Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Uyku apnesi titrasyon testi burada yaptırıp, cihazı yurt dışından alabilir miyim?

berk3435

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar, Bende yaklaşık 2 ay önce ağır uyku apnesi tespit edildi. Kısaca şöyle izah edeyim; devlet hastanelerinde 4-5 ay sonrasına tarih verdikleri için özel bir hastanede uyku testi yaptırdım ve ağır uyku apnesi teşhisi koyuldu ve titrasyon testi önerildi. Daha sonra aynı testi üniversite hastanesinde yaptırdım. Orta şiddette uyku apnesi çıktı ve titrasyon testi önerildi. Daha önce devlet hastanesinden gün vermişlerdi, ben iptal edin demiştim ama etmemişler. Geçen gün aradılar boş yer varmış. Oraya da gittim. Burada sonucu 1.5 ay sonra vereceklerini söylediler. Bende bugün üniversite hastanesine gittim ve titrasyon için yatmak istediğimi belirttim. 3-4 ay sonrasına gün verebileceklerini söylediler. Ama beklememek adına Philips'in distribütörünün bir kartını verdiler. Arayıp randevu alın, gelip evinizde titrasyon testi yapıyorlar ve cihaz ayarlarını bize bildiriyorsunuz ve bizde cihaz için işlemleri yapıyoruz dediler. Bu kişilerin böyle bir testi yapma yetkisi var mı?

Asıl görüşlerinizi beklediğim konu ise; Almak istediğim cihaz Türkiye'de 8 bin lira civarında ama ABD veya Kanada'da 400 dolar civarında. Açıkçası 3'te bir fiyata yurt dışından getirtmek istiyorum ama titrasyon testi için ne yapmalıyım? Philips'in buradaki distribütörünü arasam, sonuçta cihaz satmak için geleceklerini için kabul etmezler sanırım. İlk testimi yaptırdığım özel hastanede mi yaptırayım titrasyon testini? Sonra cihazı onlara ayarlatayım? Nasıl bir yol önerirsiniz? Ne yapmalıyım? Kafam karmakarışık. Desteğinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

8.000 TL'lik cihaz nedir Berk hocam merak ettim. Şu aralar en baba model Resmed Airsense 10 ve onun da sıfırını iyi bir pazarlıkla (standart maskesi ile birlikte) 5.500 TL ye falan alırsın bence. Bu tip cihazlarda garanti ve servis önemlidir o nedenle cihaz alırken buna dikkat etmende yarar var. Yurtdışından cihazı alırsın ancak bir sorun oldugunda yaptırmak sana daha pahalıya mal olabilir, hatta bunu yapmam diyebilirler. Bunu düşünmekte yarar var. Ayrıca cihaz kadar maske de önemlidir, o nedenle cihaza çok para vermektense ikisini de dengelemende yarar var. Sana önerim cihaz olarak en üst modeli düşünmektense maskede iyi bir şeyi düşünmelisin.

Tabii bunları yapmadan önce titrasyon testi yani kaç basınçla bu hastalıkla mücadele etmeye başladığını gösteren testi yapmalısın, ben senin yerinde olsam bu ölümle bile sonuçlanabilecek bir hastalık oldugundan güvendiğim doktor hangisi ise onun önerdiği testi yaptırır ve o testin de yazılı raporunu alırdım. Universteymiş, özelmiş vs... ayırmadan doktor düşünerek etmen sana ileride cihazı kullanmaya başladıktan sonra da o doktora gidip durumunu kontrol ve gözlem altında tutmana yarayacaktır ki APNE hastaları için en önemli kıstaslardan birisi budur, doktora belli aralıklarla kontrole gidilerek cihaz verilerinin doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

