Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vakıfbank tarafından sosyal yardıma ve muhtaç engelli maaşına el konması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Barda5

Aktif Üye
Konular
27
Reaksiyonlar
76
Vakıflar Genel müdürlüğünden 10 yıla yakındır muhtaç engelli maaşı almaktayım aylık her ay Kuşadası VakıfBank şubesine yatıyor. Zor duruma düştüm bankaya borcumu ödemek de zorlanır duruma düştüm evim kira. CİMER. BDDK. Banka genel merkezi. Banka Kuşadası şubesi dahil bir buçuk aydır başvurmadığım diyalog kurmadığım yer kalmadı. Şunu anladım sonuçta devlete ait bu banka kanunda yazan muhtaç engelli yardım maaşına el konulamaz bloke edilemez vs denmesine rağmen kanunu hiçe saymıştır topu hukuk banka kuruluna attılar hukuk kuruluna nasıl ulaşırım diyorum numarasını verin diyorum bizde yok diyorlar ( bunu diyen bugün görüştüğüm VakıfBank iletişim merkezi 444 0 724 ) İlla mahkememe mi açmak gerekiyor diyorum ne mahkemeye ne Avukat a verecek param yok benim muhtaç maaşı ile hayatımı devam ettiriyordum. Kısacası ol ya da dilencilik yap diyorlar sadece yazıklar olsun olsun size diyorum. Devlete ait bir bankanın vatandaşa çektirdiği zulme bakın siz beni mahkemeye verebilrsiniz benim mahkeme açacak gücüm yok bu dünyanın bir de öteki dünyası mahşeri var. Bu kadar duyarsız olunmaz insanlara karşı...

Kardeş başka bir yerin telefon numarasını veya e posta adresini vermez hemen hemen hiç bir banka. Ancak bu platformda, lakabını hatırlamadığım bir bayan arkadaşımız var, kendisi hala vakıfbank.ta çalışıyor. Bu hanım senin bu mesajını görür ve okur ise muhtemelen hukuk biriminin telefonunu sana verir. Selametle

@alifatih1958,

Ben Vakıfbank ın 12 yıllık müşterisiyim kredi kartımda var bütün bilgilerimde var parama el koymuş kim ilgileniyor diyorum bankanın hukuk kurulu diyor peki nasıl itiraz edeceğim nerede bu hukuk kurulu cevap vermiyor mahkememi açacağım bu kuruma yoksa uzayda mı bulacağım nereye nasıl itirazımı bildireceğim ?

mümkün değil ben ziraat bankasında çalışıyorum genel müdürlükten mail gönderiyorlar kesinti yapılmaması diye

Merhaba,

Öncelikle bu ne borcu? İcraya mi verildiniz ?
Tam detay verirseniz , belki bir arkadaşımız yardımcı olur.
Borcunuz var ise ve bankadaki paranızı kullanamıyorsanız. Bir yere borç vardır , icra gelmiştir.

Emekli aylığı ( Emekli İkramiyesi hariç ) , Evde Bakım Aylığı, Engelli 2022 Aylığı ve diğer sosyal yardım ödemelerine hiç bir surette Bloke konulamaz İcrai haciz tesis edilemez.

@Barda5,

Bağlı olduğun şubedeki müşteri temsilcisine gidip talimat yazarsınız onlar gm hukuk birimine mail atar süreci sorarsını zaman geçtikçe. En azından bizde böyle vakıfbank nasıl işler bilemiyorum. Geçmiş olsun.

@Alman,
gitmediğim yazmadığım yer kalmadı hukuk kuruluna gidecekmişim telefonunu verin diyorum vermiyorlar bende maaşı iptal edip aile ve sosyal yardım bakanlığı maaşına başvuracağım kanun falan tanımıyor bu vakıfbank .... mahkeme açacağımda oooo uzun mesele ölme eşeğim ölme :) hukuk kuruluna nasıl ulaşacağımı bile söylemiyorlar ... cimer bbdk banka şubesi ve genel merkez yazışmadığım yer kalmadı bir buçuk aydır

@ADALETE SİTEM,
kart borcu kanunen yasak el koymak ama kanun dinlemiyor vakıfbank

@Hopee3466,
Kart borcum var icra falan olmadı henüz 2 aya yakın bir mevzu bu

@aliihsan32,
her yere yazdım görüştüm cimer bbdk banka şubesi vakıfbank genel merkezi şikayet var.com vs kanun hukuk falan tanımıyorlar engelli maaşına göz dikmişler .....

