Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Nasıl asildilar anlamadım.sen belden mi uyuşturma istedin.ben baygindin hiç asılma falan bilmiyrm. Ama ameliyatın nasıl yapıldığını netten izledim yerinden çıkartıp yapıyorlar.hem benim olay biraz farklı benim yuvada bittigi için yuvayada plak yapılmış.ayrica platini de cijartirken kemiği kırarak çıkarmışlar.
Ama eğrilik meselesine gelirsek onu ameliyatta farketmisler evet.rontgendede gösterdi belin eğri o yüzden ayağın uzun gibi duruyo ama uzun değil dedi kinolcerek kanıtladı 83 cm iki ayagimn boyuda.bel düzelince o da duzelcekmis bilmiyrm bekleyip gourcez

Ve o eğrilik aksamaya sebep oluyormuş ben çok araştırdım.hatta normal sakat olmayan bininsanda bile yükü nereye verirse oraya doğru yamulurmus ve aksamaya sebep olurmuş.tabi vücut 1 2 cm kadar tolere ediyoms belli olmuyoms sektigi kısaca.ben bunu okuduktan sonra ayağa kısa olmayanlarn bile ne tarafa yük verdgni sekip sekmedigni anlayabiliyorum

Evet belden uyuşturdular ben istemedim ama anestezi doktoru öyle uygun görmüş dokturum malesef pek konuşan bir profosör degil öncesinde de sonrasındada açıklama yapmadı sonrasında odasına gidip sordum açıklama öyle yaptı oda öylesine ama işinin uzmanı diye tercih ettim başarılı geçti dedi protezi koyup yerine oturttuk dedi ondan asıldık dedi ama benim hala kafamda soru işareti sanki uzunlukmeselesindede sizin gibi aynı şeyi söyledi belindeki egrilikden dedi

Nette var animasyon şeklinde protez ameliyatı ben öyle izleyebildim canlisibi izleyemdim.orda ayagi çıkartıp yaptiklarni gördüm belki onu hissettn yada onu ablatmaya çalışmış olabilirler.ben komple istedim baştan bana da yarım dedi ben kabul etmedim.ne görmek ne hissetmek istedim o seslere de katlanamazdm iyi cesaret varmış sende.yok uzunluk meselesi belle alakalıdır.ama 6 ay da verim alamazsan bı düzelme olmazsa başka bı uzmana gorunebilirsin ki bende öyle yapicam.
Benim Dr da baya guveniyo kendine bilmiyrm çok güzel oldu süper oldu diyo ama inşallah öyle olmustr

Animasyon olanı bende izledim öyle bişey yoktu sanki devlet hastanesinde oldum bana bırakmadılar bende tercih etmezdim ama yinede sogukkanlıydım öncesinde kolay geçti titrmekten çokta anlamadım olanı biteni sadece öyle bi çektilerki ben aşagı kaydım bayagı ondan anlafım asıldıklarını kısalık mevzusu aynen başka doktora danışmak istiyorum önceki filmlerimle sonrakini göstermek istiyorum daha 40 gün oldu amaliyat olalı yeni

Ayyy o derece mi.yine de iyi dayanmissin ben kabul etmedim.benimde fakülte hastanesi.ama ekip çok kalabalıktı ve öğrencilerde vardı izlemek için.
Asılma olayı bana da garip geldi.1 ay sonra muayenem var kendi Dr uma sorucam bunu asılıp mi cikartuyolar diye senin için.bende merak ettim.not alaym o kadar çok sorum varki liste yaptım :)

Öncesinde hiç bişey söylemedi ben sorgulayınca da ayagın zaten uzundu kesemezdim en kısa şekilde koydum protezi dedi ben ısrarla öncesinde eşitleme yapcaksınız demi diye sorunca evet kaslarına baglı demişti sonrasındada böyle demesi çok hayal kırıklıgı oldu bende doktorlara hiç bişey denmiyo sorulmuyo açıklama bile zoraki yapıyo iş işten geçtikten sonra neye yarar yinede şükür agrım sızım olmafı iyi geçti süreç benim için benimde 10gün sonra kontrolüm tekrar ölçüm yapar zaten bakalım

