Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

nilcan

Nerde yasiyosunz ve yaşınız kaç sorması ayip.bi yakınım 55 yaşında falan tam bilmiyrm ama o yaşlarda 7 cm mis kısalık ayakları esitlendi ama sekme var tabi.o sekmede alışkanlıktan mis bide fizik tedaviyede gitmedi düşünüyordu hatta sırf onun için tedaviye gitmeyi.ameliyatjni burda özel hastanede yaptırdı Erol Yalniz drn adı.bende ona yaptrcaktm hatta muayene oldum ama bende platin olduğu için iki ameliyat yaparım dedi ben kabuk etmedim tıp fakültesinde yaptrdm Edirne'de bu Dr bu arada

Bende yarın konrtole gitcem bu ara fazla gezindim batma oluyo vidalar mı batıyo nedir öncelikle ameliyat olmal isteyen arkadaşlara tavsiyem dkç olanlara özellikle kaslar zayıf oldugu için ameliyat öncesi fizik tedavi veya spor gibi kasları güçlendirici şeylee yapın mutlaka iyileşme sürecinde çok önemli ve doktorunuza sormanız gereken herşeyi iyive sorun kafanızda soru işareti kalmasın ve acele etmeyin iyice emin oldugunuz doktora olun ben pişman gibiyim aksamam devam ediyo düzelmez dedigine göre doktorun baştan demedi bide ben aksamadan dolayı oldum aslında ama aksıyorum şimdide agrı batma heran protez çıkacak korkusu var bide şimdiki aklım olsaydı önce legen kemigimdeki egrilik için tedavi olurdum fizik görürdüm ayaktaki uzınluk kısalık biraz daha düzelirdi diye düşünüyorum biraz olumsuz oldu ama yazdıklarım

Mrhbhyt

O eğrilik zamanla hep yamuk durdugmzdan kaynaklanıyormuş ki fizik tedavi de olsa o uzunlk kısalık olduğu müddetçe yine egrilecekti belin.o aksama da bence korku kaynaklı olabilir bide vücutta hep alışık o yöne doğru yatmaya.ayakkarn eşitti ama senin dimi.
Yarın inşallah güzel haberler alırsın buraya da yaz olur mu ne dediyse Dr un.

Öncedende vardı kısalık uzunluk 2.5 cm aksamamda vardı şimdide daha uzun ameliyatlı ayagım ondan düzgün yürüyemiyorum iyice aksıyorum korkudan degil yani inşallah yarın iyi haberler alırım

Mrhbhyt

Benim esitlendi birden bire nasıl oldu neden oldu anlamadım çok çok az fark var gibi ama yinede o eski uzunlk yoj.onceden düz durdgmda bı dizim önde duruyordu şimdi eşitler nerdeyse.
Ben eşit mi değil mi diye unuttum seninkini ondan dedim eşit olupta hala sekenler var cunku.belki bende sekicem su Walker i bırakınca bı taraf hassas çünkü daha öncede demiştim bizim duzelmemiz 1 seneyi bulur.gerci ben az sekmeyede raziyim.seb benim yuruyusumu bı gorseydin resmen 40 derece sağa yatıyordum şimdi çok az seksemde sorun olmaz.
Çok stres yapma duzelicek inşallah zaman ver kendine tekrar fizik tedavi derse Dr devam et zamanla insallah

Mrhbhyt

Siz ameliyat olalı ne kadar oldu bende 3 gündür günde 1 sefer desteksiz yürüyorum ama daha yeni başladığım için hoplayarak yürüyorum doktorum ağırlığını ayağına tam ver zamanla düzelicek yürümen dedi.bide ayak boyu ve kalça eğrili için 6 aydan önce bi değerlendirmede bulunmak dopru olmaz demişti bana.inşaallah yarın güzel haberler alırsınız.

