Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

ilkerizmir
Çok geçmiş olsun kötü seyelr gelmiş başınıza.bende Edirne'de yaşıyorum tıp fakültesinde kalça protezi ameliyatı oldum.burada ameliyatinizi kim yaptı acaba.bide yanlış anlamadıysam böbrek nakli olanların enfeksiyon riski çok oluyo bu ihtimali göz önünde bulundurarak nasıl protez taktılar takılması riskli diye biliyorum.

Benim ameliyatımi Nurettin Heybeli yaptı.bi sorunum olmadı çok suku bende doğuştan kalça cikikligi var 3 cm fazla kısalık vardı.ameliyattan sonra kısa olan bacak uzun gibiydi beldeki yamuklugumdan dolayı şimdi düzeldi.esitlendi yani.9 yaşında platin takıldığı için hem platini çıkardı sonrada protezi taktı 3 ay üzerine basmak yasak.ayin 11 nde doluyor üç ay.

Sorun şu revizyon ameliyatlrnzn sebebi neydi çıkma yada kayma durup dururken mi hatalı hareketten mi kaynaklandi acaba.
Tekerlekli sandalye içinde devlet verebiliyor ama ne kadar donanımlı olandan veriyor bilmiyrm.kaymakamliga başvuruluyor sanirim

Bltylmz

ilk güne nazaran daha az hopluyorum hergün yürüme mesafemi arttırıyorum (benden kaynaklanıyo sanurım yürürken kalçam düz gitmiyo sanki ama daha çok yeni kaslarımın gücü yok daha inşaallah 6 ay içinde düzelir)
yanlış hatırlamıyorsam doktorun ayağınn üstüne ağırlık verme demişti değilmi bence acele etme az kalmış kontrolüne az daha sabır benim bi tanıdığımda ameliyat olduğunda önce ayağınn ucuna bastırmıştı 1 ay sonra yan bastırmıştı diğer ay da ayağınn üstüne tam bastırmıştı.platini çıkartırken kemik kırıldı demiştin o kemiğinde kaynaması lazımki kuvvetli basabilesin tabi en doğru kararı doktorun verir.
Demesi kolay ama az daha sabır 😊

ilkerizmir
çok geçmiş olsun

ben ameliyat olmaya karar verene kadar 2 sene çok doktor gezdim özelhastanesi devlet hastanesi prof ayırt etmeksizin sehir şehir gezdim şuan sizinde yaşadığınız şeylere istinaden ameliyat olacak arkadaşlara diyorumki özel hastane olsun devlethastaneai olaun hiç fark etmez doktorunuzu çok iyi araştırın bana ilk ameliyattan çıkamazsın diyen de oldu 2.ameliyattan sonra bacağını kaybedersin diyende oldu suratıma karşı diğer ameliyatlarımla alay eden de oldu iyi doktorlar olduğu gibi malesef böyle doktorlarda var.

MrvAkgl
Zaten tam yük veremiyrm ki korkudan doktarda tam yük verme dedi.benimde ilk bir ay parmak ucuna baş demişti.gunler gecmiyo anam mecbur bekliycZ

Bltylmz

evet bu süreçte en zor şey beklemek günler geçmiyor hergün takvim sayıyorum 53 gün olmuş ameliyat olalı bana sorsan sanki 3 4 ay geçirmişim gibi ama ardımı dönüp saydığımda daha 2 ayı bile doldurmamışım.Allah hepimize sabır versin 😊

MrvAkgl
Ya en azından yürümeye basladin sen benim 3 ay olcak nerdeyse hala Walker ile.nefret ettim bundan yakicam onu işim bitince 😊bı ilerleme kaydedemiyrm gibi tamam bacakta iyileşme var bu rahatlıkla yanlış hareket yapicam diyede korkuyrm bazen.kac kez yastiksiz döndüm belli degil.bibgun ameliyatla tarafa dönüp uyuycam diye korkuyrm.arada hafif ağrılar olmasa hatirlamuycm gibi.bide bu Walker i görmesem tabi