Bel yamuklugu olanda ayağın uzun olması beklenen sonuç gibi zaten.burda da bunu yaşayan çok kişi var.zamanla düzelir inşallah.ben yürürken bakiyrm aynaya yada yansımama önceden kısa olan tarafa doğru yatardı vücut şimdi diğer tarafa ayağın uzun olduğu belli.ne bilim inşallah düzelir.
Sen benden önce gideceksin Dr a gidince yazar mısın soylediklerni Dr un inşallah güzel haberler alirsin.benim daha bir ayım var vakit gecmiyo

Mrhbhyt geçmiş olsun bende ameliyat olalı 38 gün oldu benim ameliyatımıda belden uyuşturarak yaptılar ama asılma olayı olmadı ameliyatınız kaç saat sürdü .benimde ayağımın üstüne bastıkça kısalıyo gibi hiasediyorum hep doktoruma sorduğumda kısalık uzunluk şimdi belli olmaz 6 ay sonra kalça yerine oturduktan sonra belli olur demişti benimde kalça eğriliğim var.gerçi benim bariz 1.5 2 cm kısalığım var doktorum sinirlerin müsade etmedi eğer uzatma yapsaydık ayağın dümdüz kütük gibi kalır kullanamazdın dedi.ağrısız sancısız yürüyebileyimde artık 1/2 cm kısalık gözümde değil tabi ileride daha fazla olurmu diye korkmuyo değilim çünki burda çoğu kişide ameliyat sonrası uzunluk olup zamanla geçtiğini çoğu kişiden okudum.

MrvAkgl
Senin kısalık kaç cm di.4 cm kadar uztilabiliyoms hatta burda 7 cm falan olanların uzatildgni okumuştum.ve bı problemleri olmadgni yazmışlardı.
Bana da 4 cm den fazla uzatamayz kaslarnnizin vermez demişti ki benimde en fazla 3 4 cm di.
Ay vallah su uzunluk kısalık derdinden bı kurtulsak günler gecmiyo resmen

Sizede geçmiş olsun MrvAkgl ameliyat 1.5 2 saat kadar sürdü benim ameliyat oldugum ayagım 2.5 cm zaten uzundu şimdi daha uzun doktorum yarım cmlik daha uzunluk var oturur dedi uzunluga yapabilecegim bişey yok kesemezdim dedi kısa olsa uaztırdım dedi gerekirse tabanlık kullan dedi ilk zaman çok moralim bozulmuştu şimdi biraz daha alıştım oturur inşallah
Bltylmz bana istek göndermişsiniz gruba ekkemek için ama ben sitede yeniyim kullanmayıda pek bilmiyorum

Mrhbhyt

Ben size fotoğraf gonderecktm ayaktayken ayagimn ne kadar uzun oldgnu fakat gonderemedim.bende kullanmayı bilmiyrm kurcaladım ama olmadı :)ilk ayağa kalktığımda ve şimdi ayağa kalktgmda ki halı.baya bı düzelme vardı.ama göndermedim tanısı 😄

Bltylmz
benim çok değil 1.5 2 cm şuan doktorum eğer kalırsa tabanlık kullanırsın önceliğimiz sağlıklı yürüyebilmen dediki bende öyle düşünüyorum ama tabi insan bukadar acı çekmişken kısalıkta gitse olurdu diye düşğnüyo.benim çocukluğumda vardı 5.5 cm kısalık onun ameliyatını olmuştum uzatma yapılmıştı belki oyüzden tekrar ameliyatta uzatma yapılamamış olabilir.

Mrhbhyt
Benim ameliyatım 5 saat sürdü bian hiç bitmeyecek sandım damaryolundan sakinleştirici verdiler ama ben stresten sanırım uyuyamadım hiç.doktorum çok zor bir ameliyat oldu demişti ama benim durumm birazda farklı idi hem kireçlenmem aşırı idi hemde eklem kalmamış hiç/dümdüz olmuş protez yuvası için eklem yaptılar kemiğime oydular oyüzden iyileşme sürecimde uzaya bilirmiş.

