Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yeşilkart başvurusundaki Gelir Testi hesabında "aynı hane" kavramı

TOLSTOYEVSKİ

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Erkek kardeşim 28 yaşında. Liseden sonra bazı sağlık (psikolojik) sorunları nedeniyle hem okuyamadı hem de hiçbir işe giremedi, çalışamadı. Kardeşime şuana kadar 4 bin TL ye yakın GSS prim borcu yansımış. Babamların evi
2 katlı müstakil bir ev...Kardeşim aşağıda yani 1.katta tek başına kalıyor (oturuyor). Babam, annem ve iki kız kardeşim ise üst katta (2. katta) oturuyor. Erkek kardeşimin Yeşilkart başvurusu için bir kez daha Kaymakamlık'taki SYDV vakfına başvurduk. Ordaki görevli erkek kardeşiniz BEKAR nasil oluyor da aile üst katta, o ise niçin alt katta tek başına yalnız yaşıyor, niçin vs dedi...Ben de psikolojik sorunları yüzünden evdekilere zarar verdiği için vs dedim. Neyse uzatmayayim haftaya evinize kontrole Hane Ziyaretine geleceğiz dediler. Ben de buyrun gelin bekliyorum dedim. Sormak istediğim şu;
Babamlar resmi ikametgah olarak üst katta (2.katta) oturuyor ve babam BAĞKUR EMEKLİSİ. Yeşilkart ile ilgili mevzuatta geçen AYNI HANE ifadesinden kasıt nedir? Kardeşim resmi ikametgah adresi olarak yalnız başına alt (1.) katta, ailenin geri kalanı ise üst (2.) katta oturuyor. Şimdi bu durumda Yeşilkart başvurusu için yapılacak olan GELİR TESTİ (TESPİTİ) 'nde; alt(1.) kat ve üst(2.) kat hepsi beraber birlikte dikkate alınıp AYNI HANE mi sayılır YOKSA kardeşim yalnız başına mı hesaplamada dikkate alınır ? Kalem -mka

TOLSTOYEVSKİ
[FONT=sans-serif]Kaymakamlık'taki SYDV vakfına başvurduk. Ordaki görevli erkek kardeşiniz BEKAR nasil oluyor da aile üst katta, o ise niçin alt katta tek başına yalnız yaşıyor, niçin vs dedi...Ben de psikolojik sorunları yüzünden evdekilere zarar verdiği için vs dedim. Neyse uzatmayayim haftaya evinize kontrole Hane Ziyaretine geleceğiz dediler. Ben de buyrun gelin bekliyorum dedim[/FONT]
memur haklı olarak dogru soruyu sormus sızde olanı söylemıssınız.gelen heyet kardesınızı alt katta ayrı kabul ederse sadece onun gelırne bakarlar yoksa üstte kabul ederlerse ordakı herkesın gelırıne bakarlar.heyet şunuda sorar ayrı evde pekı ne yer ne içer ne ile alır bunları para kaynagı ne der.siz yardım edıok dedınızmıde ne kadar yardım ettıgnızı sorarlar ve o kardesınzın gelırı olmus olur.
not:diyekkı siz ayda 500 tl yardım edıonuz ama gıderı 800 tl .800 den 500 çıkarırlar aradakı 300 tlyı gelıre eklerler o zaman gelırı 500 del 800 olmus olur

gss borcu banda cıkmıstı yapılandırmaya gıttım ve ödedım alırlar o parayı.faizini ödememek için yapılandırma edersenız anaparayı alıp faizi almıolar daha önce uygulama böyle idi yeni durumu bılmıom.

@-mka hocam cevabınız için sagolun. Şuanda da dediğiniz gibi bir yapılandırma var, söylediğiniz gibi sözde gecikme zammı ve faizini silip anaparayı sadece ödüyorsun. Ama kardeşimin yaklaşık 3.750 TL borcunun 750 sini silip 3 bin TL yi ödemesi isteniyor bu yapılandırmada. Peki bu insan bugüne kadar sağlık (psikolojik) sorunları nedeniyle hiç çalışamamış, hiç bir işe girememiş, hatta 1 Ay Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde yatıp, çıktıktan hemen sonra da çatıdan sokaktan geçen elektrik tellerine atlamak suretiyle intihar girişiminde bulunmuş. Bu olayda dalağı patlamış, vücudun bazı yerleri yanmış, bacağına platin takılmış...vs sebeplerden ötürü kardeşime Çürük raporu verildi ve Askere alınmadı. Şimdi böyle bi insan yani kendi karnını bile doyurmak için ailesine muhtaç olan bi insan bu 3 bin TL GSS prim borcunu nerden kazanıp, bulsun getirsin. Ayrica bu borç yetmezmiş gibi bundan sonrası için de her ay 108 TL primi nasıl ödesin ki bu insan. Yani bu GSS yönetmeliği gerçekten çok tuhaf ve ne yazık ki Sosyal Devlet anlayışı ile bence hiç ama hiç uyuşmayan bi yönetmelik... -mka Kalem umut2135 BuTcHeR Life

TOLSTOYEVSKİ kardeş Allah yardımcın olsun gss yönetmeliğinde bir acayiplik gerçekten var annesinin emekli maaşı var diye 1900 tl oğluna yeşilkart vermiyorlar. birde kardeşiniz için bir tavsiye kardeşinizi bulunduğunuz yerdeki toplum ve ruh sağlığına yazdigin orda kurslar var servis alıyor servis bırakıyor elişi kursları resim kursları faydalı olacağını düşünüyorum

Amin, Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah. Sağolun.

TOLSTOYEVSKİ
alt kat resmi olarak ayrı bir hane olarak kayıtlıysa, kardeşin hakikaten alt katta yaşıyorsa ve bu da haneye gelecek olan heyet tarafından tespit edilip sosyal inceleme raporuyla belgelenmişse, evet kardeşiniz ayrı hanede kabul edilir ve hesap yapılırken sadece onun gelir ve gideri dikkate alınır.

kardeşin daha once GSS gelir testi (yeşil kart başvurusu) yaptırdı mı? yaptırdıysa ne zaman? başvurusu ret mi edildi?

Evet Kalem abla. Daha önce Temmuz ayında da başvurmuştu, Ama Kaymakamlıktaki SYDV gelir testini her nasıl hesap edip yapmış ise sonucu SGK ya ne bulup göndermişler ise SGK da onu G1 olarak yani prim ödemesi gerekenler statüsünde tescil etmiş. E-devlette 3-4 bin TL arası bi GSS borcu görünüyor. Yani en son ben sinirlenip gidip dedim; evinde hanesinde yalnız oturan tek başına yaşayan hiçbir geliri yada tapuda üzerine kayıtlı hiçbir şey olmayan bir insanın Gelir Testi sonucunu nasıl olur da asgari ücretin 3 te 1 inden fazla bulabiliyorsunuz dedim. Bu nasıl bir hesaplamadır dedim....Neyse Gelir Tespiti Başvuru Formu imzalattillar. (Ama tuhaftır bize hiçbir belge evrak verilmedi vakıf tarafından) haftaya eve Hane ziyaretine geleceğiz geleceğiz deliler. Tamam dedim muhakkak bekliyorum dedim. Ama haftanın son gününe geldik hâlâ gelen giden yok. Ayrıca ilgili SYDV nin online sisteminden kardeşimin TC siyle ilgili sorgulamayı yaptığımızda nedense "TC KİMLİK NUMARASINA AİT BİR BAŞVURU BULUNMAMAKTADIR" diyor. Şaştım kaldım, bize belgeyi de imzalattilar haftaya Salı günü evinize geleceğiz demelerine ragmen sorgulamada niçin başvurunuz görünmüyor, anlamış değilim Kalem abla ?

Üst Alt