Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Üretra darlığı idrar tahlilinde herhangi belirti verir mi?

babacan85

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Merhaba, bu forumda üretra darlığı sorunu yaşayan arkadaşlar çok var. Benim sorum şu: üretra darlığı idrar tahlilinde herhangi belirti verir mi?

Hayır, hiç bir belirti vermez. Bir tek, üretrada kılcal kanamalar varsa, bu çıkabilir belki tahlilde. Ama onu da üretrada darlığa yormak ne kadar gerçekçi olur bilmiyorum.

sizce üetra darlığı idrar yollarında yanma yaparmı peki ?
retrograt üretrografi çekimini detaylı olarak anlatırmısınız ?

Retrograt Üretrografi (Retrograde urethrography), üretraya sıvı verilerek bölgenin o şekilde röngen ile görüntülenmesi ve üretradaki olası darlığın yeri ve boyutunun tespit edilmesi için uygulanan ver yöntemdir.
Penisten şırınga ile ilaçlı sıvı zerk ediliyor içeri, sıvı dışarı akmasın diye elle penis ucunu tutuluyor ve o haldeyken bildiğimiz rontgen cihazı ile rontgen çekiliyor. Böylece üretra çok net olarak görünüyor rontgende....

Aşağıda -sanırım- prostat için yapılan bir görüntülemenin resimleri var mesela:

Üretranın normal görüntüsü:
F4.small.gif

İlaçlı görüntüsü:
F5.small.gif

Not: [SPOILER=Ne kadar kullanışlı ve sağlıklıdır bilmiyorum ama, yapay üretra olarak anladığım bir yöntem de gördüm youtube'da:][ame="http://www.youtube.com/watch?v=MJwi4utS-RE"]YouTube - thespanner.com Trans Urethral Microwave Therapy (TUMT) painful catheterization and urology alternative, patient's interview[/ame]
[/SPOILER]

bende sistoskopide darlık falan çıkmadı.Fakat sistoskopiden sonra sorunlar daahada büyüdü.Şimdilerde idrarda zorlanmayla beraber kalça kasıklar makat çevresi testislerin arkasında sürekli bir yanma,sızı ve dolgunluk var ve bu geçmiyor.Azıcık bir iidrara sıkışsam hemen artıyor idrar yaptıktan sonrada tamamen geçmiyor.Sürekli var.Ama sabah uyandığımda geçmiş oluyor ama öğlene doğru yeniden başlıyor.Şimdi kendi kendime düşünoyum acaba sistoskopiden sonra darlıkmı oldu diye.
Siz omurilik felçliler darlık sorunuyla çok karşılaşıyorunusz. Siz kaç yıl darlık olmadan TAK yaptınızda darlık kaç yıl sonra ortaya çıktı ? Üretranın daralması kolay bişey mi ?

Sistoskopi darlığa neden olmaz. Bir ihtimal sistoskopi yaparken üretrayı zedelemiş olabileceklerini düşünsek bile, bu durum penis civarında gözle görülür bir morarmaya neden olurdu ve sen bunu fark ederdin... Bence sistoskopi bir zarar vermiş olamaz. Ama ille de darlık olup olmadığını kontrol etmek istiyorsan bence Retrograt Üretrografi yaptırabilirsin...

Omurilik felçlilerde kalitesiz TAK yapmaktan kaynaklı veya benim gibi kronik sebeplerle üretrada darlık olabiliyor. Bu öyle birkaç günde oluşan bir şey değil. Uzun yıllar sonucunda ortaya çıkar. Bende 7 yılda oluştu mesela...

Yerinde olsam ikinci bir hastaneye/doktora gider ve muayene olurdum...

abi inanki 7-8 tane doktora gittim.Hepsi farklı şeyler söyledi.Bazısı yeniden sistoskopi yapmaya kalktı.Derdim devam ediyor.Regtrograt üretrografi heryerde çekilen bişeymi ? birde üretrografi çekilirken kateteri mesaneye kadar itiyoarlmı?(sonda gibi) yoksa penisin ucundanmı veriyorlar ?
Röngten çekerken işetiyolarmı ?
Ben mesaneye kadar sokulan invaziv bir girişim yaptırmak istemiyorum.Her bişey sokuşta oranın gerilimi dahada artıyor.