Ben bugün dikişleri aldırdım . Walker derneklerini bıraktım. koltuk değneği ile yürümeye başladım. Aynı zamanda arabada kullanmaya başladım. Bakalım inşallah desteksiz yürüyeceğim günler de gelecek. Ama gördüğüm kadarıyla her doktor farklı yönetim kullanıyor. Ben ilk günden itibaren basmaya başladım

Arkadaslar agri, sızı, sekerek yurume vs butun sikintilar gecici. Dr tecrubeliyse bacak uzunlugu farki olmaz ameliyattan sonra. Sunu unutmayalim. Hayat boyu kronik bir sorununuz var artik. Egilmeden dizi 90 dereceden fazla kirmadan alcak yerlere oturmadan yukselticiyi wc de kullanmadan yastiksiz yatmadan agir bir sey tasimadan cok ayakta kalmadan kayip dusmeden gecmek zorunda kalan vaktimiz. Kendini iyilestim artik zanneden kisa sure sonra proteziyle agri yasamaya baslar. Basamaz hale gelir. Sunu dusunmek gerekiyor. Onemli ihtiyaclarimi kendim giderebiliyorum. Banyo wc kısa mesafelere gitmek gelmek. Bunun disinda asla protezsiz insanlar gibi davranabilirim dememeliyiz. Hangi protezin takildigi onemli degil. Dr sanayide yaptirp taktiran bir at hirsizi degilse. Duruma uygun olan seye dr karar verir. Bu arada protez takabilen dr var. Ama revizyon zor ki herkes yapmiyor. Bu konuda ozellikle evli cocuklu hanimlarin isi cok zor. Ev isi cocuklar hanimlarin uzerine yikilmis durumde genelde. Benim revizyonlerim kemik erimesi sebebiyle oldu. Diyalizin yan etkisi. Bundan sonra tekerlekli sandalye kullanicam. Mumkun oldugu kadar protezlerime sahip cikabilmek icin. Radikal bir degisiklik. Esim ve kizim her halimde destek olduklari icin durum beni korkutmuyor.

MrvAkgl

Bltylmz
Sizlere de gecmis olsun.
Ayaklarin yana yada yukari kalkmamasi o kaslar uzun sure kullanilmadigindan. Gunde 3 kere tekrarla cok rahat bir sekilde her pozisyona dogru bacaklar rahatca hareket edebilr hale geliyor. Tabi açılar sınırlı maalesef..

ilkerizmir
O saydiklarnz 6 ay geçerli değil mi.ama alçak yere omur boyu diye biliyorum yani çok fazla alçak yereler.cunku tanıdıklarm var gayet normaller.revizyon ameliyatları evet zormuş ya inşallah bı 20 yıl kullanırız bunları

Butun kurallar ve hareket kisitlamalari omur boyu maalesef. Nasil kullanirsak o kadar uzun omurlu olabilir ancak. Kilo kemik sagligi vs gibi etkenler de var tabiki

ergincengiz

Maşaallah size kaç/gün oldu amwliyat olalı.
Hem her doktorun yöntemi farklı olabiliyor hemde herhastanın durumu farklı olabiliyor ve yorumlardan ve doktorlardan anladığım kadarı ile kemik hasarına görede iyileşme süreci değişiyor.sizin adınıza çok sevindim daha iyi günlere inşaallah.

Yastık kullanımını banada doktorum 6 ay dedi ama eğilme bacak bacak üstüne atma çok alçak yere oturmak bacağı geriye doğru kırmak ömür boyu benim yasaklarım arasında tabi ne kadar dikkat edersek okadar iyi

ilkerizmir
Ben alışığım gerçi benim için pek sorun olmaz gibi tam 23 yıl platin vardı ayağımda hep korudum hareket kabiliyeti çok azdı.hujunkada çok zorlanmam gibi geliyo tabi daha çok dikkat gerektiriyo.alisicaz ne yapalım neelre alismuyoki insan

MrvAkgl
Şimdi anlamadığım hareketler var.one eğilmek derken yerden eğilip bişey almak mı çömelip bişey almak mı.direk egilmekse nasıl eğilmeden yasiycaz bilmiyrm.geriye doğru kırmak nasıl oluyor ay ben hiç bilmiyrm ya ben her hareketi yapabiliyorm.sadece otururken dizi kaldirmiyrom üzerine yatmiyorm bacak bacak üstüne ömrüm boyunca hiç atmadım gerekte yok.comelme desen zaten comelemiydm o da sorun değil
Ben bu muayenede doktorumu baya sorularmla bunaltcam gibi.kisge yaptım zaten 😊

Amin inşallah. Ameliyat olalı 15 gün oldu. 2 yaşından beri kalça çıkığı vardı.

