Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

16 Haziran tarihinde malulen emekliliğim reddedildi! Ne yapmalıyım?

KAHRAMANKENTLİ

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Silikozis hastasıyım 08.02.2015 tarihinde malülen emeklilik için başvuruda bulundum ama bölge saglık kuruluda yüksek saglık kuruluda 100 de 60 oranından az rahatsızlıgımın oldugunu öne sürerek 16.06.2015 tarinde talebimi reddetti. Iş mahkemesine dava açmak için belirli bir süre kısıtlaması var mı ne yapmalıyım

KAHRAMANKENTLİ

Red kararına karşı itiraz dilekçesi verin. O da reddedilirse, ona karşı hemen dava sğreci başlatın.

Tabii maluliyet cetveli'ne göre malul düzeyde işgücü olduğundan emin olun mutlaka.

Sigorta baslangıcı [ 4 a ] 08.02.2005 yatan prim 2133
su anda çalışamadıgım için istege baglı [ 4 b ] pirimi ödüyorum toplam 360 gün oldu

hastanedeki doktorlarım hastalıgımın malüliyet derecesinde oldugunu dava açarsam kazanabilecegimi söylüyorlar. Ama malüliyet başvurum haziran 2015 tarinde yüksek saglık kurulu tarafından reddedildi.
Dava açmam için ne kadar bir süre kısıtlaması var. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler

KAHRAMANKENTLİ

O red kararına karşı dava açmak mümkün olmaz. 30günlük bir süre aşımı var diye biliyorum bu tür durumlar için. Önerim, 10 gün kadar çalışan statüsünde sigortalı olun ve 4a'lı olarak malulen emekliiğe başvurun. Böylece süreç yeniden başlar ve olumsuz neticelenirse dava söz konusu olur.

Teşekkür ederim bülent bey. Bir sorum daha olacak malülen emeklilik maaşı baglanırken 4 b [bagkur] yada 4 a [çalışan ] arasında bir fark olur mu. Ben primim yükselsin diye iştege baglı bagkur ödüyorum bunun maaş baglanırken faydası olur mu

KAHRAMANKENTLİ

Malulen emeklilikte ne kadar yüksekten prim yatmışsa maaş da o kadar yüksek oluyor. Malulen emeklilikte maaş açısından bağkur-ssk pek fark etmiyor.

Bülent bey 10 günlük 4a [çalışan] girişimi yaptırınca 4b [bagkur] kendiliginden iptal olur mu yoksa kendim mi iptal ettirmeliyim. Ve tekrar malülen emeklilik başvurumu yaptıktan sonra 4b [bagkur] pirimlerimi ödemeye devam etmelimiyim. Bana bir kazancı olur mu

Bülent bey sigorta girişimi 02.12.2015 tarihinde yaptırdım malülen emeklilik başvurumu 15 gün sonra mı yoksa sigorta girişim sgk nın sistemine düştügünde [45 sonra] yapmalıyım

Meslek hastalıgı

Silikozis hastasıyım ve 2011 yılından bu yana sgk dan 220 tl maaş alıyorum kurum malülen emeklilik için hastanenin verdigi raporları oranlarını kabul etmiyor. çalışamıyorum başka bir gelirim de yok ne yapmalıyım.

KAHRAMANKENTLİ

Malulen emeklilik başvurusu yaptınız ve red mi edildi? Bu başvuruda sigorta müdürlüğü hastaneye sevk eder ve oradan rapor almanızı ister. Bunu yaptınız mı?

Kurum beni 2011 yılında aldıgım raporda [rapor oranı yüzde 22 ] tekrar sevkim istenmesine ragmen ankara meslek hastalıkları hastanesine sevk etmedi. Malülüyet sartlarını doldurup malülen emeklilige başvurmam söylendi. 08.02.2015 tarihinde basvurdum bölge saglık kurulu ve yüksek saglık kurulu tarafından reddildi yüzde 60 oranından az aldugu gerekçesiyle ve ben simdi dava yolunu açmak için tekrar malülen emeklilik talebinde bulunacagım. Ama meslek hastalıgından dolayı aldıgım maaşın artma ihtimali yok mu

KAHRAMANKENTLİ

Malulen emeklilik için sgk maluliyet cetveli'ne göre malul düzeyde işgücü kaybı olmasını şart koşar. Sizin durumunuz bu cetvele göre maluliyeti gerektirir düzeyde değilse, hiç malulen emeklilk için zaman harcamayın... %22 düşük bir oran, onun için söylüyorum.

Meslek hastalığı için bağlanan sürekli iş göremezlik geliri ise, bu gelirin artması için işgücü kaybı oranının da artmış olması gerek. Artmışsa, gelirin yeniden hesaplanması için sigorta müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

bülent bey dediginiz gibi 4 a girisimi yaptırıp malülen emeklilik için basvuruda bulundum. kurum sevk etmemek için elinden geleni yaptı önce hastalıgın ilerledigine dair aile hekiminden daha sonrada hastaneden rapor istedi. hastaneden aldıgım hastalıgı ilerlemiştir raporundan sonra sevk işlemlerimi yaptılar.