Yok, ucundan sıkıyorlar ilacı.
Hayır, röntgen esnasında tek istedikleri şey içeriye zerk ettikleri sıvının üretrada kalması için penisin ucunu sıkıca tutman. O kadar...

Gittiğin doktorlar tam olarak neler söyledi. Yazar mısın buraya...

bazısı prostat iltihabı dedi.Bazısı mesane boynu yüksekliği vardır görememiştir bende bir sistoskopi yapayım dedi.Bazısı sistoskopiden sonra darlık olmuş olabilir ,bir sostokppide ben yapayım dedi.Dayandılar antibiyotiği,Flomax ilacı içiyorum(aslen prostat ilacı) bazısı ürodinami yapmaya kalktı.KAldım ortada.Sorunlarda büyüdü.
Bülent çetinelemi gitsem acaba.Ama gitmesine gideyimde derdime çare olacakmı ?
Siz üretrografiyi nerede çektirdiniz. ?

Çetinel çok iyidir. Muayenehanesine gider kontrol olursun, sonra o seni Cerrahpaşa hastanesine asistanlarına yönlendirir. Orada gerekli kontrolleri olursun, sonucu yine Çetinel değerlendirir... Ama maalesef o da büyük ihtimalle kendisi sistoskopi yapmak isteyecektir...

Ben Bakırköy Devlet hastaseninde çektirmiştim.

Size çetinelmi çektirdi üretrografiyi.Üretrayı görmek üretrogrfiyle mümkünse neden sistoskopi yaptırayım ?
Biraz yorum yaparmısınız ? Bletn bey muaynahanesindemi yapıyor sistoskopiyi ?
size neden sistoksopi yapmadı.

Bende darlık olduğunda acil servise gittim Bakırköy'e. O zaman Çetinel'den haberdar değildim. Orada -üretrayı geçip mesaneye ulaşamadıkları için acilen- sistofiks uyguladılar (göbekten delip mesaneye sabit sonda taktılar yani). Sonra darlığın boyutunu kontrol etmek için üretrografi istediler. Orada çektirdim. Darlık olduğunu teyit ettiler o kadar.

Sonra ben Çetinel'i buldum. Ona gittim ve o sistoskopi dedi. Neden üretrografi değil de sistoskopi? Çünkü biri rontgen sonuçta, diğeri ise kamerayla girip canlı canlı içeriyi görmeyi sağlıyor. Ve daha da önemlisi, darlığı tespit ettiğinde bıçakla o darlığı kesiyor. Böylece bir seferde hem tanı hem de tedavi mümkün oluyor.

Hayır, Çetinel'İn muayenehanesinde hiç bir cihaz yok. O dinliyor ve ya kendi ameliyatlarını yaptığı özel hastaneye yönlendiriyor seni (oradaki masraflar için fiyat veriyor size) ya da "benim o kadar param yok" dersen, seni Cerrahpaşa tıp fakültesindeki asistanına yönlendiriyor. Tetkikleri vs. orada yaptırıyorsun...
Çetinel biraz pahalıdır ama sağlık açısından böyle çetrefilli konularda çok iyi bir uzmandır.

sistoskopiye anestezisiz mi girdiniz ? Ben anestezisiz girdim.Benim sistoskopim 5 dk bile sürmedi.Kamerayla bende izledim.sonradan kalın sonda takıldı o bozdu beni biraz galiba.sistoskop İdrar kesesine girerken çok acıdı.Sizin olay nasl oldu.Sonda girmedi sanırım size.Demek darlık olan yerden sonda geçmez.

Bende his olmadığı için zaten anesteziye gerek yoktu...
Darlık çok yoğun ve kronik olduğu için mesaneye kadar gidilemedi sistoskopiyle. Yani sonda da takılamadı doğal olarak.

Darlık olan yerden sonda geçer de geçmez de. Bu darlığın büyüklüğü ile ilgili. Bende darlık yolu tamamen kapatmıştı ve sistoskopi anında bıçakla darlığı traşlamanın bir fayda sağlamayacağına karar verildi o esnada. Onun için zaten üretrayı by-pass eden bir yöntemle mesane üstünden göbein yakınlarına cilde bir yol çıkartıldı. Şimdi oradan TAK yapıyorum....