An önce corabimi kendim giydim.bu insanlık için küçük benim içinse büyük bı adımdı 😊😄 biraz zorlandım ama giydim.korkmadim çıkacak mı yamulacak mı diye giydim çorap giymek güzelmiş 😊

Waovv muhteşem ben oturup kalkarken hala tedirginim eğilmeye dizimi kendime çekmeye çok korkuyorum nasıl yenicem bu korkuları bilmiyorum

MrvAkgl

Bende korkuyordum.acima olayı geçince rahatladım biraz bide Dr un dediği şeyler aklıma geliyo onfanda biraz rahat davranıyorum.senin onu yerinden çıkarmak mümkün değil dusme yada kaza haricinde bide bı harejet gösterdi onun haricinde bişey olmaz çok sağlam yaptık demişti.tabi yine dikkat ediyrm canım öyle patbdiye eğilmesin bir iki günde deneme yapıyorum nereye kadar egilebiliyrm diye.once kendim giyibmekle başladım kendim bile giyinemiyrdm yani hep annem yardım ediyordu.
Olacak yaz duzelicez daha da umutluyum sırada ayakkabı var 😄

Hadi inşaallah darısı başıma seninn3 ay olmuştu dimi şu kas ağrıları bi geçse belki daha rahat olurum bende

MrvAkgl
Aralign 12 sende 3 ay olcak.agrin mi oluyo senin.yoksa egzersizl yapınca mi.o normalmis çünkü.insallah geçecek hepsi ya bu durumada aliscaz napalim

Bltylmz

çok ayakta durduğumda yada biraz fazla oturduğumda ameliyat bölgesinde kaslarım çok sertleşiyo ve kas ağrısı oluyo haliyle bide desteksiz yürüdüğümde bel ağrım çok oluyo doktorumda normal dedi ama günler sanki hiç geçmiyor.Walkerla yürürken ağırlığı ona verdiğim için bel ağrım hiç olmuyordu ama şimdi değneklerle yürüyünce sanki yamuk yürüyomuşum gibi geliyo doktorumda 6 aydan önce değerlendirmek doğru olmaz bi 6 ayı tamamla diyor.Zaman sanki hiç geçmiyor.

MrvAkgl

Benimde öyle oluyo ama çok değil.ne çok yatmaya ne çok oturmaya geliyo işte.walker ile ilk yurudugmde bana da diyorlardi niye yamuk basiyosn niye yamuk yuruyosn diye.belki daha yeni yeni ya düzelir biraz alisinca.pratik yaptıkça daha iyi olur eminim.bak ilk hallermiz nasıldı şimdi nasiliz çok şükür biraz daha sabret

Bende ameliyat olalı 3 aralıkta 2ay olcak bugün kontrole gittim batma oluyo fazla yol yürüyünce zorlanıyorum dedim normal daha çok yeni dedi ömür boyu neleri yapamıycam dedigimde bacak bacak üstüne atma dizini otururken gögsüne kadar kaldırma ayagını dışa dogru döndürme onun dışında dikkatli hareket et 6aya kadar dahada düzelecek dedi protezin ömrünü uzatmak için yaşıtlarına göre daha az yürüyeceksin dedi mesela dikkatli davranacaksın dedi1.5 ay sonra tekrar kontrole gel dedi

Mrhbhyt
Çok yurumuycen yani protezi uzun kullanmak istiyorsan öyle mi.kimiside bacak bacak üstüne atabilirsin demiş her Dr farklı söylüyor.ama sana söylenen o dedgni yapacaksın inşallah daha iyi olur günden güne.o batmalar yürüyünce basliyo sanırım bende öle bişey yok ne kadar sürüyormuş acaba bişey dedi mi yoksa 6 aya düzelir mi dedi

MrvAkgl Bltylmz
Evet öyle dedi sanırım hastanın durumuna göre degişiyo bu hareket meselesi 6aya kadar düzelir dedi inşallah görecez bakalım tam bas üstüne dik yürü dedi basmıyosun dedi

Mrhbhyt

Bende basamazdim korkudan ay on beş günüm kaldı benim yürü dese top gibi yuvarlanırim yere ben 😊

Mrhbhyt
siz değnek kullanıyormusunuz yoksa desteksiz kendinizmi yürüyorsunuz.

