Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 yaşını dolduran özürlü erkek SSK'dan düşer mi?

semra5354

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
18 yaşını dolduran özürlü erkek SSK'dan düşer mi?

Özürlü olması düşmemesi anlamına gelmez. 18 yaşını doldurduysa düşer. Eğer okuyor ise 25 yaşına kadar anne-babanın sağlığından yararlanabilir. 2022 maaşı almaya hak kazandıysa 1 ekim 2010 dan itibaren GSS uygulaması yapılacak, yani yeşil kartlar kalkacak.

tamamda sonuçta zhinsel özürlü hiç bir şeklide kendini koruması bile yok genede düşer diosun he

Özür oranı %60 ve üstü olanlar Genel sağlık sigortası uygulanarak devlet ömür boyu bakmakla yükümlüdür. Yada anne-baba üzerinden sağlığından yararlanabilir. Eğer %60 ve fazla bir özrü varsa ssk dan düşmez devlet ömür boyu bakar.

formu doldurup ilk önce hastanennin başhekimliğine verecez peki çocukta gelecekmi rapor için

E tabii ki. Çocuk muayene olacak ve maluliyet derecesinde sakatlığı var mı yok mu diye rapor düzenlenecek...

benim oğlum 1991 doğumlu..yüzde 99 serebral palsi..ben ssk emeklisiyim oğlumda faydalanıyordu..geçen yıl mart ayında eczaneye ilaçlarını almaya gittiğimde ssk sı düşmüş alamazsın dediler ücretli alabilirmişim zaten sağlık raporuyla aldığım ilaçların( 5 kalem )1 kalemi muaf diğer 4 kalemini yüzde 10 nun ücretini maaşımdan kesiyorlardı..
sgk ya baş vurduğumda oradaki bayan memure özürlü diye bildirmemişsiniz sağlık raporu ilaç için madem özürlü gidin yeşil kart çıkartın 18 yaşından sonra okumuyorsa kesinlikle olmaz dedi.. dilekçe yazıp devam etmesini istiyorum dedim.. hanımın bana cevabı saygısızca ve ukalaca idi..
üç ay ücretli aldım ilaçları 450 tl aylık beni zorladı..sonra bimer i duydum yazı yazdım oğlumun hastalık durumu kullandığı ilaçlar vs..hakkında bilgi verdim. ben çalışıp emekli olduysam engelli çocuğuma faydam dokunmayacaksa nerde benim haklarım..
sonuç.. yazımdan 15 gün sonra bakanlıktan yazı geldi.. ssk karnesinin devam etmesi her hangi bir sağlık kuruluşundan faydalanabileceğimiz bildirildi..ç ok şükür halloldu..
şimdi aile hekimliğide başladı allah razı olsun.. doktorumuz eve gelip oğlumla ilgilendi.. telde verdi herhangi bir rahatsızlıkta arayın hemen gelirim dedi.. ssk eczaneleri varken ilaç yazdırma kuyruğu ilaç alma kuyruğu bir günümü alırdı..ş imdi gider gitmez yazdırıp istediğim ecz den ilacımı alıp evime gelebiliyorum allaha şükür..

bu düzenlemeyi yapanlardanda allah razı olsun..18 yaşına girmeden erkek çocuklarının velileri sgk lı ise hemen başvurup engelini bildirirse benim yaşadığım sorunları yaşamaz diyorum allah hepimize sağlık ve kolaylık versin saygılar

Merhabalar benim kardeşim 1 ay sonra 18 yaşına giricem, erkekliği için ylnış bilmiyorsan babadn düşünceler ,peki ne yapmalıyız tekrardan babadan yararlanması için %80 engelli raporu var, maaş alabilirmi 18 yaşından sonra bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz acil, şimdiden teşekkürler

Bende oldu benzer durum. Okuduğum için 25 yaşa kadar izin vardı. Yaş 25 oldu. GSS ye dönmüş. 3 ay sonra kontrole gidince hastanede öğrendim. SGK'ya başvurduk engel durumum var çalışamoıyorum diye. Hastaneye yönlendirdiler. Tekrar rapor alır gibi muayene oldum. Babam üzerinden yararlanabileceğime dair rapor verildi. Öyle kurtardık. Ama bir kaç aylık GSS primi borç kaldı. Onu da yapılandırmayla taksit yaptırdım.

Üst Alt