Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Allah sifa versin ben batmanliyim bursada ablam var orada Ömer hocayı Bi doktorumuz önerdi aradı randevu aldı gidip görüşecem inşallah Bi sıkıntı çıkmazsa maliyet beni asmazsa olacam inşallah

Amin cümlemize inşallah.simdiden geçmiş olsun inşallah uygun fiyata bulursunuz.

Amin inşallah hem fiyat hemde doktor Allah razı olsun bilgileriniz için aklınıza geldikçe yapmam gerekenleri yasayacaklarimi yazarsanız sevinirinm

Yazarım çünkü ben burda çok aradım çok yazmalarını bekledim kimse doğru dürüst yazmadı bı kaç kişi Allah razı olsun yazdılar.ameliyat olduktan sonra bı sorunuz olursa cevaplamaya calisirm

Tamam amaliayattan kaç gün sonra uçak yolculuğu yapabilirim acaba bide çok ağrı oluyor mu hemen amaliyaytan sonra

Hastanede kalma süresi 3 ila 5 gün arası.ameliyat günü ağrılarınız oluyo zaten ağrı kesiciler falan o gün anlamiyosnz nasıl geçti diye.hatta bana morfin veriyolardi o ilk iki gün hayal meyaldi.korkutmak gibi olmasın yatağın kenarlarını yumruklamisim hep acı esigin düşük benim ondan sanırım.ikinci gün Dr geliyo önce direni çıkartıyorlar.sonra yatağa oturtuyolar tabi bı zorlanma oluyo eşim benim arkama geçmişti ona dayanarak oturmustm sırt sırta.sonra ayağa kaldiruyolar baş dönmesi falan ilk adimlar zor.bide benim yük vermek yasajti iki üç adım artırdılar o kadar.sonra ev icin hep kalktım tabi iki kişinin yardımıyla ben biraz nazlı çıktım.
Bana denilen 6 ay boyunca ayak arasında yastık olacak ve yüksekte oturcaksin WC için tuvalet yükseltici kullanacaksın.yabi ben hala normal alçak binioltuga altında yastık olmadan oturamihrm.bu kadar ayrıntılı yazdım çünkü mantıken ameliyattan hemen sonra uzun süre oturamiyrsnz diz ile kalça aynı hizada olmayacak diz kalçadan aşağıda durmalı.ucakta böyle bı imkan sağlanabilir mi.ve en fazla yarım saat oturup yurumuniz gerekli çok uzun oturmalar yasak ki rahatsız oluyorsunuz.
Şöyle söyleyeyim ben Edirne'nin ilçesinde oturum her gün edirneye fizik tedaviye gidiyorum 15 gün olacak arabanın arkasında ayağımı uzatıp gidiyrm iki günde ön koltukta altıma yastık koyup koltuğu yükseltip oturyrm o 10 dk bile çok rahatsız oluyorum.yinede Dr unuza danışın o daha net bilgi verir her hasta bir olmuyo çünkü.bide merdiven inip çıkma muhabbeti var ben daha hiç yapamadım off çok ayrıntılı yani kafanızı karıştırmak istemem uçak işini ayrıntılı şekilde Dr unuzla konuşun mühim olan sizin rahatınız ve ayağı korumak çünkü ilk aylar çok önemli.bana göre en iyisi otomobil ayağınız uzatıp seyahat etmek en azından erken dönem icin

Her Dr açıklama da yaomiyo Dr kar sihirbaz gibi zaten onlara göre çok kolay.benimde Dr uma çok soruların var ama beni 3 ayda çağırdı o kadar çok soru biriktirdim bide burda okuduklarm bindi üstüne soruda soru yani.ha bide kilo kilo almamak gerekiyormuş beni diyetisyene gönderdiler kilom çok değil ama boy kısa ve protezin ömrünü uzatmak için

Allah razı olsun hersey için çok sagolun inşallah bi gireyim çıkayım Hayırlısıyla burdayım ben Allah sifa versin

merhaba 9 eylülde bezmialem vakıf üniversite hastanesinde sağ kalça protez ameliyatı oldum, 2 haftadır desteksiz yürümeye başladım fakat ameliyat olan bacağım uzun bunun sebebini doktor leğen kemiği aşağıda daha yerine oturmadı dedi ameliyattan önce böyle aksayarak yürümüyordum eskisi gibi ne zman yürüyeceğim bilmiyorum? bu durumdam sebeb fizik tedaviye yönlendirdi orada ise cihaza bağlanıp 50 dk elektro dalga yolladılar bi işe tabiki yaramadı?

