Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Zaaflarıyla Deha

hodbin

Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
0
Demin TV’de Dostoyevski’nin hayıtını izlerken, çok önceleri zihnime düşen o soru yine aklıma geldi: Büyükler, ayaklarına takılan prangalardan kurtulabildikleri, prangaları olmadığı için mi büyüktüler, yoksa prangalara rağmen mi? Yani hiç durmadan koşanlar, hiç durmadan okuyup yazanlar, gözlerini tek bir noktaya dikip, nefsin kaprislerine hiç yüz vermeyenler mi dehalaşıyor?

Benim ne ferasetim ne iradem, iki günden fazla koşmama yetmiyor… Ondan sonraki üç gün, iptilalarım boğazıma sarılıyor, başımı yerin altına çekiyor; sürünüyorum. Düşüncelerim ne kadar zenginse, iradem inadına o kadar sefil! Dehalaşamamam için bahanem buydu. Ama Dostoyevski’nin annesi veremden ölüyor, babası zalim, Sibirya’da hapis yatıyor, kumarın ve ihtiraslı kadınların elinde oyuncak oluyor, sara hastalığı yakasını bırakmıyor; ama hiçbirisi onu ne okumaktan ne yazmaktan alıkoyuyor. Onun, insanın iç dünyasına tutuğu projektörün kuvveti, çok az yazarın nasibi. Cemil Meriç dışlanmış, kör; Necip Fazıl kumara müptelaydı.

Büyük olmak şehvetinin içime verdiği acıya ne demeliyim şimdi: “Dur sızlatma ciğerimi! Ben, en sefil, en boş işlerle heba ettiysem de, en güzel günlerimi; iptilalarımdan kurtulamadıysam, zaaflarım üç adımda bir, diz çöktürdüyse de beni, adlarını asırların silemediği büyüklerin yolundan çıkmış değilim. Sefalet benim kadar, onlarında kaderi…”

On numara yazı olmuş.

Yazmak için yalnızlığı emrine alman gerekiyor. Git deyince gidecek, kal deyince kalacak.

Katılıyorum... bizim gibi sakatların işi değil ama uğraşıyoruz, bir şeyler karalamaya :)

Üst Alt