@Bltylmz
İlk zamanlarımı hatırlamak dahi istemiyorum. bide şey sorucaktım çorabını nasıl kendin giyebildin otururken dizini kendine çekerekmi yoksa ayağını diğer bacağınn üstüne kaldırarakmı.ben dik oturunca hiç öne doğru eğilmiyorum doktorumla bu konuyu konuşmadım pek internette gördüğüm egzersiz ve duruş şekillerinden sebep korkuyorum eğilmeye

Ben 10 gündür desteksiz yürüyorum ve oturdugum da ayagımı fazla kaldırmadan çorabımı giyiyorum belkide ondan batmalar başladı zorluyorum sanırım doktorda dizini fazla kaldırma dedi fazla kaldırmadan yarım kaldırarak giyiyorum

MrvAkgl
Yatağın kenarına oturdum ayağın tam üstüne eğilmeye calistm öyle giydim.yani ayağı yerden kaldirmadim.ayagi diz üstüne kaldırmak yasaklı hareketlerden.simdilik tam üzerine egilmekte iyi olmaz diye ortaya doğru eğildim biraz zor oldu ama ilk giyim için iyiydi yani.sonrasinda ağrı yada batma olmadı.ya bu klozet yükselticiler ne kadar kullanılacak acaba soraniniz oldu mu

Mrhbhyt
Otururken dizi kaldirmak iyi değil yani.ben de hiç kaldırmadan giydim topuğu yerden kaldırmadan parmak uçlarını kaldırdım.ay ne zor ya başkaları için çok basit olan bizim için ne zor

Bltylmz
Anladım öne doğru eğilebilirmiyim diye birdahaki gidişimde doktoruma sorayım bakakım ne diyecek.klozet yükselticiyi bana ilk günlerde bile almaya gerek yok uzun boylular için tavsiye ediyoruz benim boy 1.65 normal/klozete oturabilirsin demişti ama ben yinede emin olamadım aldırdım iyikide aldırmışım kendimi daha güvende hissediyorum

Mrhbhyt
bu dediklerinizin hiç/birini henüz yapamıyorum.cuma gününden beri hergün yürüuüş mesafesini arttırarak günde bir sefer yürüyorum amwliyatlı bacağıma tüm yükümü versemde hoplayarak yürüyorum

MrvAkgl

Ben klozet sandalyeden kullanıyorum.ama bir kez denedim klozete oturmayı ayağımı uzatıp denedim kırarak oturmadim bı sorun olmadı.
Neden hoplayarak yuruyosn denge mi bulamıyorsun acıma yada batma mi oluyor korkudan mi

Bltylmz

Kendime göre tüm yükümü veriyorum ama sanırım bacağım gücsüz olduğu için yada kaslardan sebepte olabilir.Ağrı yada batma olmuyor sadece kalçamda ağırlık hissi oluyor daha henüz bacağımı hafiflemiş hissedemiyorum belkide o yüzden günden güne düzelir belki hergün yürüme mesafesini azar azar arttırıyorum inşaallah en kısa zamanda düzelir bu durum

MrvAkgl

He anladım şimdi.alisamadgn için 15 güne bişey kalmaz hatta 21 gün bı insanın biseye alışma suresuymis.duzelcek inşallah ya yürümeyi unutacak değiliz ya

Bugün fizik tedavi bitti.14 gün sonra ortaoedi Dr u muayenem var bakalm ne dicek.yuruysten sonra tekrar fizik tedavi derse yine gidicem.
Ya yan donup bacaginizi yukarı açabiliyor musunuz.benim tek yapamadığım hareket şuan o.ayak kalkmiyo resmen oynamiyo yerinden.kas gucsuzlugndendr dimi

Bltylmz

İnşaallah güzel haberler alırsın.Bence kas güçsüzlüğündendir hergün ufak ufak yapmayı dene kaslarını sıktıkça zamanla olur bana ohareketi hiç yaptırmadılar.sırt üstü yatarken ayağımı yukarı kaldırma hareketi var onu da eşim yaptırıyor 1 haftadır ben kendim kaldırıyorum ama anca 20 cm felan ve sanki demir yığını kaldırıyormuşum gibi çok ağır geliyo günden güne hergün azar azar deniyorum.Bugun yürümem düne göre daha iyiydi daha az hopluyodum yürürken sanırım günden güne bacağım güçlendikçe bu durum düzelicek

Ben doktoruma sormayı unuttum engelli raporu veriliyormu tek kalçaprotez ameliyatı için