Bltylmz

hem çömelmek hemde öne doğru eğilmek hastanedeki fizyoterepist yere doğru eğilmek istediğin zaman ameliyatlı ayağını düz bir şekilde arkaya doğru uzatıp öyle eğilebilirsin demişti ama şuan onu bile göze alamıyorum ameliyat sürecinde gittiğim tüm doktorlar çok karamsardı kimse ameliyat sonrası için %50 bir şans bile vermiyordu protez ya tutar ya ameliyattan sonra hemen çıkar yada %90 sinire baskı yapar diyolardı.Ameliyat olduğum doktorumda bu riskleri saydı ama onun yanında ümitte verdi benim şansım doktoruma rastlamak oldu.

Dizi arkaya doğru kırmaktaaa nasıl anlatsam mesela tek ayak üstünde durup ayak bileğini kalçana değdirdiğini farzet o şekilde ama tabi bu hareketler kişiden kişiye değişebilir.Benim ameliyattan önce kalça kemiğim dışa doğru dönüktü protezi taktıkları kemik düz bir kemik değildi önce kemiği içe doğru düzeltip sonra protez takılmış buda benim hem/iyileşme sürecimi uzatıyor hemde birçok protez hastasına göre hareketlerime daha dikkat etmem gerekiyor.
bende doktora her gitmemde soru listesi ile gidiyorum aklıma takılan şeyler oldukça yazıyorum çünkü orda heyecandan insanın aklına gelmiyor...

Ben onu yapabiliyorm arkaya doğru kirma hareketni hatta fizik Dr um gösterdi hafif hafif yapabilirsin dedi.dedigin doğru ameliyatlar farklı hepimizin kas ve kemik sorunları farklı.kimine göre yasaklı hareket kimine göre serbest.ben kendi Dr umla konuşmadn için rahat etmiycej.az kaldı yaa

Selam arkadaşlar pazartesi amaliyat oldum bugün 5. Gün ağrı var ama ilk gün gibi degil 3 cm kısalık giderildi ama b m wolkerla yürüyünce uzun gibi geliyor bana inşallah düzelir Dr tam yaptım dedi ama

Batman72

Çok geçmiş/olsun gün geçtikçe daha iyi olucaksınız kalça yerine oturdukça ayak eşitsizliği düzeliyormuş.

Batman72
Esitleniyor merak etmeyin benim iki buçuk ayi geçti esitlendi geçen hafta ayaklarım.baya uzun duruyordu.agriakrda en fazla 15 gün suruyo tabi kişiden kişiye değişir.gecmis olsun

Eşitlenir mi gerçekten 2 ay oldu ama hala uzunluk oldugu için kasıyor bacagım ne zaman geçer bu durum acaba beterin beteri var da halimize şükür yinede ama bu benim canımı sıkıyor

Mrhbhyt
Esitkeniyo ben canlı şahidim.hemde hiç beklemediğim anda oldu.cok çok az bı fark var gibi o da yük vermedhm için sanırım.ama zaman lazım işte benim 3 ay dolacak 12 nde.gecen hafta yazdım hatta buraya esitlendi diye.insallah seninde tez vakitte olur duzelir

Ameliyattan kaynaklı ayak uzunluğu için nasıl bir ayakkabı çözümü buldunuz. Ben yüksek tabanlı ayakkabı yaptırmayı düşünüyorum. Varmı farklı önerileriniz.