Bülent bey ben 2011 yılında torba yasadan yararlanmak için sgk ya müracat ettim. Kurum rahatsızlıgımın meslek hastalıgı olduguna dair rapor almam için beni 3 defa kahramanmaraş ta üniversite hastanesine sevk etti. Daha sonra oranın verdigi raporu yetersiz görerek adana balcalı ya sevk etti. Orada ki doktorların kurumun istedigi raporu ankara meslek hastalıkları hastanesinden alabilecegimi bildirmesi üzerine beni ankara meslek hastalıkları hastanesine sevk etti. Ankara meslek hastalıkları hastanesinden aldıgım rapor da herhangi bir oran belirtilmiyor. Hastalıgımın meslek hastalıgı [silikozis] oldugu ve çalıştıgım iş yerlerinin araştırılarak hastaneye tekrar sevk edilmem gerektigi yazıyor. Kuruma defalarca hastalıgımın ilerledigini kontrol muayenesi için tekrar ankara meslek hastalıkları hastanesine sevkimi istememe ragmen . Kurum beni sevk edemeyecegini malülen emeklilik şartlarını doldurup malüliyet için başvurmam gerektigini bana söyledi.07.01.2016 tarihinde 2. Defa malüliyet için başvuruda bulundum. Iş gücü kaybı için farklı bir başvuruda bulunmam mı gerekiyor. Gerekiyorsa örnek bir dilekçe yazar mısınız. Teşekkürler..

KAHRAMANKENTLİ

işgücü kaybı tespiti derken? Malulen emekliliği değil de meslek hastalığı ile ilgili işgücü kaybının tespitini mi kastediyorsunuz? Sürekli iş göremezlik gelirine temel olan?
Oysa kastınız, evet, bunun için ayrıca sigorta müdürlüğünden meslek hastalıığının ilerlediğine dair sevk almak lazım.

Bir hafta önce malülen emeklilik için dilekçe verdim.onun sonuçlanmasını beklemeli miyim. Yani kurum iki ayrı dilekçemi {malülen emeklilik ve iş gücü kaybı tespiti} işleme alır mı.

KAHRAMANKENTLİ

Bilemedim. Maluliyet onanırsa, o rapor sürekli iş göremezlik için de geçerli olur. Ama yine de meslek hastalığı için ayrıca başvuru yapmak lazım mı diye bir sorun bence sigorta müdürlüğüne

bülent abi

KAHRAMANMARAŞ SGK ya sordum. meslek hastalıgından dolayı tekrar sevkimi yapamayacaklarını söylediler. gerekçe olarakta 2011 yılında ANKARA MESLEK HASTALIKLARI HASTANESİNDEN aldıgım raporu ANKARA KOCATEPE SGK nın İNCELEDİGİ VE 2011 yılında verdigi kararda meslek hastası oldugumu ve tekrar konrol muayenesine gerek olmadıgına dair karar verildigini söylediler.

o kararın bir fotokopisini aldım.

NE YAPABİLİRİM. böyle bir karar verilebilir mi. KAHRAMANMARAŞ SGK meslek hastalıgından dolayı zaten sürekli iş göremezlik maaşı aldıgımı ve malülen emeklilik için ugraşmamı söylüyor.

KAHRAMANKENTLİ

Malulen emeklilik için sgk maluliyet cetveli'ne göre malul düzeyde işgücü kaybı olmasını şart koşar. Sizin durumunuz bu cetvele göre maluliyeti gerektirir düzeyde değilse, hiç malulen emeklilk için zaman harcamayın... %22 düşük bir oran, onun için söylüyorum.

Aslında ne yapmak istediğinizi tam anlamadım?

Bülent bey 2011 yılında ankara meslek hastalıkları hastanesinden aldıgım raporla sürekli iş göremezlik geliri alıyorum. Raporu ankara kocatepe sgk onaylamış. Tekrar kontrol muayenesine gerek yoktur diye bir yazı göndermiş kahramanmaraş sgk ya. Hastalıgımın ilerledigini doktorlarım belirtiyor. Kurum beni tekrar iş güçü kaybı tespiti için sevk yapmıyor. Malülen emeklilik talebimi de sgk 100\60 oranından düşğk oldugu gerekçesiyle reddediyor. Ben bu aldıgım sürekli işgöremezlik gelirimi artırmak için ne yapmalıyım.

KAHRAMANKENTLİ

Hastalığın ilerlediğini gösteren doktor değerlendirmesi ile bir dilekçe yazıp Ankara sgk'ya gönderin ve yeniden değerlendirme isteyin. Oradan sonuç çıkmazsa konuyu mahkemeye taşımaktan başka yol yok.

Sürekli iş göremezlik geliri

Silikozis hastasıyım 2011 yılından [ 2011 rapor oranı 100\21 ] bu yana sürekli iş göremezlik maaşı [ 250tl ] alıyorum. Doktorlarım hastalıgımın ilerledigini belirtiyor . Malülen emeklilik için başvuruda bulundum ama100\60 dan düşük oldugu gerekçesiyle reddedildi.aldıgım sürekli iş göremezlik gelirimi nasıl yükselttirebilirim.

Üst Alt