MrvAkgl

Senin Dr lar daha çok kireçlenmeye yogunlanmis demekki.benimde senin gibi aşırı kireçlenme yuva gitmiş kirecteb plak takmislar.insallah tam anlamıyla yürümeye başlayınca duzelirz ya çünkü benim tek umudum yürüyünce üstüne tam anlamıyla basınca duzelecegmz düşüncesi

Evet kireçlenme çok yoğundu belime sıçramış hatta benimde tek/umudum kimseye muhtaç/olmadan ağrısız sağlıklı bir şekilde yürüyebilmek.Bu ameliyatı olan herkes en kısa zamanda sağlığına kavuşur inşaallah.

Merhaba arkadaslar oncelikle hepinize cok cok gecmis olsun ne zamandır yazılarınızı okuyorum anca nasip oldu yazmak, bende dkc ye bagli protez ameliyati olali 10 ay oldu, hatta bir kac kere yazida yazdım bu siteye, bnmde bacagimda bariz bir sekilde uzun olmuştu kac kere dr.uma olcturdum hatta dr. En son bilgisayarli olcum cihazına yolladi :) bacaklar evet ilk 6 ay hatta 8 ayi gozden cikarin derim o zmn esitleniyor ve bnmde legen kemigimde eğrilik vardi egzersizle fizik tedaviyle düzeldi uzulmeyin sakin sadece sabir isteyen bir surec yurumemde çok cok az aksama kaldi doktorum zamanla onunda gececegini soyledi kaslarin gerginligi azaldığı an yurumeniz kolaylasacak arkadaslar...

Ugur bocegi
Teşekkürler duymak isediklermz bunlardı hep.insallah bizimde o şekilde olur düzelir.suan yasak olan hareketler var mı Dr un söyledi mi.egilip çoraplarını giyebiliyo musun.ve protezin ömrünü ne kadar söyledi Dr nz.gecmis olsun bu arada

MrvAkgl
Belin içinde fizik edaviye gidiyorsun dimi.bana da gitmemi söyledi yoksa ileride fitiga kadar yolu varmış.insallah geçecek bugunler.uzun omrulu olsunda bu proezler en az 20 yıl dayansa yetecek

Bltylmz
Rica ederim, insallah sizlerde zamanla duzeleceksiniz, doktorum herhangi bir hareket kisitlamamin olmadigini soyledi özelliklede sordum en yapmamam gereken hareket nedir diye, egiliyorumda, corabimida giyiyorum sadece ters düşme dedi onun harici sikinti olmazmis, protezin omrunede 30, 40 sene gider ters düşmedigin takdirde dedi, o kadar uzun giderse literature geçerim zaten :) insallah bakalim
Sizlere tavsiyem sakin psikolojinizi bozmayin zamanla hersey

Ugur bocegi
Ters düşme derken ayağın üstüne falan mı.ayy inşallah yaa hepimizin o kadar gitsin tekrar bu acıları kaldıramaz benim bünye.
Psikoloji benim yeni yeni düzelmeye başladı yada alıştım.insan çabuk alisiyo.simdi Walker ile yürüyorum 1 ay sonra bırak dese nasıl yürürüm diye düşünüyorum korkudan yuruyemiycem gibi geliyo.ama herşey geciyo işte 1 ay öncesine kadar yerimden kalkamazdim çok şükür bugunlerimize daha iyi olacak gunlerimize inşallah
Topuklu ayakkabı giymeyi özledim zorlanmadn çorap giymeyi koltukta oturmayı oğlumla oynamayı inşallah iyileşince hepsi olacak umut ediyorz bir unudumz var çok şükür.bizden daha kotu durumda olanlar var Allah herkese yardım etsin sabır versin

Bltylmz
Aminnnn bugunlerimize sukur, ters dusmeden kasti kalcamin üzerine dusmemem gerektiği o zmn vidalarda oynama oluyormus doktorum oyle söyledi, wolkerdan sonra koltuk degnegine geçersiniz buyuk ihtimal sonra onuda atacaksiniz ilk etapta bende yuruyemem gibi gelmisti ama yurunuyor zamanlada yürüyüş mesafeniz artiyor ve kalcada agri olmadan yurumenin keyfini cikariyorsunuz, bnm birde diger tarafta cikik ama 1cm den az agri olmadigindan olmayi uygun bulmadim su an :) egzersizlerinizi sakin atlamayin tek ilaciniz diyebilirim