MrvAkgl
Düz yatıp düz kaldırıyorum hemde baya kaldırıyorum onda sorun yok.ama yan 1 cm bile kalkmiyo eşime yaptırmaya başladım belki dedgn gibi zamanla alisir

Mrhbhyt
Yok verilmiyo bildigm yani istedgin derecede vermiyorlar tabi ekstra başka rahatsızlıkların varsa ekleyip belki yüzde 40 buldurabilirsin

MrvAkgl
Nasıl gidiuo yürüme alıştırmalari var mı gelişme alisabildin mi.benim 12 gunum kaldı.bazen denemek için adım atar gibi yapiyrm aklım gidiuo tutunmadan nasıl yuruycem ben hiç bilmiyrm yaa korku sardı.stres yapiyrm geceleri uyuyamıyorum artk düşünmekten

Selamlar

ilk iki protezimi edirne tipta taktilar ameliyatin birinde beni dusurup omurgami kirdilar. Soylemediler tabiki. O sekliyle kaynamis. 2 yil avn agrisi cekip yatalak halde bekleyince agriya direncim vardi. Ayni zamanda diyaliz hastasiyim. Nakil olmustum. Bobregim atip beni zehirlediginde en yakin yer yine edirne tip fakultesiydi. Olume terkettiler. Daha once tanidimiz bir organ nakli profesoru ozel hastaneye cagirip ucretsiz bobregi aldi. Cunku o donem tek varligimiz acil satsam 8 bin tl yapacak palio marka aracti.

Sonra ilk revizyon zamani geldi. 4 yil olmustu. Izmire yerlestigimiz icin 9 eylule basvurduk. Namussuz bir profesore çattıgimizi bilmiyorduk. Bir sene sehrin oteki ucundan bize git gel yaptirdilar. O sira enfeksiyonum vardi. Enfeksiyona gonderdiler. Ilac vermeden resmen oldureceklerdi beni. Diyaliz dr um duruma mudahale etti beni kurtardi. O namussuz profun adami aradi birgun. Siraniz geldi hoca sizi muayenehanesine davet ediyor. 10 bin tl odeme yapacaksiniz dedi. Biz gitmedik paramizda yoktu ve niye adama para verecektik. Zaten uyduruktan cagirdigi her muyenehanesi 250 tl idi. Adamin butun hastalarinin enfekte oldugunu ogrendik. Bu cok cok zor bir duruma dusmek demek. 1 sene kimildamadan yatmaniz gerekiyor. Alttaki protezleride sokecekti ayrica. Alttakiler 8 yildir duruyor oysaki.

Sonra arastirmaya gectik. Izmirde bu isin duayeni Prof sukru sarac var. O cok pahaliydi. Fakat onun ameliyatlarina giren simdi prof olan, docen Hakan Boya ile gorustuk. Ilk revizyonumu o yapti. 2.sini de yapti birkac ay sonra. 2 sene sonra tekrar kayma oldu. Hocaya gittik. Diyaliz hastasi oldugum icin kemikler karnima dogru girmis. Ust protez de kemige bagli oldugu icin beraber hareket etmis. Actiginda kocaman bir oyuk varmis. Onceden butun malzemeleri ayarladi kendisi. Bunlari ucretsiz bulmaya calisicam dedi ve buldu. Devlet iki kutu yama icin kemik oduyor. Tam kapanmamis bosluk ama bir suru metalle her tarafa destek atmis. 6 saat surdu. 8 gun oldu bu revizyon olali. Digeride kemikle beraber bombe yapmis. 3 ayda bir gel mutlaka digeri gibi gec kalmayalim dedi. Ameliyat yaklasik 9 bin tl ye maloldu.

Hakan boya adam gibi adam insan evladi diyebileceginiz az sayida taniyabileceginiz insanlardan biri. Toplamda bu konuda 5 ameliyat gecirmis biri olarak sorulara cevap vermek isterim. Su an tekerlekli sandalye arayisindayim. Mumkun oldugu kadar az yurumek icin. Evlligimizin 5. Ayindan itibaren baslayan hastalik tanimdan 13. Yilimiza kadar beni hic yalniz birakmayan esimle ve 12 yasindaki cok iyi anlastigimiz kizimla gezebilmek icin bir sandalye alicam..

Üst Alt