Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yatan hasta yaralarını iyileştirmek ve önlemek için ne önerirsiniz?

-hope-

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba siteye yeni üye oldum bir şey sormak istiyorum
Babam 4 ay önce kalp krizi sonucu beynine 15 dk oksijen gitmedi ve 4 ay yoğun bakımda kaldı yeni özel odaya çıkardık..
babam bazen bizi tanıyor bazen unutuyor zorda olsa biraz konuşabiliyor boğazı ve karnı delik, ama hiç kalkamıyor vücudunu biraz hareket ettirebiliyor ama vücudunda yatmaktan oluşan yaralar olduğu için rehabilitasyon merkezleri kabul etmiyor annem fizik tedavi uyguluyor az da olsa..kalçasının iki tarafında sırtında ve topuğunda yara var .. kalçasındaki en büyüğü yaklaşık 5-6 cm çapında ve derin hastanede iyileştirmeye çalışıyorlar..yaralarına çok üzülüyorum... düzelirmi merak ediyorum..havalı yatak var ve 2 saat de bir yatma şekli değiştiriliyor, bu tür sorun yaşayan varsa lütfen bilgi verebilirimi bu süreç nasıl devam eder düzelen hastalar varmı..tavsiyeler
şimdiden teşekkürederim:(

öncelikle geçmiş olsun.benim babam 20 yıllık hastalığının son 4 yılını yatalak olarak geçirdi.vücudunda pişike benzer kızarıklık oldu normal olarak. fakat hiç yara açılmadı.46 gün yoğun bakımda kaldı yoğun bakımdaki sözde yoğun bakım personeli bir tane açtırmayı başardılar.
evdeki bakımı:havalı yatak,kızaran yerlere hemen merhem,sağa sola çevirerek bazen oturtarak pozisyon değiştirmek.birde glutamin toz.
zavallı babacığım her gün gözümüzün önünde eriyordu.çok kilo kaybetti.hayattan hiç tat almadı.derdini içine atar,diğer akrabalarım gibi reklam yapmazdı.zevkinin peşinde hiçbir zaman koşmadı.asla laf taşıdığına şahit olmadım.9 ekimde yoğun bakımda iken vefat etti.

allah rahmet eylesin baban için üzüldüm...babamın da yatmaktan tüm vücudu eridi resmen ve kaskatı kesildi...bizde oturtmaya çalışıyoruz ama zamanla diyor doktorlar verdiğin önerilerin hepsini yapılıyor ama yoğun bakımda nasıl bakıldığını bilmiyoruz zaten orda oldu.. o büyük yaralar nasıl iyileşir yada iyileşirmi :( kendine gelip düzelirmi eskisi gibi olurmu....

zaten ne oluyorsa yoğun bakımda oluyor.sözde yoğun bakım.babam akciğer enfeksiyonundan alınmıştı yoğunbakıma.iyileşmedi evdeki hali daha iyiydi.yoğun bakımda kaşına kadar şişmişti enfeksiyondan.
bildiğim kadarıyla (çünkü babamda yatak yarası olmadığı için tabi birtane yoğun bakımda oluşanı saymazsak-sözde yoğun bakım-)CATRİX YARA TOZU var.yinede araştır.

Yaralar, kemikle zemin arasında sıkıştığı için kan dolaşımı azalan/bozulan yumuşak dokularda gelişiyor. Kan dolaşımının uzun süreli bozulması istenmediği içindir ki sık sık pozisyon değişimi ve havalı yatak önerilir. Ek olarak genel dolaşımı bozan sistemik hastalıklar da bu sonucu kolaylaştırıyor ve tedaviyi güçleştiriyor. Tanımladığınız çapta yara hastane bakımını gerektirir. Özetlersek, öncelikle kan dolaşımının bozulmaması sağlanacak (pozisyon değişimi, havalı yatak, aktif/pasif hareket) ve böylelikle enfeksiyon gelişimi de engellenecek. Yara oluşmaya başlamış ve yüzeyselse ek olarak -bir uzmana danışılarak- Furacin, Silverdin, Madecassol, Bepanthen gibi pomadlar kullanılabilir. Derinleşmeye başlarsa Fito İntertulle ve benzerleri kullanılabilir. Yara oluştuktan sonraki en önemli hedef enfeksiyon gelişimini engellemektir. Yarayı nemli tutmak için sık sık pansuman yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Ayrıca bu konu sıradan ve kimi cilt rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar/kozmetik ürünler, halk arasında dillendirilen kimi krem ve sıvıların kullanılması için KESİNLİKLE uygun olmayan bir konudur ve uzman görüşü dışına çıkılmamalıdır.

