Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yine İnşallah Demeyi Unuttum

celal1973

Yeni Üye
Konular
462
Reaksiyonlar
0
[FONT=Arial]Yine İnşallah Demeyi Unuttum[FONT=Tahoma][/FONT][/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]İki sene önce İNŞALLAH ile ilgili başıma gelen olayı şöyle anlatmıştım:[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bu kelimeyi kullanmamızı Allah istiyor. İnşallah kelimesi kullanılmadan söylenen sözler ilahi rahmetten mahrum olur. ‘İnşallah’ kelimesi Kuran’da ‘inşaAllah’ diye de geçmektedir. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Şanlıurfa’da görev yapan astsubay Erkek kardeşim Faik Çelik ve ailesi her yaz gibi, Ereğli’de anne babası ve abisini ziyarettelerdi. [/FONT][FONT=Arial](Ağustos 2013) [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bilmeyenler için söyleyeyim, ben tekerlekli sandalyede engelliyim ve her konuda yardıma muhtacım. Kardeşim yazları birkaç hafta babamı dinlendirmek için benimle ilgilenir, Allah razı olsun. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]O Perşembe akşamı, “Abi yarın sana banyo yaptıracam” , diyordu. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Cuma sabahı bana tekrar: “Abi, hadi kahvaltını bitirdiysen seni tuvalete götüreyim, vinçle kaldırıp klozete oturtunca banyonu yaptırayım”, dedi.[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ben, yok boşver şimdi yapmayalım, pazar yapalım, dedim. Kardeşim ısrar ediyordu, ben ise zahmet olmasın diye karşı çıkıyordum. Babam odaya girdi. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Hadi kardeşin sana banyo yaptırsın, bugün mübarek Cuma günü, yıkanmak sevap; Pazar günü bir daha yaparsınız, dedi. Ama hiçbirimiz ‘inşallah’ demiyorduk.[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Kardeşim beni sandalyeden vinçle kaldırıp klozete oturtunca fark ettik ki, daha bir dakika önce akan sular birden kesilmişti. Ben film şeridi gibi geçen konuşmalarımızı düşündüm. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ve olayın farkına vardım. Biz yapacağımız banyoyu inşallah diyerek Allah’ın iznine bağlamamıştık. Kardeşime dedim ki: Allah, Kuran’da bizden, yarın yapacağım deme, inşallah yarın yapacağım de, diye emredip inşallah dememizi istiyor. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]“Hiçbir şey için "Bunu yarın yapacağım" deme. Ancak Allah dilerse (yapacağım de). Unuttuğun zaman Allah'ı an ve "Umarım Rabbim beni,doğruya daha yakın olana eriştirir."de. “ [/FONT][FONT=Arial](Kehf suresi, 23-24.ayetler)[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Gel kardeşim hatamızı kabul edelim, af dileyelim, dedim. Nasıl, dedi. Söyleyebildiğimiz kadar “Estağfirullah” diyelim, içimizden de, Affet Rabbim özür dilerim, Sen affedicisin, diyelim, dedim. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]İkimizde kafamızı suçlu gibi öne eğip kaç kez dedik hatırlamıyorum. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Beş dakika sonra sular geldi. Elhamdülillah deyip banyomuzu yaptık ve dersimizi aldık.[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Anlattığım bu olaya tesadüf diyenler olabilir. Benim yorumum şöyle: [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Her olay Allah’ın dilemesiyle olur ve sayısız gizli nedenleri (hikmet) olabilir. Ben her zaman olayların hikmetinin bana bakan yönü ne olabilir diye düşünürüm ve dersimi alırım. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Suyun tam o an kesilmesi ve beş dakika içinde geri gelmesinin maddi sebebini düşündüm. Allah bilir belki de o an bir vana sökülüp takılacaktı ve sokağın suyunu kapatıp açtılar. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Maddi sebebi ne olursa olsun, olaylara hikmet nazarıyla bakan pek çok ibret bulabilir.[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]***[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Nasrettin hocaya atfedilen inşallah söylemenin önemini belirten bir hikaye vardır. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Nasrettin Hoca bir akşam karısına;[/FONT]

[FONT=Arial]- "Yarın hava yağmurlu olursa ormana, açık olursa çift sürmeye gideceğim." demiş.[/FONT]

[FONT=Arial]- "İnşallah de Efendi" demiş karısı. Hoca karısını dinlememiş bile. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ertesi gün hava yağmurlu olmuş. O'da ormana gitmek için erkenden çıkmış. Bir süre sonra bir sipahiye rastlamış. Sipahi sormuş: [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]- "Filan köye nasıl gidilir?". "Bilmem" deyip orman yolunu tutmak istemiş Hoca. Sipahi, kamçıyla vurarak: [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]- "Çabuk önüme düş!. Beni o köye götüreceksin" diye emretmiş. Hoca istemeye istemeye yolunu değiştirip adamı epey uzaktaki köye götürmüş. Evine de ancak akşam dönebilmiş. Kapıyı çalıpta karısı "kim o?" diye seslenince [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Hoca:[/FONT]

[FONT=Arial]- "Aç hanım aç. İnşallah ben geldim." demiş... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]***[/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]İnşallah kelimesi “Allah izin verirse” , “Allah’tan bir mani gelmezse” , “Allah ömür verirse” , “Allah nasip ederse” gibi anlamlara gelir. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bugün aynı olay tekrar başıma geldi. (19.03.2015) Aslında ben her zaman inşallah derim ama bugün nedense unuttum. Ben işin asıl hikmetini çözdüm inşallah. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bugün normalde haftalık banyo günümüz. Ben her sabah o gün yapacaklarımı planlarım: [/FONT][FONT=Arial]İşte, namaz şu kadar, yemek şu kadar, tuvalet bu kadar, dua bu kadar süre, gibi... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Bugün kafamda şu planı yaptım: Saat 11 gibi banyoya girerim. Banyo esnasında aldığım abdestle öğle namazımı kılarım; yine o abdestle dua listeme uzun uzun dua ederim, diyorum içimden... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Fakat hiç ‘inşallah’ demedim. Saat 11’de babam banyoya giremeyiz, sular kesildi, dedi. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ben hatamı anlamıştım, yukarıdaki anlatılan gibi defalarca ‘Tevbe Estağfirullah’ dedim. Yine beş dakika sonra sular geldi. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]İşin hikmetlerinden biri şudur bence: Hatamı kabul ettim, şeytan gibi hatamda ısrar etmedim, af diledim. Allah affeti, sular geldi, Allah’ın beni sevdiğini hissettim. Ama bence... [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial]Ama bence asıl hikmetin, Allah’ın bana bu yazıyı yazdırması için sebep yaratması olduğunu düşünüyorum. Çünkü inşallah demem unutturuldu. [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Georgia]SANIRIM HEPİMİZ YAZIDAN GEREKLİ MESAJI ALDIK İNŞALLAH :)[/FONT][FONT=Georgia] [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Arial] [/FONT]

[FONT=Tahoma]Celalin Penceresinden[/FONT]

Üst Alt