Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Uyku apnesi ve solunum yetmezliği cihazı (bipap) kullanan var mı?

Konular
12
Reaksiyonlar
0
KONU BAŞLIĞINDA GEÇEN CİHAZLARI KULLANAN ARKADAŞLAR VARSA KULLANIM DENEYİMLERİNİ PAYLAŞABİLİRLER Mİ?

POLİNÖROPATİ hastasıyım...Çapada yapılan solunum testleri sonucu gece yatarken BİPAP cihazı kullanmam gerektiğine karar verildi...

ben polinöropati hastasıyım (CIDP) bipap kullanıyorum.

uyku apnem yok ama solunum kaslarım zayıf. derin uykuya geçemiyordum şimdi kaliteli uyuyorum

Lucifer

mrblar..teşekkürler...bende de uyku apnesi yok, yatarken de solunum problemi de yaşamıyorum. fakat diyafram kaslarının zayıfladığı solunum testi sonucuda solunumu yeterli yapamadığım ve bipap kullanmam gerektiği söylendi...

nette bu bipap cihazını inceledim ve bana kullanılması zor 1 cihaz gibi geldi...Suratında 1 nesne ve ona bağlı 1 hortumla nasıl uyunur!!
bunu kullanmak kolay mı sen ne kadar 1 sürede alıştın?

Ben de aynı nedenlerle başladım. Çapada uyku bölümünde bi gece yattım.
Bana da ilk zormuş gibi geldi ama sadece ilk günlerde yadırgadım sonra alıştım. çok iyi uyudum çünkü. benim sabah kalktığımda başım ağrırdı yorgun olurdum onlar geçti. şimdi nerdeyse bibapsız uyuyamıyorum çok alıştım.
yalnız maskeyi iyi ayarlamak lazım hava kaçabiliyor. bir de ağız-burun maskesi kullanamadım ben yüz maskesi kullanıyorum onla da tam yan dönünce hava kaçabiliyor. belki sana sırf burun maskesi verirler o daha rahat.
bir de nemlendiricili bibap almanı tavsiye ederim.
hortumu da başının üstünden geçirince sıkıntı yaratmıyor.

seninde önerdiğin gibi bende burun maskesinin daha uygun olacağını düşünüyorum...Sen hangi marka bipap ve maske kullanıyorsun? Özellikle senin kullandığın maskenin nasıl 1 şey olduğunu görmem için 1 link verebilir misin?

Cihazın ödemesi nasıl,peşin ödeyip sonra SGK dan geri ödememi alınıyor? Cihaz hiç de ucuz değil..

İlgin için tekrar çok teşekkürler......pardon;
ödemesini almıştık derken? cihaz ücretinin tamamını siz ödeyip daha sonra SGK dan geri ödemesi mi yapılıyor?
kullanmış olduğun maskeyi benim kullanma ihtimalim sıfır gibi..bununla ancak sırt üstü yatılır,yan yatabiliyor musun?

insan yatakta bari özgür olmalı.şöyle boylu boyunca yüz üstü yatabilmeliii :) ben böyle yatarımmm.. nasıl alışacağım maskeyee!!

cihaz calışırken gürültü yapıyor mu? hastaya okjijen mi yoksa ortamdaki havayı mı veriyor? mantığı nedir?

ben henüz bu cihazları kullanmadığım için 1 bilgi sahibi değilim...

ortamdaki havayı basınçla veriyor. ama oksijen için maskede giriş yeri var ihtiyaç halinde takabiliyorsunuz. tam nefes alırken itiyor havayı size yardım ediyor. alışmak zor değil bu yüzden.

ben odun gibi kıpırdamadan dümdüz yatıyorum sırtüstü. arada 5-10 dk yan dönerim o kadar. yüzüstü yatılmaz gerçekten. ama yüzüstü nefes almak zaten zor nasıl rahat ediyorsunuz?

biz makineyi aldık sonra parasını aldık diye biliyorum. o işleri babam halletmişti emin değilim o yüzden.

ses konusunda sesi var tabi ama hafif bi makina sesi. benimki eskidi yeniler çok daha sessiz rahatsız etmiyor. ben o sese bile alıştım uyutuyor beni hemen.

Burdan devam edeyim. Cpap kullanan arkadaşlar varsa hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz.

Nette yaptığım araştırma sonucunda bu markalar öneriliyor..Respironics-PHILIPS, Resmed, Devilbis gibi markalar tavsiye ediliyor...Ki bu markalar çapa tıp fak.den hastalara tavsiye edilen markalar...çin v uzak doğu markalarından uzak durulması da söylendi......

Bpap ile Cpap arasındaki fark nedir bilirmisiniz.

Cpap-bipap Nedir?

