Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vazife malullüğü için yardım

Ümit Ali AKCAN

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Sorunumu kısaca özetlemeye çalışayım yardımcı olursanız sevinirim. 1994-95 yıllarında güneydoğuda yedeksubaylığım sırasında operasyonların etkisiyle insülüne bağımlı şeker hastası oldum.(günde 5 kez enjeksiyon) Teşhis; terhis mahiyetinde izine geldiğimde, Gata da 5-20 Temmuz 1995 tarihleri arasında diyabetus mellutus, sınıfi görevini yapamaz raporuyla taburcu oldum. Temmuz 2007 tarihinde Ankara Üniv.Tıp F. den %54 engelli raporum, Ufuk üniv. T.Fak. hafif işlerde çalışır raporum var. 19 sene sonra 5434 Em.s.k , 3713 Terörle m.k., 2330 sayılı kanunların ilgili maddelerini ilgi tutarak SGK ya başvuruda bulundum. 31.7.1995 tarihinden önce alınması gereken kesin işlemli rapor olmadığından vazife malullüğüm reddedildi.
Avukatım vasıtasıyla 8 Temmuz 2014 de Ankara 15 İdare mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açtım. Dava reddeilince bir üst mahkeme olan Ankara Bölge idare mahkemesine itiraz ettim. Üst mahkeme itirazımı kabul etti. Ankara 15. İdare Mah. davanın 2330 3713 sayılı kanun hükümlerinden isteminin reddine yönelik olup, uyuşmazlığın çözümü için askeri yargı yeri (AYİM) görevli olduğu, görev yönünden reddine, mahkeme masraflarının v.s. davacı üzerine bırakılmasına, 30 gün içerisinde Danıştaya temyiz yolu açık olmak üzere 11.02.2015 tarihinde karar verildi. Davayı Danıştaya temyize taşıdım. Bekliyorum. Sonuç olarak: Gata hastalığı kabul ediyor. Ancak 19 sene gibi uzun zaman geçtiğinden kesin işlemli raporu vermiyor. Ankara Mevki asker hastanesine kesin işlemli raporu alabilmek için müracaat etsem raporu da alabilsem SGK ya başvursam nasıl olur? İnanın çaresiz kaldım. Benimle aynı durumda olan Tahsin Kaplan'a da ulaşamadım. Yardımlarınızı bekler işlerinizde kolaylıklar dilerim. Selamlar.

Üst Alt