@engellsizz cevabın için teşekkür ederim. Sanırım siz veya bir yakınınız kullanıyor. O zaman Türkiye'den Resmed Airsense 10 üzerine yoğunlaşayım. İyi bir maskeyle beraber bu veya yakın özelliklerde bir cihaz alayım. Daha sonra sorun yaşamamak için bu şekilde yapmak daha mantıklı sanırım dediğiniz gibi. Bahsettiğim gibi sonuçlarını aldım 2 hastanede titrasyon testi önerdiler. 3. de sonuçlandıktan sonra o da önerecektir. Ama burada durum şu ki; çok yoğunluk olduğu için 3-4 ay sonrasına randevu verebiliyorlar. Bahsettiğimiz titrasyon testini cihaz satan firmalar yapabiliyor mu? Güvenilir mi? Bu konuda bilginiz var mı? Ya da hiç sıra beklemeden özel hastaneye gidip, orada mı yaptırmalıyım testi? Takibi konusunda ise; 3. gittiğim hastane sonucu verdikten sonra titrasyon önerdiğinde, ben zaten özel bir hastanede yaptırdığımı takibini kendilerinin yapıp, yapamayacını önermem mantıklı olmaz mı?

Resmed Airsense 10 CPAP cihazını kullanıyorum ben, bende de agır uyku apnesi var.

Titrasyon testi = CPAP cihazını ne kadar basınçla kullanmanızı gösteren testtir. Bu test olmadan cihaz almanız pek mantıklı olmaz, neticede cihaz alsanız bile basınç ayarlamak gerekecektir. Bazı hastalara sabit basınç gerekir, doktor bunu raporunda yazar, zaten bu rapor olmadan SGK'dan cihaz parası da alamazsınız (SGK'dan cihaz parası almak da ayrı bir maceradır ona girmiyorum). Eğer doktorunuz, size evde yapılan testi onaylayıp raporunuzu yazabiliyorsa ve adamlar kaliteli yapıyorlarsa işini bence sıkıntı yok. Ama yok, eğer sadece sizden para tırtıklamak için anlaştıkları birileri ise ve onların size evde yaptıkları teste göre rapor yazamam derse o zaman şüphelenin derim. Çünkü o rapor size forum konumuz olan ENGELLİ hakları dahil bir çok haklarınızı almanızda gerekebilecek en önemli 2. rapordur ki zaten SGK'dan CPAP cihazı için para talep edecekseniz bu 2. rapor olmadan alamazsınız (ek olarak her ne kadar şu an devlet engelli hakları için ilk rapor kabul ediliyor olsa da bana göre 2. raporu da almak önemlidir, gelecekte neler istenir bilinmez)

Ben 2. yatış testini (titrasyon veya diğer adıyla basınç tespit testi diyelim) birinci testi yaptırdığım hastanade (özel) yatarak yaptırdım. Çünkü doktorum o özel hastanedeydi ve tedaviye o doktorla başladım. Özel hastanede SGK'lı olarak yaptırdım, tabii parasını cebimden verdim, neticede özelin farkı şu oluyor, süreç hızlı işliyor, yattıktan sonra mesela sonuçları devletteki gibi aylarca beklemiyorsunuz, hemen 1-2 gün sonra doktorunuz çağırıyor ve size durumunuzu güzelce anlatıyor (iyi bir doktorsa tabii) ve ona göre sizi cihaz konusunda yönlendiriyor. Olay budur, bu hastalıkla ilgili etrafımdan edindiğim deneyim, devlet hastaneleri ne yazık ki hasta sayısı çok olduğundan -ve malumunuz bizde devlet hastaneleri nasıl çalışıyor biliyoruz- yapılan testlerin kalitesi bana göre soru işareti ve daha önemlisi de sonuçların çok geç çıkıyor olması. Şahsen ben testi yaptırıp 2 ay sonra gelin diyen bir kurumun benim testimi bile karıştırıp karıştırmadığından şüphelenirim neticede o kadar çok hasta var ve araya o kadar uzun süre giriyor ki insan düşünmüyor değil :(

