Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 yaşından büyük üniversiteye hazırlanan birinin sağlık güvencesi nasıl olur?

komalemdar

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben durumumu şöyle özetliyeyim. Herhangi bir özürüm filan yok. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Lise bitti. Hazırlanmaya dersane aracılığıyla devam ediyorum. Ve yaşımda 19. Babam ise ssk lıdır.

Ben hastaneye gittiğimde yaşım 18 den büyük olduğu için babamın ssksından yararlanamaycağım söylendi. Ama öğrenciysem okuldan öğrenci belgesi alıp sosyal güvenlik kurumuna gidersem onların tekrar sskmı aktif hale getirebileceklerini söylediler.

Sorum şu. Ben okulu bitirdiğim için şu an dersaneye gidiyorum. Bu durumda hala babamın ssksından yararlanabilir miyim ???

Dersanede okuyor olman seni öğrenci yapmaz. Lise, yüksekokul ya da üniversite okuyor olmalısın ki anne-babanın bakmakla yükümlü olduğu birey kapsamında sayılıp sağlık güvenceli olabilesin.
Yani, ancak üniversiteyi kazanıp okumaya başladığında -25 yaşına kadar- babanın sağlık güvencesinden yararlanabilirsin.

25 değil, sanırım 24. ben hala üniversitede okuyorum ve 24 yaşımı martta doldurdum (86 mart doğumluyum), 2 aydır babamın sağlık güvencesinden faydalanamıyorum. yasal olarak 25 ise ben neden faydalanamıyorum?.

Üst Alt