çok geçmiş olsun bülent abi.Ama şu anki halinizden memnunsunuz sanırım.Vücuttan idrarı çıkarmak ne büyük sorunmuş.Nette baktım üretrografi sırasında insan bazen kendini olmadık kasdığı zaman darlık yoksa bile darlık var gibi görünebiliyormuş.
sizde bu konuda baya tecrübe sahibisiniz.Tecrübelerinze göre

1- sistoskopiden sonra bende darlık çıkmadı.Ama sorunlar dahada büyüdü.sistoskopi ve sonda etkisiyle darlık olmuş olabilirmi .?

2- eğer darlık yoksa benim bu sorunum ne olabilir ?

1- Bence olamaz.
2- Sistoskopi yapmadan bir şey diyemem :):):):)

İnan bilemiyorum... Yerinde olsam, maddi durumum özel muayenehaneye gitmeye uygun değilse, Cerrahpaşa tıp fakültesi polikliniğine giderim. Orası bu konuda oldukça iyidir...

MAddi durumum var.Özel doktorada giderim.Ama ben penisten içeri birşey sokturmak istemiyorum artık.Onun problemini çok yaşadım.Doktorların oyuncağıda olmak istemiyorum.
sizin idrar yollarınızda yanma sızlama gibi sorunlarınız oluyormu ?
TAK yapan birisi var tanıdığım ileri tansiyon ve diyabet hastası.adam o kadar özensizki sondayı cebinde taşıyor.Oraya buraya atıyor.Bülent abi dertleşsek biraz.Ne moral kaldı 3 aydır.İştahım bile yok doğru dürüst.Doktorlara hastanelere gitmekten mahvoldum.Babam var diyaliz hastası,bana yardımcıolacak pek kimsede yok.Tek başımaym.

Bülent abi üretrografi çekmek ne kadar sürüyor ?
içeri verilen o svıyı nasıl çıkarttınız ? Sonuçta işeme yok sizde bilgdiğim kadarıyla
Üretrografi sırasında içeri sokulan kateterle ilgili kanama olabilimi ?
Yaparken Penisten içeri kayganlaştırıcı sıvı sıkıyolarmı ?

5 dakkalık iş

İçeri verilen sıvı bir şırınga ile, azcık bişey. Penisten mesane girişine kadar dolduruluyor. İş bitince penisin ucunu bırakınca bol gazlı bez içine boşalıveriyor zaten. Ya da sen yanıa bi kap alırsın, ona işersin...

Üretrografide içeri kateter sokulmuyor. Penisin ucundan şırınga ile sıvı zerk ediliyor. Yani içeri giren bir şey yok. Sadece sıvı...

Hayır. Hİç bir şey olmuyor. Sadece içerde sıvı tutmanın verdiği bi zorlanma olur o kadar

sence darlık varmıdır abi.Sistoda darlık çıkmadı.Alet rahatlıkla ilerleyip idrar kesesine kadar girdi.Ama sistodan sonra sorunlar dahada büyüdü.Beni biraz rahtlatsana abi.Sende çok tecrübeli sayılırsın bu konularda.

:):):):):) Nasıl rahatlatiim abicim seni :)
Bence darlık yoktur. Bence bir mekanik sorun var sende ve Çetinel'e gidersen sorunu tespit edip tedaviyi gerçekleştirecektir.

Salı Günü sabah 10 da Göztepe eğitim ve araştırma hastanesinin üroloji kilinğinden randevu aldım.Olanları orayada anlatıcam.Belki üretrografi çektirirler,.En iyi devletin hastanesine gitmek.

Gittim işeme testi yapıldı. Max:12 ortalama 7.2 ml çıktı. 1 ay öncekiyle hemen hemen aynı.Sistoskopiyi boş yere yapptırmışsın dedi.Penisten ilaçlı röntgen çekelim diyince doktor oranın sorununu dahada alevlendirir şimdilik gerek yok dedi. 15 gün sonra kontrole gidicem.O zaman belki röntgen çekilir.Sorun hala ne belli değil.Nörojenik bir sorun olduğu düşünlüyor ama benim aklımda hala darlık var.

Üst Alt