Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ülseratif kolit ameliyatı olmalı mıyım, olan arkadaşlar tecrübenizi paylaşır mısınız?

isosule

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
4 yildir ulseratif kolit hastasiyi üniversite hastanesinde gastro bölumunde tedavi goruyorum. hastaligim bu sure icinde hic remisyona girmedi sürekli sanciyla gelen kanli isal durumundayim 10 dan fazla wc ye gidiyorum. kullanmadigim ilac kalmadi sadece kortizon kullandigim donemde iyi oluyordum ama kortizonu birakir birakmaz hastalik tekrar aktiflesiyodu. yaklasik 1 yildir remikayt aliyorum ama onunda bir faydasi olmadi en son ki kontrolumde doktorum ameliyat olmak isteyipistemedigimi sordu iyilesiceksem neden olmasin dedim. cuma gunu kolonoskopi cekikecek ve cerraha danisilacak . hastaligimin tutulum yeri rektumdan itibaren traverter kolona kadar yaptigim arastirmalarda hastalik cikisa yakin olunca dikis tutmadigi yani omur boyu stoma torbasiyla yasamak zorunda kalmam gerekecek:( bu ameliyati olan arkadaslardan rica ediyorum beni ameliyat hakkinda bilgilendirirmisiniz. rektumd yara oldugu icin ameliyat olmamalimiyim?

Burdaki yanitlara gore hareket etmeyin lutfen.

Konusunda uzman 1 hekime danisin.

Bende uzun yillardir IBH hastasiyim.. (Crohn disase). Pankolit degilsiniz , sigmoid ve rektum tutulumu var. Acikcasi ameliyat olmanizi gerektirecek 1 durum yok gibi duruyor. Kolonoskopi sonrasinda durumu tekrar degerlendirin.

Kortizona yanit alip Remicade yanit alamamaniz sasirtici. Kortizon'dan yanit alamayanlar TNF-a ilaclara baslanir.. Salofalk lavman vb. kullaniyormusunuz ?

Aldiginiz tedavileri sayarmisiniz.

sesene cvbin icin tesekkur ederim. ilk once salofalk 3*3 salozoprin bunun dozunu hatirlamadim salafalk lavman sonrasinda kopuk lavman
imuran ve peridnol imurana hala devam ediyorum fakat kortizonu biraktirdi doktorum cunku cok uzun birbsure kullandim
remikeyt aliyorum serum olarak yaklasik 1 yil oldu. salafalk ve salozoprin bende hic bir etki etmedigi icin doktorum onlari kesmemi bosunaucuduma zarar vermemmi soyledi. tabii bu aralarda hastaned yattim orda cesitli lavmanlar serumlar ilaclar flaggy kullandim amip nedeniyle. demir serumlari unite unite kanlar.

peridnolu belirli araliklarla belirli bir sure azaltarak kullandim ceyrek almaya basladigim anda bile hastaligim aktiflesiyodu.
remikayti aldiktan ilk 10 gun iyi oluyorum kanamalar azaliyo ama hic gecmiyor 10 gunden sonra ani sancilar siddetli kanamalar basliyor.iki ayda bir aliyorum su an. ilaclarin cok yan etkisi olyor boynumda kist olustu operasyon gecirdim patoloji sonucu temiz cikti.kemiklerim cok zayifladi gozumde kanamalar oluyor hassaslasti batmalar oluyor. son olarakta kasik fitigi oldum bunun icinde ameliyat olmam gerek. ilacn yan etkileri belli remikaytin verem yapma olsaligida cok yuksek ilaclarla duzelemiyorum ameliyat olup kurtuliyim diye dusunuyodum fakat ameliyatinda riskleri var.

Üst Alt