Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Bltylmz
Ayaklarimi uzatip oturuyorum hatta yer sofrasi bnm vazgecilmezimdir bir guzel gidiyorki :) doktorum bana herhangi bir yasak koymadi hersey serbest dedi daha oncede aciklamistim hatirlarsaniz ters dusmedigin takdirde birsey olmaz protezine dedi ama sizler mutlaka doktorunuza sorun ve o ne soylerse odur hepimizin durumu cok farkli insallah sizde de hareket kisitliligi olmaz cocugunuzla diledigince ve sinirsizca oynarsiniz :)
Bltylmz
Eksik cvpladim doktorum namaz kilmami serbest demisti ama 10 ay olmasina ragmen dizlerimi o sekil yaptigim an kaslarin gerginligini anlatamam o yüzden zorlamiyorum bir kac aya o da normale döner o zmn ancak :)

Ugur bocegi

Alışması gerekiyo doğru.bende gidince sorucam Dr a yere uzatip oturmakta bı sorun olmaz diye düşünüyorum.bilmiyrm ayağın durumunu çok iyi hissediyorum hatta üzerine basabikiyrm verdim yükümu ağrı falanda olmadı.insallah çabucak yürürüm ya

Namaz? Yer sofrasi? Arkasim farkli bir durumun varsa tamam ama total kalce protezi sonrasi bunlar yapilamaz. Namazini yatarken biile kilarsin. Yemekte masada ayakta her turlu yenir. Unutmayin saglik sorunumuz var.

ilkerizmir

Ben namaz kılmak için değil oturusunu anlatmaya çalıştım bende cogubyerde namazı sandalyede kılınır diyenojudum protezliler için o doğru ama kişiden kişiye degisiyo.bu başlığın altında ayak ayak üstüne atan dahi var.herkesin protez ama farklı durumlarında var.mesela benim en az 8 parça var ayagimda.o yüzden kişiden kişiye degisiyo.ama yerde oturmak olabilir diye düşündgm için sordum hani iki ayağında uzatıp oturmak gibi
Bu arada geçen yazacaktım buraya hatta TLC diye kanal var ya orda program gar ninja warior mu ne adam 50 kusur belkide fazladır 3 yıldır kalça protezi varmış hoplayıp zıpladı ordan oraya.dedgim gibi herkesin farklı oluyo.
İlk yazdiginzda size sormustm Edirne'de ameliyat olmuşsunuz Dr unuzjn adı neydi acaba hatirkiyo musujuz

Bltylmz insallah cabucak yurursunuz doktorum 6. Aydan sonra musade etti mutlaka sorun ve o dogrultuda hareket edin.
ilkerizmir
Farkli bir durumum yok kalca çıkığına bagli protez ameliyati oldum ve bunları uydurma kisiler degil doktorum bizzat soyledi bende burada yaşadıklarımi aktariyorum ve farkindaysaniz doktorunuzun bilgi dogrultusunda hareket edin diye dipnot geçiyorum belki szn durumunuz farkli olabilir karsinizdakinede boyle seyler yapilamaz diye hukum vermezseniz iyi olur ayrica saglik sorunu olupta kopuk bir bacakla gezmiyoruz kendiniz karamsarsiniz yada doktorunuz durumunuzdan dolayi size yasaklar koymus olabilir fakat herkesin durumu farkli bunuda unutmayin

Bu kaa gözünüz korkmasın arkadaşlar ayağı protezli ünlü bı tenisçi dahi var 😊 meraklı ben herşeyi arastrdim.ilk aylar bende çok korktum ama insanoğlu alisiyor.dr ne derse onu yapicaz evet ama bizim durumunda olanlar ile ilgili bilgi almak ve danışmak için burdayuz.
En çok parçası olan ben varım sanırım aranızda 10 gün sonra yuruycem göreceksiniz bak çok heveslendim çok hirslandim.keske video da atabilme gibi bişey olsaydı yürüyüşlerini görürdük 😊

