Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

17 yıl önceki iş kazası için bugün sigorta müdürlüğüne başvuru..?

Cemomlar

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar yaziları epey okudum. Benim anlamadigim bazi konular oldu.

Ben ağustos 2000 yilinda is kazası gecirdim. Yaklasık. 8 ay istiratli kaldim. Ve sağ el bilegimde hareket kısıtlılığı oluştu.

Bugun is kazasi raporlarimla sgk ya dilekce ile basvurdum. Aradan 17 yil gecti simdi yazan arkadaslar soyle diyor kaza tarihindeki 3 aylik brut maas hesaplanir. 2000 yilinda maaşım cok azdi bana bunun uzerinden mi maas baglanir su an itibari ile brut maasim 5000 tl civari ve toplu para olarak 17 yillik mi para alacagim.

Bugun sgk gorevli gecmise yonelik para alamazsin dedi. Acaba verdigim dilekcede gecmise yonelik paramin hesaplanmasi diye yazacakmiydin.

Yardimlarinizi bekliyorum

Cemomlar

17 yıl öncede şimdide en az ücret askeri ücret. maaşınız askeri ücret üzerinden hesaplanır. sgk aylık bağlarken kaza tarihinde aldığınız aylıklara bakıyor. size sürekli iş göremezlik aylığı bağlanması için %10 ve üstü bir oran almanız gerekiyor. Ankara dan gelecek sürekli iş göremezlik oranını beklemenizi tavsiye ederim.

17 yıl sonra sürekli iş göremezlik aylığı bağlanırsa geriye dönük 5 yılı sgkdan alabilirsiniz. aşağıdaki belgede yazıyor.

SGK nın sitesinde bulunan şu pdf belgesi birçok sorunuzun cevabını verebilir.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...i+iş+göremezlik+geliri-portal.pdf?MOD=AJPERES

Tr133 arkadasim bilgiler icin cok tesekkur ederim. Ben belgelerimi verdim. Dilekce ve cesitli belgeler. Buyuk ihtimalle ben yuzde 10 dan fazla alirim. Dilekceyi yazarken gecmise yonelik paramin odenmesini diye bir sey yazmadin dilekceye acaba bunu kurum hesaplayip mi yatiracak yoksa ben bir daha baska bir dilekce ile basvuru mu yapacagim.

Cemomlar dilekçe yazabilirsiniz.

bu site geriye dönük 5 yılık ödeme alan arkadaşlar vardı. onlar dava açıp kazanın iş kazası olduğunu ispatlayarak sürekli iş göremezlik aylığı bağlatılar ve sgk dan geriye dönük ödeme aldılar.

Sizin durumunuz farklı. Anladığım kadarıyla 17 yıl önce oranınız %10nun altında çıkmış, bu yüzden iş göremezlik aylığı bağlanmamış... 17 yıl sonra SGK ya yeniden başvurmuşsunuz. Bu durumda geriye dönük ödeme olup olmayacağını net olarak bilmiyoruz. Sabırla sgk sürecinin tamamlanmasını bekleyin her şey ortaya çıkar.

Yok ben hic doktora gitmedim hic oran almadim 17 yil sonra ilk defa basvurdum bunun icin diyorum. Ben is yerine davada acmadim ayni is yerinde calisiyorum. Ben geriye donuk 5 yil almam icin bu dilekcelerin bu basvurularin haricinde bir sey yapmam lazim mi yoksa onlar hesaplayip yatiriyorlar mi

siz işi sağlama alın, dilekçe yazarak geriye dönük maaşınızı talep edin. oranınız %10 ve üstü oran gelirse sürekli iş göremezlik aylığı bağlanır.

sgk evraklarınızı da aşağıdaki siteden takip edebilirsiniz.

https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/

@Cemomlar

Bende sizin gibi 25 yıl sonra kendim başvuru yaptım 2 ay kadar bekledim cevap alamadım şimdide avukat aracılığı ile başvurdum geri ye dönük şayet rapor v.s. uygun çıkarsa 5 yıllık olanı peşin alıyorsunuz faizi vermiyor muş sgk bunun içinde mahkeme ye başvurup gecikme bedelini talep ediyormuşuz..

2 ay az beklemişsiniz yazilari okudugum kadariyla 1 yil bekleyenle var. Size ne kadar oran verdiler ve maasa bağladılar mı?