engellsizz Sizde benim gibi aynı şekilde ağır uyku apnesisiniz. Biraz kafanı ağrıtıyorum ama kusura bakmayın! Beni Philips'e yönlendiren kişi labaratuvardaki teknisyendi. Dediğiniz gibi bir anlaşma var arlarında ve bir miktar kazançları oluyor olabilir. Şu anda bana mantıklı gelen 1. tesimi yaptırmış olduğu özel hastanede titrasyon testi yaptırmak. Zaten SGK ile anlaşmaları var. Cihaz ücretinin bir kısmını SGK'dan talep edebiliyoruz. Ama şöyle bir durum oluştu. Ben onlarda testimi yaptırdığım zaman ağır uyku apnesi çıkmıştı ama yine 1. testimi yaptırdığım üniversite hastanesinde orta şiddette apne çıktı. Hangisi baz alınacak acaba? O zaman ilk testi yaptırdığım zaman biraz daha kiloluydum. Büyük ihtimal onun etkisi oldu. Ama benim gözlemlediğim yorgunluğum ve uykusuzluğum aynı şekilde devam ediyor. Titrasyonu ona göre mi ayarlıyorlar? Ne yapmamı önerirsiniz? Ayrıca korktuğum, çekindiğim asıl konu ise; :) titrasyon testi. nasıl bir süreç işliyor? İlk testten daha mı zor? Vücuda yine bir sürü aparat bağlanıyor mu? Cihaz sürekli hava verdiği için nasıl bir his oluşuyor? Rahat uyuyabiliyor musunuz? Komik gelecek ama, sürekli hava verdiği için biz verilen havayı geri nasıl veriyoruz? Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler. :)

Değerli kardeşim, yaşadıklarımızı paylaşıyoruz ki insanlar faydalansın, o nedenle elimden geldiğince ve bilgim dahilinde yazıyorum.

Uyku apnesi tespitinde ikinci yatış ya da test diyelim = titrasyon testi = "poligrafik uyku incelemesi" = maske ile uyumak demektir. :D Amaç, uyku sırasında APNE olduğunda size ne kadar basınç gerekiyor ki o APNE büyümeden bitirilsin, neticede APNE, hava gelmediği için tıkanma demektir. Haliyle CPAP cihazı sizin solunum yolunuza sürekli hava üflerse APNE de olmayacaktır, işin mantığı budur. Şimdi teknik detaya giriyoruz, tamam hava gelsin APNE olmasın ama ne kadar basınçlı bir hava gelmelidir, işte altın soru burada. 2. yatış testinde teknisyen sizi uyku boyunca takip eder ve apne oldugunda CPAP cihazınızın kaç cmH2O basınçla bu apneyi bitirdiğini tespit eder, böylece o gece bu denemeleri yapa yapa doktorunuza rapor yazar, o raporda der ki "Bu hastanın CPAP cihazını xxx cmH2O sabit basınçla kullanması gerekir" veya der ki "hastanın otomatik bir CPAP cihazı kullanması gerekmektedir".

Yani 2. yatış testinizdeki durumunuza göre almanız gereken cihaz ya sabit basınç veren bir cihazdır (nispeten ucuz olan) ya da daha teknolojik ve pahalı olan OTOMATİK bir cihazdır, otomatik cihazın espirisi sizin solunumunuzu takip etmesi ve APNE başlar başlamaz onu yatıştıracak basıncı kendi ayarlamasıdır, bu gerçekten de ileri bir teknoloji, bu nedenle ben otomatik CPAP cihazı kullanan bir hasta olarak bunun gerçekten de işe yaradığını teyit edebilirim, keza CPAP cihazındaki SD karttaki verileri haftalık inceliyorum ve cihazın işe yaradığını net şekilde görebiliyorum.

Çekinecek, korkacak bir durum yok, sadece bilinçli olmak gerekli. Neticede kimse burnuna hava üfleyen bir aletle uyumak için can atmaz tabii lakin bu hastalık yüzünden ölüm riskiniz varsa veya daha kötüsü sakat kalma riski varsa ve hasta olarak bunu istemiyorsanız bunu seve seve yapacaksınız demektir. O nedenle bilinçli bir hasta olarak hareket etmek en iyisidir. Burada sorun şu ki maske ile uyumak alışmakla alakalı, daha önce aşağıda link veriyorum burada bazı önemli hususlara değinmiştim, tekrar yazmayayım okuyun lütfen.

https://www.engelliler.biz/forum/sa...-oraninda-rapor-veriliyor-43.html#post2164723

Özetle, maskeyle 1 gece uyuyacaksınız ve basıncınız tespit edilecek, akabinde yapacağınız şey cihaz almak ama daha önemlisi size uyan ve rahat edeceğiniz bir maske almak olacak. Bu noktada ne yazık ki maskeleri deneme şansınız olmuyor, haliyle size uyan ve rahat edeceğiniz maskeyi para verip almak durumunda kalıyorsunuz.