@Bltylmz doktorum beni fizik tedaviye yönlendirmedi hatta evde sağlık hizmeti olarak fizyoterapist gelsemi diye danıştım tavsiye etmem dedi çünkü kalçamda çok eğrilik olduğu için ve daha öncesindende 4 sefer ameliyat olduğum için protezimin bu ilk dönemde çıkma olasılığı çok yüksekmiş burdaki fizyoterapistimizle aynı olmaya bilir yanlışlıkla protez çıkabilir dedi hiç o riske girmedik.ama şöyle bişey var ameliyattan önce 2 dk sandalyede otursam acayip belim ağrırdı aynı şekilde sırt üstü yatarkende ameliyat olduğumdan beri bel ağrısı çekmiyorum hamd olsun.Bana 5 hareket gösterdiler bunları sürekli yap dedi ama hareketlerdende önemlisi bol bol yürü ki protezin etrafında sertleşme oluşmasın dedi.haftaya cuma kontrolüm var bakalım ilerleme ne yönde bende merak ediyorum

@Ugur bocegi Sizede geçmiş olsun adınıza çok sevindim.Bizde ozamanlara gelsek biranönce bazen sanki hep böyle kalıcakmış gibi hissediyo insan ilk zamanlara göre çok çok iyiym ama kas ağrılarım hala geçmedi.oturup kalkarken sürekli acaba doğrumu yapıyorım diye düşünmekten bi ara kafayı yicektim.Corabımı giymeye eğiliyorum demişsiniz 90 derecelik acıyı geçmeyin diyolar acaba bu ameliyatın ilk zamanları içinmi geçerli ilk zamanlar eğilebiliyomuydunuz yani doktorunuz izin vermişmiydi.okadar korkuyorum ki otururken kalkarken robot gibiyim oturduğum yerde 2 cm bile öne doğru eğilmiyorum bişe olur korkusuyla.

Fizik tedavide öyle çok ağır hareket yaptirmiyolar merak etme.bana yaptırdıkları ilki yatar pozisyonda dizlerimi hani tam anlamıyla doğum yapar gibi cekkiyorm ama 45 deve kadar çekip ellerini bel oyuntumun altına koyuyorum belimi yatağa doğru bastiryrm bu yaptığı bel ağrısına o kadar iyi geliyor ki.hatta yataktan kalkınca benimde belim çok agriuo ilk yaptığım o oluyo.ikinciside yarım mekik yaptiryo karın kasları için.sonra oturur pozisyona geciyorm bebek oturusu diyorlar ya ayaklar açık.ameliyatli ayağın diş tarafına havlu koyuyo yada parmak yaratıklardan ayağımla dışa doğru bastirtiyo set halinde işte 30 kez falan.sonra diz altına havlu koyup bastirtiyo bilegede aynı şekilde havlu koyup bastirtiyo.kalcalri sık bırak hareketi yaptiriyo.iki ayağa da yapıyoruz biz sağlam ayağa dabyuk bindiği için sis benim şuan.bide elektrik veriyo işte tens cihazıyla.

Yoksa bana ayağına yukarı cek zorla gibi bişey yok.zaten Dr bir yazdgi için korkuyorlar.dikkat ediyorlar.

Bilmiyrm bende yüzde elli düzelme var ayağımı düz kaldiryrm yataktan lapp diye kalkiyrm ameliyatlı olmayan ayagimn üzerine rahat dönüp yatabiliyrm.agrim yok.zaten Dr demişti sen bunu kolay kolay cikaranazsn çok sağlam yaptık diye.tek bı hareketle çıkar dedi o ayağı içe çevirip kırmak ayak ayak üstüne atar gibi yani bence yürümeye falan başlayınca bu fizik Dr una git inan cik iyi oluyo

