Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 yaş altı özürlü aylığı yaşa ve rapor oranına göre değişiyor mu?

gizemim

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Slm arkadaşlar 2022 sayılı kanuna göre 3 aylık özürlü maaşı babasının güvencesinden düşmüş olan 18 yaş altı çocuklardada aylık rakamı aynı mı oluyor yoksa yaşa göremi özür durumuna yani derecesine göre mi ayrılıyor bağlanıyor ve güvenceden düşürülünce ilaçlar olsun eğitim olsun ne gibi bi zorluklarla karşılaşılıyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim.

!8 yaş altı özürlü aylıgı yani 2022 engelli yakını aylıgında özür oranın etkisi olmaz. İsterse yüzde yüz özür oranı olsun farketmez.
18 yaşından küçük, %40 - %100 özürlü sağlık kurulu raporlu özürlu çocuklar için yakınlarına baglanan aylık miktarı:
"Özürlü Yakını Aylığı (18 yaşını tamamlamamış engelli yakını olanlar): Yaşlılık aylığı için belirlenen aylık tutarının %200’ ü kadardır. (01/01/2011 tarihi itibarıyla aylık 200,72.-TL’ dir.) Ayrıca bu tutara % 5 oranında ek ödeme ilave edilir."

http://www.engelliler.biz/forum/202...-ayligi-basvurusu-icin-belgeler-ve-surec.html

18 yaşından küçük çocuk babasının saglık güvencesinden Niçin düşürülüyor burayı anlamadım. 18 yaşından küçük çocugunuz varsa ve ona bir aylık baglatmaktan bahsediorsanız eger, çocuk kendi adına başvuramaz ki. 18 yaşından küçük özürlü adına ebeveyni başvurabilir ve başvuran yakınının SGK sorgulaması ve gelir sorgulaması yapılır.
Ebeveyn, eger sigortalıysa, istege baglı prim ödüyorsa, tüm toplam geliri aylık 100 TL'yi geçiyorsa çocugu adına engelli yakını aylıgı alamaz zaten.

teşekkür ederim canım saolasın sadece bilgilenmek istedim

Üst Alt