Bltylmz
Hersey kendimizde başlıyor ve kendimizde bitiyor beden beyin gücüyle calisiyor, siz daima pozitif olun bu doktorunuzada yansiyacaktir, arastirma konusuna gelince ayni sekilde bende sabahlara kadar araştırdim ve hareket kisitlanma olayi brzda protezin yerlestirme teknigine gore degisiyormus bizzat Dr. Deniz Algun'le yazismamizda kendiside dile getirdi saolsun sorularima instagramdaki kendi hesabindan yanitladi sizde baska doktordanda bilgi almak isterseniz sorularinizi sorabilirsiniz kendisine musait oldugunda bana dönüş yapmisti hersey diledigince olsun insallah

Ugur bocegi

Şimdi sayfaysina baktım da bayanuyinisler çıkarmış.senij Dr un muydu deniz bey.masallah çömelme hareketleri yaptırıyor ya ama yorumlara yazmış her Dr un tekniği farklı diye.ameliyat videosunda var ameliyat esnasında test ediyo çıkacak mı diye çömelme hareketine benzer vi hareket yaptiryo.
Ay benim 10 günüm kaldı hepsini sorucam Dr uma tek tek 😊

Bltylmz
Bnm doktorum degil kendisi ama saolsun yanitladi sorularimi 6.ayda kendi doktorumda comelme hareketini yaptırdı bana korktum tabi korkmana gerek sandalyenin kenarindan tutun yavasca comel dedi sznde bu duruma elverisliyse sizede mutlaka yaptirir dokrorunuz, bu arada tele1 de c.b ve p.be gunleri saglik masasi diye program yapiyor Deniz hoca kalca protezi konusu islenirse telefonla bile baglanabilrsiniz isinde gercekten duayendir .

Ugur bocegi

Yeni bir videosunu izledim simdi.sana çok teşekkür ederim çok işime yarayacak bı videoydu.hatta burda bı arkadasimzda yazmıştı sanırım üzerine basıyorum ama topalliyrm demişti.
Videoda ameliyat olup az bişey topallayn bı adam vardı ayakları eşit tabi adama yürü dedi adam topallıyo biraz.durdurdu şimdi asker yürüyüşü yap dedi adam dümdüz yürüdü.yani ayaklar eşit olduğu halde topallama varsa beyinden kaynaklanıyormuş alışkanlıktan hani.hu asker yürüyüşlerini tejrarlaynca düzeliyorms.... Ben şok tabi 😊😊

Bltylmz
Rica ederim yardimci olabilyorsam ne mutlu bana fizik tedavimde banada o yürüyüşten bolca yaptirmislardi ama halen kalca hareketim tam olmuyor kendi doktorumda aynisini dedi yillarca o tarafa yuk vermeye alistin ondan zmnla kendin yenmen gerek ve bol bol egzersiz yapmaya devam dedi herseyi ne yazikki doktorlardan beklememek gerekiyor onlar elinden geleni yapiyor gerisi bizde bitiyor

Ugur bocegi
Aynen bide evde fizik tedavi kendi başına yapmak olmuyo ya savsakliyorz saati saatine yapmaya alistrmam lazım kendimi.sabah akşam belli saatler ayarlamam lazım.cok yatmiyorm mesela çok oturmuyrm sürekli yürüyorum ama egzersiz de yapmaliym

Bltylmz
savsaklamaya gelince haklisin bendede var o durum ama gunde bir sette olsa yapmaya çalışıyorum yoksa kaslarda gerginlik oluyor halen daha,emeklemeden yurumek olmuyor malesef :)

Daha önce dizimdeki ağrıdan bahsetmiştim.
Protezim tam 1 yıl oldu herşey gayet iyiydi iyi cünkü kireclenme agrım yok farkında olmadan gayet güzel yürüyorum aklima gelince yine aksama devam. Tamamen beyinle alakalı yani unutunca yürünüyor yani.
Ama dizimde sebebi belli olmayan yürürken tam yük verdiğimde bir ağrı oluştu 2 haftadır böyle
Röntgen, mr ve muayene de hiçbirşey çıkmadı kendimi etrafa karşı yalancı gibi hissettirdi moralim acayip bozuk tam herşey duzeliyor derken dizim ilginç

