Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni rapor alındığında mevcut sürekli vergi indirimi ne olur?

samedo99

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
9
Arkadaşlar 3. Derece olacak şekilde yeni rapor alsak elde edilen sürekli vergi indirimi geçerli olur mu ?tekrar vergi indirimi almak gerekir mi teşekkürler

sürekli vergi indirimine bişey olmaz. yeni raporu neden alıyorsunuz, ilk raporunuz % kaç

%40 altında kalırsa yeni aldığınız rapor sıkıntı olur diye biliyorum

yesilsy
Almadım da almak istersem diye sordum soy adımi degistirdim ben raporumda eski soy adım yazıyor ama nüfusta mahkeme kararı ile degistirilldi diye yazı var emekli olurken hangisi geçerli o halde vergi indirimi mı rwpor mu ?

kardelenn
Anladım ama diyelim ki yüzde 45 aldik süreli veya süresiz vergi indirimi ne olacak ozaman tekrsr mı basvuru yapmak gerekiyor yeni rapor ile birlikte

Bilgi Hazinedir

Merhaba güzel açiklama olmus.benim bir sorum var ulusal engelli veri tabaninda surekli ve sureli 2 adet raporum gozukuyor.ikinci aldigim 1 yil sureliydi bitti ilk aldigim surekli rapor ile ise surekli vergi indirimi hak kazandim.burada benim endise etmem gereken birsey var mi tesekkurler

samedo99

Merhaba,e-rapor sisteminin amacı sizinde bahsettiğiniz gibi tam olarak budur.Sistemde kayıtlı vatandaşlarımızın tüm rapor verilerini saklamak ve kurumlar tarafından gerekli görüldüğünde geçerliliklerini kontrol edebilmek için kurulmuştur.

Sistem aldığınız veya alacağınız tüm engelli sağlık kurulu raporlarını veri tabanında saklamak ile yükümlüdür.Devlet kurumları bu veri tabanını kullanarak engelli sağlık kurulu raporunuzun süresine ,ne zaman alındığına ve geçerlilik tarihi bitimine kadar birçok bilgiye ulaşabilir ve sistemlerinde doğrulama yapabilir.

Tabii işlevi bu şekilde olan bir e-rapor(ulusal engelliler veri tabanı sistemi) ile siz elinizde bulunan ve veri sistemine kayıtlı engelli sağlık kurulu raporunu ilgili kuruma verirsiniz ,tüm kontrollerini 1 dakika içinde ilgili kurum gerçekleştirebilir.

Açıklamamda belirtiğim gibi yönetmelik çerçevesinde uygun olan tüm engelli sağlık kurulu raporlarınızın bu sistemde bulunması yasal bir gereklilik ve zorunluluktur.

Saygılar.

samedo99

Ankara Gelir İradesi Başkanlığı Merkez Sağlık Kurulu engelli vergi indirimi belgesi başvurusunu incelerken elindeki mevcut raporların kağıt ortamında inceleyerek karar verirler.Yani tetkik, tahlilleri ve engelli sağlık kurulu raporunun ilgili evraklar üzerinden inceleme yaparak bir karara varırlar..E-rapor sisteminden kontrol yapmıyor olmasının veya yapmamalarının nasıl bir sonuç doğuracağı hususunda bir bilgim bulunmamaktadır.

Ancak elinizde engelli vergi indirimi belgeniz varsa yasa gereği kullanma hakkına sahipsiniz.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Elimde suresiz vergi indirmim mevcut gecdn yil bu zamanlar onaylandi geldi.hastahane rapor bolumune sordum ilk aldigin rapor iptal olur bu durumda dedi ama vergi indirimi nede onaylansin iptal olmuş olsa bana yeni rapor al sen dediler kafam karisti yani ama almayacagim yeni rapor dusunmuyorum.

samedo99

Anladığım kadarıyla elinizde ilk aldığınız engelli sağlık kurulu raporu ile almış olduğunuz engelli vergi indirimi belgesi mevcuttur.

