Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Uzaylı bakışlar

Konular
27
Reaksiyonlar
0
yalnizlik156od8ro8.jpg

Dün bir iş için otogara gittim ( istanbul ototgarı ) bir başka engelli bayan arkadaşımızda gelmişti hava güzel ortamlar güzel her şey çok GüzeL ortam insanlar cıvıl cıvıl ve ben evden çıkarken sakin mutlu ve huzurlu bir kafayla çıkmıştım ama öyle bir an geldi ki yanımdaki engelli bayana olan bakışlar insanların insanları dürtüp şuna bak demeleri arkasaşına dönüp tekrar tekrar dönüp bakanlar tamam bende engelliyim çokta olmasa bakışları iyi bilirim yani görünürde engelim daha az gibi görünür ama bakışları iyi bilirim zamanla keyfim kaçmaya ve huzurum bozulmaya başladı içimden '' Takma kafana çetin o bayan çok güzelki ona bakıyorlar havasından geçilmiyor '' gibi kendi kafamdan bu şekilde geçirmeye çalıştım insanları anlayamıyorum inanın avrupada bir engelli olarak yaşasanız ne dönüp bakarlar nede engellinizi size hissetitirler Ben almanya doğumluyum az çok ortamı biliyorum insanları gözlemlemeyi severim az çok radyo denyimimden dolayıda insan psikolojisinide tanır oldum iyi bir gözlemciyim her ne kadar kafamıza bu olumsuz bakışları elle göstermeleri ve söylemleri takmamaya çalışsakta olmuyor belli bir süre sonra sabrımızı tutamıyoruz arkadaşımızın oturması gerekirken malesef tramvayda bile yer veren olmadı tramvaydan indik yürüyen merdivenden çıkamadı ve merdivenleri zorlaya zorlaya çıktı asansörde bozuktu 1 2 kişinin yardım severliğinin dışında dönüp yardımcı olmak isteyen bile olmadı üzülmemek mümkün değil keyifle çıktığım evimden keyifsiz bir durumla eve döndüm bir de kendini bilemz bir arkadaşımızın tatsız tavırlaı yüzünden dahada keyfim kaçtı ve gidişi biletimi iptal ettirdim düşünün engelliyseniz her durumda bir sıkıntınız var engelli olmanız sizi üzer sosyal toplumlarda bakış açıları sizi aralarına almak istememeleri iş ortamı kadın erkek ilişkileri size sağlanan haklardan yeteri kadar faydalanamamanız aslında o kadar sorun ve sıkıntı varki engellilerle ilgili yaz yaz bitmez nerde cep telefonun iyisi varsa alır elimizde göstere göstere gezeriz insan ilişkilerinin arkadaşlığının dostluğunun bitme tükenme aşamasındayız ne dostluk kaldı nede arkadaşlık herşey menfaat üzerine dayalı oldu zaman zaman gözlemliyorum yapılan gezilerde buluşmalarda insanlar kaynaşmak yerine tamam kaynaşan var ama gerçek amacın dışına çıkılıyor oda kız erkek arkadaş bulma yolu sosyal bir ortamda insalar bir araya geldiğinde amacının dışınada çıkıldığı ortada tamam kız erkek aradaşlığı gerekli bizim için ama bu abartılmaya başlandı ... diyorum ya pazar günü yaşadığım ortam insaların birbirlerini dürtmesi engelliye bakış açıları hak varken bunu isterken utana sıkıla istemek azarlanırmısın alabilirmisin gibi düşüncelere girmek beni çok üzüyor Gelişemkte olan 3. dünya ülkesinden 2. dünya ülkesiyizi ama insalığımız malesef belli kesimler için diyorum gelişmiş değil o kadar doluyum ki sanırım bu ülkede uzaylı bakışlar oldukça sokaklarda ortamlarda rahat yürüyemeyeceğiz ve kendimizi bir an önce mutlu olduğumuz evlerimize atmak için can atacağız... Benden bu kadar....

[FONT="Comic Sans MS"][SIZE="2"]İnanın, o dik dik bakmaya çalışan keskin gözlere iki yumruk çakmamak için zor tutuyorum kimi zaman kendimi.. : )
Keşke onlar kadar kabalaşabilsem.. keşke..

aldırma, görmezden gel boşveeer demek var ama... ıh ıh, dil söylese de gönül huzur bulamıyor maalesef..
[/SIZE][/FONT]

öylede genede kafaya takmamak mümkün değil gelip dolaşıyor beynini kemiriyor bu üzüntüler...

:) aynı sorunlarla bende karşılaştım ve halada karşılaşıyorum.... aslında kafaya fazla takmamak lazım bu sadece cahilliğin resmidir. öylebakanlara gülümseyip geçeceksin :) ben öyle yapıyorum en azından surat ifadeleri değişiyor......

Yazınızı okudum ve çok beğendim...Ben bu tip bakışlara veya imalara neredeyse hiç hedef olmadım ama olan arkadaşlarıma denk geldim maalesef...Toplumumuz dediğiniz gibi bu konularda çok gelişmemiş durumda.Engelli arkadaşlarımız toplumun her kademesinde istihdam edilirse bu sorunların belki de bir nebze olsun azalacağını umuyorum.Tabi eğitim önce ailede başlar.Aileler de çocuklarına engelli insanları olabildiğince güzel bir şekilde anlatabilmeli...Kendi okulumda engeli az da olsa bir öğretmen olarak uzaylı bakışları tamamen yıktım.:) Diyorum ki bizler de girdiğimiz ortamlarda kendi çapımızda birşeyler yapabiliriz..Tayinimin çıktığı ilk gün hedef olduğum meraklı bakışların yerine şu an ''sizi örnek alıyorum'' sözleri mevcut...Ama tabi koca bir 2 yıl gitti...:)
EYLÜL

Üst Alt