Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Verdiği Sözü Tuttu

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
11[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Verdiği Sözü Tuttu[/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bugün babalar günü. Bu haftanın yazısını birgün önce yayınlıyoruz,bu yazıda benim elim ayağım herşeyim olan canım babacığım İsa Çelik’tenbahsetmek istiyorum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Yazının sonunda Cuma namazına gitmeden önce sabah babamın beninasıl hazırladığından bahsetmeden , Hayatımı anlattığım kitaptan alıntılarpaylaşacağız:[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Sabır kahramanıAnneciğim ve Babacığım[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Sabır üççeşittir…[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]1-) Birincisi,kaza, bela, musibetlere ve hastalıklara sabırdır. Hayır ben değil, asılsabreden anneciğim ve babacığımdır. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Bu yazıda onların hayatı boyunca sabrettiğişeylerden sadece bir kısmını yazacağım. Ki neden asıl sabredenin onlar olduğunuanlarsınız inşallah. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Annem her zaman çok duygusaldı, hemenağlardı. Hala da öyledir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Canım anneciğim küçükken annesine,babasına sarılan arkadaşlarını gördükçe geceleri yorganın altında çok ağlamış.Anneannesine sarılıp uyurmuş bazı geceler… [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Canım anneciğim, Peygamber Efendimiz SAVgibi hem öksüz, hem yetim büyümüş. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ben annemin ilk çocuğuyum. 1993’te ilkrahatsızlandığım zamanlar annem çok üzüldü, çok ağladı. Ama benhastalığımı/engelli oluşumu annemin açısından şöyle değerlendiriyorum: [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ben, Allah’ın anneme bir hediyesiyim.İnşallah annem sabrederek (anneciğim zaten bebekliğinden beri hep sabrediyor)ve bana bakarak cennette makamı çok yükselecek.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Babamı orta bir’de okuldan bıraktırmışlar. Babamçok zekidir. Eminim okusa iyi bir üniversite bitirirdi. Çok sevdiği onbeşyaşındaki kardeşi Celȃl’in vefat acısına sabreder. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Yıllarca, biz banyosu ve tuvaleti olmayangecekonduda, babam ise Türkiye’nin onlarca vilayetinde su kuyusu açmak içinçamurlar içinde karavanlarda yaşadı. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Babam da bazen bizim gibi gece soğuktan dışarıyatuvalete çıkmıyormuş. Ya sabır![/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Babacığım, babasını (dedemi) kaybettikten birkaç sene sonra büyük oğlu Celȃl’in (yani benim) hastalığı başlar. Ocak1999’da hastalığın ve işyeri stresleri ile depresyona girdim. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Yirmi gün hastanede beraber kaldık. Çünkütekerlekli sandalyede idim ve hiçbir şeyi kendim yapamıyordum. Ya sabır![/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Babamhergün büyükşehir trafiğinde otuz kilometre (Babacığım sabah bırakıp eve dönüyordu, evdebekliyor, akşam çıkışına geliyordu, günlük 120 km) beni yıllarca işe götürdü ve getirdi. Yasabır![/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]2010 yılında emekli olmakla rahat edeceğiz derkençalıştığım zamanları arar olduk. Mart 2011 [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]de şeker koması ile bir aya yakın beraberhastanede yattık. 2012 sonunda da kıl dönmesi ameliyatı oldum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Hastaneden eve gelince yaptıkları gibi, annem vebabam altı ay yattığım yerde ihtiyaçlarımı gördüler. Tuvalet, banyo, traş,giydirme, yemek, çay, bilgisayar… Ya sabır! Ya sabır! Ya sabır![/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]ALLAH’A SÖZ VERDİ [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Babacığımyirmi yıldır deliksiz bir uyku çekemedi. Geceleri birkaç defa uyandırırım,(Babamın cep telefonunu uyanana kadar çaldırırım.) lazımlık ördekle tuvaletimi yaptırır. YaSabır! [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Babacığımve anneciğim benim kıldığım namazların ve oruçlarımın sevabını aynen alıyorlarinanıyorum. Banyo, tuvalet, giyecek, yemek, çay olmadan ibadet edilmez çünkü… [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Babacım hayatı boyunca hep sabretti. Ve hastalığımınteşhisi koyulup asla tedavisi yok, yatalak duruma kadar ilerleyecekdenildiğinde 1993’te bir söz verdi. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial]Allah’a verdiği sözü tuttu; engelli evladına sonunakadar bakma sözünü tuttu. Yiğit oğlu yiğit aslan babacım… Allah razı olsunbabacım. [/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Busaydığım şeylerin hepsini kendi hastalıklarıyla beraber şikayet etmedenyapıyor. Babamda nefes darlığı astım, kalp, tansiyon, şeker, kolesterol, fıtıkvar. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ya sabır! On yıldır berbere gidemiyoruz. Banyoyaptırırken saçımı sakalımı traş eder, -astım olduğu için- maraton koşucusugibi nefes nefese kalıyor ve sırılsıklam terliyor. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Annem vebabam, kardeş, anne, baba acısına sabrettiler. Sakat bir evlada sadece sabırladeğil, aşk ve sevgiyle kenetlendiler... Ya sabır! [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Milyarlarcainsanın içinden beni, Nuriye – İsa Çelik’in oğlu olarak, üstelik güzelTürkiye’mizin cennet diyarı Ereğli’de dünyaya gönderen Rabbimize binlercehamdolsun. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]2-) Sabrınikincisi, ibadete sabırdır. Efkan hocam ve arkadaşlarım buna en iyi örnektir. Ben otururken veya yatarak teyemmüm ile namaz kılıyorum. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ama onlar yıllarca, kazaya bırakmadan bir boşvakitte çeşme bulup abdest alıyorlar. Öğle tatili ve çay saatinde namazkılıyorlar. Ya sabır! [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]3-) Sabrınüçüncüsü haram ve günahlara karşı sabırdır. Biz engellilerin sabrı kolaydır.Sağlıklı olup günah ve haramlara sabretmek gerçek yiğitliktir. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ey ömrü boyunca herşeye sabreden anneciğim vebabacığım! Allah sizden ebediyen razı olsun. Allah, sevdiklerinizle birliktesize sağlıklı, hayırlı, bereketli uzun ömür versin. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Allah’ım,bu hastalığım varken beni annem babamdan başkasına muhtaç etme. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Allah’ım,anne ve babamı dünyada da, ahirette de birbirinden ayırma. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Anneciğim ve Babacığım bu sabrınızla inşallahcennette dereceniz çok yüksek olacaktır. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Sizi çooookk seviyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5]Babama takılanlara anlattığımhikaye[/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=5] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babam,emekli olduktan sonra Ankara’da beni tekerlekli sandalyemle herhafta Cumanamazlarına götürüyordu. (Eylül 2015’te babam çok yorulduğu için artıkgötürmemesini istedim. TRT Diyanet TV’den Cuma hutbesini dinliyor, evde öğlenamazımı kılıyorum.) [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bazı hacı amcalar babamı beş vakit namaz camide göremeyişleriniesprili dille eleştiriyorlardı. Sen caminin yolunu biliyor muydun, gibi… Babacığımınyüzü asılıyordu. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Bir günCuma namazına erken gittik, mahallemizin camisinin avlusunda onlara şunuanlattım, birşey söyleyemediler. Artıkbabamı eleştirmek biryana hep yardıma koştular. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]SonMesnevihan kıymetli Hayat Nur Artıran hanımefendinin “Herkes Seni Terk Etse,Aşk Terk Etmez” isimli eserinde okuduğum ibadet ile ilgili bazı tespitlerinionlara anlattım. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Nur hanım kitabında, ibadetleri sadece şekliolarak yapmayı yeterli bulmak çok büyük bir kayıptır, ibadetlerimizi sadece belirli kalıplar içinde sınırlamak da yanlışolur. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Çünkü [/SIZE]temiz ve güzel olan her türlü hal vedavranışlarımız Hakk yanında ibadet yerine geçer[SIZE=4], dedi. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Nur hanım kitabında, bu konuda Ebu’l-HasanHarakani Hazretlerinin (962-1033) kitabından bir menkıbe paylaştı ki, onlara bu hikayeyi anlattığımda birşeysöylemeden düşünceye daldılar. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5] [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]"Hak dostu iki kardeş vardı. Her gece sırayla annelerininhizmetiyle uğraşır, diğeri Allah'a ibâdet ederdi.[/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Bir akşam, Allah'a ibâdet eden kardeş, yaptığı ibâdetten, Allah’aolan aşkı ile vecde geldi, duyduğu hazdan dolayı çok memnun oldu. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Bu sebepten ertesi gün kardeşine; "Bu gece de anneme senhizmet et, ben ibâdete devam edeyim." dedi. Kardeşi kabûl etti. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]İbâdet ederken secdede uyuya kaldı ve o anda bir rüyâ gördü. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]Rüyâsında bir ses ona; "Yeter artık gözyaşın kulum kalk, Annenehizmet eden kardeşini affettik, seni de onun hâtırı için bağışladık."deyince, genç; [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=5]"Ben, Allah'a ibâdet ediyorum. Kardeşim ise annemehizmet ediyor. Fakat beni, onun yaptığı amel yüzünden bağışlıyorsunuz. Hikmetine ola ki" dedi. [/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]Ses ona; "Evet, seninyaptığın ibâdetlere bizim hiç ihtiyâcımız yok. Fakat kardeşinin annene yaptığıhizmetlere, annenin ihtiyâcı vardı." dedi."
