Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üretra darlığı için tekrar ameliyat mı olmam gerekir?

hayat.su

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
selamlar.
siteye yeni üye oldum biir sıkıntımı iletecektim sıkıntı yaşamasaydım üye olurmuydum bilemiyorum :))
sorunum şu..
2 yıl önce trafik kazası geçirdim ve kalça kemiklerim kırıldı kırılan kemikler üretra yı kesti öncelikle hemen göbekten sonda takdılar kırılan kemiklerin iyileşmesi için 3 ay bekledim
sonrasında ÜRETRA PLAST sanırım adı buydu ameliyatı oldum göbek sondasını iptal edip penis sondası takdılar 1 ay sonra çıkarttık çıkarttığımız günün ertesinde ilk tıkanıklığı yaşadım acil hastaneye gitdim
sonda takmaya çalıştılar ama olmadı şansmıdır kısmetmidir bielmiyorum ama 1 damla 2 damla derken günde 10 defa 3-5 damla ile rahatlama başladım gün geçtikçe düzeldi düzeldi derken öyle aman aman tazyikli idrar
yaptığım yok az az ama sık sık ve tazyiksiz yaşamaya başladım ara ara iltihap yapığı oluyordu antibiyotik ile geçirdim.bu geçen zamanlar içerisinde ped kullanmak zorunda kaldım hala da devam ediyor zira idrar gelme belirtisi ile hemen sızıntı başlıyor
bu akşam idrara çıktığımda yapamadım telaş ve korkuda bastırmaya başladı belki idrarım yoktur onun için yapamıyorum diye düşündüm bende masturbasyon yaptım ama sperm dışarı çıkmadı haliyle korku telaş tavan yaptıı.sabahına doktora gitmeyi planlamaya başlamışken tekrar idrar yapma isteği geldi ve başardım.
şimdi anladığım kadarı ile ameliyat yapılan bölgede bir darlık söz konusu çözüm için tekrar ameliyat mı olmam gerekir ?
veya darlığın olduğu bölgede iltihaplanma olabilirmi ki daha önce olduğu zaman idrarda koku oluyordu yakın zamanda böyle bir koku yok
gün içerisinde çay ve kahveyi fazla tüketiyorum ama suyu az içiyorum bununda etkisi olabilirmi
forumda okuduğum ve TAK denen bir olay varr bir nevi sonda gibii bana bir çözümmüdür bu ?
cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Üretrada darlık oluşması muhtemel. Olası bir üşütme, aşırı stres ve tabii ki en önemlisi enfeksiyon bu darlığı tetikler, arttırır.

Doktora gitmenizi öneririm. Ama öncesinde bir idrar kültür testi yaptırın. Onun sonucuna göre kullanacağınız antibiyotik darlığa da iyi gelecektir.

Olası bir darlıkta iki şey önerilir:

1- Günde bir defadan az olmayacak şekilde TAK yöntemi ile mesaneyi boşaltmak.
Burada önemli olan şey sizin kendi başınıza işediğinizde mesaneyi ne kadar boşaltabildiğiniz, mesanede ne kadar idrar kaldığı. TAK yaptığınızda hem üretradaki darlık zaman içinde azaltılaabilir hem de işediğinizde mesanede kalan ve zamanla soruna yol açması muhtemel idrar tümüyle boşaltılabilir.

2- http://www.engelliler.biz/forum/sag...in-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html
Kendi başınıza işediğinizde mesanede risk oluşturacak seviyede idrar kalmıyorsa, sorun sadece üretral darlıksa, bu durumda bu dilatasyon sonda kullanımı çok iyi bir seçenektir. Katater üzerinde delik bulunmadığı için mesaneyi boşaltmak için kullanılmaz. Ama bu deliksiz olması aynı zamanda üretrada tahrişi de minimum seviyeye çeker (yani, öyle ya da böyle delikli katater üretrada tahrişe neden olabilir, ama deliksiz olduğunda bu tahriş neredeyse asla söz konusu olmaz)

Ben olsam şöyle yapardım:
1- İdrar kültürü için tahlil verirdim
2- İdrarımı yaptıktan sonra bir tane 14 numara hi-slip kendinden jelli katater alır sonda ile mesaneyi boşaltır (böylece işemeden sonra mesanede idrar kalıp kalmadığını anlarım)
3- Eğer idrar kalmıyorsa birkaç günde bir deliksiz dilatayon sondası ile TAK yapar, üretranın açık kalmasını sağlarım (bu süre darlığa göre senin tarafından belirlenebilir)
Eğer idrar kalıyorsa, o zaman günde en az 1 defa delikli kataterle TAK yapar ve mesaneyi rahatlatırım.

Üst Alt