Eğer yaşadığınız durum üstte yazdığım cümledeki gibiyse vergi daireleri başvuru sonucu onaylanıp verdikleri engelli vergi indirimi belgesinin süresi boyunca geçerliliğini koruduğunu beyan ederler.Elinizdeki engelli vergi indirimi belgesi süresiz ise söylediğiniz gibi engelli vergi indirimi belgesinin size tanıdığı haklardan yararlanmaya devam edersiniz.

Engelli sağlık kurulu raporu için ise geçerlilik durumu en son aldığınız belge ve geçerlilik süresi ile ilgilidir.Size bahsettiğim gibi engelli sağlık kurulu raporu ile yapılabilen işlemlerde devlet kurumları tarafından e-rapor sistemi üzerinden doğrulama ve kontrol işlemine tabii tutulurlar.

Engelli vergi indirimi belgesi ise çalışıyor veya esnaf iseniz gelir verginizden indirim hakkı ve emeklilik şartlarını sağladığınızda engelli vergi indirimi ile emeklilik hakkınız var.Bu 2 hakkın kullanımı süresiz aldığınız engelli vergi indirimi belgesi ile sağlayabilecek siniz.

Diğer tüm işlemlerde yani engelli sağlık kurulu raporu ile yapılabilen işlemlerde kanunen hastaneden aldığınız en son rapor geçerlidir.

Engelli sağlık kurulu (hastane) raporun en son sayfasında raporun düzenlenmesine dair açıklamalar bölümünün 3 maddesi derki bu raporu almakla önceki raporlarınız geçersizdir.Bu durumda gsm operatörü,ulaşım,abonelik indirimleri gibi günlük hayatta kullandığınız süreçlerde size yeni engelli sağlık kurulu raporu ile başvurma ve işlem yaptırma şartı getiriyor.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir
Cok guzel aciklamissiniz ozaman vergi indirimimi emeklilikte kullanabilecek miyim yani ? raporum olmasa bile tesekkurler

samedo99

Engelli vergi indirimi belgeniz bahsettiğiniz gibi süresiz ise haklarından yararlanabileceksiniz.

Saygılar.

samedo99

Söylediğiniz gibi süresiz engelli vergi indirimi belgesi ,engelli sağlık kurulu raporu almanız veya almamanız ile bağlantılı olmayan ,sadece sizin kendi rızanız ile feragat edebileceğiniz bir belgedir.

Saygılar.

Çalışamıyorum rapor oranı yükseltmek istiyorum
Merhaba arkadaşlar yüzde 40 surekli engelli raporum var 2012 yılında almıştım.Ayrica sürekli vergi indirimim.Tourette hastasıyım ve ağır kaydı durumum var sanırım OKB diye geciyor veya psikoz bilmiyorum.Mevcut iş yerimde artık çalışamıyorum.Kaygilar beni bitiriyor emekli olma imkanım var mı ne yapmam gerek bilen biri yazarsa sevinirm bilgi hazine abi sigorta girisim 11.12.2006 primim 3860 teşekkürler

muhendis3232
Hocam merhaba bende sürekli yüzde 40 sürekli vergi indirimi var raporumu yukseltmek istiyorum yüzde 60 ve üzeri olur ise emeklilik icin tekrar vergi indirimi almam gerekiyor mu calismiyorum şuan teşekkürler

Tekrar vergi indirimi almam gerekiyor mu ?

Merhaba arkadaşlar yüzde 40 sürekli vergi indirim var ancak artık çalışamıyorum raporumu 60 ve üzeri çıkartmak istiyorum.Raporu tekrar aldigimda yeniden vergi indirimine başvurmam gerekecek mi tesekkurler

Vergi indirimi süresiz alınmış ise yeni engelli raporu alırsak süresiz vergi indirimi devam edermi bilgisi olan yazarsa sevinirim

Üst Alt