Bende avukat araciligi ile basvuracaktim. Kendim takip edeyim dedim. Bakalim artik takip edecez sizede buradan sureci yazarim. Baska arkadaslarada ornek olur.

madde 22-2 haklı bir sebep varsa haklı nedeni ıspat ederseniz zaman aşımı uygulanmaz diyor.haklı sebep olarak iş kazaları hakkında bilginiz olmadığını, iş kazalarında maaş bağlandığını bilmediğinizi savunarak. haklı bir neden oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum.

ilk aşamada. iş kazasından doğan haklarınızı yeni öğrendiğinizi geriye dönük tüm haklarınız ve aylıklarınızın ödenmesini talep eden bir dilekçe yazarak sgkya başvurun şansınızı deneyin. eğer sgk olumsuz cevap verirse sgkya karşı dava açıp aynı tezleri mahkemede savunabilirsiniz. mahkemede de iş kazası haklarını bilmediğinizi bu yüzden sgkya geç başvurduğunuzu savunabilirsiniz. sgkya dava açarsanız Hakim sizi haklı bulursa geriye dönük aylıklarınızı alabilirsiniz.

Zamanaşımının Uygulanması (5510 Sayılı Kanunun 4 üncü Maddesinin Birinci
Fıkrasının (a) ve (b) Bendi Kapsamında Sigortalı Olanlar ile Hak Sahiplerinin Tahsis
İşlemlerine İlişkin Tebliğ)

MADDE 22 – (1) Kanunda aksine hüküm bulunmayan hallerde, iş kazası veya meslek
hastalığı ve ölüm hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı
tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğrar. Diğer bir ifadeyle, gelir
ve aylıkların hak kazanıldıkları tarihten itibaren beş yıl içerisinde istenilmemesi halinde, talep
tarihinden geriye doğru gidilerek beş yıllık kısmı sigortalı ve hak sahiplerine ödenir. Geriye
kalan kısım ise zamanaşımına uğrar.

(2) Kuruma müracaat etmemenin haklı bir sebebe dayandığını ispat edenler hakkında,
zamanaşımına ilişkin hükümler uygulanmaz ve hak edilen gelir ve aylıklar ödenir.

(3) Bağlanan gelir ve aylıklardan herhangi bir döneme ilişkin gelir veya aylığını belirli bir
süre almayanların, alınmayan gelir ve aylıkları, talepleri halinde herhangi bir zamanaşımı
süresi uygulanmadan ödenir.
…

(5) Sigortalının yargı kararıyla gaipliğine karar verilmesi halinde, hak sahiplerine
bağlanacak gelir ve aylıklarla yapılacak toptan ödemeler ve genel sağlık sigortasına ait
alacakların zaman aşımı süresi, gaipliğe ilişkin kararın kesinleştiği tarihte başlar.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...i+iş+göremezlik+geliri-portal.pdf?MOD=AJPERES

TR123 Cemomlar

Avukata bende sizin dediğiniz gibi bilmiyordum dedim bilmemek geçerli bir neden sayılmıyor yasalarda diye cevap verdi
Cemomlar 2 ay az ben bir cevap istemedim bütün evrakları iş kazası ile rapor v.s. vermem rağmen ssk memuru ile görüşmemde benim adıma kayıtlarında hiç bir evrak bulamadıklarını iletmeleri üzerine avukat aracılığı ile devam etmem gerektiği kansına vardım geçen zaman uzun bir süre 25 yıl
Kendim başvuru durumu alttaki gibi dosyasına konuldu evrak kapandı gibi ibareyi görünce avukat dedim

EVRAK BİLGİLERİ
VARİDE NO : 1,791,962 VARİDE TARİHİ : 07.02.2018
GELDİĞİ YER T.C. KİMLİK NO *********
SİCİL NO : TAHSİS NO :
ADI : MUSTAFA SOYADI : YILMAZ
EVRAK NO : EVRAK TARİHİ : 06.02.2018
EK SAYISI : 0 GİZLİ : Hayır
GELİŞ ŞEKLİ : ELDEN(VATANDAŞ) GELİŞ NUMARASI :
KONUSU : DİĞER
Sıra No Tarih Birim İşlem
1 07.02.2018 KONYA SGİM MERAM SGM 1. KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ(İŞ KAZALARI VE MESLEK HASTALIKLARI) DOSYASINA KONULDU
2 EVRAK KAPANDI..

Tr123 verdigin bilgiler cok guzel. Emegine saglik.web duskunu kardesim. Ben 3 gun once 2 avukatla gorustum. Avukatlar kendin takip edemezsin dedi ama ben yinede kendim takip edebilecegim bir olay gibi geldi bu islerle biraz anliyorum eger benimde basima sizin gibi bir olay gelirse bende avukat tutarim siz hastaneden oran aldiniz mi ve maas baglandi mi. Sizde benim gibi yolun basinda gibisiniz.