CPAP(Continuous Positive Airway Pressure-Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı)
BİPAP(Bi-level Positive Airway Pressure-İki Dereceli Pozitif Havayolu Basıncı)
Her iki cihazda OSA(tıkayıcı uyku apnesi) tedavisinde kullanılmaktadır.

http://forum.donanimhaber.com/m_31865226/tm.htm buraya bakabilirsin...

denizvmavii ilgine tşk. Bi inceleyeyim. Devilbis dahamı kullanışlı acaba. Genelde bu tavsiye ediliyor.

muratoto[FONT=sans-serif] ben henüz bu cihazlardan kullanmaya başlamadım..1-2 aya kadar kullanmaya başlarım sanırım..O yüzden sana şu marka iyidir diyemem...ama bende tavsiye edilen o 2-3 markadan birini tercih ederim sanırım...[/FONT]

Deniz sanırım bu markalar daha kaliteli. Çünkü fiyatlarıda diğerlerinden yüksek.

denizvmavii

devilbiss kullan

deniz hanım ben 15 senedir uyku apne hastasıyım senin bu cihazı kullanman lazım hayatı seviyorsan alışırsın hiç kafana takma kilo kaç acaba kilo varsa kiloda vermen lazım devilbiss kullan bi sıkıntı olursa dönersin geçmiş olsun

Merhaba bende uyku testine gittim ve banada bipap verdiler burun maskesiyle gayet rahat uyudum fakat ağızım acayip kurudu dudaklarım çatlıcak duruma geldi. Benim isteğim kullanan arkadaşlar varsa nemlendiricili olanı var diyolar bipap st diye mi geçiyor bir bilgi verebilir misiniz? Yarın doktora gidicem ona göre yazdırıcam çünkü

profiti
çok teşekkürler Erdinç..Deniz bey olacak :) solunum testi yapıldı..uyku apnesi değilde solunum yetersizliği olduğu söylendi..Gece yatarken kullanmam gerekiyormuş..kilo 50kg.. ne tür maske kullanıyorsun? benim kafama yatan burun yastığı denen model..ağız v burunu kapsayan maskenin kullanışlı olmayacağını sanıyorum.
Devilbiss e kolay ulaşılıyor mu? cihazı aldıktan sonra 1 sorunla karşılaştığımız da servis hizmeti nasıl?

muratoto
muratoto[FONT=sans-serif] her pahalı ürün kalitelidir diye bir şey yok..fakat aklımda olan bu 2-3 markadan biri..satış sonrası desteği de önemli..[/FONT]

bende yeni bpap cihazı aldım.bende tıkayıcı apne varmış.ben resmed markasını tercih ettim.kime sorarsam herkes önce philips sonra resmed dedi.Alacak olan arkadaşlara tavsiyem internet sitelerindeki fiyatlar yüksek medikalcilerle çok iyi pazarlık yapsınlar. bilgi alışverişi yapmak isteyen salihturan_@hotmail.com.dan bana ulaşabilir.

Arkadaşlar ben cpap kullanıyorum uyku apnesi için ben çok araştırdım en iyisi resmed zaten bu hastalığı da bulan avusturyalı bir bilim adamının ismi heral birde ek olarak nemlendirici(su buharı üretiyo )(boğaz kurumasını önlüyo) aldım çok işe yarıyor makinaya takılıyor 500 tl civarında

Arkadaşlar bende 4 yıldır bipap ve oksijen cihazı kullanıyorum soru sormak isteyene yardımcı olurum artık uzmanı olduk çıktık bu işlerin bence çok kaliteli bir cihaz almanızı tavsiye etmem çok büyük fiyat farkı çıkarıyorlar ayrıca bakımını yaparsanız en kötüsü bile bozulmaz filtrelerini 2 haftada bir temizleyin benim bipap resmart oksijen cihazı ise oxilife hiç bir sorunum olmadı 4 yıldır sadece bipap maskesi kırıldı. Hatırlatayım her yıl 1 maske alma hakkınız var unutmayın doktorunuza gidin her yıl yeniden maske yazdırınız.

eşim 2 yıldır fisher paykel sleepstyle 200 cihazını kullanıyor.düzenli olarak kullanmasına rağmen kilo alışı devam etti. FİSHER PAYKEL FULL FACE 432 MASKE kullanıyor ancak gece slikondan hava kaçırıyor ve takılıyken dahi horlama ve tıkanma oluyor. benim sormak istediğim hem konfor hem de kullanım açısından memnun olduğunuz maske var mı?

Ben Bipap st kullanıyorum.Markası Sleep Time.Şuana kadar memnunum.Sgk tamamını ödüyor bu markada.Üste herhangi bir para ödemesi yapmadım.Ayrıca nemlendiricide kendi üzerinde onada para ödemiyorsunuz.Maske konusu en önemli şey bana göre.Hava kaçağı olmaması gerek.Ben oranozal yani ağız ve burnu kaplayan maske kullanıyorum.Elbette ki rahatsız olduğum tarafları var ama,Uyku apnesinin vücuda verdiği zararlarla kıyaslanamaz.Bir diğer önemli husus ise cihazın uyguladığı basınç.Titresyon testinde hangi basınçla apnelerin giderildiği belirlenip(Epap-İpap),cihaza işlenmekte ve bu basınçla hava üfürmektedir.Dolayısıyla yüksek basınçla bu cihazları kullananlar,düşük hava basıncı kullanalara göre daha fazla sorunlar yaşamaktalar.

arkadaşlar bende 8 ay oldu kulanalı ama ben maske seçemedim acaba bana fotoraflı gönderirmisiniz hangi maske daha kolay... bana burun kısmına kaplayandan kulandım hava kaçırdı gözlerimi vuruyor havası gece uyanıyorum rahat edemedim medikalçi dediki 200 tl kadar devlet ödüyor maskesi daha kalitelisini alırsan farkını ödersin dedi kalitelisi 400 tl 200 tl devlet ödüyor geri kalan 200 tl sen vereceksin dediler doğrumudur yoksa doktor yazdığı maskeye kendimiz isdediğimiz maskeye alabiliyormuyuz

Üst Alt