@alifatih1958,
inşallah tşk ederim

İlginç olan banka bloke konulamaz olan işlemleri bilir ve bloke koyamaz.
Bu durumu çözecek olan banka ama neden yardımcı olmuyorlar anlamış değilim.

@Hopee3466,
OLMUYOR İNAN İŞİ YOKUŞA SÜRÜYORLAR GEÇEN AY ALAMADIM MAAŞI KART BORCUNA OTOMATİK GEÇİYORLAR ENGELLİ MAAŞI FALAN DİNLEMİYORLAR

@aliihsan32,
Onlarda bankaya sevkediyorlar kişisel cevap vermiyorlar şikayetiniz bankaya iletilmiştir diyor bir yaptırım falan uygulamıyorlar bankaya

Bu icra işlemi olmadığı için banka ile çözmen gereken bir işlem. Ama bankanın nasıl yardımcı olmadığını anlayamıyorum.
Ne kadar borcun var bankaya ?
Yatan para borcunu karşılıyor mu ?
Bankanın genel müdürlüğüne şikayette bulun , durumu izah et.
Ama şunu iyi biliyorum , bloke konulamaz bir işlem olsa koyamıyorlar.
Çünkü şikayet edersen sorun yaşarlar.

Bu arada engelli maaşın hesabında görünüyor mu ? Yoksa borcunu odemisler mi ?
Paranı direk borcunu yatirmislarsa bu bloke işlemi olmaz çünkü.

@Hopee3466,

Dekont da vakıflar genel müdürlüğü muhtaç engelli maaşı olduğu yazıyor 10 yıldır alıyorum aynı bankadan yani . Aile destek yardımını ptt den hesaba aktardım onada el koydular. borç miktarı ne olursa olsun kanunen el koyulamaz yani. başvurmadığım kaynak kalmadı Cimer .bankacılık denetleme kurumu vakıfbank genel merkezi Vakıfbank Kuşadası sanayi şubesi vs vs bankaya şahsen gittim engelli maaşına en konamaz dedim kredi kartı borcuna karşılık alıyoruz diyor dinlemiyor ilgisiz yani . hukuk kuruluna başvur deniyor 44401...numaralı merkezden .hukuk kurulu numarası nedir diyorum bilmem diyorlar Vakıfbank ın kanun kural falan tanıdığı yok devlet bankası olduğu halde devletin verdiği yardıma el koyuyor öl dilencilik yap vs diyor kısaca yani bende VGM maaşını kestirip sosyal yardım 2022 maaşına başvuruyorum. benim mahkeme ile hukuk kurulu ile uğraşacak ne param var ne sağlık durumum elverişli . yazacak çok şey varda işte anla .....

anladık hocam da şöyle yapın madem kart borcu tahsil edildiği kadar kullanmanıza izin verir gecikmesi yoksa karttan geçin madem

@aliihsan32,
gecikme var direk kesiyor çek yatır çek yatır yapıyordum önceden faiz durmuyor ki ona da engel oldu bu durum bundan sonra ödeyecek durumumda yok kendileri bilir maaşı taşıyacam bende hiç alamayacaklar bundan sonra hacizlik icralık hiç bir şeyim yok

Bankaya burada şu durumdan dolayı suçlu diyemezsin.
borcun var ödememişsin. Banka hesabında para gördüğü için alıp borcuna saymış.
Parana bloke koymamış ki.
Bloke demek para hesabinda görünür ama işlem yapamazsın.

Şunu bence bir anlamlısın , bir bankaya borcun varsa ve ödememişsen banka hesabına gelen parayı alıp borcunu öder.
Kartını tekrar aktif edip etmemek onlara kalmış.
Bu işlem icra değil , bloke değildir.
Banka ilk önce kendi borcunu düşünür , senin durumuna inan bakmaz.
Borcun bitene kadar gelen parayi borcuna sayarlar.