aynı durumda olup eski yaşantısına dönenler varmı ameliyat olduğuma çok pişman oluyorum ağrılar geçti ama yürümem bozuldu :(

Geçmiş olsun bende 12 Eylül'de oldum.ayni şekilde aygamin uzun olduğunu görünce deliye döndüm.ayni şeyi bana da söylediler.egrilik bozuk duruş falan.fizik tedaviye gidiyrm 15 günde hem yamukluk hemde kalça kasları güçlenmesi için.bana da tens cihazı tkiyolar ve egzersiz yaptirylar 1 saate yakın.ama benim ayakta biraz düzelme var gibi.ustelij siz yuruyosnz ben daha basamiyrm yasak 3.ay dolana kadar.o uzunluk daha aza indirgendi hatta üzerine basar gibi yapınca yok okuyo.peki Dr unz ne diyo en son ne zaman gorustnz bana söylenen duzelecegi ve duzeleck gibide duruyo inşallah düzelir

cok teşekkürler sizede geçmiş olsun, bana sadece cihaz takılıo egzersiz yapılmadı.. üstüne basmaya ameliyattan 1 saat sonra başlattı benim doktorum hep söylediği üstüne bas yük ver yerine otursun, 20 gün önce kontrole gittim haftaya tekrar gitcem bakalım ne dicek 6 ayla 1 yıldan önce kalça yerine oturmaz die hep söylüyor..

ama uzunluk sanki geçmicek gibi geliyor :(

Batman72

çok geçmiş olsun eğer doktorlar zamanı geldi diyorsa olun 32 yaşındayım 4 hafta önce protez ameliyatı oldum doğuştan kalça çıkıklığım vardı 9 yaşında platin takıldı 6 ay sonra aldılar 5.5 cm kısalığım vardı 15 yaşında uzatma ameliyatı oldum 2 seneye kadar çok iyiydim ağrılarım vardı ama idare ediyordum son zamanlarda yürüyemez oldum yemek bile yapamıyordum.çok doktor gezdim şehir şehir hastane hastane kimi doktor ameliyat olursan felç kalırsın dedi kimi doktor 2.ameliyatında ayağını keserler dedi.bende de hem kalçamda eğrilik femur başında kireçlenme karşısında eklem yoktu kemiklerim dümdüz olmuş doktorum eklem yuvası yapıcaz zor/bi ameliyat olucak normal bi protez ameliyatı değil dedi ama iyikide olmuşum henüz ameliyatım taze çok ağrılar/çektim ama 1 aydır bel ağrısı çekmiyorum.iyi bir doktor bulursanız ve yaşam kaliteniz/düştüyse mutlaka bu ameliyatı olun derim herkesin durumu farklı olsada ameliyat sonrası sabır gerektiren uzun bir süreç kendinizi her yönden hazırlayın.eğer sinirleriniz izin verirse kısalığınız düzelir protezle bu kısalığın önüne geçilebiliyo bunda en sağlıklı bilgiyi yine doktorunuz verir.Tekrar geçmiş olsun.

Esraakqul

Bana egzersizde yapiliyo belime ve iki ayağıma hatta karın kaslarina.daha çok yapılmalı aslında ama korkuyorlar biraz benden.cunki Dr um uyarı maiyetinde rapor gibi bişey yazdı fizik Dr una.o yüzden şuan fazla yuklenmiuolar.egzersiz yapmaya basladgmdan beri ayak daha aktif benim.bide ameliyat sonrası egzersizler vardı onları yaptın mı.o 6 ay muhabbeyni bende duydum zaten biz 1 seneden önce duzelemeyiz gibi geliyo ben vadeyi uzun tutuyorum hayal kırıklığı olmasın diye 😊

MrvAkgl

Geçmiş olsun.hikayemiz biraz benziyo bana da 9 yaşında platin takıldı ama işte cahillik belkide annem babam anlamadı 23 sene durdu ayagmda.dr un cikarilcak yada cikarilmiyck mi diye bişey dedgni hatirlamiyolar.sonraki dönemlerde bı kaç Dr a gittim çıkartmanın bı faydası olmaz dediler.tabi sonra zararları başlayınca çıkarıldı mecburen
Benimde kirecleme femur basi hatta o kemiğin girdiği oyuntu komple gitmiş.kemikler gelismemisti nasıl 9 yaşında platin takilmis o şekilde kalmış gibiydi.belki o zamanlar platin cikarilsaydi şuan ki ameliyatım bu kadar zorlu geçmezdi diye düşünüyorum

