt