Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Nuray dede çok geçmiş olsun hikayenizi okudum çok etkilendim halime dahada şükrettim rabbim acil şifalar versin.öncesinde varmıydı uzunluk dkç mi sonradan olan bir rahatsizlıkmı acaba benim öncesinde olan uzunluk vardı ondan sordum düzelme olurmu doktorun protezi koyduktan sonraki uzunluk mu geçer fizik görmeye başlayalı 15 gün oldu kasılma batma hissediyorum sizdede oldumu

Bunu duyduguma sevindim bende kafama çok takmıştım ayagımı kısa zannedip asılıp yanlışlıkla uzattılar diye ayrıca ben protezin markasını sordum öncesinde taburcu kagıdında farklı bi marka yazıyo bunu soracagım bende kontrole gittigimde bana 15. 20 yıl ömrü dedi ama bu sana baglı nasıl kullanırsan ömrü uzar kısalır dedi hiçbir soruma net cevap vermedi eşitleme konusında da kaslarına baglı dedi o kadar prof.lara soru sorulmuyor fazla ama şuan fazla yol yürüyemiyorum belim ayagım agrıyor umarım düzelir

Ameliyatta önce topalıyodum. Ameliyattan sonra olan uzunluk gidiyo. Zaten doktor sizi ameliyata almadan önce legen kemiginize göre ayarlama yapıyo legen kemiginiz düzeldikce o uzunlukta kayboluyo. Kramp cok giriyo düşğk ayak olan bacagıma o da kasları zayıf ayak bilegi tam calışmıyo çünkü. Batma falan bende olmadı ama ilk aylarda olmasını normal diyolar

Benimde ilk aylar belim cok agrıyodu hatta bi gün doktorumu aradım. Agrıması cok iyi demekki legen kemigin düzeliyo demişti simdi belimde hiç bir agrım yok sükür. Sadece ayaklarım da sızlama var birde cok üşüyo onlarda sinir hasarından dolayıymış zamnla gecek dedi doktor bakalım bunada şükür.

O zaman benim önceki aksamam yani uzunluk gitmesi zor sonraki uzunluk yarım cm demişti oturur dedigi o legen kemigindeki egrilik belde kayma var dedi sonradan dedi fizik görüyorım ama egrilik fizikle gider mi kasları güçlendirmek için fizik sanırım bilemiyorum burdan daha önce bu süreçten geçen arkadaşlar yazarsa güzel olur

Nuray dede

Fizik tedavide o ayağı yatağa bastırma hareketni yaptiryo ama ayak kaldrma yaptırmıyor korkuyorlar açıkçası.dr onlara bı not yazdı o yüzden fazla yüklenmiyolar.ama ben kendim denedim yapabiliyorm arada yapıyorum zaten

Ay ben o bel ağrısından çok cekiyrm ya.ondan mi agriyomus kaç yatak değiştirdim hepsjnde aynı ben yataktan bide hep aynı şekilde yatmaktan saniydm.gerci sola da yatiyrm artık ama yinede ağrıyı sabahlari.ondanmi oluyoms ay inşallah ya.

Belki doktorunuz önceki uzunlugu hesaplayıp protezi ona göre yerleştirmiş olabilir. Benim ameliyattan önce belim agrıyodu kitleniyodum omiriligimde egrilme başlamıs topallamdan dolayı ondan zaten hemen ameliyat ol dedi doktorum yoksa biraz dha bekliyeblirdim. Bana fizikde dedigim hareketleri yaptırdılar bşde yan yatıp bacagı yukarı kaldırma var 3 hareket hepsi. Ben simdi hergün 1 kere de olsa yapıyorum evde

Benim suan belimde hiç agrım yok. Çatlayack gibi oluyodu bazen. Sen yinede cok rahatsız olduysan bi doktoruna sor ama benimki tamemn gecti

Ameliyat sonrasında bel agrım çoktu sürekli sırt üstü yatmaktan mı belden uyuşturdukları için mi bilemiyorum sonradında geçmişti şimdi tekrar başladı farklı ayakkabı giydim ondan mı fizikdrn mi bilemiyorum fizkte sırt üstü yatarken ayak kaldırma yana açma germe havlu sıkma tek ayak üstünde durma falan zorladı sanırım

Nuray dede

Bana bel için bı hareket yaptiriyo.iste diz bastırma hareketi.bide iki ayağı birden yarım düz kaldrma kalça sıkıp bırakma.ameliyatki ayağı dışa bastırma o kadar.ayaknduz kaldrma falan yaptırmıyor.hatta ilk muayenemde kendi Dr um istedi benden yap dedi benim ayak kalkmadı.yan yatırdı dedgn gibi kaldt dedi yine kalkmadı.
Ama ben düz kaldırablyrm yan kaldiramyrm nasıl olcak bilmiyrm

Bende solumdan 9 ay oldu mesela uan yatıo bacak kladırma hareketini cok rajçhat yapıyorum. Ama aagımdan 1 yılı gecti onda hala elimle destek verip yapabiliyorum. 3 kere ameliyat oldu o bacagım kasları cok zayıf. Demekki sizin de hala kaslarınız cpk zayıf ama yapmtıkca yaptıkca gececektir

Nuray dede

Muayneme gidince Dr a sorucam fizik tedaviye devam edeyim mi diye onangore deavm edicem.evet kaslarım çok zayıf çünkü ben ameliyat olmadan öncede o ayağımı kullanamiyrdm.bi yerden bı yere ayağımı elimle getiriyrdm.duz kaldirakiyrdm.o yüzden fizik tedavimde uzun sürecek gibi.

Doktorunuz ne derse onu yapın sözünden cıkmayın.. Ama sürekli cıkacak diyede düşünmeyin rahat olun. Harekrtsiz kalmayın sadece.

Selam arkadaşlar ameliyat olalı bugun 42 gün oldu 2. kontrolüme gittim röntgen çekildi herşey güzel dedi doktorum hamd olsun.Walker ı artık bırakabilirsin dedi sadece dışarıda yürüdüğün zaman koruma amaçlı al dedi.evde tek değnek kullanmamı söyledi. hergün azar azar değnek kullanmadan adım atmamı gün geçtikçe adımları çoğaltmamı söyledi dokturum yanında da denedim biraz hoplayarakta olsa 42 sonra hiç birşeyden tutunmadan adım attım hamd olsun.Benim ameliyattan sonra ilk bir ay bel ağrım olmamıştı ama ayağımın üstğne ağırlık verdikçe bel ağrısı oluşmaya başladı onu da normal olduğunu yürümem düzeldikçe bel ağrımda geçicekmiş inşaallah.bacak arası yastığa malesef 6 ay devam ameliyatlı tarafınada yatabilirsin dedi ama bunu göze alabilirmiyim bilmiyorum.yürüyüşünü değerlendirmen için en az 6 ayı geride bırakmam gerektiğini söyledi.benim ameliyat öncesi kalça kemiğim dışarı doğru dönüktü dışarıdanda belli oluyordu. o kemiği çevirip içine protez koydukları için buda iyileşme süremi biraz uzatabilirmiş.Biraz uzun oldu kusura bakmayın benim iyileşme sürecim de böyle.Rabbim hepimize Şifa versin inşaallah.

Tekrar merhaba
Tam 1 yıl oldu dkç ye bagli protez ameliyatı olalı kalca agrim yok cok şükür ancak egzersiz yaparken yukarıya bükük kaldırıp indirdiğimde tok şeklinde ses geliyor birde
birkaç gündür yürürken dizimde tam yük verdiğimde ağrı olustu. Ağırlıklı çalıştım ondan zannedersem .Dr.u aradim yurt dışındaymış gelince gidicem yanına kafam allak bullak
Varmı bir fikri olan yada yaşayan

MrvAkgl
Geçmiş olsun.yuruyebilmissin en azından bende merakla bekliyorum üzerine basacagm günü ve korkuyrm.bacak arasi yastiktan nefret ediyorum benimde en az 6 ay sanırım gidince tekrar sorucam.

Benim de ayağım ameliyat olmadan önce dışa dönüktü yani dışarı doğru düşüyordu düz yatınca.dr a sormuştum düzeltebilir misiniz diye onu yaparsam iyileşme süren uzar demişti ki zaten benim platin çıkarma işleminde dahildi ameliyata onu da yapsaydı 1 sene kalkamazdim sanırım.

Ataseher
O sesler bendende geliyor bazen kalça sıkıp bırakma hareketind hatta genelde.ama burda biri mi yazmistu yoksa başka bı yerde mi okumustm normalmiş.egzersizleri abartınca ağrı oluyo.fizik Dr unun dedgigi hareketleri günde 3 set halinde yapınca çok ağrım olmuştu mesela korktm hatta bişey ki yaptım bilmeden diye ama egzersiz ağır geliyoms ondanmis.bende günde 2 sete düşürdüm.cok korkuyrz nasıl geçecek böyle omur ne bileyim hep bişey mi oldu sorularyla yasiycaz sanırım artk

Ataseher
Gwçmiş olsun Benim protezimin topuz kısmı/seramik yuva kısmı metal doktorum öyle sesler olabilir normal demişti.Sizinkindede bi sıkıntı yoktur inşaallah.

@Bltylmz sanırım ilk yıllar sürekli korku yaşayacağız bugun sıra beklerken bir hastayla görüştüm 5 yıl önce 10 ay arayla 2 kalçasından ameliyat olmuş rutin kontrolüne gelmiş maşaallah o kadar rahat oturup yürüyorduki dedim darısı başıma.hiç korkmamı bu zamanların normal olduğunu söyledi böyle hastaları görünce insan bir umut taşıyo bugünler geçiçek diye.

MrvAkgl
İnşallah bizde öyle oluruz ya.oleleri benim karşıma cikmiyo gerçi çıksa sorularimla bunaltirdim hastayı herhalde 😊ama yaşayan insana sormak daha iyi Dr lar gelişi güzel cevapliyo.
Yine bir soruuu topallıyo muydu yani protez olduğu belli oluyor muydu yuruyusunden.
Ömrüm boyunca topalladim ömrüm boyunca yamuk yürüdüm bı pantolon giyiynce bı paçası uzun kaldı hep şimdi bunlar değişecek hatta değişecek mi diye hep merak ediyrm.topuklu ayakkabı giyemezdim giysemde en fazla bı saat bı duhya topuklu ayakkabı aldım hepsini giycem 😊😊

Bltylmz

Engüzel yanı topallamıyordu 😊 konuşurken duydum kalça/protezi olduğunu 2 kalçamda birden var diyince çok şaşırdım söylemese asla tahmin edemezdim.

ameliyat olmadan öncede doktoru kapısında iki kişiyle karşılaşmıştım birisi 2 kalçasından diğeri tek
protez ameliyatı olmuş çok rahatız diyoarlardı.

Benimde tek hayalim ağrım olmadan kitlenmeden yürüyebilmek. uzun uzun yürümeyi çok özledim

Dizimdeki ağrı sabah kalktığımda olmuyor gun içinde hareket edince oluyor ilginç. Dr.um bi gelsede nedenini niçinini bi öğrensem ...
Egzersizler yani fizikte aldıklarımı tens haric aynen evde firsat buldukça uyguluyorum cünkü çalışıyorum acaba diyorum spor salonu cok mu ağır olur kafamda deli sorular
Tkp li Bacak en olarak kaslanamadi 1 senede

Hepinize çok geçmiş olsun arkadaşlar..Benimde sol dkç nedeniyle 10 cm kadar kısalık mevcut. Kısalık fazla olunca kaslar protezi tolere edemez, yerinden çeker çıkarır dedi bir Dr arkadaş. Bende ameliyat olmaya korkuyorum. Sağlam kalçada ve her iki dizde de ağrılar arttı. Daha ne kadar ötelerim bilmiyorum Allah yardımcımız olsun, zor bir süreç.

Ataseher

Ne iş yapiyosun.bu durumlarda çok oturmak çok hareketsiz kalmakta ağrı yaparmış.spor salonunu bilmemde yüzmek iyi geliyormuş.
Benim ameliyatlı olan en olarak esitlendi gibi önceydi diğerine göre ama kalça hala boş yani biri büyük biri küçük duruyo zamanla duzelebikir dendi ama bilmiyrm

nilcan

Kalça protezinde öncelik kalçayı rahatlatmak kireçlenme falan varsa önüne geçmek diye biliyorum.kisalik içinde kendi Dr um 3 4 cm e kadar rahat uzatiliyo ama sonrası için ayağın kas kemik gücüne bağlı diyo mesela fazla uzatirsam gerilir ağrı yapar demişti bana.ama. Burda 7 8 cm uzunluğu yakalayanlar var yani uzayıp iyileşenler bu kaç Dr a daha görün istersen daha net bilgi alırsın
Ameliyat kararı içinde çok ağrı kesici almaya basladiysan gece uykularni bölüyorsa çok uzun yuruyemiysn o zaman karar ver.cok uzun yorucu bı nekahat dönemi var ama sonuçlar iyi biraz sabır gerektiryo kısaca.gecmis olsun

Dayanılmaz kalça ağrım yok çok şükür,dizlerim daha çok zorluyor. menisküs ameliyatı oldum, yine yırtık oluştu. Kalça protezi ameliyatına karar vermek, olmaktan daha zor galiba :(

Ayaklarım esitlendi.1 saattir ayaklarına bakiyrm 😊 ikisinde esit bugün biraz yük verdim ayağıma ondan mıdır yoksa bugüne ki kısmetmiş anlamadim.o uzunluk gitti ayaktayken dizim önde dururdu şimdi eşitler.belkide gereken duruşu yakaladim

nilcan

Dizleriniz için iğne falan yapiliyo bildigm kadaryla.dahanonceki muayenemde bı bayan vardı yaşlıydı ama kalça protezi olmuş ama dizlerndeki rahatsızlık devam ediyordu Dr da ona iğne yapicam dizlerne dedi kirecleme varmış sanırım ameliyata gerek kalmadan çözmeye caliscaz dedi sıra beklerken kapıdan çıkıyorlardı ozaman duydum

Ben şoktayım nasıl oldu durup dururken ya oturup kalkiyrm yün düz mü diye yine düz kafayı yemeyeyim ben 🤣🤣

Sizin adınıza sevindim, inşallah daha da iyi olacaksınız. Allah hepimize sağlıklı huzurlu günler nasip etsin.

Bltylmz hakli olabilirsin cünkü isim masa başı hareket ediyorum ama nereye kadar tabii yüzme mantıklı ama nerde onu bulmam lazım cok sağol
Bu ameliyat ve sonrasi o kadar çok soru işaretleriyle doluki herkesin bünyesi , ağrı esigi vs.farkli ki inanın 1 senedir bu sitedeyim neydi ne oldu nasil oluyo herşeyi kalem kalem ezberledim nerdeyse Allah hepimize şifa versin

Ataseher
Saat başı kalkmaya calis biniac adım at belki iyi gelir.aynen yüzmeyi nereden bulcaz herşey para bı ameliyat bile 20 bine çıktı bize.amin insallah

nilcan
Çok sağol amin inşallah hepimize.bide yurusem zaten onu denerken farkettim biraz daha yük vereyim adim atar gibi dedim bı baktım esit

Arkadaşlar herkese geçmiş olsun p. Tesiye amaliyat günü aldım ölçüm cihazına girmedim 3. 5 cm kısa dedi hallederiz dedi çok korkuyorum kısa veye uzun olacak diye amaliyattanda korkuyorum çok stresliyim yarın gece hastaneye yatacam dua edin inşallah Allah herkese sifa versin

Bltylmz senin adına çok sevindim güngeçtikçe daha iyi olucak inşaallah ayağınn üstüne bastıkça kalçadaki eğrilik yerinie oturucak ve bir sıkıntı kalmayacak. yani bana doktorum öyle demişti ama her hastanın iyileşme serüveni farklı tabi doktor ne kadar yük ver derse o kadar yükvermek gerekir ayağa.

Batman72 Elinizden geldiği kadar stres yapmamaya çalışın ve doktorunuza güvenin ilk bir hafta dişinizi sıkın sonrası günden güne herşey daha iyi olucak belki ilk hafta bile ağrınız olmaz ağrım olmadı diyen çok/kişi yazan olmuş.Şimdiden çok geçmiş olsun Umarım en kısa zmaanda iyileşir ayaklanırsınız.

Ataseher hangi şehirde yaşıyorsunuz bilemem ama eğer istanbulda iseniz belediyelerin yüzme havuzlarına bi bakın isterseniz akşam seanları ve hafta sonu seansları oluyor.Ben ameliyattan önce düzenli gidiyordum tavsiye ederim.

nilcan ben de çift taraflı ameliyat oldm 6 cm uzadı bacaklarım. Benim kuzeniminde 21 yasında erkek tek tarflı kalca cıkıklıgı vardı 10 cm kısalıgı vardı samsun anadolu hadtanesindr hilmi elmacıogluna ameliyat oldu 3. Senesibde suan kısalıgı gitti cok az topallıyo ama bacak birz zayıf digerine göre ondanmış ama o kısalık gitti. Suan cok rahat suanda amelşyat olmamış gibi.

Nuray dede

Maşallah, ne güzel. İkinizede geçmiş olsun. 10 cm kısalık giderilmesi çok iyiymiş. Tabi arkadaşın yaşı genç, vücut yenileyebilmiş kendini demekki. Allah daha iyi etsin inşallah..Bi araştırayım hastane ve Dr'u..

Üst Alt