görüşünüz için teşekkürler kemal bey ...hastanede şu anda havalı yatak ve sürekli pozisyon değişimi yapılıyor 3-4 tane hücre yenileyici kremler kullanıyorlar sarı renkli günde 2 kere, ölü deriler içinde kazıma yapıyorlar arada ama bitmiyor ... birde benm merak ettiğim bu şekilde kalpden yatan hastası olan varmı ve iyileşme ihitmalleri ne kadar ...M121 senn dediğin i de ilettim hastanede

Bası yaraları, vücutta basınca maruz kalan genellikle kemik çıkıntıları üzerindeki yumuşak dokularda dolaşım bozukluğu sonucunda oluşur. Eski isimlendirmede bu yaralar decubitis ülseri olarak tanımlanırdı. Latince yatmak anlamına gelen decumbere sözcüğünden türetilmiş olan dekübitis ülseri ve yatak yarası terimleri de bası yarası ile eş anlamlı olarak kullanılmakla beraber bası yaraları sadece yatan hastalarda değil tekerleklisandalye kullanan hastalarda da görüldüğü için yetersiz kalmaktadır. Bu yaraların gelişmesindeki en önemli etken basınç olduğundan bası yarası terimi en doğru isimlendirme olarak kabul edilmektedir.
Bası yaraları kronik hastaların bir sorunu gibi görünse de, ülserlerin başlangıcı genellikle hastalıkların akut dönemine rastlar. Bunun nedeni akut hastalık sırasında dikkatlerin hastanın birincil sorununa yönelmesi ve ülser gelişme riskinin sıklıkla dikkate alınmamasıdır. Ülserlerin c’ü hasta henüz hastanede yatmakta iken gelişmektedir. Kardiovasküler hastalıklar sırasında A, akut nörolojik bozukluklar sırasında ' ve ortopedik yaralanmalar sonrasında sıklıkta bası yarasının geliştiği bildirilmiştir.
Bası yaralarının gelişmesindeki en önemli etken basınçtır. Yumuşak dokuların özellikle altındaki kemik çıkıntılar sebebi ile basınç altında kalarak sıkışmaları dokuların beslenememesine neden olur ve devamlı basınç önlenmez ise ülserler ve doku ölümü gelişir. Felçli hastalardaki ağrı duyusundaki kusur ve hareket kaybı, basıncına bağlı ağrının algılanamamasına, algılansa dahi hareket kaybı nedeniyle bu basıncın ortadan kaldırılamamasına yol açar.
Nem, enfeksiyon, sürtünme ve hastanın taşınması sırasında ortaya çıkan makaslama kuvvetleri gibi dış faktörler, buna ek olarak hastanın genel durum bozukluğu, beslenme problemleri, ileri yaş, diabet ve ödem gibi hastaya bağlı faktörler de dokunun basınca karşı direncini azaltarak bası yaralarının gelişmesini kolaylaştırır.

Bası Yaralarının Sınıflandırılması
Bası yaralarında, yaranın derinliği açısından değişik sınıflandırmalar kullanılmakla birlikte en sık kullanılan sınıflandırılmaya göre 5 evre mevcuttur.
1. Evre: Deride kızarıklık ve ödem vardır. Bası kalkar, iyi bakım yapılırsa hasar geri dönüşümlü olup iyileşme çoğunlukla tamdır.
2. Evre: Deri altı doku içine ilerlemiş yüzeyel doku ölümü mevcuttur. Cerrahi dışı tedavilerle iyileşme sağlanabilir.
3. Evre: Deride tam kat doku ölümü vardır. Hasar deri altı dokuya inmiştir. İkincil enfeksiyon eklenirse yara zorlu hale gelir. Geniş lezyonlarda cerrahi girişim gerekir.
4. Evre: Hasar kemik dokusunu da içine almış, kemik çıkıntıya kadar inmiştir. Tedavi cerrahidir.
5. Evre: Lezyon kemik dokusu, eklem ve vücut boşluklarına yayılmış. Kemik enfeksiyonu, patolojik kırıklar, eklem çıkıkları, iç organlara ağızlaşma olabilir, bakterilerin dolaşıma geçişi meydana gelebilir. Hasarın yayılımına göre hem her zaman ciddi vakalardır. Tedavi cerrahidir.