Eşitlenene kadar nasıl bir çözüm buldunuz tabanlıkla mı oda biraz zor oluyo ayakkabı içinde kullanımı da ayakkabı daha önce yaptırmıştım kullanamadım😔

Bltylmz MrvAkgl

Kasılma varmı sizdede öncesi ve sonrasında tarifte edemiyorum kasılma diyorum ama garip bişey ayak uzunlugundan mı protezi hissetmek mi bilemiyorum orda bişey var rahatsız ediyo yani

Mrhbhyt
Merhabalar kasilma nedeni ayak uzunluğundan değil, kaslarin halen esneklik kazanmamasindan yururkende bacaginizi zorlar ve ceker gibi olur eğer ki azda olsa uzun mesafeli yuruyuslerde özellikle can aciticak kivamdadir bnm 10.ayim ve halen azda olsa yasiyorum proteze alisma sureniz 6 ayi bulur kalca cikikligindan dolayiysa bende de korku oluyordu aman cikarmi bisey olacakmi orada yabanci bir materyal var nede olsa 6 aydan sonra alisiyorsunuz ben artik sabah kalktigim zmn haric varligini unutuyorum sizde o dereceye geleceksiniz sabir isi bu ameliyat kendinize 1 sene sure verin hersey cok güzel olacak inanin protez size degil siz ona hukmedeceksiniz :)

Mrhbhyt
Evet kaslarda gerilme çok fazla oluyor bende arada bir kas gevşetici kullanıyorum kaslar gerildiği zamanda bacakta ağırlaşıyor adım atmak zorlaşıyor ama tabi ilk zamanlardaki gibi değil ama ben hala serbest oturup kalkamıyorm birazda benim pimpirikliğimden

Kasilma gibi seyler geciyor. Iki onceki ameliyatimda ice gocmus protezle uzun sure gecirmisim. Narkozdan uyandigimda ust bacak kasim oyle bir gerilmiski 1 gun boyunca bacagimi kesin diye bagirmisim :)

Mrhbhyt
Ben ayakkabı kullanmadim.hatta Dr dedi bana birine ayakkabı giy istersen diye sordum esitkenmesi için mi hayır dedi daha rahat edersin.bende bı faydası olmaz diye giymedim.
Kasılma olmuyo da arada böle kemiğin içi ağrıyı gibi kalça tarafının değil ama diz ile kalça arasındaki kemik zonklama yapıyor gibi bı tuhaf

ilkerizmir
Çok zor ya ilk ay benimde öyleydi.tas kesiliyordu ayak eşime RİCA etmiştim 🤣 beni camdan atara misin diye dayanılmazdi.hastane yatağını yumruklamisim hep.ama bazilarida hiç ağrı çekmemiş kişiden kişiye degisiyo acı esigi

Ugur bocegi
Bence o bana hükmeder korku ve pimpirik yüklu insanım ben.ben onun üzerine basiyim beni kaldırsın yürürken arıza cikarmasin yeter bana.korkurum ben onu gözüm gibi bakarım.hek korkum kendi kendine çıkması.yururken pili bitmiş robotlar gibi yere yigilmamak 🤣

Bltylmz
Su an ameliyatiniz cok yenide ondan emin olun proteze alistiktan sonra böyle bir korkunuz kalmayacak ne kadar pimpirikli olsaniz bile bende o aşamalardan geçtiğim icin sizi cok iyi anlayan biri olarak cvplandiriyorum

Ugur bocegi

İnşallah ya bizde o günlere gelelim artık.bisey sorucam yere oturabiliyr musun çömelme gibi değil yere oturup kalabiliyor musun.benim 2 yaşında oğlum varda onunla yerde oynayabilecek miyim diye düşünüyorum.bide dizlerinin üzerine oturBikiyor musun namaz pozisyonu gibi yani

Yere o sekilde oturmamalisiniz. Ben kizimle hep cift kisiilik yatagin uzerinde oynadim. Hala gelip yanima yatar. 1.70 cm oldu :)

ilkerizmir
Bende yerde oturmayı severim de normal ayaklarımı uzatıp ta otursam olmaz mı kalkamz miyim sonra.oyy zor yaa

Üst Alt