Batman72

Ben BakırköySadiKonuk Devlet hastanesinde ameliyat oldum Doktorum Erdem Edipoğlu
Sağolsun hem insani olarak hemde işinde çok iyi bir insan aklınızdaki soruları en ince ayrıntısına kadar açıklıyor buda piskolojik olarak sizi rahatlatıyor.
Ameliyat sonrası bir/kaç/gün tabiki ağrılar oluyor ama bu birazda sizin ağrı eşiğinize bağlı bana belimden ağrı pompası takılmıştı 4 gün boyunca ordan ilaç aldım artı ağrı kesici serumlar ağrım sadece uyuşuyordu bu aşırı şiddetli ağrılar bir kaç gün sürebiliyor kendinize en az bir 15 gün tanımalısınız kimi/insanlarda bukadar uzunda sürmüyor.beni ertesi/gün oturttular yürütmeye çalıştılar şuurum gitmiş az daha düşüyordum doktor ve eşim hemen yatağa oturttu sonraki günler yavaş yavaş daha rahat yürümeye başladım 6 ay kadar bacak arasına yastık koyarak yatmam gerektiği söylendi wc de tuvalet yükseltici kullanıyorum iyikide almışım duş alırkende onun üzerinde oturuyorum ama henüz sandalyede çok oturamıyorum zaten en fazla 25 dakika oturabilirsin demişti fizyoterapist.hastaneye giderkende arabanın arkasında ayağımı koltuğa uzatarak oturuyorum. bana 1 ay basamak çıkmak yasak demişlerdi ama evim ikinci katta mecbur hastaneye giderken in çık yapıyorum ilk çıkışımda çok ağlamıştım ama gün geçtikçe daha kolaylaştı

Bltylmz

Egzersizleri yaptıkça kaslar kuvvetleniyor ve yürüme daha kolaylaşıyor benim/doktorum ameliyattan önce ayağına bastırmicam kemiklerin çok ince protez kemiği kırabilir demişti ameliyat sonrası ameliyatın zor ama başarılı geçti verebildiğin kadar ağırlığını ver dedi günden güne ağırlığımı vermeye çalışıyorum.bu işte ehil bi doktor bulmak çok önemli inşaallah bundan sonra ağrısız bir dönem geçiririz. Ameliyattan önce 1.5 2 cm kısalığım vardı doktoruma sordum 6 aydan önce kısalık uzunluk/olayı belli/olmaz beldeki eğrilik anca 6 ayda düzelir ozaman belli olur dedi. ama şimdiden yürüşümde düzelme var onu fark edebiliyorum.

Siz şuan deyneklerle mi yuruyosnuz.ben hala Walker ile yürüyorum 3.ay dolana kadar.dokunca artık deynek mi verir direk yürü mu der belli değil.yurumekten korkuyrm desteksiz yuruyemiyckmisim gibi geliyo bana.benm platin çıkartılırken kemiği kırarak çıkarmışlar raporda platini kemik sardığı yazıyı sanırım hem ondan hemde size dedikleri gibi kemik ince diye bastirmiuo.insallah 6 aya normale doneriz.omur boyunca koruma olayında var kesinlikle yapmamanız gereken hareketleri söyledi mi drnuz

Bltylmz

Evet bende Walker kullanıuorum bana bol bol yürüki eklemin etrafı sertleşmesin dedi 1 ay sonra kontrolüm var ozaman el değneklerine geçicem bi kaç ayda onlarla yüriceksin dedi iyileşme süren 5/6 ay sürebilir dedi doktorum bana.bacak bacak üstüne atmak otururken kalkarken 90 derecelik açıyı aşmak eğilmek bacağını içe doğru ve arkaya doğru kırmak çömelmek yasak ağrısız yürüyüp her işimizi/yapalımda bunlarada dikkat ederiz.Bazen banada sanki bu zamanlar hiç geçmeyecek gibi geliyo ama sonra ameliyatımın ilk günleri ile şimdiki halimi karşılaştırıyorum zaman ver kendine diyorum sizde acele etmeyin doktorunuzun verdiği egzersizleri bol bol yapın en kısa zamanda sağlıklı bir şekilde yürürüz inşaallah.