Bu sınıflandırma her zaman klinik olarak gözlemlenmeyebilir. Çoğu zaman bası yarasında hasar koni şeklindedir. Koninin tepesi deride, tabanı derin dokular arasındadır.Bazen deride görülen küçük lezyonun altından 4. ve 5. evre bası yarası çıkabilir.

Her evrede olan yaranın kendine özgü bir yapısı,derinliği,eksudası vardır. Oluşan yarada bir yara örtüsü kullanılacaksa öncelikle yaranın tanımlaması bir uzman tarafından yapılarak ne tarz bir yara örtüsünün kullanılacağı belirlenmelidir.

Arkadaşlar,benden size tavsiye kesinlikle yara konusunda uzman bir kişiye danışmadan buradan okuduğunuz ilaç,krem,yag,yara örtüsü vs gibi tavsiyeleri kendiniz veya yakınlarınız üzerinde uygulamayınız. Bası yaraları çok kolay açılır,iyileşmesi de bir o kadar zor bir süreçtir ama uygun uygulama ve takip ile bu sürec sorunsuzca atlatılabilinir, bilinçsiz ve kulaktan dolma veya tavsiye edilmiş uygulamalar yara evresinin daha da ilerlemesine ve Allah korusun hastanızı bu yaradan dolayı kaybetmenize kadar gidebilir.
Bildiğim kadarıyla bası yaralarıyla ilgili uzmanlaşmış hemşire personeliyle firmalar bulunmaktadır . Bu firmalar uzman kadrosuyla evde olan yara hastanızın yarasını uzman gözüyle tanımlayarak ne tarz bir tedavi izlenmesi gerektiğini size aktaran en güvenilir yoldur.Bu hizmetlerini ücretsiz olarak saglamaktadırlar. Yaranıza uygun olan ürün ve tedavi şekli konusunda size veya takibini yapan doktora bilgisini veriyorlar ve yara için gerekli olan malzemeleri eczanelerden veya medikallerden satın alıyorsunuz, hizmeti veren personel evinize kadar gelip bu ürünlerin uygulanmasını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirerek yaranın takibini profesyonel şekilde gerçekleştiriyor.

Yara konusunda uzmanlaşmış ve ücretsiz olarak bu hizmeti saglayan iki firma mevcut:

Hartmann Ücretsiz Evde Yara Bakım Hizmeti : (İstanbul içi tüm ilçeler ) randevu almak için ulaşabileceğiniz telefon numarası 0216 665 44 39 (Acıbadem Mobil hattıdır,arayıp randevu alıyorsunuz,uzman personel ücretsiz olarak ziyaretinizi gerçekleştiriyor,pansuman yapılıp,yara bakım eğitimi vermektedirler.)

Convatec Ücretsiz Yara Bakım Hizmeti : (İstanbul içi tüm ilçeler ) randevu almak için ulaşabileceğiniz telefon numarası 0212 665 44 60 (Acıbadem Mobil hattıdır,arayıp randevu alıyorsunuz,uzman personel ücretsiz olarak ziyaretinizi gerçekleştiriyor,pansuman yapılıp,yara bakım eğitimi vermektedirler.)

Yara konusunda lütfen uzman yardımı alın,hastanızın saglıgını veya kendi saglıgınızı kulaktan dolma bilgiler, komsu tavsiyeleri,internet tavsiyeleri ile tehlikeye atmayın.