Son düzenleme:
@Hopee3466,

Ne sebeple olursa olsun 2022 engelli maaşı evde bakım vakıflar genel müdürllüğü nün verdiği maaşlara kanunen el konamaz ok ? icra durumunda da evde aynı eşyadan tv buzdolabı çamaşır makinesi vs 2 adet varsa ancak 1 tanesi alınır onuda almıyorlar artık sanırım ev sahibine emanet ediyorlar. çünkü 7 emin bürosuna teslim edilen mallar orada geçirdiği süre içinde 7 emin kirasını bile karşılamıyor dikkat et 7 eminlerde motosiklet ve araba çöplüğüne dönüşmüş durumda. Biraz kanun oku bence
bunu oku önce
MADDE 18 – (1) (Mülga ibare:RG-19/8/2018-30514) (...) 2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan aylıklar kişinin RIZASI olsa bile HACZEDİLEMEZ, başkasına devir ve temlik EDİLEMEZ ........
Banka öyle keserse parayı engellide maaşını kestirir banka o zaman 3 ün bi...ni alır daha mı iyi olur

Engellilere icra takibi yapılabilir mi?

“YARGITAY: ENGELLİ MAAŞI HACZEDİLEMEZ!!!”

5510 Sayılı Yasa'nın 93. maddesinde; <Bu kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez.

Arkadaşım sen neden anlamıyorsun şu durumu ; senin bankaya kart borcun var.
Adamlar senden bu parayı alamamış ve hesabına para gelince paranı alıp kart borcunu yatırmışlar.
Senin Parana bloke koymamış ki , borcun var ve borcuna saymış.
Sen şey sanıyorsun, bankaya borç yapayım, ama benden almasın.
Sende icra yok , bloke yok.
Banka hesabında para görünce borcunu yatırmış , olay bu.
Senin engelli maaşına el koymamış.
Borcun var diye sen ödemeyince onlar alıp ödemiş.

Asıl alamayan sensin 022 engelli muhtaç maaşına ne sebeple olursa olsun borç icra maliye vs el koyamaz bunu bil aliye bi rkez m bloke koydu kaldırmak zorunda kaldı kanun kitap bilmeden düz mantıkla konuşuyorsun neye konu kapandı hoşçakal
YARGITAY: ENGELLİ MAAŞI HACZEDİLEMEZ!!!” 5510 Sayılı Yasa'nın 93. maddesinde; <Bu kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez.
haciz el koyma neden yapılır borçdan dolayı durduk yere olmaz herhalde kanunen de yapılamaz hepsi bu sen neyin kafasını yaşıyorsun anlamadım ben bye

Arkadaşım maaşında icra yok ,bloke yok.
Sen ilk önce icra ne demek , bloke ne demek onu öğren.
Gelmişsin burada bilgi istiyorsun ,bilgi verenlere de laf ediyorsun.
Sen bu kafa ile bu parayı zaten alamazsın.
Geçmiş olsun.

Ben neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum sen yazdığım kanunu oku önce ayrıntıda boğulma benim şirket ortaklığımda vardı yaşımda büyük dür senden 3 tane üniversite bıraktım ben istanbul samsun vs neyse vs vs kanun ne der ben ona bakarım gerisi, lafı güzah borcum da var inkarda etmiyorum kanuna uyuluyor mu ? Uyulmuyor mu ? mesele bu bu tip olayların sonucu engelli insanı hırsızlığa dilenciliğe dolandırıcılığa sevketmektir sadece neyse hoşçakal

Bu durumun kanun ile ne alakası var anlamadım.
Madem okumussun işi biliyorsun.
Şunu bence bir kabullen , hesabında bloke yok , icra yok.
Banka borcunu almış.

Herhangi bir BANKA ismi önemli değil, Var varlığı olan başka bir borç nedeni sebebi ile Engelli 2022 Aylığı, Vakıflar Aylığı, Evde Bakım Aylığı ve sair Sosyal yardım ödemelerinde Başka bir borç iktisap edemez, Bir başka değişle Sosyal yardım ödemeleri Banka borcu Kredi borcu Kredi kartı borcu vs Borçlara mahsubu ile tahsili yoluna gidilemez.
Bu durum görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur.
Maddi Durumunuz yok ise Bağlı bulunduğunuz O yer İl veya İlçesi Adli Yardım Komisyonundan Vekil Tayini isteyin veya İkamet ettiğiniz yerde varsa tanıdığınız bir hukukçudan eğer yok ise, Bir hukuk Bürosuna giderek durumunuzu anlatmak ve Karşı vekalet ücreti ile anlaşmak kaydı ile, Bağlı Bulunduğunuz Yer Cumhuriyet Başsavcılığına İlgili Bankanın işlemlerinde Usulsüzlük olduğu sosyal yardım ödemeleri kapsamı başka bir borca tahsil edilemeyeceği ancak Bankanın tahsili yöntemi ile görevi kötüye kullanma suçu oluştuğu, tahsilatı yapan çalışan ve diğer sorumlu ilgililerin de irdelenmesi ve ''Görevi Kötüye Kullanma suçu '' Sebebi ile soruşturma açılmasını ve yargılanmasının yapılarak görevden alınmasını talep edin.
Aynı zamanda Ticaret Mahkemesinde Veya Ticaret Mahkemesi olmaması halinde Ticaret Mahkemesi Sıfatı ile Asliye Hukuk Mahkemesinde Sorumlu bankaya karşın dava ikame edin ve Alacağın %40'ından az olmamak üzere tazminat talep etmeyi unutmayın.

