Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yatak yarası iyileşme evresi konusunda görüşlerinizi yazar mısınız?

Zeymas

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar yeni üye oldum acil yardıma ihtiyacım var!!! Ananem 79 yaşında ve 3 haftalık yoğun bakım sürecinden yeni çıktı ve yatak yarası denen illetle uğraşıyoruz doktor baticon sürün yeter dedi akabinde başka bir doktor fito krem verdi. Ben bu site üzerinden okuduklarım sonucunda izotonik su subasetat (%2 kurşunlu) ve DERMOBOR krem aldım yara iyiye mi gidiyor kötüye mi gidiyor bilmiyorum yardım edin. Üzerindeki simsiyah kabuk eriyor alttan ağırlıkla beyaz ve pembemsi bir deri gözüküyor ve kabuk deriye doğru içe çöktü. Sizce iyileştiğinin göstergesi mi devam mı etmeliyim

Bende olan fotoğrafları yolladım isterseniz detay atabilirim

Zeymas

O siyahlaşmış bölge kan mı toplamış yoksa ölü doku mu fotograflardan anlayamadım. İl başta nasıldı, sonra nasıl bir uygulama ile böyle siyahlaştı?

Uyguladığınız yöntemin bir zarar verme ihtimali sıfırdır. Dolayısı ile panik yapmayın. Yaranın etrafı güzel pembeleşmiş. Bu etrafının iyiye gittiğine işaret ediyor. Yarayı izotonikli su ile temizlerken biraz biraz bastırın, yara biraz kan dolaşımı için kendine gelsin. Sonra 15-20 dakika o subasetatlı suya bulanmış steril gazlı bezi üzerine yatırın, orada beklesin. Sonra kremler ile tedaviye devam edin.

Siyah bölge ölü doku yara kabuğu, ilk başta yalnızca baticon sürerken yara kabuğu aynı siyahlıktaydı ama yumuşaktı , en ufak bir sürtünmede deriden ayrılırdu ben dermoboru uyguladıktan sonra o siyah katman tamamen sertleşti çok sert bir yara kabuğu haline geldi. Ama baştan beri böyle siyahtı

Zeymas
Günde iki defa pansumanı yineleyin. 20 dakika kalsın subasetatlı gazlı bez. Merak etmeyin. düşer zamanla. Aslında iyi bir cildiyeciye gitseniz o kabuğu oradan almak daha doğru olur.

Evde doktor hizmeti için müracaat ettik doktor göndermelerini bekliyoruz hasta yaşlı gidebilecek gibi değil. Peki sizce iyi mi yaptım yara da iyileşme var mı ? O siyah kabuk küçülüyor eriyor sanki ama o yaranın sınırlarına bakınca oralarda açılma olmuş gibi sağlam derinin altına doğru

Zeymas

Dediğim gibi, bu yaptığınız şeyle asla zarar vermez. Yatarken aman oraya baskı olmasın. yan yatsın, yüz üstü yatsın, havalı minder alsın otursun. Oraya basınç olduğu sürece yaranın da iyileşmesi mümkün olmaz

Bülent bey bugün yara da farklılık oluştu bugünün fotoğrafını yollasam size baksanız olur mu? Sizce iyileşme var mı

OturanBoğa

Koyu kısımlar azalıyor, pembe canlı kısımlar dışarıdan içeriye doğru büyüyor. Devam...

Siz nasıl değerlendiriyorsunuz yarayı ilk günden bu yana gören biri olarak?

OturanBoğa

Büyük Yaranın boyutu küçülüyor sanki ama arada ki küçük yara açılıyor gibi , silverdin krem yazdı doktor kabuğun çevresine sürmek için işe yarar mı sizce? Rif ampul de kullanıyorum sizce işe yarar mı?

Zeymas

Nasıl bir yatakta yatıyor? Yatarken yaranın üstüne yatıyorsa yeni alanların açılması kaçınılmazdır

Evet, onlar da işe yarar

Bülent bey dün medikalde Hartman ürünleri temsilcisi bir yara bakım uzmanıyla tanıştım durumu anlattım akşam geldi ve hani fotoğrafta büyükçe siyah bir kabuk varya oraya enjektörlün iğnesini soktu ve hastanın canı yanmadı çok şaşırdım ve dediki yara içerden oyuluyor dış kısmı iyileşiyor gibi ama içerisinde problem oluşmuş kabuğun alınması gerekiyor gümüşlü 3 gün kalacak olan yara bandını hazırladı ve yapıştırdı pazartesi gününü bekliyoruz gümüşlü bantı duymuş muydunuz hiç?

Aynı sorunu annemde bende yaşadım baklava şeklinde bir hava yatağı aldım yatağın belli noktaları devamlı vücuda temas eden yerleri değiştiriyor ayrıca yatan hastanın yatağa temas eden kısmında boşluk olduğu icim havasız kalmıyor terleme en az seviyede oluyor yaralar içinde çok sık aralıklarla hastayı 15 dk kadar çevirerek hava ile temasını artırıyordum yaklaşık 2 ayda tamamem kapandı yaralar

Sarı kantaron yağı sürün tıbbı melhemse furacın sılvedın belogent ve hametan

Dıştan uygulanan krem ve solüsyonların iyileşme sürecinde olumlu etkileri vardır. Mikrop kapmaması çok önemli olduğu için antibiyotikli kremler de önerilebilir.. Ayrıca bası yaralarının önlenmesinde ve geçirilmesinde Bephantene ampul de etkili. 10-15 günde bir ampul kırılıp içilebilir.

Üst Alt