Cemomlar
Dediğin gibi yolun başındayım şayet heyet oranı geçerli ise aldım 1993 yılında iş kazası geçirdim bugüne kadar hiç bir heyete girmedim ve faydalanmadım bir arkadaşın uyarısı ile yola çıktık Heyet raporu aldım 2017 de % 45 verdiler vergi indirimi de aldım % 45 üzerinden 3. derece olarak pek ümitli değilim ama bir şey tutturacağımdan şansımı denemek istedim

webduskunu

kardeşim sen yine vergi indirimi falan almışsın ben hiç bir şey almadım :) Vakıf diye bir kuruluşumuz var dernek adı altında maluliyet adı altında güzel paralar veriyorlarmış maluliyet oranına göre mesela % 10 aldıysan 5.000 tl bunu da yeni öğrendim. perşembe devlet hastanesinde maluliyet alacağım. oran kaç çıkarsa vakıfdan para alacağım.

ayrı bir konuda ben iş kazası geçirdiğim şirkette 19. yıla girdim. aynı şirkette çalışıyorum. Sürekli iş görememezlik için SGK başvurduğumda çekincelerim oldu. acaba iş yerinde sıkıntı olur mu diye baktım çalıştığım şirketten 5 yada 6 örnek var bende başvurdum inşallah bir şey çıkmaz. iş yerinde huzurumuz kaçarsa benim için iyi bir şey olmaz gerçi bu iş yerini kapsamıyor diyorlar dava açmadım şikayetçi olmadım tamamen sgk ile alakalı diyorlar.

Eregli devlet hastanesine gittim . daha rapor cikmadibl ama sanirim ogrendim yuzde 17 alacagim. Bu neleri kapsaf vergi indirimi araba alimi malulen emekli vs kapsar mi. Insallah sgk bana yuzde 17 verir maasa baglanirim.

Devlet Hastanesi'nin vereceği rapor ile sürekli iş göremezlik geliri alamazsınız. SGK'ya başvurmanıza müteakip sizi tam teşekküllü bir Hastaneye sevk ederler, bu hastaneden verilecek raporda oran yazmayacak olup, verilen rapor SGK Malûliyet İşlemleri Daire Başkanlığı tarafından incelenir, ve E Cetveline göre sürekli iş göremezlik oranınız belli olur. Şayet verilecek kararda sürekli iş göremezlik oranınız % 10 ve üzeri çıkarsa tarafınıza gelir tahsis edilir.

arkadaşlar uzun süre girmedim sureç 7 ay oldu. işlemler bu aralar biraz hızlandı Ankara sgk dan evraklar zonguldağa gelmiş her gün varide numarası alıyor gelen evrak beklemede vs. E devletden dys evrak takip her gün bakıyorum. gelen yazılar aşağıdaki gibi sonuç sizce nasıl işliyor

844845 16/04/2018 SÜREKLİ İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ BAĞ. HK. ZONGULDAK SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 20/06/2018 3:29 PM HİKMET GÜNGÖR

13030563 04/10/2018 CAN DEMİREZEN ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ *SAĞLIK KURULU BÜRO İŞLEMLERİ SERVİSİ-1 Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış 19/10/2018 8:59 AM SEHER ELMALI

14730261 05/11/2018 CEM DEMİREZEN-63 ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ *SAĞLIK KURULU BÜRO İŞLEMLERİ SERVİSİ-1 Giden Evrak Kayıtlı 05/11/2018 10:28 AM SENGÜL DURGUN

14730261 05/11/2018 CEM DEMİREZEN-63 ZONGULDAK SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ KARADENİZ EREĞLİ SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Gelen Evrak Kayıtlı 05/11/2018 10:53 AM MUSTAFA ŞENGÜL

14730261 05/11/2018 CEM DEMİREZEN-63 ZONGULDAK SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ Gelen Evrak Beklemede [GEREĞİ] [Varide No: 14730261] CEM DEMİREZEN

14985805 08/11/2018 CEM DEMİREZEN ZONGULDAK SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ KISA VADELİ SİGORTALAR SERVİSİ Gelen Evrak Beklemede w4373.tif[Kayıt İçin]

]

Geçmişe yönelik sürekli iş görememezlik maaşı bağlanma ile ilgili yardım.

Arkadaşlar ağustos - 2000 yılında iş kazası geçirdim. iş görememezlik maaşını 2018 yılında öğrendim. nisan 2018 başvuru yaptım. araştırma hastanesinde heyete girdim. Ankara evraklarımı zonguldak sgk göndermiş oranım yüzde 15 çıkmış. aradım. emeklilik servisine aktarmışlar. 07.10.2019 tarihi itibariyle sizlerden şöyle yardım isteyeceğim. müfettiş ataması olacak sanırım oran artabilir. bana tahmini ne kadar maaş bağlanır 17 yıl sonra başvuru yaptığım için zaman aşımı olur mu yada o zaman aldığım maaş düşük olduğu için. bağlanacak maaş hesabı nasıl yapılır. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Üst Alt