Sevgi ve Saygılarımla.

yara oldukdan sonra iyileştirmek zor olur ,önemli oalan yara olmadan çaresini bulmak ,yatalak hastalarda kan dolaşımı yavaş olur bu yüzden yara oluşur masaj yapın günlük olarak yara olmasını önlüyor...

neye mal olursa olsun, havalı yatak veya havalı minder alınız. eğer yara oluşursa tedavisi daha pahalıya gelecektir. çekilen acılar, ızdıraplarda cabası olacaktır.

antidekubitus yatak alınız ve yara bakımı konusunda bir uzmandan yardım alın.

sevgili hope öncelikle geçmiş olsun benim annemde 7 yıldır yatalak 2 yıl önce öldü diye yoğun bakıma kaldırdık okadar kötü oldu 45 gün yoğun bakımda kaldı bu süreçte karnı ve boğazı delindi hala solunum makinasına bağlı yoğun bakımda kaldığı 45 gün sürede yaraları açıldı sağ ve sol kalçada kulağı koptu kafatasında açıldı her yer dekübit oldu 2 yılda anca sağ kalçasını kapatabildik sol kalça baya küçüldü şuandada kuyruk sokumu açıldı hergün silverdin benatene uygulayıp yarayı kapatıyoruz serum fizyolojikle siliyorum tabi önce evde sağlık gelip bi ürün koyuyodu ayakkabı keçesine benziyo yaraya koyup 3 gün kapalı tutuyosun 3 sefer gelip ölü nekrotik dokuyu temizlediler kemiğe inmişti yara şekeride olduğu için geç kapandı taaam 2 yıl . bekleyeceksin allah sabır versin ben hala yaralarla mücadele ediyorum sık pozisyon değiştirme ve havalı yatak hijyen tek yapabilecğin bu

sakın bilmediğin ilaçlar kullanma ben aldım birtane 250 tl verip kurtlar çıktı yaradan :(( ağlayarak hasteneye zor yetiştirdim direkt evde sağlığı ara onların kullandığı ürünler çok iyi geliyor

bende hiç kapanmayak sanıyodum ama kapandı istersen sana resmini yollayabilirim elim yumruk şeklinde giriyodu :(( bide nestle glutamin toz kullan mutlaka kas gücünü arttırıyo ve yara iyileşmesinde yardım cı ben hala karnından peg le besliyorum oradan verebilirsin

mrblar öncelikle herkese geçmiş olsun...buraya üye olmamdaki sebeb babamın yatalak olup yatak yaralarından muzdarip olması,,,ancak üye olmadan misafir olarakda paylaşımda bulunabilseydik iyidi:)yatak yaraları için daha doğrusu tüm açık yaralar için çalıştığım kurumun dermatolağunun verdiği ve memnun kaldığım tarifi sizlerle paylaşmak istedim ..inşallah şifa olur..
acetate d' Alumine Sol 1 G
Distile Su 40 G
Lanoline-Anhidr 40 G
Vazelin Beyaz 20 G

eczaneler bu kremi tarifi verince yapıyorlar ve oldukça da düşük bir maliyeti var...

Annem benim yaralarımı hergün camdan güneşe tuttu o çok iyi geldi

görüşleriniz için çok teşekkürederim .. babamın yoğun bakmda yaraları açıldı .. 1 yıl olcak nerdeyse fazla bir gelişme yok bir tane makina bağladılar yaralarının üstünde pompa gibi yarayı emerek yavaş yavaş yukarı çıkarıyr derinliği gidiyr yarann ama hala az da olsa yaraları var... bir sürü krem ve ilacı var... dr verdi.. arkadşn dedği gibi yumruk giricek kadrdı şimdi fındık kadar kaldı ama oda kapanması zorlaştı bağışıklık olmuş... allah herkeze sabır versn yardm etsn...

Hastanız İstanbulda ise İstanbul B.B Evde sağlık hizmetlerine kaydını yaptırın (182) muhakkak üstesinden gelecektir ler.

nasıl yanı bb nedir .. 3 günde bir eve gelen hemşirelerdenmı bahsediyorsunuz..anlamadm

öncelikle çok geçmiş olsun alah şifa versin benimde annem 16 gün yogun bakımda kaldı her zıyarete gıttımde garbıım aynı pozısyonda yatıyordu yatak yaralarıda yogun bakımda pozısyon verılmedıgı için oluşuyor babamda yattı yogun bakımda lakın hıc bır yerınde yara olmadı rıf dıye bı ambul aldım kremler falan suruyorum inşalah iyilşeir 3. evrede annmın yarası

Üst Alt