Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin hastaneler ekseninde sunumu ve özel teşebbüsler

Taz

Yasaklı Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Merhaba!

Maalesef bugün geldiğimiz noktada hastalar, özel sağlık kurumları için birer müşteri haline getirilmiştir. Geçmişte özel sağlık kurumu denince aklımıza sadece Florence Nightingale ve Amerikan Hastanesi gelirdi ki bu merkezler, mevcut sağlık sistemine bir alternatif olmaktan ziyade üst düzey gelir sahibi kişilere ayrıcalıklı hizmet verme amacı güderlerdi.

Son yıllarda mantar gibi türeyen ve kanser gibi ülke geneline yayılan özel sağlık kurumları, Türkiye'deki sağlık sistemini tehdit eder hale gelmiştir. İlk zamanlar, hastaların sadece konfor açısından tercih ettiği bu kurumlar, ilave olarak gerçekleştirdikleri risksiz sayılabilecek operasyonlar sayesinde maddi anlamda giderek güçlendiler. Kazandıkları güç ile ilk önce teknik ve teknolojik imkanlarını geliştirdiler, daha sonra ise kamu kurumlarında görevli, alanında gerçekten tecrübeli hekimleri kendilerini çektiler.

Hekimlerin kamu sisteminden kaçışını önlemek yerine, uygulanan yanlış sağlık politikaları ve çıkarılan yasalar ile adeta yangına körükle gidildi. Ülkemizin bazı üniversite hastanelerinde toplu istifalar yaşandı, öyle ki bazı ana bilim dallarında profesör kalmadı! Her zaman en kaliteli hizmeti veren, saygın ve tecrübeli ekiplere sahip üniversite hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastaneleri, özel sağlık kurumlarına yenik düşürüldüler. Şimdi en modern cihazlarla donatılmış kamu hastaneleri açılmaya başlandı ama ne yazık ki bu cihazları en verimli şekilde kullanacak olan kalite ve tecrübe sahibi hekimler çoktan özel sağlık kurumlarınca transfer edildi.

Aslında hekimlerimize de kızamıyorum. Hekimlerin de birer insan olduğunu unuttuk, bir insan ne kadar idealist olursa olsun eğer taraflardan birisi elinde daha rahat çalışma şartları ve mevcut kazancınızın en az beş katını sunan bir teklifle geliyorsa bu teklifin cazibesine kapılmamak elde değil!

Durum tespiti mi yapmak istediniz, şikayet için mi bu başlığı açtınız anlamadım.

Ülkemizde son 10-15 yılda olan durum şudur: Kapitalizme tam entegrasyon.

Biz hayatın her alanında kapitalizme entegre olduk. Ancak kendi içimizde yeterli kaynak/üretim/eğitim/bilgi bütünlüğü olmadığı için sizin de dediğiniz gibi dış sermayenin çatısı altına girdik.

Dış sermayeden kastım özel sektör. Hayatımızın her alanı özel sektöre bırakıldı. Ancak dediğim gibi bunun için bilgi birikimimiz olmadığı için onların kar hedeflerine göre savrulduk.

Sadece sağlık değil, eğitim alanında da şuan benzer durumlar var. Hatta üretim alanında, tarımda, askeri alanda vb.

İlk aşamada bize tatlı geldi. Artık herkes her şeye erişir oldu. Herkes her şeye eriştiği için, erişiklen şeyler önemini yitirdi. Ve üzerine de koyamadığımız için kısır döngü başladı.

Bunun sonu acı bir şekilde entegrqasyondan çıkmaya/kısıtlamaya gider. Ama malesef verdiğiniz şeyi geri almak çok zor, sancılı ve acılıdır.

Aslında başlığın orijinal hali:
"Hipokrat'tan Recep Akdağ'a: Türkiye'deki Sosyalist Sağlık Sistemine Proletaryanın Entegrasyonu ve Kapitalist Paradigmanın Diyalektik Sunumu" idi ama gördüğüm kadarıyla değişikliğe uğramış.

Taz Ne yalan söyleyeyim çok güldüm :D

Ama StratoS kardeşimin bunda bir dahli yok. Başlık "Türkiye'deki Sağlık Sistemi" şeklindeydi. Anlaşılması ve ayrıntılı olması bakımından değiştirmiştim... Bana sorarsan tam uyuyor :)))

hozgul Aslında başlığı o şekilde açmamın amacı: Genele hitap eden, daha katılımcı ve paylaşımcı bir konu altında herkesin düşüncelerini ifade edebilmeseydi. Ama böyle uygun görüldüyse yapacak bir şey yok. :) StratoS' a bu konuda herhangi bir eleştrim yok, o bakımdan yanlış anlaşılmasın. :)

Üst Alt