Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 yaşındayım, %50 oranında engelim bulunmakta. Engelli Maaşı alabilir miyim?

raozcevik

Üye
Konular
37
Reaksiyonlar
0
Şöyleki 18 yaşındayım % 50 oranında olmakla beraber sağ kol ve ayakta kasılmalar sonucu bir engelim bulunmakta.
Acık lise son sınıfta muhasebe alanında staj yapıyorum hayliyle okulun yapmış oldu iş kazası adı altında siğortam var.Bunlar Verilen maaş sisteminden yararlanamama mı sağlar mı ??

Ay, gün, yıl olarak doğum tarihini yazar mısın buraya?

Tamam, 18 yaşını tam olarak doldurmuşsun. Bu durumda kendi adına 2022 aylığı için başvurabilirsin. 18 yaşında olduğunu söyleyince tereddütte kaldım. Eğer 18 yaşını tam olarak doldurmamış olsaydın kendi adına başvuramayacak ebeveynin başvurması gerekecekti.
O halde sorularına cevap verelim... Yaptığın stajdan dolayı kısa vadeli sigortalı olmuşsun. Kısa vadeli sigorta koluna tabi olman 2022 aylıgı almaya engel değil.
Yüzde kırk ve üstü özürlü sağlık kurulu raporun varsa, nafaka yükümlüsü yakınlarından alabileceğin yardım miktarları da dahil tüm aylık gelirin 100 TL'yi aşmıyorsa kısacası muhtaç bulunursan elbette 2022 aylıgı baglanır.
Öncelikle 2022 aylıgında muhtaçlık sorgulamasının nasıl yapıldıgını özellikle nafaka yükümlüsü yakınların olan annen ve babanın saa verebilecekleri yardım miktarını nasıl tebsit ettiklerini anlamak açısından örnek olay 2'yi dikkatle incele:http://www.engelliler.biz/forum/202...i-gelir-hesaplamasi-ornekleri.html#post770951
http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html
Bu verdiğim iki linki dikkatle incele ve kaymakamlıga başvurunu yap.
Eğer dediğin gibi özürlü sağlık kurulu raporunda özür oranın yüzde elli ise 2022 özürlü aylığı için başvuracaksın:

Üst Alt