Demek ki bizim desteksiz yurunenize daha çok var yani.yandik desene.
Aynılarını bana da söyledi eskiden de bacab bacak üstüne atamiydm tam comelemiydm tamam ama iyice kısıtlamasına 2 yaşında oğlum varbona yeteyim yeter bana

Bltylmz

Geç olsun güç olmasın protezler ömür boyu gitsin inşaallah.benimde iki kızım var küçüğü 5 yaşında sizinki daha küçükmüş ama biraz daha sabır bugünler geçicek.Siz ameliyatsız tarafınıza dönüp yatabiliyormusunuz peki beni ençok zorlayan sırt üstü bacak arasında yastık varken yatmak oluyor sabah kalktığımda ameliyatsız bacağımda kalça eklemim ağrımış oluyo.

Yeni gördüm kusura bakma geç yazdım.ben araya yastık koyarak ameliyatsız tarafıma yatabiliyrm.ama çok uzun yataniyrm tabi.sabah kalktgmda benimde belim cok ağrıyı ağlayarak kalkiyrm.en çok ondan şikayetim var zaten.yuz üstü yatmayı çok özledim.az önce burda okuydm bı yerde ameliyatlı tarafına yatan var o dereceler hemde ameliyatın 8.gunu.bizde mi sorun var anlamadım gitti hiç mi hiç iyileşrmicrm gibi geliyo.bugun fizik tedavim bitti ama bı 15 gün daha eklediler.
Seninde arada ağrıların oluyor mu kalçada yada komple bacakta

MrvAkgl
Ya bide sanki arada benim protezden ses geliyo gibi oluyo yatarken yada çok yatınca duyuyorm o sesi.takirti gibi sende oldu mu hiç.kemik sesi değilde sanki kas katlaniyoms gibi tarif edemiyorum ama.her zaman olmuyo ama çok yatınca yürürken falan ses yok anlamadım gitti

Arkadaşlar çarsmsba günü sabah kalça protezi ameliyatı olacağım . dualarınızı bekliyorum.

Doktor bana fizik tedavi vermedi belli hareket gösterdiler bunları evde kendin yap dedi ben hatta evde bakım hizmeti/alsammı diye danıştım tavsiye etmem dedi egzersiz önemli ama daha çok bol bol yürü dedi.bacak arama yastık koyarak ameliyatsız tarafıma yatıyorum ama tek başıma dönemiyorum birinin ayağımı tutması gerekiyo aynı şekilde tek başıma sırt üstü düzelemiyorumda kas ağrısı gibi/bşr ağrı oluyo ama çok fazla oluyo ilk günler ameliyatlı tarafa yatabilmek için çelik gibi kaslara sahip olmak gerek sanırım benim daha dikişlerin etrafındaki şişliklerim bile tam geçmedi/elimle dokununca bile sızlıyor.o tıkırtı sesi bi kaç/sefer bende duydum bana doktorum protezinden ses gelebilir demişti eğer size takıla protez seramik ve karşılığı metalse bu tip protezlerde olabiliyomuş.birde her protez hastası bir olmuyor kimi/insanlarda sadece kalça başı kireçlenmiş oluuo protezin yuvasın takılacağı ywer sağlam/oluyo o tarz rahatsızlığı olan insanların iyileşme süreci daha kısa oluyor.Zor bir süreç sabr etmek lazım bende hergün farklı bir ağrım oluyor çok evham yapıyorum avaba protez çıktımı yoksa gevşedimi diye hele/ilk zamanlar hareket etmeye korkuyodum bana doktorum ilk 2 ay çok ağrın çok acın olucak demişti.sizinde öncesinden geçirmiş olduğunuz ameliyat var hiç tahribat görmemiş kemikle 2.3 ameliyatı olan kemik bir olmuyor iyileşme süreci daha uzun oluyo haliyle

Arkadaşlar çarsmsba günü sabah kalça protezi ameliyatı olacağım . dualarınızı bekliyorum.

İnşaallah Ameliyatınız/başarılı bir/şekilde gerçekleşir
şimdiden çok geçmiş olsun.

Benimde ilk başta eşim ayağımı tutuyodu ben donuydm ama sonra kendim denedim becerebildm.artik donebiliyrm.zaten fizik tedaviye gidince mecbur donduruyolr.kalcaya tens cihazıyla elektrik akımı veriyolar.yan dönmen gerekiyor öle öle alıştım bende.fizik tedaviyi baştan benim Dr m da korktu bişey olur diye ama ayak hiç aktif değildi eskiden kalma da güçsüzlük olduğu için gönderdi.ama daha iyi geliyor günden güne iyi oluyo.
Ay o tikirtilarfn bende çok korkuyrm ya arada duyuyorm normalmis demekki seramik benimkide.

