Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeni yasa benim emeklilik süremi etkiler mi?

kiraman

Üye
Konular
17
Reaksiyonlar
0
  • A-Yeni Kanun’la gelen özürlü emekliliği
    5510 sayılı Kanun’un 28’inci maddesi 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girecektir ve SSK ve Bağ-Kur’lular ile reformdan sonra ilk defa işe girecek olan memurlar için geçerlidir. Yeni düzenlemeye göre;
    • 1- Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce yüzde 60 ve daha fazla oranda hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayanlara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.
    • 2-Yetkili sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

l a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
Benim emeklilik şartları uygulamadaki yasaya göre 18 yıl 4080 gün yeni yasadaki bu madde benim içinde geçerli olur mu ? Yani ben 16 yıl ve 4320 günü doldurursam emekli olabilir miyim. Yeni yasa yürürlüğe girerse.
Cevaplarınız için teşekkürler.
Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Yeni yasa, sadece yeni yasa yürürlüğe girdikten sonra ilk kez sigortalı olacak kişileri kapsıyor. Öncesinde sigortalı olan kişilerle bir ilgisi yok.

Ama, "ben de yeni yasanın çalışan lehine olan uygulamalarından yararlanmak istiyorum" diyerek dava açılabilir mi, onu bilemem.

Cevabın için teşekkürler Bülent abi..
yeni yasa uygulamaya girsin bakalım. Şayet anayasa mahkemesinden dönmezse tabii. Benim emekliliğime daha çok var. yanlız emekliliği yaklaşan arkadaşlar bu detaya dikkat edelim.

Üst Alt