Arkadaşlar,

Arkadaşın borcunu banka uzun süredir tahsil edememiş, evet icra koyamaz , bloke koyamaz bunda hem fikiriz.
Banka kendini garantiye almak için hesabında para olduğu için kartına yansıtmış, bankalar kendilerini sıkıntıya sokacak bir işleme giremezler.
Israrla yazmamin sebebini söylüyorum, aynısı başıma geldi ve hiçbir işlem yaptıramadım.

Umarım arkadaşın dediklerini yapar , paranı alabilirsin:)

Ya kardeşim tamam sen haklısın, o parayı veya gelecek maaşını da vermeyecekler ya i borcuna sayacaklar.
Banka o kadar salak mı? Riskli bir ise girsin, başına sonradan geleceği biliyorlar.
Bloke koymamış,.icraya vermemiş. Borcu var aldım yapmış.
Kimi kime şikayet edeceksin, Allah aşkına..

@Barda5,
Kardeşim sen biraz ezbere konuşuyorsun. Bankalarda otomatik sistemde talimat vardır. Kredi kartı borcu günü gecikmiş yada Kredi günü gecikmiş olanların hesabında para var ise gece saat 00:00 da hesabında 1 kuruş dahi gözükürse sistem bu parayı hemen içeri alarak ödeme yapar.
Bu bloke değildir. Bloke yatan parayı hesaplama yapmadan sıcaktan soğuk zemine çekmek demektir. Borç ödenmeden blokeli para soğukta bekler durur..

Valla ben anlatmaya çalışıyorum ama ısrarla hakları yok felen diyor.

Umarım kısa sürede borcun biter ve sonra ki maaşını rahatça alabilirsin.

@Hopee3466,

Ben kanundan bahsediyorum sen kanun dışı yapılanı söylüyorsun muz cumhuriyetinde mi yaşıyoruz herkes kafasına göre takılsın sen razıysan böyle duruma diyecek bişey de yok kanuna da gerek yok ben sana kanunu da attım okumuyorsun herhalde sen böyle devam et diyecek bir şeyim yok sana tekrar yazıyorum iyi oku
2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan aylıklar kişinin rızası olsa bile haczedilemez, başkasına devir ve temlik edilemez.
iyi oku bunu

@deasn12,

Kusura bakmayın ama Bazıları kendi hakkını savunmakdan aciz ne yaparlarsa okey diyorlar devam edin böyle..
2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan aylıklar kişinin rızası olsa bile haczedilemez, başkasına devir ve temlik edilemez.

Cevap: Muhtemelen engelli aylığını 2022 sayılı kanun kapsamında almaktasınız. Bu yasa kapsamında alınan aylıklar haciz edilemez.
......Hatta diğer aylıkların aksine, engellinin muvafakati olsa bile haciz edilemez....... Konan haczin kaldırılması için bulunduğunuz yerdeki icra hakimliğine haczedilemezlik şikayetinde bulunmanız gerekiyor.

MALİYE BAKANLIĞI VERGİ İÇİN BİLE HACİZ BLOKE KOYMUŞTU ENGELLİ MAAŞINA İTİRAZLA GERİ İADE ETMEK ZORUNDA KALDI BİRAZ OKUSUN BAZI ARKADAŞLAR

Bu da bakanlık resmi sitesinden
Soru 85: 2022 sayılı Kanun kapsamında verilen aylıklara haciz konulabilir mi?
2022 aylıklarına kişinin rızası olsa dahi haciz konulamaz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kardeşim sen gerçekten iyi değilsin,
Haciz , icra , bloke yok ama hala anlamıyorsun.

Allah yardımcın olsun , gerçekten..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt