Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Yüz felci konusunda bilgi ve tecrübelerinizi yazar mısınız..?

alptug06

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar yengem yüz felci geçirdi daha önce olan arkadaşların bilgilerini paylaşmasını rica ederim.

berbat bişi arkadaş benimki tümör ameliyatı sonrası oldu o zaman 12 yaşındaydım şmdi 23 kalıcı olduğu için geçmeedi var gerisi sen düşün ama merak etmeyin soğuk vermesin yüzüne ve acil bi noroloğa gözüksün klasik yüz felçleri bir iki ayda geçiyor belki kortizon tedavisi görmesi gerekirr geçmiş olsun geçektir fazla merak etmeyin

benim de bi arkadaşım geçirmişti yüz felci.. ama doktoru ona bazı yüz egzersizleri vermişti yapması için.. bi doktordan yardım alabilirseniz eğer bu egzersizler hakkında yardımcı olabilir.. geçmiş olsun..

Saolasniz daha fazla bilgisi olan arkadaşlar bekliyorum

arkadaşım ben nf2 hastasıyım.2006 temmuz ayında fasial sinire bağlı yüz felci geçirdim.bu felç yüzümün 2 tarafına uğramış.ama sonradan karar değiştirip sadece sol tarafı etkiledi.bu felç esnasında beyin cerrahi doktorum dekort 0,5 diye bir ilaç verdi.12 hafta boyunca kullandım.ama keşke bir fizik tedavi doktoruna gitmemi de önermiş olsaydı.şuan dudaklarımı kullanamıyorum(ıslık öttürme hareketinde ki gibi dudaklarımı büzemiyorum,kamışla asla birşey içemiyorum,sulu yiyecekleri yerken parmağımla alt dudağımı yukarı kaldırıyorum)yine yüz felci sonrasında sol göz kapağım kapanmadı kapanması için bir sene sonra sol göz kapağıma altın plak implantasyonu yapıldı,yine felç sonrasında yarasa gibi güneşten kaçar oldum.çünkü sanki gözlerime biri ayna tutar gibi parlamalar oluyor,bunun yanında göz kuruluğu oluştu.bunun içinde suni göz yaşı damlaları kullanmaktayım.bu yüz felci sonrasında nefes alıp verme sorunum oluştu.artık konuşurken kelime kelime tek tek konuşuyorum.benim sana önerim en kısa zamanda fizik tedavi doktoruna gitmen olur...ve yüz kaslarının gelişmesi için verilecek hareketleri mutlaka yapman...ve yüz felcinin uğradığı tarafa ellerinle mutlaka hergün yarım saate yakın masaj yap.zaten google sitesinde yüz felci hareketleri yazarsan bilgi sahibi olursun...ama en önemlisi fizik tedavi doktoruna gitmen

bende yüz felci geçirdim hemde iki defa ayrı ayrı sağ ve sol.kortizonlu ilaçlar kullandım ve iki ayda geçti.ama o ilaçların yan etkisinden kurtulamadım.o ilaçlar bende avaskülernekroz hastalığına yol açtı.sonuç:her iki kalçaya protez takıldı.bazen keşke diyorum yüzüm felçli kalsaydıda ayaklarıma protez takılmasaydı.tavsiyem basit bir kısmi felç ise ilaç kullanmayın.ben yandım sizde yanmayın.fizik tedaviye gidin başka birşeyler yapın mecbur kalmadığınız müddetçe o ilacı kullanmayın.geçmiş olsun.

Sürekli sakız çiğneyin,malum yaz ayı ceyranda kalmayın sakının kendinizi.
Babamda geçirdi bi türbe olduğunu öğrendi oraya gitdi yatdı ve uyudu 15 gün aynaya bakmadı ve sürekli sakız çiğnedi geçti şimdi normale döndü.Artık türbedenmi geçti yoksa iyileşeceği vardı iyileşti orasını bilemem.

benimki soğuktan olmuştu. 3 hafta kortizonlu bir ilaç kullandım.sıcak su torbası yada hasıcak havlu koydum.balon şişirdim,sakız çiğnedim ama bu seferde kortizon tedavisine bağlı avn gelişti şimdi bu hastalıkla ilgili 2 ameliyat geçirdim.geçmiş olsun ne diyeyim.

Hepinize ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim

Arkadasım alptug yengen neden dolayı yuz felci gecirdi ben 13 yaşında gecirdim başımda oluşan su keseciginden dolayı neden dolayı oldugunu yazmamışın kortizon kullanıyorsa amam tuzsan uzak durun gecmiş olsun :)

Bende şu anda geçiriyorum, daha öncede soguga bağlı geçirmiştim. Şimdiki bela bir uçuktan sonra oluştu, stresimde çok, hangisine bağlı bilmiyorum. ama arkadaşlar gibi norologa gittim önce, bir sürü ilaç verdi, deltacortril verdi. günde 3 defa, 2şer tane. sonra göz doktoruna gittim, gözüm tam kapanmıyor şu anda, göz kremi damlası ve gözyaşı damlası verdi. sonra fizik tedavi doktoruna gittim, fizik olarak kendinin yapabileceği bir şey olmadığını, sinirlerle ilgili olduğunu, fizik tedavinin sadece sinirler çalıştıktan sonra yüz kaslarının tembellikten dolayı çalışmamasını engellemeye çalışacaklarını söyledi, ama önce sinirler çalışacak. yarında kulak burun boğazcıya gideceğim, çünki beyinden gelen sinirler içkulak ve orta kulak içinden geçerek yüz kaslarına ulaşıyorlar. Yani buradaki bir enfeksiyonda felce neden olabilmektedir. Arkadaş feç geçireli çok olmuş, büyük ihtimalle iyileşmiştir ama okuyan başka arkadaşlar varsa sırayla aşağıdaki doktorlara gitsinler. Allah hepimize bol sağlık versin, sevgiyle kalın,
1- noroloji
2- Kulak burun Boğaz
3- Göz doktoru
4- Fizik tedavi

Unutmayın yüzde 90 nı iyileşiyor, ama teşhis ve tedavi önemli, özellikle uzun süren felçlerde fizik tedaviyi uygulamak yüzün tembelligine engel oluyor. Bunu atlarsanız sinirler çalışmaya başlasa bile yüz aynı kalıyor.

Birde kesinlikle noroloji uzmanının verdiği ilaçları diğer doktorlara göstermeyi unutmayın.

Hepinize acil şifalar.

Üst Alt