Ataseher

Fizik tedaviye gitsen belki iyi gelmez mi.benim gitti fizik tedavi son gün muayene etti fizik Dr u hatta bana da dedi diizinde ağrı var mı diye yoktu benim ağrım.ama dlyururken dizimi dışarı doğru dondurymsm ben farkında değilim ama öyle basiuomss.yuk dengesini ayarlayamiuosn diyede dedi.belki de seninde ağrı ondan kaynaklanıyor.sonucunda o kadar testte bişey çıkmamış.sikma canını sebeosiz agrilarmz çok düzelir inşallah

Merhabalar.desteksiz yürüyenlere sorum var.ilk desteksiz yurudugunzde ayaklarınız eşit gibi miydi yani eşit olduğunu hissediyo muydunuz.yoksa üzerine basınca yukarı doğru hoplama isteği gibi bişey oluyo muydu.
Ben hala Walker ile yürüyorum ama ameliyatli olan ayağın üzerine basınca sanki istemsiz olarak yukarı doğru atiyrm kendimi.ayak mi hala uzun ebn mi fatkina varamiuorm anlamadım

Bltylmz
Bnm 6. Ayda hatta ve hatta 8.ayda anca esitlenmisti bacagim, snn bacaginin simdiden esitlenmesine cok sevindim, hoplama oluyor bir kac ay, kaslar zayif oluyor yuk verdim zannedilse bile tam verilmiyor,bnm 10.ay bitti kalcadaki kaslar tam esneklesmedi ama cok şükür hareketlerimde sikinti yok beton gibi olan kaslar yumuşayinca hersey duzene giriyor :)

Ugur bocegi
Benim eşit gibi ama yarım cm falan sanki yine fark var yada tam duruşu bulamadgm için bana fark varmış gibi geliyo bilmiyrm.ben yaza kadar tam anlamıyla duzelemem zaten.sen dümdüz yuruyosn şimdi dimi sekme hoplama yoktur sanırım sende

bende uzunluk yok 1 cm kadar kısa gibide ama o hoplama bende de var arkadaşın dediği gibi kasların zayıflığından sanırım hergün düzenli yürüyorum ama hoplama geçmiyor tüm yükümü veriyorum biraz azalır gibi/oluyor ama ozamanda amliyatlı tarafıma doğru yamuluyorum.
sizdede yürüdüğünüz zaman amliyat bölgenizde kaslarınız çok sertleşiyormu öyle olduğu için ayağımı rahat adım atamıyorum sanki ağırlık kaldırıyormuş gibi hissediyorum kendimi.
sol kalçamdan ameliyat oldum şuan tek değnekle yürüyorum ama onuda sağ tarafımda kullanabiliyorum aol elime alınca tek değnek yine hopluyorum bu kaslar ne zaman iyileşicek 💁

btlylmz
Kalcadaki kaslar bnmde henuz tam esneklik kazanmadi dümdüz yuruyemiyorum cok hafif bir aksama oluyor o yüzden
MrvAkgl
Sertlesme bnm artik ilk aylara oranla azaldi ama soylediginiz gibi fazla yürüyüş yapınca yada ayakta kalinca setlesme oluyor o zmnda yururken bisey asiliyormusta yurumeye engel oluyormus gibi oluyor yuruyusten daha etkili birsey var oda egzersiz demisti doktorum, gercektende egzersiz yapip yuruyunce gözle gorulur fark oluyor
MrvAkgl
Kaslarin iyilesme süreci brz zmn aliyor ne yazikki bu tabi yapilan egzersizlere ve kisiye göre degiskenlik gösteriyor su zmn olur diyemem belki doktorunuz bu konuda aydinlatabilir sizi

Ben yürümeye baslayincafa fizik tedaviye gitmeyi dusunuyrm.ameliyat olmadan öncede kaşlar zayıftı benim şimdi hepten zayıfladı en az 1 ay giderim bari çabuk ilerleme kaydederim diye düşünüyorum.
Ben şimdiden böle kafaya takiysam yürümeye başlayınca ne olur bilmiyrm.
Bı tane daha sorayım 😊 yan yatarken ayaklarınızı toplayıp karnınıza doğru çekebiliyo musunuz ben cekebiliyrm yanlış mı yapiyrom acaba.oyle cekebiliyosam ileri doğru comelebilirim diyede dusunuyrm doktora da sorucam dizede sorayim dedim 🤣

MrvAkgl
Sertleşme nasıl oluyor bilmiyrm.ben yürürken sağ tarafa yük verince sanki kazığın üstüne basıyorum gibi 😊 böyle ayağımı bukeyim mi düz mü basayim bı tuhaf oluyor.resmen yeniden yürümeyi ogrenicex kısaca sanırım

btlylmz
Doktor bana herhangi bir hareket kisitliligi vermedigi icin bende oyle yatiyorum dumduz yatamiyorum zaten tabi sen doktoruna danis fizik tedaviye gitmen daha tabi iyilesme surecini hizlandirir yerinde karar :)

Anladım bi rahat rahat serbest yürüyebilsek hayırlısıyla
Bltylmz bana yatarken dikkat et sakın ayağını kendine doğru çekme demişti ama benim epey hareket kısıtlılığım var ben yan yatarken belden çok hafif eğiliyorum öne doğru onda bile aşırı evham oluyorum zaten ayak arası yastıkla yatmak işkence.geçen gün ilk defa ameliyatlı tarafıma yattım kalça hiç ağrımadı ama kaslarım acıdı biraz dikişleriin aşağısında
ugurbocegi banada doktorum bol bol yürü dedi egzersizleri evde ben kendim yapıyorum.

MrvAkgl

Ben hiç denemedim ameliyatlı tarafa korkuyrm.hatta Dr serbest demişti daha ilk günden ama yatmadım hiç.ben sola dönüp cekebiliyrm ayağımı rahatsızlık vermiyo.hatta düz ayaklarımı uzatıp ayak parmaklarıma değme çalışmaları bile yapiyrm 😊 çorabı giyiyrm arada her zaman giymiyrm abartmadn alistrma yapiyrm yani

Ugur bocegi

Aynen gidicem ya çünkü benim eskiden kalma çok sorunlarm var daha da uzar gitmezsem diye düşünüyorum.yeniden yürümeyi ogrenicem.hani bebekelr ilk yuruynce adım çöreği yaparlar ya kendime de yaparım artık 😊😊

MrvAkgl
Doktorlarda snrim kisinin durumuna gore yürü yada egzersiz diyor bende evde kendim yapmaya calisiyorum elimden geldiğince 10 seanslik fizik gordum orada zaten tum hareketleri ogrendim :)

Benim ameliyattan sonra protezimin tutması hemen ayağa kalkmam bile/mucize ameliyat önceside doktorum bu hareket kısıtlılılığını söylediği için çok kafama takmıuorum çünkü bundan daha kötüsünü bekliyodum.1 dahaki kontrolde doktoruma sorucam 6 aydan sonra bazı hareketlerde serbestlik olurmu diye kıyafetlerimi kendim giysem kimseye muhtaç/olmadan bana yeter.

Senin durumun farklı evet daha ağır geçmiş.benimde ağır ama 3.ay doldu nerdeyse daha rahat hareket ediyrm bide Walker yük gibi geliyo bana artk.1 hafta daha dayanicam tamam yün kullan diycek ama en azından yurume alıştırmalari yaorim diyorum.
Ben 30 gün gittim ama çok ağır seyelr yaptırmadı yurumedgm için sindibyuru derse daha farklı egzersiz yaptircaklar sanırım

btlylmz
Düzgün yürüyüş odakli ve kaslari daha cabuk iyilestirme egzersizleri yaptirirlar büyük olasilikla

Ugur bocegi
Yaptirsnlar artk vallah çok sıkıldım bu walkerdan.
Normal klozete ne zaman oturabiliyrz yükseltici olmadn acaba o da 6 ay mi

btlylmz
ben hic yukseltici kullanmadim boyum 1,57 oldugundan hastanedeki fizikci sana gerek yok uzun boylular icin o dedi o yuzden herhangi bir fikrim yok o konuda

Üst Alt