@ergincengiz
Geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun inşallah

MrvAkgl
Allah razı olsun. Sizede geçmiş olsun benim çok fazla ağrım yok ama ayakta fazla duramıyorum sırtım ağrıyor ve gittikçe sırtım aksadigim yöne doğru egriliyor egrildikce kısalık artıyor zamanında ne kadar geç olsan okadar iyidir diyordu doktorlar şimdi hem teknoloji gelişti hemde artık sırtımda skolyoz ortaya çıktı kısalığı bağlı araştırdım sordum olmam gerekiyor olmasam skolyoz dan da bir amaliyat olmam gerekecek Allahın izniyle 20sine randevu aldık dualarınızı bekliyoruz Allah herkese sifa versin

Teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı inşallah hersey güzel geçer çok stresliyim hayırlısı bakalim

Elinizden geldiğince stres yapmamaya çalışın pozitif düşünün inşaallah güzel geçer ameliyatınız.
Bltylmz birdahaki randevumda/bende danışıcam/doktoruma belki iyileşme sürecini hızlandırır bu elektrik verme olayını ilk defa duydum bunu mutlaka sorucam.

MrvAkgl

Tens cihazı diyolar.bende ilk gorduhmde şaşırmıştım ama 1 haftada faydasını gördüm.ayagimi kendime cekebikiyirm daha rahat donebiliyrm tabi egzersizlernde faydası var.daha Cook yolumuz var kısaca.ben en az 1 ay daha fiziğe gitmeyi dusunuyrm.cunku çocukken yapılan ameliyatimda en büyük eksiklikti tekrar aynı hatayı yapmıycm.sende bı fizik tedavi Dr ile görüş bence bı fikir al.ortapedisttende bir yazı işte uyarsn mesela fizik Dr unu dikkatli olması için daha iyi olur

Herkese geçmiş olsun bende 1ay oldu ameliyat olalı korktugum gibi olmadı şükür agrım hiç olmadı doktorum saga sola dönebilirsin dedi güçsüzlük oldugu için fizik görüyorum faydası oluyo gibi 1hafta oldu başlayalı kısalık uzunluk hala var oturur umarım herkesin bünyesi farklı sanırım bende çok korktum ama şükür kolay geçti ameliyat sürecim sadece kalçamda bişey var kasılıyo oda zamanla geçer inşallah rabbim herkese acil şifalar diliyorum

Ameliyatlı tarafa yatınca acimiyo mu.benimde iki ay oluyor.fixik tedavi çok önemli.benim kaslarım niramel dönmeye başladı.bugun ayağımı düz yukarı kaldırdım kaldırıp kendime çektim baya baya ilerleme var.uzunluga gelince tam olarak ta duruş ile alakalı .istenilen duruşu yakaladigimda ayaklar eşit yakalayamzsam uzun gibi duruyo.simdi güç vermek yasak bana üstüne basamiyrm ama basınca duzelicek inanıyorum inşallah.gecmis olsun

Kesinlikle hizlandiriuo bugün ayağımı düz kaldırıp çektim ilk defa hemde çok rahat bı şekilde.ve elektrik olayını zaten kalça protezlernde falan büyük önem veriyorlar dediğin gibi hızlandırması içinmiş

Ameliyatlı tarafa yatmıyorum henüz korkuyorum diger tarafa yatıyorum bende fizik görüyorum faydası var gibi daha 1hafta oldu uzunluk var hala inşalllah düzelir

O uzunluk muhabbeti nasıl olcak bilmiyrm.burda bazılarında varmış sonra geçmiş inşallah bizimde öyle olur

Inşallah düzelir sizinde ameliyatda bacagınızı çekip asıldılar mı doktorlar çekip sonra yerine oturktuk dedi doktor ben kısa zannedip uzatmak için yanlışlıkla yaptılar zannettim taburcu kagıdımda kısa yazıyodu ameliyatlı ayagım bende sorunca yanlış yazılmış dedi legen kemiginde egrilik oldugu için uzun zannediyosun aksayarak yürümekden sizinde öyle oldu mu ameliyat esnasında kafamda hala soru işareti yanlışlıkmı var diye

Üst Alt