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]EXTRA İŞ [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Cuma günleri benim bayramımdır diyorum biliyorsunuz. Ereğli’deCumaları babama extra iş çıkartıyorum ama hiç şikayet etmez, ben mutlu olduğumiçin o da sevinir. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Babacığım Cuma sabah namazında ördekle işettirdikten sonra akülüarabayı şarja bağlar, ben yattığım yerde namaz kıldıktan sonra biraz uyurum. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sabah 9 gibi babam yatağımda oturur pozisyona getirir, annemtepsiyle kahvaltımı getirir, hasta masamda kahvaltı ve çay sonrası babacımyaptırdığı sırt dayanağı seyyar olan minik tekerli sandalyeye ayağımdan asılıpoturtur. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Klozet üzerine kendi icadı yaptırdığı vinç sistemi ile kaldırıpklozete oturtur. Tuvalet işi sonrası klozette otururken dişimi fırçalattırır,önüme leğen tutarak yüzümü yıkatır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]https://www.youtube.com/watch?v=AyVRAJXBHgA[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Sonra diz çöker, çorap ve ayakkabımı giydirir. Tekrar vinç ilekaldırır ve bu sefer yanaştırdığı akülü sandalye üzerine oturtur. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Orada ayaklarım düşmesin diye kemerle sıkıca bağlar. Annem tişört,bel çantamı giydirir. Tabi yukarıdaki işlerde babama hep yardım eder. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Çünkü babamda astım olduğu için nefes nefese kalıp terliyor. Amaben babam her işi bitirdiği zaman yüksek sesle “Annecim ve Babacım ALLAAAHHsizden binlerce kez razı olsun.” Dediğimde tüm yorgunluğu gider ve gülümser. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]Ulu Camide Cuma namazı sonrası akülü arabamla Park Site AVM’yegelirim. Mahalle camiinden direk buraya gelen babacım engelli tuvaletin[/FONT][FONT=Arial]de ördekle tuvaletimi yaptırır. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]İşte herhafta babamın yaptığı extra iş budur. Allah razı olsun. [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"]******[/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Ey ömrü boyunca herşeye sabreden anneciğim vebabacığım! Allah sizden ebediyen razı olsun. Allah, sevdiklerinizle birliktesize sağlıklı, hayırlı, bereketli uzun ömür versin. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Allah’ım,bu hastalığım varken beni annem babamdan başkasına muhtaç etme. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Allah’ım,anne ve babamı dünyada da, ahirette de birbirinden ayırma. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Babacığım bu dünyada sahip olamadın belki ama inşallahduam kabul oldu ve sonsuz eğlence, zevk, ebedi gençlik diyarı cennette, hem deFirdevs cennetinde Rabbim o çok istediğin çiftliği verecektir inşallah. Annemde çiftliğin hanımağası olacak inşallah… [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][SIZE=4][FONT=Arial]Iyi ki benimbabamsın, Allah’a binlerce hamdolsun. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4]Babalargünün kutlu olsun babacığım. Sizi çooookk seviyorum. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT="Arial"] [/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Arial][SIZE=4] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Celalin Penceresinden[/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT][FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Üst Alt