@Ugur bocegi
Sen ameliyattan sonra hemen üzerine bastn mi yoksa bizim gibi 1 2 ay sonra mi bastın.ilk bastgnda acıdı mi kalcan histten mi.amma çok soru sordum kusura bakma ama biliyorsun halimizi.hizli yuruyebiliyor musun hafif koşabilir misin mi zamanla.yere oturabiliyr musun.araya yastık koymayı ne kadar yaptın yüksek oturma şartı kalktı mı 😊

3 gün oldu ameliyat olalı bacağım 10 cm den cok uzadı kafaya cok taktım . sizinki ile aynı sanırım.05369789956 caldırın ben ararım bu uzunluk gecer mi bir iki sorum

Bltylmz
MrvAkgl
Oncelikle kas agrilarinizin olmasi cok normal cunku taş gibi oluyor ameliyattan sonra kaslarimizin yumusamasi brz zmn aliyor o yuzden kas agrilarinizin olmasi normal bende cok üzülerek yaşadım bunlari psikolohim yerlerdeydi bir kac aydır muyluyum :) ilk etapta bende protezim her an cikacakmis gibi olurdu ve acayip sekilde protezi hissederdim 6 ayda varligina alisip benimsersiniz arkadaslar en azindan bende boyle oldu, 6. Aya kadar hersey bendede yasakti egilmek, corap giymek gibi ondan sonra doktorum tum yasaklarin kalkti kisitlamanda yok dedi, herkeste aynimi olur bilemiyorum doktorunuz mutlaka yonlendirecektir sizleride, uzerine basma olayi bende hmn oldu doktorum 2. Haftamdan sonrada hatta tum yükünü verebilirsin dedi. Bendeki olanlar bunlar arkadaslar akliniza takilan sorulariniz varsa elimden geldigince yanıtlarim ama yine belirtiyorum hepimizin durumlari farkli en iyi karari doktorunuz verecektir.
btlylmz
Eksik yanitladim kusura bakmayasin, yurume hizim normal, koşma olayina henuz gecemedim :) insallah o da bir kac aya olacaktir, yerede oturuyorum ama dizimi kiramiyorum uzatarak anca oradaki kaslarda 10 ay olmasina ragmen gerginlik var doktorum namazi normal kilabilirsin dedi hatta ama cesaretim yok, araya yastik koymayi 3. Ayimdan sonra birak dedi ilk zmnlar o yastik izdirap gelirdi ama ben halen kullaniyorum daha rahat oluyor yada 3 ayda alistim :)

Doğru ameliyattan ameliyata fark var.bejim protez harici iki üç parça daha takılı.platin vardı eskiden kalma onu çıkardılar.cikartrken kemik kırılmis o yüzden 3 ay dolana kadar basmak yasak.araligin 11 nde soykeyeck artık basabilirsin yada basamazsn diye.dedgn gibi bizde 6 ay dolmadan iyislemyiz

Ugur bocegi
Ben ayağımı kirabiliyrm.oglumla yerde oynayabilmek için yerde oturmam lazım ileride yani yapabilecek miyim diye ondan merak ettim

btlylmz
Tekrar tekrar cok buyuk geçmiş olsun umudunuzu kaybetmeyin oglunuzla oynayacaginiz zmnlarda gelecek Allah'in izniyle

Bltylmz hastanede bana yaptırdıkları hareketler sandalyede oturur pozisyonda ayağımı kaldırıyorum yatarken ayağımı bilekten kendime doğru çekip bırakıyorum dizimi aşağıya doğru bastırmaya çalışıyorum birde ayağımı yukarı dopru kaldırma var ama onu ben yapamıyorum eşim kaldırıyo kaldırdıktan sonrada dizi kendine doğru çekme. Amwliyat olduğum hastane bana uzak olduğu için oraya sürekli gidemiyorum bilmiyorum neden fizik tedavi vermedi ama burda birkaç kişiden daha okudum onlarada doktor fiziktedavi vermemiş.

@Bltylmz bana fizikte ayagımı açma bayagı zorlayıcı germe tek ayak üstünde durma dambılların üstünden gecerek yürüme yaptırıyolar ama biraz daha ayagımı kaldırabiliyorum gücleniyor sanki yinede hala yürürken dengemi saglayamıyorum bazen wolkerı 6 hafta sonra bırak demişti bıraktım

Üst Alt