Ben mesela önce Philips Dreamware maske kullanıyordum ama alışamadım ve Resmed N30i maskeye geçtim, sonrası bebekler gibi uyku kefi :D

engellsizz uzun cevabınız için teşekkür ederim. :) titrasyon testine neden girmek gerektiğini öğrenmiş oldum. Basınç ayarı yapılıyor ve yapılan ayarda apne tamamen kayboluyor ve bu şekilde tıkanmanın önüne geçilmiş oluyor. Ya aslında benim çekindiğim, korktuğum durum şu; titrasyon testinde ya da şimdi siz kullandığınız şekilde sürekli hava geliyor ya hava vermeyi vücut unutup da sürekli hava alma gibi bir durum oluşuyor mu? saçma ve komik gelecek ama ondan korkuyorum. :)) Yoksa cihaz kullanacağım ve uygun bir maskeyi bulduğum taktirde bebek gibi uyuyacağım inşallah. Kafanızı ağrıtıyorum belki ama içimdeki şüphelerden kurtulup bir an önce teste girmek istiyorum.

berk3435

Bu cihazları dünyada yüzbinlerce insan kullanıyor, sence vücut hava vermeyi unutabilir mi :)

Olay şu, sen CPAP cihazı sürekli hava veriyor ama bir yandan da senin nefes alıp almamanı takip ediyor, yani işte iyi CPAP cihazı burada devreye giriyor o nedenle bu cihazlar için ileri teknoloji cihazlar demiştim yukarıda. Sen nefes aldığında cihaz diyor ki "hasta nefes alıyor" ve sana havayı veriyor, bu havanın hepsi olduğu gibi burnuna gitmiyor, gereken kısmı (gene cihazın kontrol ettiği kadarı) burnuna gidiyor, bir kısmı da maskeden dışarı atılıyor, bu nedenle maskelerde dışarı hava gitmesi için delikler olur. O nedenle cihaz sürekli hava verse bile maskeden bir kısım hava da dışarı atılır. Ben sıcak gecelerde uyurken hatta bu havanın çıktığı yere elimi koyuyorum, serinlik hissi ile daha rahat uykuya dalıyorum :D

Vücut nefes verdiğinde de cihaz diyor ki "aha hasta nefes veriyor" o nedenle sana hava vermeyi kısıyor, böylece sen rahat olarak burnundan hava verebiliyorsun ve verdiğin havada maskedeki bu deliklerden dışarı gidiyor.

Örnek vermek gerekirse Resmed N30i maske için hava tahliye kısımları resimdeki gibidir.

973f553f3f24b26e1a816d786fe37344.jpg

engellsizz çok teşekkür ederim. ok yardımcı oldunuz. o zaman be titrasyon testi için testi yaptırdığım özel hastaneden randevu alıp gideyim. Haklısınız. Benimki sadece bir kuruntu işte. En kısa zamanda teste gideyim de rahatlığa kavuşayım. hayatımı bitirdi. Yaşam kalitem çok düştü. Bende uyandıktan sonra dinç ve bebek gibi uyanmak istiyorum. Her kullanan şu ana kadar uyumamışım diyor. Bakalım inşallah benimde öyle olur. Desteğiniz için çok teşekkür ederim. :)

Rica ederim, geçmiş olsun. Teste giderken size verecekleri maskenin mümkünse sıfır yani hiç kullanışmamış olmasına ve size uygun olmasına özen gösterin. Ama hastanelerde genelde tekrar kullandırdıkları maskeleri verebiliyorlar. Maske çok önemli, rahat ederseniz güzel uyursunuz ve uyku kaliteli olursa test sonucu da o kadar güvenilir olun.

engellsizz eğer öyle bir şey tanıyorlarsa sıfır maske isteyeceğim. Özel olduğu için belki olabilir. Herşey maskede bitiyor asıl desenize. Bu aşamayı atlatayım da cihaz alım aşamasında kafanızı ağrıtabilirim tekrar. :) teşekkürler.

Üst Alt