Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

10 gün istirahat raporu ücretini SGK mı işveren mi ödemeli?

adil12

Üye
Konular
48
Reaksiyonlar
2
Merhaba Arkadaşlar

13-22 mayıs temaslı olduğum için ilçe sağlık başkanlığından istiharat raporu aldım ve işyerime verdim. İşyerim bana maaşını tam ödeyeceğini ,SGK bana yatıracağı ücreti kendilerine vermemi istedi. Sizce hukuksuz bir durum var mı ? Hangi şartlar daha iyi

Normalde maaşınızın 10 günlük kısmı eksik yatar. O 10 günlük kısmı SGK ptt ye yatırır siz çekersiniz.

Bence maaşınızı tam almanız daha iyi. Çünkü SGK 10 günlük maaşınızın 3 te 2 sini yatırır. Ben rapor aldigimda 200 tl lik bir kaybim olmustu.

bende aldım rapor keske banada bole deseler harıka olur cok sanslısın gercekten

Evet arkdaşlar haklısınız biraz şanslıyım işyerim bana böyle bir şey teklif ettiği için. kafama takılan soru şu . maaşımı tam aldım diyelim SGK ödediği ücret onlara geri vereceğim bu durumda. aldığım brüt ücreti üzerine SGK verdiği ücret ekleniyor mu. eklenirse ilerleyen haftalarda gelir vergisine bir ay erken girmiş olurum.

adil12

Merhaba,SGK kurrumun size ödediği ücretin resmi adı 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi olarak geçmektedir.Halk arasında rapor parası olarak bilinmektedir.

Rapor almanız sebebiyle çalışamadığınız günlerin ücreti size SGK kurumu tarafından ödenmesi herhangi bir konuya,maaşa veya gelir vergisine konu edilemez.İlgili ödeme tamamen işçinin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi ve iş gücü kaybına karşı hibe(karşılıksız) yapılan bir ödemedir.

Bu bağlamda SGK kurumun tarafınıza yapacağı iş görmezlik(rapor parası) ödemesi aylık SGK priminize eklenmez ve aylık maaşınızdan kesilen gelir vergisinin mevcut dilimine dahil edilmez.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Gerçekten çok güzel bir bilgi paylaşımı. Çok teşekkür ederim cevabınız için.

Sağlıklı günler dilerim.

adil12 başlık biraz saçma olmuş özel sektörde yasal olarak istirahat parasını SGK öder, sizin işvereniniz size böyle bir imkan vermiş değerlendirin. çünkü SGK 10 gün olan istirahat parasını 8 gün olarak öder.

maaşımı tam aldım diyelim SGK ödediği ücret onlara geri vereceğim bu durumda. aldığım brüt ücreti üzerine SGK verdiği ücret ekleniyor mu. eklenirse ilerleyen haftalarda gelir vergisine bir ay erken girmiş olurum.

Arkadaşım, işvereniniz sgk'nızı zaten 30 gün gösteremez. Rapor sürenizin 2 gününü gösterecek, kalan kısmı raporlu gösterecektir. Yani bordronuz 22 günlük düzenlenecek. İşveren aslında size hem jest, hem kolaylık yapmış. Çünkü Sgk kesintileriyle birlikte size zaten bir miktar eksik ödeme yapacaktır.

Arkadaşlar cevap ve bilgi için çok teşekkürler. zaten o dönem 12 -21 mayıs haftasına geliyordu. 4 gün ramazan bayramı + 19 mayıs tatil gününe denk geliyordu.5 gün tatil 5 gün çalışma gününe denk geliyordu. İş yerim tatil haklarımı yatırmak için mi bana böyle jest yaptı sizce.

Şöyle bir şey var eğer kabul etmeseydim Ağustos ayında vergi dilime giriyordum , kabul ettiğim için de temmuz ayında vergi dilimine giricem. yani 180 tl fark var. 1 ay için.

Eski senelerde Eylül ayında vergi dilimiydedim sonra Ağustos şimdi bu sene Temmuz ayında giriyorum çok az zam almama rağmen devlet vergiye erken sokuyor bizi de üstelik vergiden alacağını arttırıyor. Zor bi durum

Üst Alt